Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A fogyasztók tájékoztatása, az elállási jog és más fogyasztói jogok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2011/83/EU irányelv a fogyasztók jogairól

(EU) 2019/2161 irányelv a 2011/83/EU irányelvnek az uniós fogyasztóvédelmi szabályok hatékonyabb végrehajtása és korszerűsítése tekintetében történő módosításáról

(EU) 2023/2673 irányelv a 2011/83/EU irányelvnek a távollevők között kötött pénzügyi szolgáltatási szerződések tekintetében történő módosításáról és a 2002/65/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

(EU) 2024/825 irányelv a 2005/29/EK és a 2011/83/EU irányelv módosításáról, a fogyasztók zöld átállásban való szerepvállalásának a tisztességtelen gyakorlatokkal szembeni hatékonyabb védelem és a hatékonyabb tájékoztatás révén történő növelése tekintetében

MI AZ IRÁNYELVEK CÉLJA?

  • A 2011/83/EU irányelv célja, hogy:
    • fokozza a fogyasztóvédelmet a fogyasztók és a kereskedők közötti szerződésekre vonatkozó nemzeti jogszabályok számos kulcsfontosságú szempontjának összehangolása révén;
    • ösztönözze az Európai Unió (EU) tagállamai közötti kereskedelmet, különösen az online vásárlást előnyben részesítő fogyasztók tekintetében;
  • Az irányelv a távértékesítésről (97/7/EK irányelv) és házaló kereskedésről (85/577/EGK irányelv) szóló irányelvek helyébe lép.
  • Az uniós fogyasztóvédelmi szabályok hatékonyabb végrehajtásáról és korszerűsítéséről szóló (EU) 2019/2161 irányelv módosítja a 2011/83/EU és egyéb irányelveket. A módosítások számos területen fokozzák az uniós fogyasztók védelmét, így például az online piacokon* történő vásárlások, az árak személyre szabásának* átláthatósága, valamint „ingyenes” online szolgáltatások igénybevételekor az online ajánlatok és fogyasztói jogok rangsorolása terén.
  • A távollévők között (online vagy telefonon) megkötött pénzügyi szolgáltatások gyors növekedését tükrözve az (EU) 2023/2673 módosító irányelv egy olyan fejezettel egészül ki, amely az ilyen szerződésekre irányadó szabályokat vezet be. 2026. június 18-tól hatályon kívül helyezi a 2002/65/EK irányelvet (lásd az összefoglalót), a pénzügyi szolgáltatások távértékesítésével kapcsolatos fogyasztóvédelmi szempontokkal foglalkozó hatályos jogszabályt.
  • 2024-ben az (EU) 2024/825 módosító irányelv további szabályokat vezetett be a 2011/83/EU irányelvnek a zöld átálláshoz és a körforgásos gazdasághoz való hozzáigazítása céljából.

FŐBB PONTOK

Hatály

  • Néhány kivétellel – úgymint az egészségügyi és szociális szolgáltatások (és a pénzügyi szolgáltatások 2026 júniusáig) – a 2011/83/EU irányelv a kereskedők és fogyasztók közötti szerződések, például az adásvételi szerződések *, szolgáltatási szerződéseket *, online digitálistartalom–szolgáltató szerződések, valamint a víz, gáz, villamos energia és távfűtés szolgáltatására vonatkozó szerződések széles skáláját lefedi.
  • Hatálya kiterjed az üzletekben kötött szerződésekre és az üzlethelyiségen kívül (például a fogyasztó otthonában) vagy a távollévők között (például online) kötött szerződésekre, valamint azon szerződésekre, amelyek keretében a kereskedő digitális szolgáltatást * vagy digitális tartalmat * nyújt vagy vállalja annak nyújtását a fogyasztó számára, a fogyasztó pedig személyes adatok * Biztosítását vállalja.
  • A módosító irányelv emellett további tájékoztatási kötelezettségeket ír elő az online piacterek szolgáltatói számára azokra a szerződésekre vonatkozóan, amelyeket a fogyasztók az online piactéren a különböző szolgáltatókkal kötnek. Meghatározza továbbá az árak személyre szabásának átláthatóságára, valamint az online ajánlatok rangsorolására és az „ingyenes” online szolgáltatások igénybevételekor a fogyasztók jogaira vonatkozó szabályokat.

Tájékoztatási kötelezettségek

  • A szerződés megkötése előtt a kereskedőknek egyértelmű, érthető tájékoztatást kell nyújtaniuk a fogyasztók számára a következőkkel kapcsolatban:
    • a személyazonosságuk és elérhetőségük;
    • a termék főbb jellemzői és
    • a vonatkozó feltételek – többek között a fizetési feltételek, a szállítási idő, a teljesítés, továbbá a szerződés időtartama és annak megszűnésére vonatkozó feltételek.
  • Boltokban kizárólag a nem nyilvánvaló információkra vonatkozik e tájékoztatási kötelezettség.
  • A tájékoztatási követelmények – különösen az elállási jogra vonatkozóan – részletesebbek a távollévők között (például online, telefonon keresztül vagy csomagküldés útján) megkötött szerződések, valamint az üzlethelyiségen kívül (pl. amikor a kereskedő a fogyasztót az otthonában látogatja meg) kötött szerződések tekintetében.
  • Egyedi tájékoztatási követelmények vonatkoznak az online piacokon megkötött szerződésekre. Az online piacok kötelesek:
    • tájékoztatni a fogyasztókat arról, hogy egy harmadik félnek minősülő forgalmazó egy kereskedő vagy egy nem kereskedői jogállással rendelkező személy-e (azaz egy másik fogyasztó-e);
    • figyelmeztetni a fogyasztót arra, hogy az uniós fogyasztóvédelmi szabályok nem vonatkoznak a nem kereskedői jogállással rendelkező személlyel kötött szerződésekre; és
    • ismertetni, hogy ki a felelős a szerződés teljesítéséért (a harmadik félnek minősülő kereskedő vagy maga az online piactér).
  • A kereskedőknek tájékoztatniuk kell a fogyasztókat, amikor automatizált döntéshozatal alapján az ajánlott ár személyre szabott.
  • Az (EU) 2024/825 irányelv módosítja a 2011/83/EU irányelvet, új szabályokat vezet be annak biztosítása érdekében, hogy az értékesítési helyen a fogyasztók tájékoztatást kapjanak a megvásárolni kívánt termékek tartósságáról és javíthatóságáról. Ezen információk célja, hogy segítsék őket fenntarthatóbb vásárlási döntések meghozatalában. A kereskedőknek a vásárlás előtt a következő információkat kell a fogyasztók rendelkezésére bocsátaniuk:
    • figyelmeztetés az áruk jogi megfelelőségéről és annak fő vonatkozásairól, ideértve azt, hogy a minimális időtartama két év, világosan fel kell tüntetni harmonizált értesítésen keresztül,
    • amennyiben a gyártó a termékkel kapcsolatos, a termék egészére kiterjedő, legalább két évig tartó kereskedelmi minőségbiztosítást nyújt, és erről tájékoztatja a kereskedőt, a kereskedőnek pedig a harmonizált címkén kell tájékoztatnia a fogyasztót;
    • digitális tartalom és digitális szolgáltatások esetén a megfelelőség jogi garanciájának meglétére vonatkozó emlékeztető;
    • a vásárlást követően igénybe vehető szolgáltatások és kereskedelmi garanciák fennállására és feltételeire vonatkozó emlékeztető;
    • digitális elemeket tartalmazó áruk, digitális tartalom és digitális szolgáltatások esetén az az minimális időszak, amelynek során a gyártó vagy a szolgáltató biztosítja a szoftverfrissítést.
  • A távollevők között kötött szerződések tekintetében az (EU) 2024/825 módosító irányelv előírja a kereskedők számára, hogy tájékoztassák a fogyasztókat a fizetési és kézbesítési feltételekről, beleértve a környezetbarát szállítási lehetőségeket is, és adott esetben a panaszok kezelésének módját.
  • Az Európai Bizottság a fogyasztók jogaikról való tájékoztatáshoz használt harmonizált közlemény és címke elrendezését és tartalmát meghatározó végrehajtási jogi aktusokat fogad el.

Fogyasztói pénzügyi szolgáltatások

Az (EU) 2023/2673 módosító irányelv szabályokat vezet be a fogyasztói pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozóan, például a következőkre vonatkozóan:

  • A szerződéskötést megelőző tájékoztatás, amelyet a kereskedőknek a szerződés megkötése előtt a fogyasztók rendelkezésére kell bocsátaniuk. A fogyasztóknak elegendő időt kell biztosítani ezen információk feldolgozására és megértésére, valamint más termékekkel történő összehasonlításokra annak érdekében, hogy megalapozott döntést hozhassanak. A tagállamok dönthetnek úgy, hogy e tekintetben szigorúbb nemzeti szabályokat írnak elő.
  • A fogyasztók joga az emberi beavatkozás kérelmezéséhez annak érdekében, hogy jobban megértsék, egy adott szerződés milyen hatással van a pénzügyi helyzetükre, amikor a kereskedő online eszközöket, mint például csetbotokat használ.
  • A tagállamok azon kötelezettsége, hogy olyan intézkedéseket vezessenek be, amelyek korlátozzák a sötét megoldású forgalmazási technikák (olyan kapcsolódási felületek, amelyek elősegítik, hogy a felhasználók olyan lépéseket tegyenek meg, amelyeket nem terveznek) alkalmazását.
  • Egy olyan „biztonsági hálóról szóló rendszer” hozzáadása a 2011/83/EU irányelvhez, amely nem tartozik más ágazati jogszabályok hatálya alá, vagy csak részben tartozik a hatálya alá.

Elállási jog

  • A fogyasztók a távollevők között és az üzlethelyiségen kívül kötött szerződésektől indokolás és költség nélkül elállhatnak az áruk * szállításától vagy a szolgáltatási szerződés megkötésétől számított 14 napon belül, figyelemmel bizonyos kivételekre. Az értékesítő által biztosított elállásinyilatkozat-minta alkalmazása elegendő. Az elállási időszak 12 hónappal meghosszabbítható, amennyiben a fogyasztók figyelmét nem hívták fel jogaikra.
  • A kivételek számos körülmény között, például a következőkre vonatkoznak: a gyorsan romló áruk; a fogyasztó által felbontott, lezárt csomagolású áruk, amelyek egészségvédelmi vagy higiéniai okokból nem küldhetők vissza; valamint szállodai foglalások vagy konkrét időponthoz kötött autókölcsönzések. Bizonyos körülmények között kivételek vonatkozhatnak az olyan digitális tartalom szolgáltatására és digitális szolgáltatások nyújtására irányuló szerződésekre, amelyeket nem fizikai adathordozón nyújtanak, ha a teljesítés már megkezdődött. Amikor a fogyasztók elállnak a szerződéstől a fogyasztónak tartózkodnia kell a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás használatától vagy annak harmadik felek rendelkezésére bocsátásától.
  • Az (EU) 2023/2673 módosító irányelv lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy a távollévők között megkötött összes szerződéstől elállási jogukat oly módon gyakorolhassák, hogy előírják a szolgáltatók számára, hogy interfészeik könnyen használható elállási funkciót nyújtsanak.

Az indokolatlan fizetési költségek, illetve további díjak megtiltása

  • A kereskedők nem számíthatnak fel a fogyasztóknak a fizetési eszköz használatáért olyan díjat, amely meghaladja az adott fizetési mód igénybevétele után a kereskedőt terhelő díjat. Az ilyen díjak felszámítását a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló irányelv ((EU) 2015/2366 irányelv – lásd az összefoglalót) sok esetben teljes mértékben tiltja.
  • Amennyiben a fogyasztó valamely megkötött szerződéssel kapcsolatos kérdéssel vagy panasz céljából hívja fel telefonon a kereskedőt, a telefonálás költsége nem haladhatja meg az alapdíj összegét.
  • A fogyasztó kifejezett hozzájárulása szükséges a többletösszeg fizetésével járó szolgáltatások nyújtása esetében. Az előre kipipált jelölő négyzeteket megjelenítő megrendelőlap nem alkalmazható e kifizetésekhez.

Szankciók

  • A 2011/83/EU irányelv előírja, hogy a tagállamok hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókat vezessenek be az irányelvet átültető nemzeti szabályok megsértése esetére. Olyan kritériumokat is tartalmaz, amelyeket az ilyen szankciók kiszabásakor kell alkalmazni.
  • A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy az (EU) 2017/2394 rendelettel (lásd az összefoglalót) összhangban a jelentős határokon átnyúló jogsértésekkel kapcsolatos összehangolt fellépés keretében kiszabott bírságok magukban foglalják annak lehetőségét, hogy közigazgatási eljárások vagy bírósági eljárás kezdeményezése révén bírságot szabjanak ki. A kiszabható bírságok felső határa a kereskedő által az érintett tagállamban vagy tagállamokban bonyolított éves árbevétel legalább 4%-a. Azokban az esetekben, amikor bírság kiszabására az (EU) 2017/2394 rendelettel összhangban kerül sor, de a kereskedő éves árbevételére vonatkozóan nem állnak rendelkezésre információk, a tagállamok kötelesek bevezetni a bírság kiszabásának lehetőségét, amelynek maximális összege legalább 2 millió EUR.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK EZEK A SZABÁLYOK?

  • A 2011/83/EU irányelvet a tagállamok nemzeti jogába 2013. december 13-ig kellett átültetni. A 2014. június 13-a után megkötött szerződésekre alkalmazandó.
  • Az (EU) 2019/2161 módosító irányelvet 2021. november 28-ig kellett átültetni a nemzeti jogba, és 2022. május 28. óta hatályos.
  • Az (EU) 2023/2673 irányelvet 2025. december 19-ig kell átültetni a nemzeti jogba, és 2026. június 19-től lesz hatályos.
  • Az (EU) 2024/825 módosító irányelvet 2026. március 27-ig kell átültetni a nemzeti jogba, és 2026. szeptember 27-től lesz hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Online piac. Olyan szolgáltatás, amely a kereskedő által vagy a kereskedő nevében működtetett szoftvert, többek között weboldalt, valamely weboldal egy részét vagy valamely alkalmazást alkalmaz, és amelynek révén a fogyasztók távollevők közötti szerződést köthetnek más kereskedőkkel vagy fogyasztókkal.
Árak személyre szabása. Amikor a kereskedő a fogyasztók preferenciáinak és fizetési hajlandóságának automatizált elemzése alapján különböző árakat határoz meg az egyes fogyasztók vagy fogyasztói csoportok számára.
Adásvételi szerződés. Bármely olyan szerződés, amelynek értelmében a kereskedő átruházza vagy vállalja, hogy átruházza a fogyasztóra valamely áru tulajdonjogát, ideértve az árukra és szolgáltatásokra egyaránt vonatkozó adásvételi szerződéseket.
Szolgáltatási szerződés. Bármely olyan adásvételi szerződéstől eltérő szerződés, amelynek alapján a kereskedő a fogyasztónak szolgáltatást nyújt vagy szolgáltatás nyújtását vállalja, ideértve a digitális szolgáltatást is.
Digitális szolgáltatás. Ez:

  • olyan szolgáltatás, amely lehetővé teszi a fogyasztó számára, hogy digitális adatokat hozzon létre, kezeljen, tároljon vagy azokhoz hozzáférjen; vagy
  • olyan szolgáltatás, amely lehetővé teszi a fogyasztó és a szolgáltatás más igénybe vevői által feltöltött vagy létrehozott digitális adatok megosztását, illetve az azokkal való bármely egyéb interakciót.

Digitális tartalom. Olyan adat, amelyet digitális formában állítanak elő és szolgáltatnak.
Személyes adatok. Valamely azonosított vagy azonosítható természetes személyre vonatkozó bármely információ.
Áruk. Ezek a következők:

  • bármely ingóság, beleértve a vizet, a gázt és a villamos energiát is, amennyiben korlátozott térfogatban vagy meghatározott mennyiségben kínálják értékesítésre;
  • bármely ingóság, amely digitális tartalmat vagy digitális szolgáltatást foglal magában vagy azzal össze van kapcsolva, olyan módon, hogy az érintett digitális tartalom vagy digitális szolgáltatás hiányában az áru nem tudná betölteni funkcióját (a digitális elemeket tartalmazó áruk).

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2011/83/EU irányelve (2011. október 25.) a fogyasztók jogairól, a 93/13/EGK tanácsi irányelv és az 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 85/577/EGK tanácsi irányelv és a 97/7/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 64–88. o.)

A 2011/83/EU irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2161 irányelve (2019. november 27.) a 93/13/EGK tanácsi irányelvnek, valamint a 98/6/EK, a 2005/29/EK és a 2011/83/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az uniós fogyasztóvédelmi szabályok hatékonyabb végrehajtása és korszerűsítése tekintetében történő módosításáról (HL L 328., 2019.12.18., 7–28. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/2673 irányelve (2023. november 22.) a 2011/83/EU irányelvnek a távollévők között megkötött pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó szerződések tekintetében történő módosításáról és a 2002/65/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 2023/2673, 2023.11.28.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/825 irányelve (2024. február 28.) a 2005/29/EK és a 2011/83/EU irányelvnek a fogyasztók tisztességtelen gyakorlatokkal szembeni jobb védelme és a jobb tájékoztatás révén való zöld átállásra való felhatalmazása tekintetében történő módosításáról (HL L 2024/825., 2024.3.6.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye a fogyasztók jogairól szóló 2011/83/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv értelmezésére és alkalmazására vonatkozó iránymutatásról (HL C 525., 2021.12.29., 1–85. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/771 irányelve (2019. május 20.) az áruk adásvételére irányuló szerződések egyes vonatkozásairól, az (EU) 2017/2394 rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról, valamint az 1999/44/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 136., 2019.5.22., 28–50. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/770 irányelve (2019. május 20.) a digitális tartalom szolgáltatására és digitális szolgáltatások nyújtására irányuló szerződések egyes vonatkozásairól (HL L 136., 2019.5.22., 1–27. o.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak – Új megállapodás a fogyasztói érdekekért (COM(2018) 183 final, 2018.4.11.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2394 rendelete (2017. december 12.) a fogyasztóvédelmi jogszabályok végrehajtásáért felelős nemzeti hatóságok közötti együttműködésről és a 2006/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 345., 2017.12.27., 1–26. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2302 irányelve (2015. november 25.) az utazási csomagokról és az utazási szolgáltatásegyüttesekről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2011/83/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, továbbá a 90/314/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 326., 2015.12.11., 1–33. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2366 irányelve (2015. november 25.) a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról és a 2002/65/EK, a 2009/110/EK és a 2013/36/EU irányelv és a 1093/2010/EU rendelet módosításáról, valamint a 2007/64/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 337., 2015.12.23., 35–127. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2008/48/EK irányelve (2008. április 23.) a fogyasztói hitelmegállapodásokról és a 87/102/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 133., 2008.5.22., 66–92. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2002/65/EK irányelve (2002. szeptember 23.) a fogyasztói pénzügyi szolgáltatások távértékesítéssel történő forgalmazásáról, valamint a 90/619/EGK tanácsi irányelv, a 97/7/EK irányelv és a 98/27/EK irányelv módosításáról (HL L 271., 2002.10.9., 16–24. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 07.08.2024

Top