Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Fogyasztói pénzügyi szolgáltatások – zöld könyv

Fogyasztói pénzügyi szolgáltatások – zöld könyv

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az Európai Bizottság (COM(2015) 630 final) zöld könyve – Jobb termékek, bővebb választék és több lehetőség a fogyasztók és a vállalkozások számára

ÖSSZEFOGLALÓ

MI A ZÖLD KÖNYV CÉLJA?

  • Széles körű konzultációt indít azzal a céllal, hogy integráltabb uniós piac jöhessen létre a fogyasztók és vállalkozások lakossági pénzügyi szolgáltatásai* számára.
  • A végleges cél, hogy az uniós fogyasztók jobb termékekhez, bővebb választékhoz és több lehetőséghez jussanak, valamint hogy egyszerűsítsék a pénzügyi vállalkozások számára az üzletvitelt EU-szerte, ideértve a digitális megoldásokat is.

FŐBB PONTOK

Az EU számos, már hatályos jogszabályt fogadott el a lakossági pénzügyi szolgáltatások területén, többek között a jelzáloghitelekről szóló irányelvet és a fizetési számlákról szóló irányelvet. Mindemellett az Európai Bizottság konzultációjának célja azon fennmaradó akadályok azonosítása, amelyek a lakossági pénzügyi szolgáltatások integráltabb és versenyképesebb egységes piacának útjában állnak, és amelyek továbbra is megakadályozzák a fogyasztókat és a szolgáltatókat abban, hogy az Unió területén elérhető legjobb szolgáltatást válasszák vagy nyújtsák.

A könyv kiemeli a lakossági pénzügyi szolgáltatások néhány meglévő problémáját, többek között a következőket:

  • nem megfelelően működő verseny;
  • kevés fogyasztó vált új termékre vagy szolgáltatóra.

Foglalkozik a digitalizáció és az innováció hatásaival, többek között az online banki szolgáltatásokkal, az új üzleti modellekkel és a digitális technológiákkal. A szolgáltatók és fogyasztók számára egyaránt elérhető lehetőségek szabályozási és fogyasztóvédelmi kihívásokat is teremtenek.

A könyv konkrét kérdéseket és lehetséges megoldásokat is megfogalmaz. A fogyasztók esetében a következőket javasolja:

  • a magas díjak megszüntetése;
  • a termékek növekvő hordozhatósága, például a magán-egészségbiztosításé, amikor az uniós polgárok egyik uniós országból a másikba költöznek; valamint
  • a bizalom kiépítése a fogyasztók körében a határokon átnyúló vásárlás iránt, valamint a jogorvoslat fejlesztése (jogorvoslat vagy kártérítés panasz esetén).

A szolgáltatók esetében a zöld könyv új piaci lehetőségek megteremtését javasolja. Idetartozik többek között a digitalizáció nagyobb fokú használata, valamint az elektronikus aláírás és személyazonosság-ellenőrzés lehetővé tétele a fogyasztók számára.

A Bizottság tervei szerint a konzultációt követően várhatóan 2016 nyarán közzéteszi a lakossági pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos cselekvési tervet.

HÁTTÉR

További információkért lásd az Európai Bizottság Lakossági pénzügyi szolgáltatások témájáról szóló oldalát.

KULCSFOGALMAK

* Lakossági vagy fogyasztói pénzügyi szolgáltatások: az átlagos fogyasztónak nyújtott pénzügyi szolgáltatások. Ide a termékek széles skálája tartozik, többek között a következők:

  • lakossági banki szolgáltatások, folyószámlák (azaz olyan számlák, ahonnan értesítés nélkül lehet készpénzt felvenni);
  • fizetési szolgáltatások;
  • hitelkártyák;
  • jelzáloghitelek; és
  • különböző biztosításfajták (pl. életbiztosítás, utazási biztosítás, gépjármű-felelősségbiztosítás, valamint egészség- és lakásbiztosítás).

JOGI AKTUS

Zöld könyv a lakossági pénzügyi szolgáltatásokról – Jobb termékek, bővebb választék és több lehetőség a fogyasztók és a vállalkozások számára (COM(2015) 630 final, 2015.12.10.)

utolsó frissítés 30.05.2016

Top