Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem: Románia előrehaladása

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem: Románia előrehaladása

2007-ben Románia Európai Unióhoz (EU-hoz) való csatlakozásakor egy különleges ellenőrzési mechanizmust hoztak létre, az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust, amelynek célja Románia előrehaladásának nyomon követése az igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem terén.

JOGI AKTUS

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért haladásról (COM(2015) 35 final, 2015. január 28.).

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért haladásról (COM(2014) 37 final, 2014. január 22.).

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Bizottság (EB) 2014-es és 2015-ös jelentéseiben számol be Románia 2012, illetve 2013 óta e konkrét területeken tett előrehaladásáról.

FŐBB PONTOK

Az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus négy meghatározott kritérium mentén foglalkozik Romániának az igazságügyi reform, az integritás, a magas szinten elkövetett korrupció elleni küzdelem, valamint az állami szektorban a korrupció megakadályozása és az az elleni küzdelem terén jellemző hiányosságaival.

A fő célkitűzés egy rendszeres jelentéstételi folyamat kialakítása az előírások betartása és megfelelő módon történő teljesítésének biztosítása érdekében e területeken, valamint Románia támogatása az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus által kiemelt gyenge pontjai orvoslásában.

Az előrehaladásról szóló 2014-es és 2015-ös jelentés

A 2014. évi jelentésben az EB Románia 2012-es és 2013-as jelentések óta megtett lépéseit elemzi (az utóbbi jelentést az új kormány megalakulását követően tették közzé).

A 2014-es jelentés fő következtetése szerint Románia előrelépést ért el az igazságszolgáltatással és integritással kapcsolatos főbb intézményeiben, még nehéz politikai körülmények között is.

A jelentés azonban a következőkre is felhívja a figyelmet:

  • az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos konkrét problémák;
  • az integrációra irányuló és antikorrupciós intézkedésekkel szembeni ellenállás;
  • politikai beavatkozás a magas rangú kinevezésekbe az igazságszolgáltatásban.

A 2015. évi jelentés a magas szinten elkövetett korrupció elleni küzdelem érdekében tett konkrét lépéseket is bemutatja, amelyek növelték a román állampolgárok köreiben a bizalmat az igazságszolgáltatás és az antikorrupciós bűnüldözés terén.

Fő ajánlások:

Az EB az eddig elvégzett munka megszilárdítására hívja fel Romániát. Bár a törvénykönyvek (a polgári, a polgári eljárásjogi, a büntető és a büntető eljárásjogi törvénykönyvek) végrehajtása azt mutatta, hogy hasznos előrelépések történtek, az igazságszolgáltatás függetlenségének és az igazságügyi reformnak a területén további lépések megtételére van szükség.

További előrelépéseket kell tenni a következők érdekében:

  • az integritás biztosítása a közbeszerzés területén az összeférhetetlenségek elkerülése érdekében;
  • hatékonyabb és módszeresebb megközelítés kialakítása a korrupció elleni küzdelemben megelőző és visszatartó erejű szankciók révén.

Ezenkívül az EB a bírósági és parlamenti határozatok magasabb fokú koherenciáját is szorgalmazza (például a parlamenti képviselők átlagos polgároknak megfelelő bánásmódban való részesítése).

Románia támogatása érdekében az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus nyomonkövetési folyamata továbbra is uniós finanszírozásban, illetve az EB és más uniós országok által nyújtott konstruktív támogatásban részesül.

Lásd még az EB Főtitkárságának az együttműködési és ellenőrzési mechanizmusról szóló honlapját, a romániai együttműködési és ellenőrzési mechanizmusról szóló honlapot, valamint a 2014-es és 2015-ös bizottsági sajtóközleményeket.

HÁTTÉR

Románia 2007-es uniós csatlakozásának tekintetében további előrelépések megtételét kérték az országtól az igazságügyi reformhoz és a korrupció elleni küzdelemhez hasonló területeken. A Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus révén e területeken elért előrelépések nyomon követésére külön keretet hoztak létre. Ezzel egyenértékű eljárás van folyamatban Bulgária tekintetében is.

Az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus a romániai hatóságok által elért fejlődés értékelésén, valamint az uniós országok, nemzetközi szervezetek, független szakértők és egyéb források által szolgáltatott információkon alapul.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért haladásról (COM(2012) 410 final, 2012. július 18.).

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért haladásról (COM(2013) 47 final, 2013. január 30.).

utolsó frissítés 21.03.2015

Top