Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0664

    Családjogi ügyek – az uniós és nem uniós országok közötti megállapodások tárgyalása

    Családjogi ügyek – az uniós és nem uniós országok közötti megállapodások tárgyalása

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    664/2009/EK rendelet az uniós és nem uniós országok között a családi ügyekben létrejövő megállapodásokra vonatkozó eljárás létrehozásáról

    MI A RENDELET CÉLJA?

    A rendelet szigorú, határidőhöz kötött eljárást állapít meg, amely alapján az uniós országok felhatalmazással rendelkeznek a családjog bizonyos területein – mint például a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban és a tartással kapcsolatos ügyekben – nem uniós országokkal fennálló megállapodások módosítására, illetve a joghatóságra, valamint a határozatok elismerésére és végrehajtására kiterjedő új megállapodásokról tárgyalások folytatására. Az ilyen megállapodások általában az Unió kizárólagos hatáskörébe tartoznak.

    FŐBB PONTOK

    A rendelet hatálya a joghatóságra, valamint a határozatok elismerésére és végrehajtására terjed ki

    a 2201/2003/EK rendelet és a 4/2009/EK rendelet hatályán belül. Egy ehhez kapcsolódó rendelet a szerződéses és szerződésen kívüli kötelmi viszonyokat szabályozza.

    Mielőtt az Unió kizárólagos hatáskörébe kerültek volna a polgári jog e területei, az uniós országok önállóan kötöttek megállapodásokat nem uniós országokkal. E rendelet kivételes esetekben eljárást ír elő az uniós országok számára nemzetközi megállapodásokról szóló tárgyalások folytatására.

    A rendelet nem alkalmazandó, amennyiben az Unió azonos tárgykörben már megállapodást kötött az érintett országokkal.

    Bejelentés: amikor egy uniós ország tárgyalásokat kíván folytatni a rendelet hatálya alá tartozó meglévő megállapodás módosításáról vagy új megállapodás megkötéséről, erre irányuló szándékát haladéktalanul, a hivatalos tárgyalások tervezett megkezdése előtt, írásban be kell jelentenie az Európai Bizottságnak.

    Titoktartás: a Bizottság köteles az uniós ország által közölt információkat bizalmasan kezelni, amennyiben azt kérték.

    Értékelés

    A Bizottság feladata

    • ellenőrizni, hogy nincs-e már tervbe véve a következő 24 havi időszakban a tárgyhoz tartozó uniós szintű megállapodás az érintett nem uniós országgal;
    • ha nincs, akkor ellenőriznie kell, hogy konkrét érdeke-e az uniós országnak, hogy legyen ilyen megállapodás, és a tervezett megállapodás nem ásná-e alá az uniós jog eredményességét, valamint az EU külkapcsolati politikájának tárgyát és célját; és
    • szükség esetén további információk kérése.

    Felhatalmazás a tárgyalások megkezdésére:

    Ha a feltételek teljesülnek, a Bizottság felhatalmazza az uniós országot a megállapodásról szóló tárgyalások megkezdésére. A Bizottság tárgyalási iránymutatásokat javasolhat, valamint kérheti bizonyos záradékok beépítését a javasolt megállapodásba.

    Részvétel

    A Bizottság megfigyelőként részt vehet a tárgyalásokon, egyéb esetben pedig tájékoztatást kell kapnia az előrehaladásról és az eredményekről.

    A megállapodás záradékai

    A felhatalmazást követően a megállapodásnak mindenképpen elő kell írnia, hogy

    • a megállapodás teljes egészében vagy részben megszűnik abban az esetben, ha az EU és ugyanazon nem uniós ország között egy későbbi megállapodás jön létre az adott tárgyban; valamint
    • az EU és a nem uniós ország közötti későbbi megállapodás ugyanabban a tárgyban közvetlenül a megállapodás záradékainak a helyébe lép.

    Felhatalmazás a megállapodás megkötésére

    A megállapodás aláírása előtt az uniós országnak értesítenie kell a Bizottságot a tárgyalások kimeneteléről, a megállapodás szövegét pedig be kell nyújtania a Bizottságnak, hogy az, miután a feltételek teljesülését ellenőrizte, a megállapodás megkötését engedélyezze.

    Elutasítás

    A rendelet meghatározza a tárgyalások engedélyezésére vagy a megállapodás megkötésére vonatkozó bizottsági elutasítás eljárását és következményeit.

    Felülvizsgálat

    A Bizottság legkorábban 2017. július 7-én jelentést nyújt be az Európai Parlamenthez, a Tanácshoz és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsághoz a rendelet alkalmazásáról. E jelentés

    • megerősíti, hogy helyénvaló-e, hogy e rendelet a meghatározott időpontban az alábbi feltételek szerint hatályát veszítse, vagy pedig
    • javasolja, hogy a megadott időpontig e rendeletet egy új rendelettel váltsák fel.

    Hatályvesztés

    A rendelet hatályát veszti 3 évvel azután, hogy a Bizottság a fent említett jelentést benyújtotta. Az abban az időpontban folyamatban lévő tárgyalások azonban folytatódhatnak.

    MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

    A rendelet 2009. augusztus 20-án lépett hatályba.

    FŐ DOKUMENTUM

    A Tanács 664/2009/EK rendelete (2009. július 7.) a házassági ügyekben, a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban, valamint a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, továbbá a tartással kapcsolatos ügyekben alkalmazandó jogról szóló, a tagállamok és harmadik országok között létrejövő megállapodásokkal kapcsolatos tárgyalásokra és e megállapodások megkötésére vonatkozó eljárás létrehozásáról (HL L 200., 2009.7.31., 46–51. o.)

    A 664/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    Az Európai Parlament és a Tanács 662/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a szerződéses és szerződésen kívüli kötelmi viszonyokra alkalmazandó jog bizonyos kérdéseit érintő, a tagállamok és harmadik országok között létrejövő megállapodásokkal kapcsolatos tárgyalásokra és e megállapodások megkötésére vonatkozó eljárás létrehozásáról (HL L 200., 2009.7.31., 25–30. o.)

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    A Tanács 4/2009/EK rendelete (2008. december 18.) a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, az alkalmazandó jogról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az e területen folytatott együttműködésről (HL L 7., 2009.1.10., 1–79. o.)

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    A Tanács 2201/2003/EK rendelete (2003. november 27.) a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, illetve az 1347/2000/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 338., 2003.12.23., 1–29. o.)

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    utolsó frissítés 06.12.2017

    Az oldal tetejére