A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:
A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény
(EU) 2015/451 határozat az Európai Uniónak a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményhez (CITES) való csatlakozásáról
MI AZ EGYEZMÉNY ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?
- Az egyezmény célja annak biztosítása, hogy a vadon élő állat- és növényfajokba tartozó példányok nemzetközi kereskedelme ne veszélyeztesse azok fennmaradását.
- A határozat jóváhagyja az Európai Unió (EU) egyezményhez történő csatlakozását.
FŐBB PONTOK
A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES)
- A CITES 1975-ben lépett hatályba.
- Az egyezményhez 183 Szerződő Fél – országok és regionális szervezetek – csatlakozott, beleértve az EU-t és a valamennyi uniós tagállamot.
Szabályozás
Az egyezmény különböző mértékű szabályozást állapít meg a különböző növény- és állatfajokra vonatkozóan. Ezek felsorolását a függelékek tartalmazzák.
- Az I. függelék tartalmazza a kipusztulással fenyegetett fajokat, amely fajok példányaival folytatott kereskedelmet szigorúan kell szabályozni és csak kivételes esetekben szabad engedélyezni.
- A II. függelék tartalmazza azokat a fajokat, amelyeket bár nem közvetlenül fenyeget a kipusztulás veszélye, de ez bekövetkezhet, ha az e faj példányaival való kereskedelmet nem vetik szigorú szabályozás alá. A függelék e fajok hatékonyabb ellenőrzésének elősegítése céljából tartalmazhat a veszélyeztetett fajokhoz hasonlító hasonmásfajokat.
- A III. függelék tartalmazza azokat a fajokat, amelyeket valamely Szerződő Fél szabályoz, és amelyeknél a nemzetközi kereskedelem általi kizsákmányolás ellenőrzése céljából a többi Szerződő Fél együttműködése is szükséges.
Engedélyek és bizonyítványok
- Az engedélyeket és bizonyítványokat a CITES keretében a veszélyeztetett fajok kereskedelmének szabályozása és figyelemmel kísérése céljából használják. Kiadásukat az egyes Szerződő Felek kijelölt igazgatási hatóságai végzik (az EU-ban a tagállamok hatóságai).
- Az engedélyek és bizonyítványok kizárólag bizonyos feltételek teljesülésével bocsáthatók ki. E feltételek a fajok kategóriáitól függően többek között a következők:
- a kereskedelem a faj túlélését veszélyezteti-e;
- a példány beszerzése jogszerűen történt-e;
- élő állatok esetében a szállítás és az elhelyezés feltételei.
- Az I. függelékben szereplő fajok kereskedelmi célú kereskedelme tilos.
- A tudományos hatóságok intézkedéseket javasolhatnak az igazgatási hatóságoknak a kiviteli engedélyek megadásával kapcsolatban annak biztosítása érdekében, hogy a II. függelékben szereplő fajok védettségi helyzete jóval azon szint felett maradjon, amelyen e fajnak az I. függelékbe való felvétele szükségessé válik.
- E szabályok némelyike alól számos kivétel létezik, többek között a következők:
- azok a példányok, amelyeket azelőtt szereztek be, hogy az egyezmény alkalmazható lett volna e példányokra;
- a példányok átmenő (tranzit) forgalmára és átrakására a Szerződő Fél felségterületén addig, amíg a példányok a vámhatóság ellenőrzése alatt állnak;
- fogságban tenyésztett állatok és mesterségesen termelt növények;
- tudósok vagy tudományos intézmények gyűjteményeibe tartozó példányok, valamint vándorkiállításokhoz tartozó fogságban tenyésztett vagy egyezmény előtti példányok.
Monitoring és végrehajtás
- A Szerződő Felek kötelesek meghozni a szükséges intézkedéseket:
- a CITES rendelkezései alá tartozó példányokkal folytatott illegális kereskedelem, vagy azok birtoklásának büntetése céljából;
- az illegális kereskedelem útján szerzett példányok elkobzása és visszaszállítása céljából.
- A Szerződő Felek kötelesek éves szinten nyilvántartást vezetni és valamennyi kereskedelmi adatot jelenteni a CITES titkársága felé. Az Európai Bizottság ezen túlmenően elemzést készít az EU éves kereskedelmi jelentéséről.
- A Szerződő Felek hároméves jelentést nyújtanak be a titkársághoz a CITES végrehajtására irányuló jogszabályokról és intézkedésekről.
A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA
Az egyezmény az EU mint Szerződő Fél számára 2015. július 8-án lépett hatályba.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUMOK
A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (HL L 75., 2015.3.19., 4–15. o.)
A Tanács (EU) 2015/451 határozata (2015. március 6.) az Európai Uniónak a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményhez (CITES) való csatlakozásáról (HL L 75., 2015.3.19., 1–3. o.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
A Bizottság 865/2006/EK rendelete (2006. május 4.) a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 166., 2006.6.19., 1–69. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot
A Bizottság (EU) 2019/1587 rendelete (2019. szeptember 24.) egyes vadon élő állat- és növényfajok példányai Unióba történő behozatalának a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendeletben foglaltak szerinti tilalmáról (HL L 248., 2019.9.27., 5–21. o.)
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A vadon élő állatok és növények jogellenes kereskedelme elleni uniós cselekvési terv COM(2016) 87 final, 2016.2.26.)
A Bizottság 792/2012/EU végrehajtási rendelete (2012. augusztus 23.) a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendeletben előírt engedélyek, bizonyítványok és más okmányok mintáira vonatkozó szabályok megállapításáról és a 865/2006/EK bizottsági rendelet módosításáról (HL L 242., 2012.9.7., 13–45. o.)
A 792/2012/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
utolsó frissítés 27.09.2021