This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Az Európai Beruházási Alap (EBA) kockázatitőke-forrásokat biztosít kis- és középméretű vállalkozások (kkv-k) támogatására. Részvényesei az Európai Beruházási Bank (EBB), az Európai Bizottság által képviselt Európai Unió (EU), valamint köz- és magántulajdonban álló pénzintézetek, jelenleg az EU 15 országából és Törökországból.
Az alapokmány rögzíti:
Irányító szervek
Az EBA vezetését és igazgatását a közgyűlés, az igazgatótanács és a főigazgató látják el.
A közgyűlés az EBA részvényeseiből áll. A közgyűlés évente legalább egyszer ül össze, és a leadott szavazatok többsége alapján hozza meg határozatait. Határozati javaslatok írásbeli eljárással való döntéshozásra is benyújthatók. A közgyűlés jogkörei közé tartoznak az alábbiak:
Az igazgatótanács a közgyűlés által két évre kinevezett és az EBA részvényesei által kijelölt tagokból áll. Az igazgatótanács általában évente 10 alkalommal ülésezik, és határozati javaslatok írásbeli eljárással való döntéshozásra is benyújthatók. Tagjai kötelesek az EBA érdekeinek szolgálatában eljárni, és a közgyűlésnek tartoznak elszámolási kötelezettséggel. Az igazgatótanács:
Az igazgatótanács elnökét az igazgatótanács tagjai közül választják többségi szavazással. A határozathozatal szavazati többség alapján történik azzal a kikötéssel, hogy az igazgatótanácsi tagok legalább felének jelen kell lennie.
Az 5 évre kinevezhető főigazgató az igazgatótanácsnak tartozik beszámolni. A főigazgató befolyásmentesen köteles eljárni, és az EBA napi irányításáért felel, melynek során köteles:
Az EBA működése
Az Európai Beruházási Alap (EBA) az Európai Beruházási Bank Csoport tagja. Fő célja, hogy a forráshoz jutásukat elősegítve támogassa az európai mikro-, kis- és középvállalkozásokat (kkv-kat). Az EBA kifejezetten e piaci szegmens számára dolgoz ki és fejleszt kockázati és növekedési tőkével, garanciákkal és mikrofinanszírozással összefüggő instrumentumokat. Az EBA ebben a szerepében elősegíti az innovációt, a kutatást és fejlesztést, a vállalkozói szellemet, a növekedést és a foglalkoztatást támogató uniós célkitűzések elérését.
Az EBA könyvvitelét évente egy független külső könyvvizsgáló auditálja. Az EBA könyvvizsgáló bizottsága 3 tagból áll, akiket az EBB, az Európai Bizottság és a pénzügyi intézmény részvényesei jelölnek, valamint egy póttagból, akit a 3 részvényes csoport egymást váltva jelöl. A tagokat a közgyűlés nevezi ki, és a közgyűlésnek tartoznak beszámolni. Felügyeleti testületként a könyvvizsgáló bizottság erősíti meg évente, hogy legjobb tudomása és megítélése alapján az EBA műveleteire az alapokmányban és az eljárási szabályzatban foglaltakkal összhangban került sor, és hogy a pénzügyi beszámolók az EBA eszközei és forrásai tekintetében megbízható és valós képet adnak az EBA pénzügyi helyzetéről és a vizsgált pénzügyi évben végzett műveletek eredményéről.
Az EBA összes kötelezettségvállalása nem haladhatja meg garanciaműveletek esetén a jegyzett tőke összegének háromszorosát. Az alapokmány 26. cikke alapján ez a felső határ közgyűlés határozatával legfeljebb a jegyzett tőke nyolcszorosáig emelhető. Részesedések esetén az összeget a közgyűlés határozza meg.
Az EBA és műveleteinek kedvezményezettjei közötti viták esetén az illetékes nemzeti bíróságok vagy választott bíróságok jogosultak döntést hozni. Az EBA szerveinek elfogadott intézkedéseivel kapcsolatos viták az Európai Unió Bíróságának hatáskörébe tartoznak.
Az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv (7. jegyzőkönyv) vonatkozik az EBA-ra, szerveinek tagjaira és munkavállalóira is.
Európai Stratégiai Beruházási Alap
Az Európai Bizottsággal partnerségben az EBA és az EBB kulcsszerepet játszanak az európai beruházási tervben az Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI) létrehozása révén. A 2015-ben létrehozott EFSI magánfinanszírozást tervez mozgósítani olyan stratégiai beruházásokhoz, amelyeket csupán piaci alapon nem lehet finanszírozni. Az EBA felel a kkv-k és közepes piaci tőkeértékű vállalatok (azaz 250 és 3000 munkavállaló közötti vállalkozások) támogatását célzó finanszírozási intézkedések megvalósításáért az EFSI kkv-támogatási kerete alapján.
Az EBA-t 1994 -ben hozták létre, és székhelye Luxembourgban található.
Az Európai Beruházási Alap alapokmánya, amelyet a közgyűlés 1994. június 14-én fogadott el, majd 2000. június 19-én, 2007. november 30-án, 2012. március 8-án és 2014. május 27-én módosított (HL C 95., 2015.3.21., 22–31. o.)
utolsó frissítés 19.10.2015