Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0472

    EU-US megállapodás a légiutas-nyilvántartási adatállományról

    EU-US megállapodás a légiutas-nyilvántartási adatállományról

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    Megállapodás az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió között az utas-nyilvántartási adatállománynak az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma által történő felhasználásáról és továbbításáról

    A 2012/471/EU határozat az Amerikai Egyesült Államok és az EU közötti, az utas-nyilvántartási adatállománynak felhasználásáról és továbbításáról szóló, az Amerikai Egyesült Államok belügyminisztériumának történő átadásáról szóló megállapodásnak az EU nevében történő aláírásáról

    2012/472/EU határozat az Amerikai Egyesült Államok és az EU között az utas-nyilvántartási adatállományának felhasználásáról és az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériumának való továbbításáról

    MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZATOK CÉLJA?

    A megállapodás célja az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak az Európai Unió (EU) és az Egyesült Államok közötti utasszállító járatokat működtető fuvarozók általi, az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) részére történő továbbítására, valamint ezen adatoknak az ezt követő DHS általi használatára vonatkozó jogi keret létrehozása.

    A legfőbb cél a terrorista bűncselekmények és az ehhez kapcsolódó bűncselekmények vagy egyéb, legalább 3 év szabadságvesztéssel büntethető, súlyos bűncselekmények megakadályozása, felderítése, kivizsgálása vagy büntetőeljárás alá vonása.

    A 2012/471/EU határozat felhatalmazza az EU-t a megállapodás aláírására. A 2012/472/EU határozat magát a megállapodást hagyja jóvá.

    FŐBB PONTOK

    A PNR adatai azok az információk, amelyeket az utasok önkéntesen nyújtanak, és a légi fuvarozók a helyfoglalás és az utasfelvétel során gyűjtenek össze. Ez tartalmaz olyan információkat, mint név, utazási időpontok és útvonalak, jegyinformáció, elérhetőségi információk, fizetési/számlázási információk, utazásközvetítő, az ülés száma és a poggyászra vonatkozó adatok.

    Az EU és az USA közötti PNR-megállapodás lényeges pontjai a következők:

    • A PNR-adatok felhasználásának korlátozása a terrorista bűncselekmények vagy nemzetközi bűncselekmények megakadályozása, felderítése, kivizsgálása vagy büntetőeljárás alá vonása érdekében;
    • Jogilag kötelező erejű kötelezettségvállalás az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma részéről, a tagállamok és az uniós hatóságok a PNR-adatok elemzéséből származó bármely - az EU szempontjából lényeges - hírszerzési információról való tájékoztatása iránt;
    • Megbízható adatvédelmi rendszer megfelelő adatbiztonsági és integritásra vonatkozó követelményekkel;
    • A magánszemélyek jogosultak lesznek az Egyesült Államokban tárolt PNR-adataikhoz való hozzáférésre, és - amennyiben az információk pontatlanok - azokat módosítani vagy törölni kell.
    • A PNR-adatok használatának a nemzetközi bűncselekmények tekintetében 10 évre, a terrorizmus tekintetében 15 évre történő korlátozása. A PNR adatokban található, személyazonosításra alkalmas információkat 6 hónap elteltével elrejtik, 5 év elteltével a PNR-t pedig háttéradatbázisba helyezik át, amely adatbázison további ellenőrzést alkalmaznak.

    A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

    A megállapodás 2012. július 1-jén lépett hatályba.

    HÁTTÉR

    A PNR olyan információkat jelent, amelyeket az utasok helyfoglaláskor adnak meg a légitársaságnak vagy az utazásközvetítőnek. A bűnüldöző hatóságok a világ minden részén évek óta felhasználják ezeket az információkat annak érdekében, hogy a súlyos bűncselekményt elkövető bűnözőket és terroristákat azonosítsák. Felhasználták például a 2009-es New York-i metróban tervezett öngyilkos merényletben részt vevő terroristákat is. A PNR-t a 2008-as mumbaii terrortámadásokat követően és a Times Square-en tervezett 2010-es támadás hátterében meghúzódó összeesküvők elfogására is használták. Ez az információforrás továbbá rendkívüli jelentőséggel bír a kábítószercsempészek azonosítása tekintetében.

    A PNR-ről szóló 2012-es EU-USA megállapodás a 2007-es EU-US megállapodás helyébe lépett.

    További információk:

    FŐ DOKUMENTUMOK

    Megállapodás az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió között az utas-nyilvántartási adatállomány felhasználásáról és az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériumának való továbbításáról (HL L 215., 2012.8.11., 5–14. o.)

    A Tanács 2012/471/EU határozata (2011. december 13.) Megállapodás az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió között az Utas-nyilvántartási Adatállomány (PNR) felhasználásáról és az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériumának való továbbításáról (HL L 215., 2012.8.11., 1–3. o.)

    A Tanács határozata 2012/472/EU (2012. április 26.) az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány felhasználásáról és az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma részére történő továbbításáról szóló megállapodás megkötéséről (HL L 215., 2012.8.11., 4. o.)

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    Tájékoztatás az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány felhasználásáról és az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma részére történő továbbításáról szóló megállapodás hatálybalépésének időpontjáról (HL L 174., 2012.7.4., 1. o.)

    utolsó frissítés 26.08.2021

    Az oldal tetejére