This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Enlargement Strategy 2013-14
Bővítési stratégia 2013-2014
Bővítési stratégia 2013-2014
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Bővítési stratégia 2013-2014
Ebben a dokumentumban az Európai Bizottság az EU 2014. évre vonatkozó bővítési stratégiáját határozza meg új tagok felvétele céljából. Ezenkívül a Nyugat-Balkán országaival és Törökországgal a tagsággal kapcsolatban folytatott tárgyalások terén tett előrelépéseket is áttekinti.
JOGI AKTUS
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Bővítési stratégia és a legfontosabb kihívások 2013-2014 (COM(2013) 700 final, 2013.10.16. - a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).
ÖSSZEFOGLALÓ
Az Európai Bizottság Bővítési stratégia és a legfontosabb kihívások című közleményét az uniós tagságról jelenleg tárgyalásokat folytató országokról, valamint a potenciális tagjelölt országokról szóló számos részletesebb éves jelentés kíséri.
A közlemény a tagsággal kapcsolatban a következő négy tagjelölt országgal folytatott tárgyalások terén tett előrelépéseket veszi górcső alá: Montenegró, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Szerbia és Törökország. Ezenkívül a balkáni térség három potenciális tagjelölt országa tekintetében is megvizsgálja a helyzetet: Albánia, Bosznia-Hercegovina és Koszovó (ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 ENSZ-BT határozattal és a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló nemzetközi bírósági véleménnyel).
Rövid jelentés Izlandról is készült, amelynek kormánya úgy döntött, hogy felfüggeszti a tárgyalásokat.
A közlemény megerősíti, hogy az uniós tagság elnyerésének alapját jelentő koppenhágai kritériumok (a demokrácia, a jogállamiság, az alapvető jogok tiszteletben tartása és a működőképes piacgazdaság) továbbra is relevanciával bírnak.
Kiemeli, hogy az uniós csatlakozási folyamat szigorúbb és átfogóbb, mint korábban volt. Annak létfontosságú szerepét hangsúlyozza, hogy mindenekelőtt az alapvető kérdésekkel kell foglalkozni:
A 2014-2020 közötti időszakra vonatkozóan (jelenlegi árfolyamon számítva) 11,7 milliárd EUR költségvetéssel rendelkező Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA II) célja az országok támogatása a tagság előkészítésében. E források elosztása a bővítési stratégia politikai prioritásait konkrét lépésekké alakítja (mint amilyen a tagjelölt országok jogszabályainak összehangolása az uniós jogszabályokkal és normákkal).
Végül pedig, a dokumentum ajánlása szerint Albánia megkapja a tagjelölt státuszt azzal a feltétellel, hogy folytatja a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelmet.
További információkért látogasson el az Európai Bizottság Bővítési Főigazgatóságának a honlapjára.
10.04.2014