Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

eu-LISA: informatikai rendszerek igazgatása a határ- és migráció-ellenőrzés területén

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökség (eu-LISA)' for an updated information about the subject.

eu-LISA: informatikai rendszerek igazgatása a határ- és migráció-ellenőrzés területén

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1077/2011/EU rendelet a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai ügynökség létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet hivatalosan létrehozza az eu-LISA nevű szervezetet, a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek az igazgatását végző európai uniós ügynökséget.
  • Meghatározza továbbá az ügynökség jogállását, annak feladatait és belső igazgatási struktúráját (irányítását és belső szervezeti felépítését) is.

FŐBB PONTOK

Az eu-LISA fő céljai a következők:

  • magas színvonalú megoldásokat kínálni az uniós országoknak a meglévő nagyméretű IT-rendszerekhez és a későbbiekben fejlesztésre kerülő további rendszerekhez;
  • kiépíteni a bizalmat az érdekeltek körében, és biztosítani, hogy – a költség-haszon elemzések függvényében – a lehető legjobb elérhető technológiák álljanak mindig a rendszerek rendelkezésére;
  • kiválósági központtá nőni.

Biztonságos és zavartalan szolgáltatás a nagyméretű IT-rendszerek számára

Az eu-LISA fő üzemeltetési feladata annak biztosítása, hogy ezek az IT-rendszerek a hét minden napján napi 24 órában üzemeljenek. Biztonságos környezetet teremt a schengeni térség és a határigazgatás számára elengedhetetlen három uniós információtechnológiai rendszer folyamatos működéséhez, valamint az alábbi menekültügyi és vízumpolitikák végrehajtásához:

  • az Eurodac (európai ujjnyomat-azonosító rendszer), amely az ujjnyomatok összehasonlítása révén segít meghatározni a menedékjogi kérelmekkel kapcsolatos felelősséget az EU-ban. A 28 uniós ország, valamint – társult országként – Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc használja a rendszert;
  • a SIS II (a Schengeni Információs Rendszer második generációja), amely lehetővé teszi a nemzeti határellenőrzés, a vámhatóságok és rendőri szervek közötti információcserét a schengeni térségen belüli magas szintű biztonság érdekében. Írország, Horvátország és a Ciprusi Köztársaság kivételével az uniós országok, valamint a négy társult ország használja a rendszert. Az Egyesült Királyság a SIS rendszernek csak a bűnüldözéssel kapcsolatos részét üzemelteti;
  • a VIS (Vízuminformációs Rendszer), amely a közös uniós vízumpolitika végrehajtását támogatja. A schengeni országok közötti információcserét, azaz a schengeni térségben való rövid távú tartózkodásra jogosító vízumok, illetve az azon való átutazásra jogosító tranzitvízumok iránti kérelmekkel kapcsolatos határozatok meghozatalát teszi lehetővé. Bulgária, Írország, Horvátország, a Ciprusi Köztársaság, Románia és az Egyesült Királyság kivételével az uniós országok, valamint a négy társult ország használja a rendszert.

Az eu-LISA további feladatai:

  • folyamatos és biztonságos adatcsere a nemzeti hatóságok és az eu-LISA üzemeltetői között, valamint együttműködés az érintett uniós bűnüldöző szervek között;
  • új rendszerek tervezése, fejlesztése, elindítása és végrehajtása;
  • kísérleti projektek végrehajtása az Európai Bizottság kérésére;
  • óvintézkedések foganatosítása a polgároknak az IT-rendszerekben tárolt adatai védelme érdekében.

Felépítés és irányítás

Az eu-LISA jogilag és pénzügyileg független szervezet. Székhelye az észtországi Tallinnban található. Üzemeltetési igazgatását a franciaországi Strasbourgban végzik, illetve van egy tartalék központja az ausztriai Sankt Johann im Pongauban.

Az ügynökség igazgatási és irányítási struktúráját a következők alkotják: az igazgatótanács, az ügyvezető igazgató, valamint a SIS II, a VIS és az Eurodac rendszerekkel foglalkozó tanácsadó csoportok.

Európai határregisztrációs rendszer

A schengeni térség külső határai ellenőrzésének javítása érdekében az Unió 2017-ben elfogadta egy új informatikai rendszert, a határregisztrációs rendszert (EES) létrehozó (EU) 2017/2226 rendeletet. Az eu-LISA feladata az EES kidolgozása és üzemeltetési igazgatásának a biztosítása.

Jelentés

A Bizottság benyújtotta az eu-LISA eddigi működésének értékeléséről szóló jelentését. A jelentés következtetései alapvetően pozitívak voltak, és kitértek arra, hogy az eu-LISA hatékony, jelentősége egyre növekszik, és a SIS, a VIS és az Eurodac üzemeltetési igazgatásának megbízható szolgáltatójának bizonyult.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2011. november 21-től alkalmazandó. Az eu-LISA 2012. december 1-jén kezdte meg működését.

HÁTTÉR

További információkért lásd:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1077/2011/EU rendelete (2011. október 25.) a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai ügynökség létrehozásáról (HL L 286., 2011.11.1., 1–17. o.)

Az 1077/2011/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Szabadságon, a Biztonságon és a Jog Érvényesülésén Alapuló Térség Nagyméretű IT-rendszereinek Üzemeltetési Igazgatását Végző Európai Ügynökség (eu-LISA) működéséről (COM(2017)346 final, 2017.6.29.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2226 rendelete (2017. november 30.) a tagállamok külső határait átlépő harmadik országbeli állampolgárok belépésére és kilépésére, valamint beléptetésének megtagadására vonatkozó adatok rögzítésére szolgáló határregisztrációs rendszer (EES) létrehozásáról és az EES-hez való bűnüldözési célú hozzáférés feltételeinek meghatározásáról, valamint a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló egyezmény, a 767/2008/EK rendelet és az 1077/2011/EU rendelet módosításáról (HL L 327., 2017.12.9., 20–82. o.)

utolsó frissítés 21.06.2018

Top