This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32015D0778
Sophia művelet: Az emberkereskedelem elleni küzdelem a földközi-tengeri térségben
Z összefoglalót archiváltuk és tartalmát a továbbiakban már nem frissítjük, mert az alapjául szolgáló dokumentum már hatályát vesztette vagy nem tükrözi az aktuális helyzetet.
Sophia művelet: Az emberkereskedelem elleni küzdelem a földközi-tengeri térségben
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
MI A HATÁROZAT CÉLJA?
A határozat uniós katonai válságkezelő műveletet hoz létre, amely a földközi-tengeri térség déli középső részén tevékenykedő embercsempész- és emberkereskedő-hálózatok tevékenységének ellehetetlenítéséhez hivatott hozzájárulni (EUNAVFOR MED, EUNAVFOR MED Sophia művelet [a továbbiakban: Sophia művelet] későbbi elnevezését az egyik mentőhajó fedélzetén született gyermek nevéről kapta).
A művelet olyan szisztematikus intézkedéseket foglal magában, amelyek célja, hogy – az alkalmazandó nemzetközi joggal összhangban – még azelőtt azonosítsa, feltartóztassa és megsemmisítse a hajókat és eszközöket, hogy azokat az embercsempészek felhasználhatnák.
FŐBB PONTOK
Feladatkör
A Sophia művelet embercsempészettel és emberkereskedelemmel kapcsolatos főbb feladatai három szakaszra vannak felosztva:
A Tanács értékeli, hogy teljesültek-e az első szakaszból a további szakaszokba történő átmenet feltételei, figyelembe véve az ENSZ Biztonsági Tanácsának alkalmazandó határozatait és az érintett parti államok hozzájárulását.
Támogatási feladatok
Az EU műveleti parancsnoka és parancsnoksága
A határozat kinevezi az EU műveleti parancsnokát és kijelöli Rómát az EU műveleti parancsnokságának helyszínéül.
A művelet tervezése és megindítása
A Sophia művelet megindítására irányuló határozatot a Tanács hozza meg a műveleti parancsnok ajánlása alapján, valamint a műveleti terv és a művelet-végrehajtási szabályok jóváhagyását követően.
Politikai ellenőrzés és stratégiai irányítás
A Sophia művelet politikai ellenőrzését és stratégiai irányítását – a Tanács, valamint a főképviselő felelőssége mellett – a Politikai és Biztonsági Bizottság (PBB) gyakorolja. A Tanács felhatalmazza a PBB-t, hogy az Európai Unióról szóló szerződés 38. cikkével összhangban hozza meg a vonatkozó határozatokat. A Tanács felhatalmazása magában foglalja a következők módosítását lehetővé tevő hatásköröket is:
A PBB rendszeres időközönként jelentést tesz a Tanácsnak. Az Európai Unió Katonai Bizottságának (EUKB) elnöke rendszeres időközönként jelentést tesz a PBB-nek a Sophia művelet végrehajtásáról.
Katonai irányítás
Az EU műveleti parancsnokának felelősségi körében zajló Sophia művelet megfelelő végrehajtását az EUKB felügyeli.
Az EU válaszlépéseinek összhangja és koordináció
A főképviselő biztosítja, hogy a Sophia művelet összhangban legyen az EU fejlesztési programjaival és humanitárius segítségnyújtási tevékenységével. A főképviselő, akinek munkáját az Európai Külügyi Szolgálat segíti, a legfőbb összekötőként jár el az Egyesült Nemzetek, a térség országainak hatóságai, valamint a régióban tevékenykedő egyéb nemzetközi szervek (például a NATO, az Afrikai Unió és az Arab Államok Ligája) felé.
Az EU-n kívüli országok részvétele
Az EU EU-n kívüli országokat is felkérhet a Sophia műveletben való részvételre. A művelethez jelentős mértékű katonai hozzájárulást biztosító EU-n kívüli országok ugyanolyan jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek a művelet napi irányítása tekintetében, mint a műveletben részt vevő uniós országok.
Pénzügyi rendelkezések
A határozat a Sophia műveletre vonatkozó pénzügyi rendelkezéseket is meghatározza. A katonai művelet közös költségeit a (KKBP) 2015/528 határozatnak megfelelően kell kezelni.
MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT?
A határozat 2015. május 18-án lépett hatályba. A Sophia művelet megbízatását 2017 júliusában 2018. december 31-éig meghosszabbították.
HÁTTÉR
További információk itt találhatók:
KULCSFOGALMAK
FŐ DOKUMENTUM
A Tanács (KKBP) 2015/778 határozata (2015. május 18.) az Európai Uniónak a földközi-tengeri térség déli középső részén folytatott katonai műveletéről (EUNAVFOR MED – SOPHIA művelet) (HL L 122., 2015.5.19., 31–35. o.).
Az (EU) 2015/778 határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt szöveg kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – V. cím – Az Unió külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezések, valamint a közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 2. fejezet – A közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 1. szakasz – Közös rendelkezések – 38. cikk (az EUSz korábbi 25. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 36. o.).
utolsó frissítés 07.12.2017