Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Cedefop)
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
(EU) 2019/128 rendelet az Európai Szakképzésfejlesztési Központ (Cedefop) létrehozásáról
MI A RENDELET CÉLJA?
- A rendelet hatályon kívül helyezi, annak helyébe lépve, a 337/75/EGK rendeletet, amely 1975-ben létrehozta az Európai Szakképzésfejlesztési Központot (Cedefop).
- Ez a központ a Cedefopra vonatkozó szabályokat olyan módon alkalmazza, hogy figyelembe veszi annak háromoldalú jellegét. Egy igazgatótanács irányítja, mely a következők képviselőiből áll:
FŐBB PONTOK
Célkitűzés
Az EU egyik decentralizált ügynökségeként, a Cedefop célkitűzése az, hogy támogassa a Bizottságot, más uniós intézményeket és szervezeteket, az uniós országokat és a szociális partnereket a szakoktatás és képzés, valamint a készségekre és a képesítésekre vonatkozó uniós szakpolitikák előmozdításában, kidolgozásában és végrehajtásában.
Célja, hogy ezt elérje azzal, hogy:
- elmélyíti és terjeszti a vonatkozó ismereteket;
- biztosítja az ismeretanyagot és a szolgáltatásokat – ezen belül a kutatásokon alapuló következtetéseket – a politikai döntéshozatal számára; és
- megkönnyíti a tudásmegosztást az uniós és a nemzeti szereplők között.
Feladatok
Miközben az uniós országoknak vannak saját kötelezettségeik, a Cedefop:
- elemzi a szakoktatással és szakképzéssel, a készségekkel és a képesítésekkel kapcsolatos szakpolitikák és rendszerek terén megfigyelhető trendeket, valamint különböző országokra kiterjedő összehasonlító elemzéseket készít ezekről;
- elemzi a munkaerőpiaci trendeket a készségek és a képesítések, valamint a szakoktatás és a szakképzés összefüggésében;
- elemzi a képesítések megtervezését és hozzájárul a szakképzéssel kapcsolatos fejlesztésekhez;
- elemzi a fejleményeket a nem formális és az informális tanulás érvényesítése terén, és azokhoz hozzájárul;
- tanulmányozza és kutatja az ezzel kapcsolatos releváns társadalmi-gazdasági fejleményeket és a kapcsolódó szakpolitikai problémákat;
- fórumokat biztosít a kormányok, a szociális partnerek és egyéb, nemzeti szinten működő érdekeltek közötti tapasztalat- és információcsere számára;
- hozzájárul a reformok és szakpolitikák nemzeti szintű végrehajtásához;
- tájékoztatást biztosít a szakpolitikákhoz való hozzájárulás, valamint a személyek foglalkoztathatósága, a termelékenység, valamint a szakoktatásban és a szakképzésben rejlő potenciál megértésének javítása és az ezzel kapcsolatos tájékozottság növelése, és az egész életen át tartó tanulás előmozdítása és támogatása érdekében;
- menedzseli és hozzáférhetővé teszi az állampolgárok, cégek és politikai döntéshozók, a szociális partnerek és más érintettek számára ezeket az eszközöket, adatkészleteket és szolgáltatásokat;
- létrehoz egy, a nem uniós országokkal és a nemzetközi szervezetekkel fenntartott kapcsolatokra vonatkozó stratégiát, az illetékességébe tartozó ügyekkel összhangban.
Szervezet
A Cedefop központja Németországban, Berlinben van, és van igazgatótanácsa, felügyelőtestülete, valamint ügyvezető igazgatója.
Igazgatótanács
Az igazgatótanács összetétele a következő:
- 1 képviselő minden uniós országból;
- minden tagállamból egy tag a munkáltatói szervezetek képviseletében;
- minden tagállamból egy tag a munkavállalói szervezetek képviseletében;
- három tag a Bizottság képviseletében;
- 1 független szakértő, akit az Európai Parlament nevez ki.
Az igazgatótanács alapvető funkciói a következők:
- kijelöli a Cedefop tevékenységének stratégiai irányát;
- elfogadja a Cedefop programozási dokumentumát;
- elfogadja a Cedefop költségvetését;
- elfogadja az eljárási szabályzatot (beleértve a felügyelőtestület szabályzatát), a pénzügyi szabályokat, az összeférhetetlenség megelőzése és kezelése céljából elfogadott szabályokat és a csalásellenes stratégiát;
- kinevezi az ügyvezető igazgatót.
Felügyelőtestület
A felügyelőtestület az igazgatótanácsot a következőkkel segíti:
- előkészíti a határozatait;
- figyelemmel kíséri a belső vagy külső ellenőrzési jelentésekből és az OLAF vizsgálataiból származó megállapítások és ajánlások nyomán megtett intézkedéseket;
- tanácsot ad az ügyvezető igazgató számára az igazgatótanács határozatainak végrehajtásához, az igazgatási és költségvetési irányítás felügyeletének megerősítése céljából.
Ügyvezető igazgató
Az ügyvezető igazgató felel a következőkért:
- a Cedefop irányításáért és a Cedefop feladatainak és költségvetésének végrehajtásáért;
- egy többéves, valamint éves munkaprogramot tartalmazó programozási dokumentumtervezet elkészítéséért az EU ügynökségei és testületei által elfogadott pénzügyi szabályokról szóló, 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendeletnek megfelelően.
Munkaprogramok
A programozási dokumentumtervezetet az igazgatótanácsnak nyújtják be jóváhagyásra, és ezt követően benyújtják a Bizottságnak, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, minden évben, január 31. előtt.
A többéves munkaprogram meghatározza:
- az átfogó stratégiai programozást, ideértve a célkitűzéseket;
- az elvárt eredményeket és a teljesítménymutatókat;
- az erőforrások programozását, ideértve a többéves költségvetést és a személyzetet is.
Az éves munkaprogramnak összhangban kell állnia a többéves munkaprogrammal, és tartalmaznia kell a következőket:
- a részletes célkitűzések és a várt eredmények, beleértve a teljesítménymutatókat is;
- a finanszírozandó fellépések ismertetése, beleértve a hatékonyság növelését célzó tervezett intézkedéseket;
- az egyes fellépésekre elkülönített pénzügyi és emberi erőforrások feltüntetése;
- lehetséges fellépések a harmadik országokkal és nemzetközi szervezetekkel fenntartott kapcsolatok céljából.
Mindkét programnak kerülnie kell a más uniós ügynökségek munkájával való átfedéseket. A CEDEFOP szoros koordinációt folytat 2 másik háromoldalú ügynökséggel: egyikük az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA), és a másik az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound). Szoros munkakapcsolatuk van az Európai Képzési Alapítvánnyal.
Költségvetés
A Cedefop összes bevételeire és kiadásaira vonatkozó becsléseket minden pénzügyi évben el kell készíteni, és a Cedefop költségvetésében meg kell jeleníteni. A költségvetésnek a bevételek és a kiadások szempontjából kiegyensúlyozottnak kell lennie.
- A bevételi oldal a következőket foglalja magában:
- az Unió általános költségvetésében feltüntetett uniós hozzájárulás;
- a tagállamok önkéntes pénzügyi hozzájárulása;
- a közzétételek és minden, a Cedefop által biztosított szolgáltatás ráfordításai;
- bármiféle hozzájárulás a Cedefop munkájában részt vevő nem uniós országokból.
- A kiadások a következőket foglalják magukban:
- a személyzet javadalmazása;
- igazgatási és infrastruktúrával kapcsolatos kiadások; valamint
- működési költségek.
Értékelés
2024. február 21-ig, majd azt követően ötévente, a Bizottság gondoskodik arról, hogy értékelés készüljön a Cedefop által a célkitűzései, megbízatása és a feladatai tekintetében elért eredményekről.
MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?
A rendelet 2019. február 20. óta hatályos.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/128 rendelete (2019. január 16.) az Európai Szakképzésfejlesztési Központ (Cedefop) létrehozásáról és a 337/75/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 30., 2019.1.31., 90–105. o.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/126 rendelete (2019. január 16.) az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) létrehozásáról és a 2062/94/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 30., 2019.1.31., 58–73. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/127 rendelete (2019. január 16.) az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) létrehozásáról és az 1365/75/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 30., 2019.1.31., 74–89. o.)
A Bizottság 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. Szeptember 30.) a 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet 208. cikkében említett szervekre vonatkozó pénzügyi keretszabályzatról (HL L 328., 2013.12.7., 42–68. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács 1339/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az Európai Képzési Alapítvány létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 354., 2008.12.31., 82–93. o.)
utolsó frissítés 20.05.2019