EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0247

Az EU megújított felsőoktatási programja

Az EU megújított felsőoktatási programja

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(COM(2017) 247 final) közlemény: Az EU megújított felsőoktatási programja

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

  • A közlemény felismeri a felsőoktatás kulcsfontosságú szerepét a virágzó, befogadó, demokratikus társadalmak alapjainak megteremtésében, és célja új irány kijelölése az EU által az uniós országoknak adott támogatás számára, oktatási rendszereik megreformálása során.
  • A Bizottság javaslatai összhangban vannak a Római Nyilatkozat szellemével, amelyben az EU vezetői elkötelezték magukat „egy olyan Unió mellett, ahol a fiatalok megkapják a legjobb oktatást és képzést, valamint a kontinensen bárhol tanulhatnak és találhatnak munkát”.

FŐBB PONTOK

A közlemény felvázolja az EU új felsőoktatási programját, amely a már elvégzett munkára épít, de a figyelmet a jelenlegi és a felmerülő lehetőségekre és kihívásokra tereli, amelyeket a következőképpen határoztak meg.

  • A készségkereslet és -kínálat közötti eltérések kezelése az EU-ban, a szükségletek és a jelenlegi realitások terén: Túl sok diák gyenge az írás-olvasásban, a számolásban, a digitális ismeretekben, vagy olyan képességekkel nem rendelkeznek, mint a problémamegoldás és a kommunikáció, amelyekre szükség van az ellenálló képesség kialakításához egy változó világban.
  • Befogadó és összekapcsolt felsőoktatási rendszerek kialakítása: A hátrányos társadalmi-gazdasági vagy bevándorlói háttérrel rendelkező emberek esetében sokkal kisebb a valószínűsége annak, hogy bekerülnek a felsőoktatásba és ott képesítést szereznek; az oktatókról és a diplomásokról sokan úgy vélik, hogy elkülönülnek a társadalom többi részétől; valamint bizonyos tanulmányi területeken még mindig jelentős a nemi szegregáció.
  • Annak biztosítása, hogy a felsőoktatási intézmények hozzájáruljanak az innovációhoz: A felsőoktatási intézmények gyakran nem járulnak hozzá eléggé az innovációhoz a szélesebb értelemben vett gazdaságban. A felsőoktatásban az innováció nagymértékben eltérő a különböző uniós régiókban.
  • Hatékony és eredményes felsőoktatási rendszerek támogatása: A nemzeti rendszerek nem mindig működnek jól egymással vagy más intézményekkel; a jó minőségű oktatást, kutatást, az innovációt, a társadalmi befogadást és szerepvállalást nem mindig jutalmazzák.

Ezeknek a problémáknak a kezelésére a Bizottság 20 részletes intézkedést vállal:

  • 1.

    Elindítja a végzett hallgatók pályakövetésére irányuló kezdeményezést a pályájukon vagy további tanulmányaik során történő előrehaladásuk megismerése céljából.

  • 2.

    Útjára indítja a magasabb szintű EU STE(A)M Koalíciót az oktatási ágazatok, a vállalkozói szektor és a közszektor összehozására, a (STE(A)M) és egyéb tantervek népszerűsítése és modernizációja érdekében.

  • 3.

    Ösztönzi az európai kreditátviteli és -gyűjtési rendszer szerint elismert szakmai gyakorlatok beépítését a felsőoktatási programokba, és az Erasmus+ gazdasági csoportosulások erősítésével javítja a szakmai gyakorlatok elérhetőségét és minőségét.

  • 4.

    Digitális felkészültségi modellt vezet be, hogy segítse a felsőoktatási intézményeket a digitális tanulási stratégiák megvalósítását, valamint kiaknázza a korszerű technológiában rejlő lehetőségeket.

  • 5.

    Növeli a felsőoktatás oktatóinak támogatását az Erasmus+ programon keresztül, hogy tantervkészítési készségeik fejlődjenek, miközben támogatja a személyzeti mobilitást és a tanárképző központok közötti együttműködést az EU területén.

  • 6.

    Erasmus+ támogatás nyújtásával a felsőoktatási intézményeket segíti a befogadást, a nemek közötti egyenlőséget és a tanulmányi sikereket támogató stratégiákkal, beleértve az iskolákkal és más intézményekkel való együttműködést.

  • 7.

    Ösztönzi a rugalmas és modulrendszerű képzési formák kidolgozását a felsőoktatáshoz való hozzáférés támogatását, az Erasmus+ stratégiai partnerségek különleges prioritásain keresztül.

  • 8.

    Támogatja azokat a felsőoktatási intézményeket, amelyek európai kreditátviteli rendszerben pontokat adnak a hallgatóknak önkéntes és közösségi tevékenységek végzéséért, meglévő pozitív példák alapján.

  • 9.

    Támogatja a menekültek képesítéseinek elismerését a felsőoktatáshoz való hozzáférésük elősegítése érdekében, a már folyamatban lévő Erasmus+ projektre építve, amely gyakorlati iránymutatást nyújt és partneri tanácsadási tevékenységeket is magában foglal.

  • 10.

    Kiterjeszti az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) regionális innovációs program (EIT RIS) modelljét, hogy jobban felkészítse a diákokat az innovatív vállalkozásokban való munkavégzésre.

  • 11.

    Támogatja a kreativitást és innovációt támogató tanítási módszerek kifejlesztését a felsőoktatásban, az OECD-vel folytatott, az iskolai ágazatban megvalósuló együttműködésre építve.

  • 12.

    Tovább bővíti A felsőoktatás az intelligens szakosodásért projektet, hogy tanácsot nyújtson az állami hatóságoknak, hogyan vonják be a felsőoktatási intézményeket és az EIT tudományos és innovációs társulásait (TIT) az intelligens szakosodási stratégiákba.

  • 13.

    Fejleszti a Marie Skłodowska-Curie-cselekvések lehetőségeit, a kutatás és az innováció közötti választóvonal eltűnjön az EU országaiban és régióiban, és a kevésbé fejlett régiókban csökkenjen az elit elvándorlása.

  • 14.

    Fokozza az egyetemek és a vállalkozások közötti együttműködés uniós támogatását azáltal, hogy az Egyetemek és a Vállalkozások Fórumainak központi szerepet ad, és ösztönzi az ilyen fórumok létrehozását szerte az EU-ban.

  • 15.

    Elindítja a felsőoktatási rendszerek finanszírozási, ösztönzési és jutalmazási struktúráinak felülvizsgálatát, az OECD-vel együttműködve.

  • 16.

    Biztosítja a kutatók ösztönzését oktatói feladatok végzésére és arra, hogy ilyen képzésben vegyenek részt, a Marie Skłodowska-Curie-cselekvések szerves részeként.

  • 17.

    Létrehoz egy a felsőoktatással kapcsolatos tudásközpontot, ami magában foglalja az európai felsőoktatási nyilvántartást (ETER), az U-Multirank rangsort, valamint a pályakövetési tanulmányokat, az adatminőség, az adatgyűjtés és az összehasonlíthatóság érdekében.

  • 18.

    Erősíti az Eurydice hálózat munkáját és a Bizottság együttműködését az OECD-vel a felsőoktatás, a kutatás és az innováció területén, a párhuzamos erőfeszítések elkerülése és a közös munkából származó előnyök érdekében.

  • 19.

    Egyszerűsíti a hallgatói mobilitást, a hallgatói adatok elektronikus cseréjére vonatkozó, meglévő Erasmus+ programokra építve, és megvizsgálja a hallgatói szolgáltatásokhoz és adatokhoz való Unión belüli hozzáférés megvalósíthatóságát.

  • 20.

    Megbeszélést kezdeményez az uniós országokkal és más érdekelt felekkel, az Erasmus+ értékelésének részeként, a hallgatóknak, az oktatóknak, az intézményeknek és a felsőoktatási rendszereknek nyújtott támogatásról.

A Bizottság megkezdi a párbeszédet az érintett felekkel ezeknek a cselekvéseknek a megvalósításáról, és annak biztosítására, hogy azok megfeleljenek az EU finanszírozási prioritásainak.

HÁTTÉR

További információk itt találhatók:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – az EU megújított felsőoktatási programjáról (COM(2017) 247 final, 2017.5.30.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Fehér könyv Európa jövőjéről – a 27 tagú EU útja 2025-ig: gondolatok és forgatókönyvek (COM(2017) 2025 final, 2017.3.1.)

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Befektetés az európai ifjúságba (COM(2016) 940 final, 2016.12.7.)

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az oktatás javítása és korszerűsítése (COM(2016) 941 final, 2016.12.7.)

utolsó frissítés 24.10.2017

Az oldal tetejére