A Vám program – vámügyi együttműködés
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
(EU) 2021/444 rendelet a vámügyi együttműködést szolgáló uniós program létrehozásáról
MI A RENDELET CÉLJA?
- A 2021 és 2027 közötti időszakra létrehozza a Vám programot, az Európai Unió (EU) vámügyi együttműködést szolgáló programját.
- A program fő célja az EU vámuniójának további korszerűsítése. A program támogatást nyújt az Unió vámhatóságainak a munkájuk elvégzéséhez szükséges adminisztratív kapacitás és a kapcsolódó információtechnológiai környezet kialakításában:
- megkönnyíti a növekvő kereskedelmi volumenek és a kereskedelem új típusainak kezelését;
- biztosítja az EU jobb védelmét a káros termékekkel és anyagokkal szemben;
- jobb védelmet nyújt az uniós vállalkozásoknak;
- megkönnyíti a törvényes kereskedelmi folyamatokat.
FŐBB PONTOK
Konkrét célkitűzések
A program célja a következők támogatása:
- a vámjogszabályok és a vámpolitika előkészítése és egységes végrehajtása;
- a vámügyi együttműködés;
- az igazgatási és informatikai kapacitásépítés, beleértve a humán kompetenciák fejlesztését és a képzést, valamint az európai elektronikus rendszerek kifejlesztését és működtetését;
- az innováció a vámpolitika területén.
Költségvetés
A program végrehajtásának költségvetési kerete a 2021 és 2027 közötti időszakban 950 millió euró.
Nem uniós országok és külső szakértők bevonása
- A programban részt vehetnek a csatlakozásra váró országok, a tagjelölt országok és a potenciális tagjelölt országok, az európai szomszédságpolitika hatálya alá tartozó országok és egyéb nem uniós országok, amennyiben megfelelnek a nem uniós országok uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásban előírt feltételeknek.
- A konkrét programtevékenységekben külső szakértőként (ad hoc meghívással) nem vámügyi kormányzati szerveknek – köztük a programban részt nem vevő nem uniós országok kormányzati szerveinek – képviselői, a tudományos élet képviselői, a nemzetközi és más érintett szervezetek képviselői, illetve a gazdasági szereplők vagy a civil társadalom képviselői vehetnek részt.
Támogatható kezdeményezések
- A vámügyi információtechnológiai rendszerek fejlesztése és működtetése (csak a közös komponenseké, a nemzeti rendszereké nem).
- Megbeszélések és egyéb együttműködésen alapuló események (pl. műhelytalálkozók, projektcsoportok, tanulmányi látogatások).
- Közös képzési koncepciók, termékek és tevékenységek (pl. e-oktatási modulok).
- Egyéb szolgáltatásnyújtásra irányuló szerződések (pl. tanulmányok, kommunikációs kezdeményezések).
Munkaprogram
A programot többéves munkaprogramokon keresztül hajtják végre, amelyeket az Európai Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján állít össze és fogad el.
Nyomon követés, jelentéstétel és értékelés
- A rendelet II. melléklete sorolja fel azokat a mutatókat, amelyeket az általános és egyedi célkitűzések megvalósítása terén a program által elért haladásra vonatkozó jelentéstétel során fel kell használni. A Bizottság ezt a listát felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján módosíthatja és/vagy kiegészítheti.
- Az (EU) 2022/2565 felhatalmazáson alapuló rendelet melléklete, amely kiegészíti az (EU) 2021/444 rendeletet, további mutatókat határoz meg a program végeredményeinek, eredményeinek és hatásainak mérésére. Visszamenőlegesen 2022. január 1-jétől alkalmazandó, hogy biztosítsa az összhangot a beszámolási időszak kezdetével. Ezek a mutatók kiegészítik az (EU) 2021/444 rendelet II. mellékletében felsorolt mutatókat, amelyek alkalmasak a teljesítmény általános nyomon követésére, de nem teszik lehetővé a program átfogó nyomon követését és értékelését a program általános és egyedi célkitűzéseinek elérése tekintetében.
- A Bizottság feladata, hogy legkésőbb négy évvel a program végrehajtásának kezdetét követően elvégezze a program időközi értékelését, majd a befejezést követő négy éven belül a végső értékelést.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?
A rendelet 2021. január 1. óta alkalmazandó.
HÁTTÉR
E rendelet jogalapja lefedi a vámügyi együttműködést az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 33. cikkében meghatározottak szerint, a belső piacot (az EUMSZ 114. cikke) és a közös kereskedelempolitikát (az EUMSZ 207. cikke).
Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete létrehozza az Uniós Vámkódexet, amely előírja az EU vámterületére beszállított vagy onnan kiszállított árukra vonatkozó általános szabályokat és eljárásokat (lásd az összefoglalót).
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/444 rendelete (2021. március 11.) a vámügyi együttműködést szolgáló Vám program létrehozásáról és az 1294/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2021.3.15., 1–16. o.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
A Bizottság (EU) 2022/2565 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. október 11.) az (EU) 2021/444 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a nyomonkövetési és értékelési keret létrehozására vonatkozó rendelkezésekkel történő kiegészítéséről (HL L 330., 2022.12.23., 130–133. o.)
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – II. cím – Az áruk szabad mozgása – 2. fejezet – Vámügyi együttműködés – 33. cikk (az EKSz. korábbi 135. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 61. o.)
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VII. cím – A versenyre, az adózásra és a jogszabályok közelítésére vonatkozó közös szabályok – 3. fejezet – A jogszabályok közelítése – 114. cikk (az EKSz. korábbi 95. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 94–95. o.)
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – II. cím – Közös kereskedelempolitika – 207. cikk (az EKSz. korábbi 133. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 140–141. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 269., 2013.10.10., 1–101. o.)
Az 952/2013/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
utolsó frissítés 04.04.2023