Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Együttműködés nem uniós országokkal globális fontosságú kérdésekben

A Partnerségi Eszköz (PE) a 2014-2020-as időszakra vonatkozóan új és kiegészítő eszközt jelent az Európai Unió külső szakpolitikái számára, és kiterjeszti az együttműködési partnerségeket és a szakpolitikai párbeszédet a fejlesztési együttműködés keretein túlmutató területekre és témakörökre.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2014. március 11-i 234/2014/EU rendelete a harmadik országokkal folytatott együttműködésre irányuló Partnerségi Eszköz létrehozásáról

ÖSSZEFOGLALÓ

Ennek az eszköznek a fő célja az, hogy támogassa azokat az intézkedéseket, amelyek választ adnak az EU nem uniós országokkal fenntartott kétoldalú, regionális vagy multilaterális kapcsolataiból adódó célkitűzésekre, és kezelje (a például az energia, a biztonság és a környezet területén jelentkező) globális kihívásokat.

TÁMOGATÁS

A PE olyan intézkedéseket támogat, amelyek:

  • a kereskedelmi, a beruházási és az üzleti lehetőségek fokozása révén javítják a nem uniós piacokhoz való hozzáférést az európai vállalkozások számára - beleértve a kis- és középvállalkozások (kkv-k) nemzetközivé válását;
  • ösztönzik a nyilvános diplomáciát, az emberek közötti kapcsolatokat, a tudományos együttműködést és a tájékoztatási tevékenységeket az unió értékeinek és érdekeinek az előmozdítása érdekében;
  • előmozdítják a globális kérdésekkel (például az éghajlatváltozással, a környezetbarátabb gazdasággal, a migrációval, a tudománnyal és innovációval, a mobilitással, valamint a kereskedelemmel és beruházással) kapcsolatos célkitűzéseket.

A PE ezért támogatást jelent az Európa 2020 Stratégia nemzetközi dimenziójának a megvalósítására.

KEDVEZMÉNYEZETTEK

A partnerországok világszerte megtalálható iparosodott és egyéb magas vagy közepes jövedelmű országok, beleértve azokat a fejlődő országokat is, amelyek egyre fontosabb szerepet játszanak a globális ügyekben (ilyenek például a G20 országok).

A PE alátámasztja az olyan országokkal kialakított új kapcsolatokat is, amelyek fokozatosan távolodnak a kétoldalú nemzetközi segélyektől.

RUGALMAS MEGKÖZELÍTÉS

Az eszköz kialakítása rugalmas módon történt, hogy lehetővé tegye az Európai Unió (EU) számára a partnerországok gyorsan változó körülményeire való reagálást. A PE a partnerországoknak nyújtott segély biztosításakor az adott ország gazdasági, társadalmi és politikai helyzetének figyelembevétele alapján fog differenciálni.

KÖLTSÉGVETÉS ÉS VÉGREHAJTÁS

A PE költségvetése a 2014-2020-as időszakra 954765 000 EUR. A program végrehajtására vonatkozó szabályok és eljárások nagy része a 236/2014/EU horizontális rendeletben található, amely összhangba hozza és egyszerűsíti az EU külső tevékenységeket finanszírozó eszközeinek a végrehajtását.

További információk itt találhatók:

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

A 234/2014/EU rendelet

2014.3.16.

-

HL L 77., 2014.3.15.

12.09.2014

Top