EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Üzemanyagok – a kéntartalom csökkentése

Üzemanyagok – a kéntartalom csökkentése

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2016/802 irányelv – az egyes folyékony tüzelőanyagok kéntartalmának csökkentése

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Kodifikálja és hatályon kívül helyezi az 1999/32/EK tanácsi irányelvet – a meglévő uniós jogszabályt –, amelyet számos alkalommal jelentősen módosítottak.
  • Célja a bizonyos folyékony tüzelőanyagok égetéséből származó kén-dioxid-kibocsátás csökkentése.
  • Ennélfogva csökkentenie kellene ezen kibocsátások egészségre és környezetre gyakorolt hatását, amely 2020-ra meghaladná az uniós szárazföldi forrásokból származó kibocsátások mértékét.

FŐBB PONTOK

Az irányelv megállapítja a következők maximális kéntartalmát:

  • nehéz fűtőolaj;
  • gázolaj;
  • tengeri hajózásban használatos gázolaj; és
  • tengeri hajózásban használatos dízelolaj.

Nehéz fűtőolaj és gázolaj

  • Az uniós országoknak a saját országuk területén meg kell tiltaniuk a következők használatát:
    • nehéz fűtőolajok, ha kéntartalmuk meghaladja az 1 tömegszázalékot;
    • gázolajok, ha kéntartalmuk meghaladja a 0,1 tömegszázalékot.

Tengeri hajózásban használatos tüzelőanyagok

  • Az irányelv magában foglalja a hajókról történő levegőszennyezés megelőzéséről szóló nemzetközi jogban bekövetkezett fő módosításokat is. Uniós jogszabályba ülteti át az 1978. évi jegyzőkönyvvel módosított, a hajókról történő szennyezés megelőzéséről szóló 1973. évi nemzetközi egyezmény (MARPOL) módosított VI. mellékletét, amely 2010. július 1 -jén lépett hatályba.
  • A MARPOL VI. melléklete a tengeri hajózásban használatos tüzelőanyagok kéntartalmára vonatkozó szigorúbb határértékeket vezet be az SOx-kibocsátás-ellenőrzési területeken, amelyek az EU-ban a Balti- és Északi-tengeren, valamint a La Manche-csatorna vidékén találhatók. Ezeket a határértékeket 2010. július 1-jétől 1%-ban, 2015. január 1-jétől pedig 0,1%-ban határozták meg. A magasabb kéntartalom továbbra is engedélyezett, de kizárólag abban az esetben, ha a fedélzeten fenntartható füstgáztisztító berendezések működnek.
  • 2012. január 1-je óta a SOx-kibocsátás-ellenőrzési területeken kívüli területeken a tüzelőanyagok kéntartalma nem haladhatja meg a 3,5%-ot, 2020. január 1-jétől ez az érték pedig 0,5% lesz. Ugyanez a követelmény – amely a kénre vonatkozó globális felső határ néven is ismert – nemzetközi szinten is hatályba lép a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet 2016 októberében hozott határozata értelmében. Ez a mérföldkőnek számító határozat jelentősen csökkenti majd a hajók által okozott kibocsátások emberi egészségre gyakorolt hatását, valamint globálisan is egyenlő versenyfeltételeket biztosít a hajók üzemeltetői számára.
  • Az uniós országok engedélyezhetik az olyan kibocsátáscsökkentési módszerek kipróbálását*, amelyek legalább ugyanakkora vagy nagyobb kibocsátáscsökkentésre képesek, mint amilyen az alacsony kéntartalmú tüzelőanyagok használatával érhető el, amennyiben:
    • nincs jelentős negatív hatásuk a környezetre, például a tengeri ökoszisztémákra, valamint
    • kifejlesztésük a megfelelő jóváhagyási és ellenőrzési mechanizmusok szerint történt.

Végrehajtás

  • Az irányelv megfelelő végrehajtása érdekében az uniós országoknak:
    • gondoskodniuk kell a forgalomba hozott vagy a hajók fedélzetén használt, tengeri hajózásban használatos tüzelőanyagokból történő megfelelően gyakori és pontos mintavételről, valamint a hajónaplók és szállítólevelek* rendszeres ellenőrzéséről;
    • a rendelkezések be nem tartása esetén alkalmazandó hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókat kell bevezetniük.
  • 2013-ban megkezdődtek az Európai Fenntartható Hajózási Fórum technikai munkálatai a 2012/33/EU irányelv költséghatékony végrehajtását biztosító koordinált stratégiák megvitatása céljából. Ez az irányelv módosította az 1992/32/EK irányelvet, és célja a tengeri hajózásban használatos tüzelőanyagok égetésből származó kibocsátás jelentős csökkentése volt. A fórumon az uniós országok, a tengerhajózási ipar és az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség (EMSA) műszaki segítségnyújtási részlege vett részt.
  • Ezen munka alapján fogadták el az (EU) 2015/253 bizottsági végrehajtási határozatot. A végrehajtási határozat több, a kikötőkben végzendő dokumentáció-ellenőrzést és mintavételezést vezetett be, valamint az uniós országok számára előírt jelentéstételi követelmények észszerűsítését írta elő. Elindította az EMSA által kidolgozott, önkéntes alapon használható uniós információs rendszert is (Thetis-EU), amely lehetővé teszi a hatóságok számára az egyes hajókon végrehajtott, az üzemanyag kéntartalmára vonatkozó ellenőrzések napi eredményeinek megosztását.

Tudományos és műszaki fejlődés

A tudományos és műszaki fejlődéshez való igazodás érdekében az uniós országok képviselőiből álló bizottság felhatalmazta az Európai Bizottságot arra, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az ekvivalens kibocsátási értékek és a kibocsátáscsökkentési módszerek használatára vonatkozó kritériumok módosítása tekintetében.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?

Az (EU) 2016/802 irányelv az 1999/32/EK tanácsi irányelv és annak későbbi módosításainak kodifikált változata. Az irányelv 2016. június 10 -én lépett hatályba.

HÁTTÉR

  • A kén-dioxidhoz hasonló légszennyező anyagok nagy távolságokra eljutnak, és az elmúlt években a tengeri közlekedési kibocsátások jelentősen befolyásolták az EU levegőminőségét.
  • A kén-dioxid-kibocsátás savas esőt okozhat és finom port generál. Ez a por veszélyes az emberi egészségre, légzőszervi, valamint szív- és érrendszeri megbetegedéseket okoz, és akár két évvel is csökkenti a várható élettartamot az EU-ban.

* KULCSFOGALMAK

Kibocsátáscsökkentési módszer: bármely olyan, a hajóba szerelt alkatrész, anyag, eszköz vagy berendezés, vagy egyéb eljárás, alternatív tüzelőanyag vagy megfelelési módszer, amelyet az alacsony kéntartalmú, tengeri hajózásban használatos tüzelőanyagok helyett használnak. A kibocsátáscsökkentési módszernek meg kell felelnie a jelen irányelvnek oly módon, hogy ellenőrizhetőnek, számszerűsíthetőnek és kikényszeríthetőnek kell lennie.

Szállítólevelek: a szállító által az ügyfeleknek kiadott dokumentumok, amelyek igazolják az üzemanyag kiszállítását.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/802 irányelve (2016. május 11.) az egyes folyékony tüzelőanyagok kéntartalmának csökkentéséről (kodifikált szöveg) (HL L 132., 2016.5.21., 58–78. o.)

utolsó frissítés 27.02.2017

Top