This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 31998D0018
Vámügyi megállapodások Kanadával
Vámügyi megállapodások Kanadával
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:
A Tanács 98/18/EK határozata az EU és Kanada közötti vámügyi megállapodás megkötéséről
Megállapodás az EU és Kanada között a vámügyi kérdésekről
A Tanács 2014/941/EU határozata az Európai Unió és Kanada közötti szállítási lánc biztonságáról
MI A HATÁROZATOK ÉS A MEGÁLLAPODÁSOK CÉLJA?
FŐBB PONTOK
Megállapodás az EU és Kanada között a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről
Vámügyi együttműködés
A felek vállalják, hogy a vámügyi együttműködést fejlesztik:
Kölcsönös közigazgatási segítségnyújtás
A felek vállalják, hogy segítik egymást, akár kérésre, akár saját kezdeményezésükre. Megosztják egymással a megfelelő információkat, ami hozzájárul a vámjogszabályok helyes alkalmazásához és az ilyen jogalkotás bármely megsértésének megelőzéséhez és leküzdéséhez. Ennek elérésére kommunikálnak egymással az új vámjogi eljárásokkal, valamint a vámjogszabályok megsértésének újabb tendenciáival és eszközeivel kapcsolatos kérdésekben.
A vámügyi hatóságok ellátják egymást információkkal az olyan – végrehajtott vagy tervezett – műveletekkel kapcsolatban is, amelyek a vámjogszabályok megsértésének tűnnek a másik szerződő fél területén.
Segítségnyújtás megkeresés alapján
A megkeresett hatóság* tájékoztatja a megkereső hatóságot* a területén alkalmazandó és a vámjogszabályok megsértésével kapcsolatos nyomozásban fontos vámügyi jogszabályokról és eljárásokról. Ezek az információk vonatkozhatnak az árukivitel és -behozatal eljárásainak jogszerűségére két szerződő fél között és az alkalmazott vámeljárásra is.
A megállapodás előírja a különleges megfigyelést is azoknál a személyeknél, akik vámügyi jogsértést követtek el vagy akikről feltételezhető, hogy ezt teszik. Ez a megfigyelés alkalmazható a tiltott kereskedelmet eredményező árukra, valamint az e célra használt járművekre és helyiségekre is.
Spontán segítségnyújtás
A két fél egyike saját kezdeményezésére információkat szolgáltathat súlyos esetekben, amelyek jelentős károkat okozhatnak a másik szerződő fél gazdaságának, közegészségének, közbiztonságának vagy egyéb létfontosságú érdekeinek.
Alaki követelmények és a segítségnyújtás alóli kivételek
Vámügyi együttműködés a szállítási lánc biztonságát illetően
MIKORTÓL HATÁLYOSAK A HATÁROZATOK ÉS A MEGÁLLAPODÁSOK?
A 98/18/EK határozat 1997. november 27-én lépett hatályba. A megállapodás 1998. január 1-jén lépett hatályba.
A 2014/94/EU határozat 2013. június 27-én lépett hatályba. A szállítási lánc biztonságáról szóló megállapodás 2013. november 1-jén lépett hatályba.
HÁTTÉR
További információk itt találhatók:
KULCSFOGALMAK
FŐ DOKUMENTUMOK
A Tanács határozata 98/18/EK (1997. november 27.) a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről szóló, az Európai Közösség és Kanada közötti megállapodás megkötéséről (HL L 7, 1998.1.13., 37. o.)
Megállapodás az Európai Közösség és Kanada között a vámügyi együttműködésről és kölcsönös jogsegélyről (HL L 7., 1998.1.13., 38–45. o.)
A Tanács határozata 2014/941/EU (2013. június 27.) az Európai Unió és Kanada közötti, a szállítási lánc biztonságával kapcsolatos kérdéseket érintő vámügyi együttműködésről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 367., 2014.12.23., 8–9. o.)
Megállapodás az Európai Unió és Kanada között a szállítási lánc biztonságával kapcsolatos kérdéseket érintő vámügyi együttműködésről (HL L 367., 2014.12.23., 10–13. o.)
utolsó frissítés 07.11.2017