Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Köz- és magánszféra közötti partnerség a hidrogén- és az üzemanyagcellák tekintetében

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Köz-magán társulások a Horizont Európa keretében' for an updated information about the subject.

Köz- és magánszféra közötti partnerség a hidrogén- és az üzemanyagcellák tekintetében

A második üzemanyagcella- és hidrogéntechnológiai közös vállalkozás (a továbbiakban: FCH 2 JU) az Európai Bizottság, az üzemanyagcella- és a hidrogénipar (a NEW Industry Grouping képviseletében), valamint a kutatói közösség (a Research Grouping N.ERGHY képviseletében) részvételét is magában foglaló köz- és magánszféra közötti partnerséget valósít meg. Célja az üzemanyagcella- és hidrogéntechnológia fejlesztésének és alkalmazásának felgyorsítása.

JOGI AKTUS

A Tanács 559/2014/EU rendelete (2014. május 6.) a második üzemanyagcella- és hidrogéntechnológiai közös vállalkozás létrehozásáról.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az FCH 2 JU arra törekszik, hogy az Európát érintő energiával kapcsolatos kihívások kezelésének támogatása céljából kihasználja a hatékony átalakítási technológiákból, azaz az üzemanyagcellákból (valamely tüzelőanyag-forrás energiává alakításából), valamint a tiszta energiahordozóként számon tartott hidrogénből eredő előnyöket. Az üzemanyagcellák és a hidrogén potenciálisan számos hasznot hozhatnak, többek között a következőket:

a megújulóenergia-technológia alkalmazásának lehetővé tétele a közlekedés területén;

a megosztott (azaz kis mértékű) villamosenergia-termelés elősegítése; valamint

a megújuló források - mint például a szélenergia - időszakos jellegének kezelése.

Alkalmazásuk ösztönzése segítheti a szén-dioxid-kibocsátás elleni küzdelmet, csökkentheti a főként importból származó szénhidrogéntől való függőséget, valamint hozzájárulhat a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez.

A sikeres első generációt követően - amelynek egyes korai alkalmazásai piacra is kerültek - az FCH 2 JU arra törekszik, hogy felgyorsítsa a hidrogénalapú energetikai és közlekedési megoldások kereskedelmi alkalmazását Európa-szerte. Az FCH 2 JU-t 2024. december 31-ig tartó időszakra hozták létre.

Ez a szakasz magában foglalja a teljesítmény javítását és a termékek költségeinek csökkentését, valamint annak szélesebb körben történő bizonyítását, hogy e technológia készen áll a közlekedésben (autók, buszok és hidrogén-töltőállomások), illetve az energetikában (hidrogéntermelés és -elosztás, energiatárolás és a helyhez kötött villamosenergia-termelés) való alkalmazásra.

Irányítás

Az FCH 2 JU az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187. cikkével összhangban létrehozott jogi személyiség (a 187. cikk lehetővé teszi az uniós szintű köz- és magánszféra közötti partnerségek ipari kutatás területén való létrehozását). A közös vállalkozás saját stratégiai kutatási menetrendet határoz meg, és az FCH 2 JU honlapján közzétett pályázati felhívásokat követően kiválasztott projekteket finanszírozza. A közös vállalkozás a „Horizont 2020” részvételi szabályait alkalmazza.

A közös vállalkozást az ügyvezető igazgató irányítja a programiroda munkatársainak segítségével. A közös vállalkozás irányító testülettel rendelkezik, amelynek tagjai az ipar és az Európai Bizottság képviselőiből kerülnek ki. A testület teljes körű felelősséggel rendelkezik a közös vállalkozás működése tekintetében, és felügyeli tevékenységeinek végrehajtását. A tudományos bizottság a testület tanácsadójaként funkcionál a tudományos prioritásokkal kapcsolatban. Ezenkívül az államok képviselőinek csoportja képviseli az érintett országokat, valamint létrejött az érdekeltek fóruma is. A határozatokat a közös vállalkozás által megállapított szavazási szabályok szerint hozzák.

Az EU költségvetési rendeletének (966/2012/EU, Euratom rendelet) 209. cikke rendelkezik az EU köz- és magánszféra közötti partnerségeire (PPP) vonatkozó új, enyhébb szabályokról.

Költségvetés

A FCH 2 közös vállalkozás részére előirányzott, az igazgatási és működési költségeket fedező uniós pénzügyi hozzájárulás maximális összege - az EFTA előirányzatokat is beleértve - 665 millió EUR, a résztvevőktől származó hasonló mértékű összeggel kiegészítve. A közös vállalkozás ezen túlmenően az európai strukturális és beruházási alapokkal (esb-alapokkal) való szinergiák kialakítására is törekszik.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

559/2014/EU rendelet

2014.6.27.

-

HL L 169., 2014.6.7., 108-129. o.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014-2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (Hivatalos Lap L 347., 2013.12.20., 104-173. o.).

Utolsó frissítés: 10.08.2014

Top