EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Egészségügy a növekedésért: az EU egészségügyi programja (2014-2020)

Az Európai Unió (EU) 2014-ben elindította harmadik egészségügyi programját. A program célja egyrészt az egészség támogatása Európában, a polgárok előnyeit szolgáló egészségügyi politikák javítására irányuló uniós országok közötti együttműködés ösztönzése révén, másrészt pedig az erőforrások összefogásának ösztönzése ott, ahol a méretgazdaságosság optimális megoldásokat nyújthat.

JOGI AKTUS

Az egészségügyre vonatkozó harmadik uniós cselekvési program (2014-2020) létrehozásáról és az 1350/2007/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. március 11-i 282/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az egészségügyi program az európaiak egészségének javítására és az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentésére irányul a tagállamok egészségügyi politikájának négy szempontból történő kiegészítése révén. E szempontok a következők:

  • az egészségügyi helyzet javítása és a betegségek megelőzése: az országok megosztják egymással a dohányzáshoz, az alkohollal és a kábítószerrel való visszaéléshez, az egészségtelen táplálkozáshoz és az ülő életmódhoz hasonló kockázati tényezők kezelésével kapcsolatos információkat és bevált gyakorlatokat;
  • a polgárok határokon átterjedő egészségügyi veszélyekkel szembeni védelmének biztosítása: az egyre nagyobb számú nemzetközi utazás és egyre növekvő kereskedelem eredményeképpen a polgárokat több egészségügyi veszély fenyegeti, mint a múltban, ami gyorsabb és összehangoltabb reakciót igényel;
  • az egészségügyi innováció és az egészségügyi rendszerek fenntarthatóságának támogatása az uniós országokban: a program célja, hogy segítse a kapacitásépítést az egészségügyi ágazatban, megtalálja a hiányos erőforrások növelésének optimális módjait, valamint ösztönözze a megközelítések, munkamódszerek és technológiák innovációját;
  • a magas szintű és biztonságos egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés növelése: például az orvosi szakértelem hozzáférhetőségének biztosítása a nemzeti határokon is túl a szakértői központok hálózatának EU-szerte történő kialakítása révén.

A finanszírozásra jogosult tevékenységek

E rendelet a finanszírozás számos típusáról és szintjéről rendelkezik (lásd a 7. cikket). Az uniós beavatkozás egyértelmű hozzáadott értékét kell felmutatni a program tekintetében az egyes országok általi támogatással szemben (uniós hozzáadott érték).

A kivételes hasznosságú projektekre külön szabályok vonatkoznak, mégpedig amennyiben a javasolt tevékenység költségvetésének legalább 30%-át olyan tagállamok számára irányozzák elő, amelyek egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelme nem éri el az uniós átlag 90%-át, a tevékenységben legalább tizennégy résztvevő országgal. Ebben az esetben az uniós hozzájárulás az elszámolható költségek akár 80%-a is lehet.

Az Unió által nyújtott pénzügyi támogatások nem haladhatják meg a program valamely célkitűzésére vonatkozó tevékenység elszámolható költségeinek a 60%-át vagy nem kormányzati szerv esetében a működés költségeinek a 60%-át.

Támogathatóság

A program nyitva áll az Európai Gazdasági Térség, az EU tagjelölt vagy potenciális tagjelölt országai, valamint egyes más szomszédos országok számára is (lásd a 6. cikket).

Költségvetés

A program a 2014-2020-ig tartó időszakra mintegy 450 millió EUR költségvetéssel rendelkezik a támogatható projektek tekintetében.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

282/2014/EU rendelet

2014.1.1.

-

HL L 86., 2014.3.21.

Utolsó frissítés: 28.07.2014

Top