Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006R1922

Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE)

Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1922/2006/EK rendelet a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Létrehozza a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetét (EIGE), amelynek feladata, hogy segítse az európai uniós intézményeket és az uniós tagállamokat a nemek közötti egyenlőség elvének politikájukban történő érvényesítésében, és a nemi hovatartozáson alapuló megkülönböztetés elleni küzdelemben.

FŐBB PONTOK

Az EIGE céljai

Az intézet technikai szakértelmével segíti az Európai Unió (EU) intézményeit és a tagállamokat, hogy azok hozzájáruljanak az alábbiakhoz:

  • a nemek közötti egyenlőség előmozdítása és megerősítése;
  • a nemek közötti esélyegyenlőség érvényesítése valamennyi uniós politikában és az abból eredő nemzeti politikákban;
  • a nemi hovatartozáson alapuló megkülönböztetés elleni küzdelem;
  • a nemek közötti egyenlőségre és a nők elleni erőszak kezelésének szükségességére irányuló tudatosság erősítése az uniós polgárokban.

Az EIGE munkája

  • Az intézet munkája objektív, megbízható és európai szinten összehasonlítható adatokon alapul.
  • Az intézet felelős a nemek közötti egyenlőséget érintő adatok összegyűjtéséért, elemzéséért és terjesztéséért.
  • Fejleszti az alábbiakat:
    • az adatok európai szintű objektivitásának, összehasonlíthatóságának és megbízhatóságának javítására szolgáló módszerek olyan kritériumok megállapításával, amelyek javítják az információk összhangját és az adatgyűjtéskor figyelembe veszik a nemek kérdését;
    • együttműködés és párbeszéd nem kormányzati és esélyegyenlőségi szervezetekkel, egyetemekkel és szakértőkkel, kutatóintézetekkel, szociális partnerekkel, valamint a nemzeti és európai szinten az egyenlőség elérésére aktívan törekvő, kapcsolódó szervekkel.
  • Kidolgozza, értékeli és terjeszti azokat a módszertani eszközöket, amelyek a nemek közötti egyenlőség valamennyi uniós politikába és nemzeti politikákba való integrálását segítik.
  • A nemek közötti egyenlőség európai helyzetére vonatkozó felméréseket végez.
  • Szakértői üléseket szervez az intézet kutatómunkájának segítése és a kutatók közötti információcsere, valamint a nemi dimenziónak a kutatásaikba való beépítése ösztönzése céljából.
  • Az élet minden területén a nők és férfiak sztereotípiáktól mentes szerepére vonatkozó pozitív példákkal kapcsolatos információkat terjeszt, továbbá bemutatja eredményeit és az ilyen sikertörténeteket nyilvánosság elé táró és ezekre építő kezdeményezéseit.
  • Az uniós polgárok körében a nemek közötti egyenlőség tudatosításának növelése érdekében európai szintű konferenciákat, kampányokat és üléseket szervez, és a nyilvánosság számára hozzáférhető dokumentációs forrásokat hoz létre.

Működés

  • Az intézet függetlenül és átláthatóan végzi feladatait.
  • Az intézetet az igazgatótanács irányítja, az igazgató vezeti, munkájában pedig a szakértői fórum támogatja.
  • Székhelye Vilniusban (Litvánia) található.
  • Az EIGE szoros együttműködésben dolgozik az Élet- és Munkakörülmények Javításáért dolgozó Európai Alapítvánnyal (lásd az összefoglalót), az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökséggel (lásd az összefoglalót), az Európai Szakképzés-fejlesztési Központtal (lásd az összefoglalót) és az Európai Unió Alapjogi Ügynökségével (lásd az összefoglalót).

Költségvetés

  • Az intézet minden évben összeállítja az összes bevételt és kiadást tartalmazó előirányzatát, amelynek egyensúlyban kell lennie. Az igazgatótanács ezt – a létszámtervet is magában foglaló – előirányzatot legkésőbb március 31-ig továbbítja az Európai Bizottság részére. Az előirányzatot a Bizottság az Unió előzetes általános költségvetés-tervezetével együtt továbbítja az Unió költségvetési hatósága részére, amely az Európai Parlamentből és az Európai Unió Tanácsából áll. Az előirányzat alapján a Bizottság a létszámtervhez általa szükségesnek tartott összegeket, valamint az uniós általános költségvetés terhére juttatott támogatási összeget felveszi az Unió általános költségvetésének előzetes tervezetébe, amelyet aztán beterjeszt a költségvetési hatóság elé.
  • Az adott időszakra vonatkozó többéves pénzügyi kerettel összhangban a költségvetési hatóság engedélyezi az Unió általános költségvetéséből az éves támogatásra szánt előirányzatokat, és elfogadja a létszámtervet.
  • Az EIGE költségvetését az igazgatótanács fogadja el, és az Unió költségvetésének végérvényes elfogadását követően válik véglegessé. Szükség esetén megfelelő módosításokra kerül sor.
  • Az EIGE egyéb bevételi forrásai közé tartozhatnak a nyújtott szolgáltatásokért befolyó befizetések, a nemzetközi szervezetek vagy nem uniós országok által juttatott pénzügyi hozzájárulások, és bármely önkéntes tagállami hozzájárulás.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2007. január 19. óta hatályos.

HÁTTÉR

  • A nemek közötti egyenlőség a Lisszaboni Szerződésben szereplő egyik alapjog és az Unió egyik, prioritást élvező politikája. Ugyanakkor további fejlődés szükséges ahhoz, hogy valódi egyenlőség jöjjön létre a nők és férfiak között a munka és a magánélet területén. Ebben az összefüggésben az EIGE fontos szerepet játszik, Unió-szerte szakértelmet szolgáltatva a nők és férfiak közötti egyenlőség érdekében hozott intézkedések kidolgozásához.
  • További információk:
    • Munkánk (Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete).

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1922/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének létrehozásáról (HL L 403., 2006.12.30., 9–17. o.)

Az 1922/2006/EK módosító rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/126 rendelete (2019. január 16.) az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) létrehozásáról és a 2062/94/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 30., 2019.1.31., 58–73. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/127 rendelete (2019. január 16.) az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) létrehozásáról és az 1365/75/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 30., 2019.1.31., 74–89. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/128 rendelete (2019. január 16.) az Európai Szakképzésfejlesztési Központ (Cedefop) létrehozásáról és a 337/75/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 30., 2019.1.31., 90–105. o.)

A Tanács 168/2007/EK rendelete (2007. február 15.) az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének létrehozásáról (HL L 53., 2007.2.22., 1–14. o.)

utolsó frissítés 14.12.2021

Az oldal tetejére