EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az ILO kényszermunkáról szóló jegyzőkönyvének az uniós országok általi megerősítése

Az ILO kényszermunkáról szóló jegyzőkönyvének az uniós országok általi megerősítése

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

ÖSSZEFOGLALÓ

MI A HATÁROZATOK CÉLJA?

  • A határozatok a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által 2014-ben elfogadott jegyzőkönyv megerősítésére hatalmazzák fel az uniós kormányokat, akiket ennek 2016 végéig történő teljesítésére hívnak fel. Ez új lendületet ad az ILO kényszermunkáról szóló egyezményének (1930), különösen az emberkereskedelem, az áldozatok védelme és a jogorvoslati lehetőségekhez való hozzáférés tekintetében.

FŐBB PONTOK

  • Az ILO kényszermunkáról szóló jegyzőkönyve a szociálpolitika és az EU hatáskörébe eső büntetőügyekben való igazságügyi együttműködés egyes területeire vonatkozik.
  • Az EU nem erősítheti meg a jegyzőkönyvet, az egyes uniós országok azonban igen. A két határozat felhatalmazást ad az uniós kormányoknak arra, hogy „az Unió érdekében közösen fellépve” megerősítsék a jegyzőkönyvet.
  • A 2015/2037/EU határozat a szociálpolitika következőkhöz hasonló területeit fedi le a jegyzőkönyvben: foglalkoztatási jogviszony, munkaidő, munkaerő-kölcsönzés, valamint a munkahelyi egészség és biztonság, amelyek már eddig is uniós jogszabályok tárgyát képezték.
  • A 2015/2071/EU határozat – a bűncselekmények áldozatainak a védelméhez hasonló – büntetőügyeket fed le a jegyzőkönyvben. Az EU már korábban is rendelkezett ezekről a területekről, mégpedig az emberkereskedelemmel szembeni küzdelemről szóló, valamint az áldozatok védelméről szóló irányelv keretei között.
  • Dániára a szabadság, a biztonság és az igazságszolgáltatás tekintetében biztosított kívülmaradás alapján nem vonatkoznak a 2015/2071/EU határozat rendelkezései.
  • A kényszermunkáról szóló jegyzőkönyvet megerősítő országoknak – a szociális partnerekkel való egyeztetések mellett – nemzeti szakpolitikát és cselekvési tervet kell kidolgozniuk és nemzetközi együttműködést kell kialakítaniuk a kényszermunka visszaszorítása érdekében. Intézkedéseket kell hozniuk a kényszermunka megelőzése, az áldozatok védelme, valamint annak érdekében, hogy megfelelő jogorvoslati – többek között kártérítési – lehetőségek álljanak rendelkezésükre.

HÁTTÉR

A kényszermunka az adott személy által saját akarata ellenére, kényszer hatására végzett munkát jelent, amelyet az ILO mérföldkőnek számító, 1930. évi, 29. sz., kényszermunkáról szóló egyezményének az elfogadása óta világszerte bűncselekménynek tekintenek.

Az ILO becslései szerint azonban még mindig 20,9 millió ember végez kényszermunkát, mégpedig nagy többségük a magánszektorban, elsősorban munkaerő-kihasználás céljából végzett emberkereskedelem formájában. A kényszermunkáról szóló, az ILO által 2014-ben elfogadott jegyzőkönyv és ajánlás célja a kényszermunka valamennyi formája elleni globális küzdelem megerősítése.

MIKORTÓL HATÁLYOSAK E HATÁROZATOK?

A két határozat 2015. november 12-én lépett hatályba. Az uniós országoknak meg kell tenniük az ahhoz szükséges lépéseket, hogy 2016. december 31 -éig letétbe helyezzék megerősítő okirataikat.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalakon állnak rendelkezésre:

JOGI AKTUS

A Tanács 2015/2037/EU határozata (2015. november 10.) a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet kényszermunkáról szóló 1930. évi egyezménye 2014. évi jegyzőkönyvének a szociálpolitikai vonatkozások tekintetében az Európai Unió érdekében történő megerősítésére a tagállamoknak adott felhatalmazásról (HL L 298., 2015.11.14., 23–24. o.)

A Tanács 2015/2071/EU határozata (2015. november 10.) a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet kényszermunkáról szóló 1930. évi egyezménye 2014. évi jegyzőkönyvének az 1–4. cikkben foglalt, a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködéshez kapcsolódó vonatkozások tekintetében az Európai Unió érdekében történő megerősítésére a tagállamoknak adott felhatalmazásról (HL L 301., 2015.11.18., 47–48. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A kényszermunkáról szóló 1930. évi egyezmény 2014. évi jegyzőkönyve

utolsó frissítés 17.03.2016

Top