EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0228

Uniós támogatás a legkülső régiók mezőgazdasági termelői számára

Uniós támogatás a legkülső régiók mezőgazdasági termelői számára

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

228/2013/EU rendelet az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Célja egyedi szabályok bevezetése annak érdekében, hogy az Európai Unió (EU) legkülső régióit kompenzálja azokért a nehézségekért, amelyekkel távoli fekvésük, domborzatuk és éghajlatuk, valamint néhány terméktől való gazdasági függésük miatt szembesülnek.
  • Ezek a szabályok alkotják az úgynevezett POSEI rendszert, vagyis azt a programot, amely kifejezetten a távoli fekvéssel és szigetjelleggel áll összefüggésben.

FŐBB PONTOK

Célkitűzések

A rendeletnek három célkitűzése van:

  • 1.

    Biztosítani e régiók számára az emberi fogyasztásra, feldolgozásra vagy mezőgazdasági inputanyagnak szánt alapvető fontosságú termékekkel való ellátást, mégpedig olyan áron, amely kompenzálja az elszigeteltségük okozta nehézségeket.

  • 2.

    Biztosítani az állattenyésztési és a diverzifikációs növénytermesztési ágazatok hosszú távú jövőjét és fejlődését, beleértve a termelést, a feldolgozást és a helyi termékek forgalmazását.

  • 3.

    Megőrizni és tovább erősíteni a hagyományos mezőgazdasági tevékenységek versenyképességét.

A támogatásra jogosult térségek

A POSEI támogatásra jogosult térségek meghatározását az Európai Unió működéséről szóló szerződés 349. cikke tartalmazza.

  • Spanyolország: a Kanári-szigetek.
  • Franciaország: Guadeloupe, Francia Guyana, Martinique, Réunion és Mayotte.
  • Portugália: az Azori-szigetek és Madeira.

A POSEI programok irányítása és költségvetése

Minden egyes uniós tagállam döntést hoz arról a megfelelő földrajzi szintről, amelyen a programo(ka)t létrehozzák.

Minden évben a következő összegek állnak rendelkezésre a három tagállam tekintetében, a rendelet 30. cikkének a (2) és (3) bekezdése alapján.

  • Kanári-szigetek. 268,42 millió EUR (amelyből legfeljebb 72,7 millió EUR áll rendelkezésre az ellátásra vonatkozó egyedi intézkedésekre).
  • Franciaország tengerentúli megyéi. 278,41 millió EUR (amelyből legfeljebb 26,9 millió EUR áll rendelkezésre az ellátásra vonatkozó egyedi intézkedésekre).
  • Azori-szigetek és Madeira. 106,21 millió EUR (amelyből legfeljebb 21,2 millió EUR áll rendelkezésre az ellátásra vonatkozó egyedi intézkedésekre).

Egyedi ellátási szabályok

  • Ahol megállapodás születik ezekkel kapcsolatban, annak feltétele mellett nyújtják e támogatásokat, hogy a gazdasági előnyt továbbadják a végfelhasználónak. Ahhoz, hogy biztosítható legyen a helyi mezőgazdasági termelés hosszabb távú folyamatossága és fejlesztése, ez az előny nem érhet el az ilyen termékek helyi előállítására nézve káros szintet. A támogatásnak arányosnak kell lennie a legkülső régió sajátos földrajzi helyzetéből adódó többletköltségekkel.
  • A támogatásra a bejegyzett gazdasági szereplők részére kiállított behozatali engedélyek, mentességi igazolások és a támogatási bizonyítványok formájában kerül sor. Az EU-ban letelepedett bármely gazdasági szereplő kérheti felvételét a nyilvántartásba bizonyos feltételek mellett.

A helyi mezőgazdasági termékek támogatását szolgáló intézkedések

  • A programnak olyan intézkedések is részét képezhetik, amelyek célja a mezőgazdasági termékek termelésének, feldolgozásának vagy eladásának a támogatása a legkülső régiókban.
  • Minden intézkedés felosztható cselekvésekre. A programnak minden egyes cselekvés esetében legalább az alábbi elemeket meg kell határoznia: a kedvezményezettek, a támogathatóság feltételei és a támogatás egységnyi összege.

Ellenőrzések és büntetések

  • Az egyedi ellátási szabályok hatálya alá eső termékeket ellenőrzés alá vetik, amikor azok a legkülső régiókba kerülnek, illetve azok kivitele vagy elszállítása alkalmával. Ha nem tartják be a szabályokat, a hatóságok visszatéríttethetik a gazdasági szereplő (mezőgazdasági termelők és a mezőgazdasági üzemet tulajdonló vállalatok) számára biztosított előnyt és ideiglenesen felfüggeszthetik vagy visszavonhatják a gazdasági szereplő nyilvántartásba vételét.
  • A helyi mezőgazdasági termékek támogatását szolgáló intézkedések ellenőrzésére adminisztratív és helyszíni ellenőrzések formájában kerül sor. Jogosulatlan kifizetések esetén a kedvezményezett köteles visszafizetni a szóban forgó összeget.

A növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedések

A 228/2013/EU rendeletet módosító (EU) 2016/2031 rendelet előírja a legkülső régiókban a növénykárosítókkal szembeni védekezési programok uniós finanszírozását, amelyet a 652/2014/EU rendeletnek megfelelően kell végrehajtani; e rendeletet később az egységes piac programot létrehozó (EU) 2021/690 rendelet módosította és váltotta fel (lásd az összefoglalót).

Felhatalmazáson alapuló jogi aktus

A 179/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelet a következők tekintetében egészíti ki a 228/2013/EU rendeletet:

  • a gazdasági szereplők nyilvántartása;
  • a régión kívüli forgalomba hozatal céljára nyújtott támogatás összege;
  • az embléma;
  • egyes szarvasmarhafélék behozatalivám-mentessége;
  • az Unió legkülső régióit érintő egyedi mezőgazdasági intézkedésekhez kapcsolódó egyes intézkedések finanszírozása.

Végrehajtási jogi aktusok

Az Európai Bizottság elfogadta a 180/2014/EU végrehajtási rendeletet, amely a 228/2013/EU rendelet alkalmazására vonatkozó szabályokat állapítja meg. Kilenc mellékletet és részletes szabályokat tartalmaz, amelyek az alábbiakra terjednek ki:

  • egyedi ellátási rendszer (például előzetes ellátási mérlegek, nem uniós országokból származó behozatal révén történő ellátás, az Unióból érkező ellátás, kivitel és szállítás, irányítás, ellenőrzés és felügyelet);
  • a helyi mezőgazdasági termékek támogatására irányuló intézkedések (támogatási kérelmek, ellenőrzések, csökkentések és kizárások, jogosulatlan kifizetések);
  • kísérő intézkedések (embléma, állati termékek, dohány behozatala a Kanári-szigetekre).

Az (EU) 2020/2086 és az (EU) 2021/238 végrehajtási rendeletekkel módosított (EU) 2020/532 végrehajtási rendelet a Covid19-világjárványra tekintettel lehetővé tesz a 181/2014/EU végrehajtási rendelettől való bizonyos eltéréseket.

Hatályon kívül helyezés

A 228/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezi az 247/2006/EK rendeletet.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2013. március 21. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 228/2013/EU rendelete (2013. március 13.) az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról és a 247/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 78., 2013.3.20., 23–40. o.)

A 228/2013/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 180/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. február 20.) az Unió legkülső régiói részére egyedi mezőgazdasági intézkedések megállapításáról szóló 228/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 63., 2014.3.4., 13–52. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság 179/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. november 6.) a 228/2013/EU rendeletnek a gazdasági szereplők nyilvántartása, a termelési régión kívüli forgalomba hozatal céljára nyújtott támogatás összege, az embléma, egyes szarvasmarhafélék behozatalivám-mentessége és az Unió legkülső régióit érintő egyedi mezőgazdasági intézkedésekhez kapcsolódó egyes intézkedések finanszírozása tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 63., 2014.3.4., 3–12. o.)

utolsó frissítés 07.12.2021

Az oldal tetejére