Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

IPA II: az EU előcsatlakozási támogatási eszköze a 2014–2020 közötti időszakra

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

231/2014/EU rendelet az IPA II Előcsatlakozási Támogatási Eszköz létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz második fázisának (IPA II) célja, hogy segítséget nyújtson az EU-hoz csatlakozni kívánó országoknak a tagságuk előkészítését szolgáló átfogó reformok végrehajtásában. Ezt elsősorban szabályaiknak és szakpolitikáiknak az EU normáihoz és gyakorlatához történő hozzáigazítása révén érik el.

FŐBB PONTOK

Az IPA II fő célkitűzése a kedvezményezettek támogatása a politikai, intézményi, jogi, közigazgatási, társadalmi és gazdasági reformoknak az uniós tagság céljából történő elfogadása és végrehajtása terén.

Támogatás

A támogatás főleg néhány kiválasztott szakpolitikai területre irányul, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a kedvezményezettek fokozatosan eleget tudjanak tenni az EU-hoz való csatlakozás kritériumainak.

A támogatás elsősorban a következőkben nyújt segítséget az országoknak:

  • a demokratikus intézmények és a jogállamiság a megerősítése;
  • az igazságszolgáltatás és a közigazgatás reformja;
  • az alapvető jogok tiszteletben tartása, valamint a nemek közötti egyenlőség, a tolerancia és a társadalmi befogadás előmozdítása;
  • a regionális, makroregionális és határokon átnyúló együttműködés, valamint a területfejlesztés támogatása;
  • a gazdasági és társadalmi fejlődés előmozdítása, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra;
  • az EU belső politikáinak a csatlakozás után történő kezelése.

Kedvezményezettek

Az IPA II folyamatos támogatás nyújtását teszi lehetővé a tagjelölt és potenciális tagjelölt országok, nevezetesen Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Koszovó*, Montenegró, Szerbia és Törökország számára.

Hatékony és rugalmas megközelítés

  • A nagyobb hatékonyság érdekében a segélynyújtás eredményorientáltabb, rugalmasabb és az egyedi igényekhez igazított. Erősíti a koherenciát a pénzügyi támogatás és az előcsatlakozási stratégia végrehajtásában elért átfogó eredmény között.
  • Ennek elérése a következők révén történik:
    • ösztönzők nyújtása a reformok terén haladást elérő országoknak, és alulteljesítés esetén a források újraelosztása;
    • a kedvezményezettek igényeinek közelebbi vizsgálata, műszaki és közigazgatási kapacitásuk megfelelőbb figyelembevétele;
    • több finanszírozás nyújtása és a nemzetközi pénzügyi intézményekkel kialakított szinergiákban rejlő potenciál kiaknázása, amely során az uniós források katalizátor szerepet töltenek be a helyi infrastrukturális befektetések terén.

Költségvetés és végrehajtás

A 231/2014/EU rendelet az IPA költségvetését a 2014–2020 közötti időszakra 11 699 milliárd euróban határozza meg. A program végrehajtásához alkalmazott számos szabály és eljárás megtalálható a 236/2014/EU rendeletben (lásd az összefoglalót), amely az EU valamennyi külső eszköze végrehajtásának összehangolását és egyszerűsítését szolgáló horizontális rendelet.

Az Európai Bizottság elfogadott egy végrehajtási jogi aktust, a 447/2014/EU végrehajtási rendeletet. Ez megállapítja a 231/2014/EU rendelet végrehajtásának egységes feltételeit és a 236/2014/EU rendelet végrehajtásának részletes szabályait a következők tekintetében:

  • végrehajtási módszerek,
  • pénzügyi irányítás,
  • nyomon követés, értékelés és jelentéstétel,
  • az IPA-támogatás átláthatósága és láthatósága, valamint
  • egyedi szabályok a határokon átnyúló együttműködésre vonatkozóan a „regionális és területi együttműködés” szakpolitika terén, valamint a vidékfejlesztési programok keretében a „mezőgazdaság és vidékfejlesztés” szakpolitika területén nyújtott támogatás terén.

A 447/2014/EU rendeletet módosította az (EU) 2020/891 végrehajtási rendelet az IPA II keretében finanszírozott, határokon átnyúló együttműködési programok végrehajtására vonatkozó szabályoknak a Covid19-világjárványra válaszként adott egyedi intézkedésekhez való igazítása érdekében. A következőket teszi lehetővé:

  • az irányító hatóság kérése alapján 100 %-os társfinanszírozási arány alkalmazható egy vagy több prioritási tengely tekintetében a 2020. július 1-jétől 2021. június 30-ig tartó pénzügyi év során benyújtott kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokra;
  • a 2021. július 1-jétől 2022. június 30-ig tartó pénzügyi év első napján a társfinanszírozási arány automatikusan visszaáll arra a szintre, amelyet azon a napon kellett alkalmazni, amikor a társfinanszírozási arány módosítására irányuló kérelmet a Bizottságnak benyújtották;
  • egy vagy több uniós ország és egy vagy több IPA II kedvezményezett közötti, határokon átnyúló együttműködési programok esetében az irányító hatóság 2020. február 1-jétől kezdődően a programozási időszak során egy prioritás forrásainak legfeljebb 8 %-át, de az adott program költségvetésének legfeljebb 4 %-át átcsoportosíthatja ugyanazon program egy másik prioritásához. Az ilyen átcsoportosítások nem érinthetik a korábbi éveket, és azokat úgy kell tekinteni, hogy nem jelentősek, és az ilyen átcsoportosításokhoz nem szükséges a program módosításáról szóló bizottsági határozat. Meg kell azonban felelniük minden szabályozási követelménynek, és a közös monitoringbizottságnak előzetesen jóvá kell hagynia őket. Az érintett uniós országnak meg kell küldenie a módosított pénzügyi tervet a Bizottságnak.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendeletet 2014. január 1-jétől kell alkalmazni.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 231/2014/EU rendelete (2014. március 11.) az IPA II Előcsatlakozási Támogatási Eszköz létrehozásáról (HL L 77., 2014.3.15., 11–26. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 447/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. május 2.) az IPA II Előcsatlakozási Támogatási Eszköz létrehozásáról szóló 231/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásának egyedi szabályairól (HL L 132., 2014.5.3., 32–52. o.)

A 447/2014/EU rendelet későbbi módosításait beépítették az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács 236/2014/EU rendelete (2014. március 11.) a külső tevékenységek finanszírozására vonatkozó uniós eszközök végrehajtására vonatkozó közös szabályok és eljárások megállapításáról (HL L 77, 2014.3.15., 95–108. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


*Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 (1999) sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

utolsó frissítés 20.08.2020

Top