Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bővítési stratégia 2013-2014

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Bővítési stratégia 2013-2014

Ebben a dokumentumban az Európai Bizottság az EU 2014. évre vonatkozó bővítési stratégiáját határozza meg új tagok felvétele céljából. Ezenkívül a Nyugat-Balkán országaival és Törökországgal a tagsággal kapcsolatban folytatott tárgyalások terén tett előrelépéseket is áttekinti.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Bővítési stratégia és a legfontosabb kihívások 2013-2014 (COM(2013) 700 final, 2013.10.16. - a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Bizottság Bővítési stratégia és a legfontosabb kihívások című közleményét az uniós tagságról jelenleg tárgyalásokat folytató országokról, valamint a potenciális tagjelölt országokról szóló számos részletesebb éves jelentés kíséri.

A közlemény a tagsággal kapcsolatban a következő négy tagjelölt országgal folytatott tárgyalások terén tett előrelépéseket veszi górcső alá: Montenegró, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Szerbia és Törökország. Ezenkívül a balkáni térség három potenciális tagjelölt országa tekintetében is megvizsgálja a helyzetet: Albánia, Bosznia-Hercegovina és Koszovó (ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 ENSZ-BT határozattal és a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló nemzetközi bírósági véleménnyel).

Rövid jelentés Izlandról is készült, amelynek kormánya úgy döntött, hogy felfüggeszti a tárgyalásokat.

A közlemény megerősíti, hogy az uniós tagság elnyerésének alapját jelentő koppenhágai kritériumok (a demokrácia, a jogállamiság, az alapvető jogok tiszteletben tartása és a működőképes piacgazdaság) továbbra is relevanciával bírnak.

Kiemeli, hogy az uniós csatlakozási folyamat szigorúbb és átfogóbb, mint korábban volt. Annak létfontosságú szerepét hangsúlyozza, hogy mindenekelőtt az alapvető kérdésekkel kell foglalkozni:

  • az országoknak a csatlakozási tárgyalások korai szakaszában kell foglalkozniuk az olyan problémákkal, mint amilyen az igazságügyi reform, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem. Ez biztosítja, hogy a reformok mélyen gyökerezőek és visszafordíthatatlanok legyenek, mire a csatlakozásra sor kerül;
  • jelentős szerepet töltenek be az erős demokratikus intézmények is, a civil társadalomnak pedig nagyobb szerepet kell játszania; további fejlődésre van szükség a választási, a parlamenti és a közigazgatási reformok terén;
  • több erőfeszítésre van szükség annak biztosításához, hogy az olyan elvek, mint a véleménynyilvánítás szabadsága és a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása ne csak a jogszabályokban szerepeljenek, hanem a gyakorlatban is megvalósuljanak;
  • mivel ezen országok közül néhányban nem teljes körű piacgazdaság működik, a közlemény javaslatokat tesz a szóban forgó országok gazdasági kormányzásának megerősítésére: a bizottsági javaslatok között szerepel a nemzeti gazdasági reformstratégiák bevezetése és az államháztartás igazgatására vonatkozó cselekvési tervek bevezetése is;
  • a piaci reformok elengedhetetlenek a fenntartható növekedés biztosításához és a versenyképesség javításához. Ezek segítik az országokat abban, hogy először kezeljék az alapvető gazdasági kérdéseket, majd teljesítsék a tagsági kritériumokat.

A 2014-2020 közötti időszakra vonatkozóan (jelenlegi árfolyamon számítva) 11,7 milliárd EUR költségvetéssel rendelkező Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA II) célja az országok támogatása a tagság előkészítésében. E források elosztása a bővítési stratégia politikai prioritásait konkrét lépésekké alakítja (mint amilyen a tagjelölt országok jogszabályainak összehangolása az uniós jogszabályokkal és normákkal).

Végül pedig, a dokumentum ajánlása szerint Albánia megkapja a tagjelölt státuszt azzal a feltétellel, hogy folytatja a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelmet.

További információkért látogasson el az Európai Bizottság Bővítési Főigazgatóságának a honlapjára.

10.04.2014

Top