Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02019L0789-20190517

    Szerzői jog – a műsorszolgáltatók televíziós és rádiós műsorainak online közvetítései és továbbközvetítései

    Szerzői jog – a műsorszolgáltatók televíziós és rádiós műsorainak online közvetítései és továbbközvetítései

     

    ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/789 irányelve a műsorszolgáltató szervezetek egyes online közvetítéseire, valamint televíziós és rádiós műsorok továbbközvetítésére alkalmazandó szerzői jogok és szerzői joggal szomszédos jogok gyakorlására vonatkozó szabályok megállapításáról

    MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

    • Az irányelv célja, hogy javítsa a televíziós és rádiós műsorok határokon átnyúló elérhetőségét az Unió egységes piacán, azáltal, hogy megkönnyíti a szerzői jogi és a szerzői joggal szomszédos jogi* engedélyek megszerzését a műsorszolgáltatók bizonyos online szolgáltatásaihoz és a televíziós és rádiós műsorok vezeték nélküli továbbközvetítéséhez*.
    • Ezenkívül szabályokat tartalmaz a közvetlen betáplálással* közvetített műsorokra vonatkozóan.

    FŐBB PONTOK

    A „származási ország” elve* műsorszolgáltatók által nyújtott bizonyos online szolgáltatásokra vonatkozóan

    • A műsorszolgáltatók a hagyományos műsorszolgáltatáson túl egyre inkább kínálnak párhuzamos közvetítést (simulcasting) az interneten és utólagos megtekintési szolgáltatást (catch-up szolgáltatás).
    • Az irányelv előírja, hogy bizonyos műsoroknak a határokon átnyúló online szolgáltatásukba történő beillesztése érdekében a műsorszolgáltatóknak csak arra az uniós országra vonatkozóan kell megszerezniük a művek és az ezekben a műsorokban szereplő egyéb teljesítmények jogosultjainak engedélyét, ahol a székhelyük található.
    • A „származási ország” elve (melyet a műholdas műsorsugárzásra vonatkozóan a 93/83/EGK irányelv már említ) valamennyi rádióműsorra és bizonyos televíziós műsorokra vonatkozik:
      • hírműsorok és aktuális témákról szóló műsorok (kivéve a sporteseményeket és az azokban lévő védett teljesítményeket); és
      • olyan műsorok, amelyeket maga a műsorszolgáltató készít és teljes mértékben finanszíroz.
    • A meglévő szerződéseket ez nem érinti az irányelv hatálybalépésétől számított négy évig (2023. június 7-ig).

    Kötelező közös jogkezelés a rádiós és televíziós műsorok vezeték nélküli továbbközvetítésére vonatkozóan

    • Az irányelv megkönnyíti a szerzői és szomszédos jogok jogosultja engedélyének megszerzését a televíziós vagy rádióműsorok más uniós országokból történő továbbközvetítéséhez. A jogosultak kizárólag egy közös jogkezelő szervezeten* keresztül gyakorolhatják az ilyen továbbközvetítések engedélyezésének vagy megtagadásának jogát, kivéve azokat a jogokat, amelyekkel az érintett műsorszolgáltatók már rendelkeznek. Ez az egyidejű, változatlan és teljes terjedelmű vezeték nélküli továbbközvetítésre vonatkozik, ideértve a nyílt internetet is (de csak akkor, ha a nyílt interneten keresztüli továbbközvetítés biztonságos környezetben zajlik, és az engedélyezett felhasználók csoportját célozza meg). A vezetékes továbbközvetítésre a 93/83/EGK irányelv vonatkozik.
    • Az uniós országoknak gondoskodniuk kell arról, hogy elérhető legyen a közvetítés, mellyel segíthetik a feleket a továbbközvetítési szolgáltatások engedélyének megszerzésében.
    • Az EU országai számára kifejezetten engedélyezett a fentebb leírt szabályok alkalmazása, ha a közvetítésre és a továbbközvetítésre a területükön kerül sor.

    Közvetlen betáplálás

    • Az irányelv olyan szabályokat állapít meg, amelyek a védett művek vagy más teljesítmények „közvetlen betáplálás” útján – olyan technika, amellyel egy műsorszolgáltató privát vonalon keresztül közvetíti a saját jeleit az elosztók számára – történő felhasználását szabályozzák oly módon, hogy ezeket a jeleket a nyilvánosság ne tudja venni e közvetítés során, majd ezt követően az elosztó biztosítja a vonatkozó műsorokat a nyilvánosság számára.
    • Ha közvetlen betáplálást alkalmaznak, és ugyanazon műsorokat a műsorszolgáltató nem párhuzamosan közvetíti, akkor úgy kell tekinteni, hogy a műsorszolgáltató szervezet és a jelelosztó egyetlen nyilvánossághoz közvetítési cselekményben vesznek részt. Ez azt jelenti, hogy mindkét félnek engedélyt kell szereznie az adott tevékenységben való részvételhez.
    • A meglévő szerződéseket mindez nem érinti az irányelv hatálybalépésétől számított hat évig (2025. június 7-ig).

    MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

    Az irányelv 2019. június 6. óta hatályos, és az uniós országokban 2021. június 7-ig kell törvénybe iktatni.

    HÁTTÉR

    Lásd még:

    KULCSFOGALMAK

    Szerzői joggal szomszédos jogok: (a szerzői joggal vagy a szerzők jogaival ellentétben) az előadók, producerek és műsorszolgáltatók számára megadott jogok, amelyek lehetővé teszik a jogosultak számára azt, hogy ellenőrizhessék a műveik és egyéb védett anyagok felhasználását, és ellentételezzék őket azok felhasználásáért.
    Továbbközvetítés: az (EU) 2019/789 irányelv értelmében a jogok engedélyezését jelenti abban az esetben, ha a rádiós és televíziós műsorokat más rádiós és televíziós csatornák és az interneten is továbbközvetítik (párhuzamos továbbközvetítések/simulcasting vagy catch-up szolgáltatások, ha a fogyasztók az eredeti műsornál később tekinthetnek/hallgathatnak meg műsorokat).
    Közvetlen betáplálás: olyan műszaki eljárás, amelynek során a műsorszolgáltató szervezet olyan módon közvetíti műsorhordozó jeleit az elosztó számára, hogy e közvetítés során a műsorhordozó jelek a nyilvánosság számára nem hozzáférhetőek.
    A származási ország elve: a műsorszolgáltatóknak csupán a letelepedésük szerinti országban (azaz a származási országban) kell szerzői jogi engedélyt szerezniük annak érdekében, hogy a rádióműsorok, a televíziós hírműsorok és az aktuális eseményekkel foglalkozó műsorok, valamint a teljes mértékben általuk finanszírozott saját produkcióik az összes uniós országban online elérhetőek legyenek.
    Közös jogkezelő szervezetek: olyan szervezetek, amelyek beszedik, kezelik és elosztják a jogok gyakorlásából származó bevételeket, amely jogok tekintetében a jogosultak rájuk ruházták a felelősséget.

    FŐ DOKUMENTUM

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/789 irányelve (2019. április 17.) a műsorszolgáltató szervezetek egyes online közvetítéseire, valamint televíziós és rádiós műsorok továbbközvetítésére alkalmazandó szerzői jogok és szerzői joggal szomszédos jogok gyakorlására vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint a 93/83/EGK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 130., 2019.5.17., 82–91. o.)

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    A Tanács 93/83/EGK irányelve (1993. szeptember 27.) a műholdas műsorsugárzásra és a vezetékes továbbközvetítésre alkalmazandó egyes szerzői és szomszédos jogi szabályok összehangolásáról (HL L 248., 1993.10.6., 15–21. o.)

    A 93/83/EGK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    utolsó frissítés 21.10.2019

    Az oldal tetejére