Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0038

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA amely a következő dokumentumot kíséri Javaslat: a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról Az EU–Afrika globális egészségügyi partnerség (Globális egészségügy, EDCTP3)

SWD/2021/38 final

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat: a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Az EU–Afrika globális egészségügyi partnerség (Globális egészségügy, EDCTP3)

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Vezetői összefoglaló (legfeljebb 2 oldal)

A lehetséges EU–Afrika globális egészségügyi partnerség (Globális egészségügy, EDCTP3) hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

A halál, fogyatékosság és rossz egészségi állapot fő okai sok országban továbbra is a szegénységgel összefüggő és elhanyagolt fertőző betegségek, és a legnagyobb terhet az alacsony és közepes jövedelmű országok viselik. Emellett – részben a környezeti és éghajlati változások miatt – egyre több kórokozó alakul ki vagy jelenik meg újra új jellemzőkkel, és olyan járványokhoz vezet, mint a Covid19. Ezek gyorsan elterjedhetnek világszerte, és hatalmas emberi és gazdasági szenvedést okozhatnak számos országban, többek között Európában. Jelentős fejlemények történtek ezen a területen, különösen az új terápiák tekintetében, de az antimikrobiális rezisztencia terjedése jelenleg csökkenti a meglévő kezelések hatékonyságát, és a rendelkezésre álló oltóanyagok nem mindig elég hatékonyak. Új egészségügyi technológiákra, például pontos diagnosztikai tesztekre, terápiás kezelésekre és megelőző védőoltásokra van szükség a fertőző betegségek által jelentett terhek enyhítése, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az emberek egészséges és termelékeny életet éljenek, különösen a legkiszolgáltatottabb és leginkább érintett régióban, nevezetesen a szubszaharai Afrikában.

Mit kellene elérni?

Az EU–Afrika globális egészségügyi partnerség (Globális egészségügy, EDCTP3) célja, hogy csökkentse a fertőző betegségek által jelentett terhet a szubszaharai Afrikában, és világszerte segítse az újonnan megjelenő fertőző betegségek megfékezését. Ehhez a szubszaharai afrikai országokkal partnerségben közös stratégiai kutatási és innovációs (K+I) terv kidolgozására kerül sor a következők érdekében:

·az új vagy továbbfejlesztett hatékony egészségügyi technológiák fejlesztésének előmozdítása;

·a K+I erőfeszítések koordinálása;

·a K+I kapacitás megerősítése a fertőző betegségek kezelése érdekében; és

·a K+I felkészültség, korai észlelés és ellenőrzés fokozása a szubszaharai Afrikában és globális szinten kialakuló (újra megjelenő) fertőző betegségek tekintetében.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

Az összehangolt és koherens uniós fellépés segíteni fog a K+I finanszírozás széttöredezettségének megszüntetésében, vonzani fogja az e globális egészségügyi kihívás kezeléséhez szükséges szervezetek kritikus tömegét és a beruházásokat, valamint meg fogja könnyíteni az együttműködést és a kialakuló (újra megjelenő) fertőző betegségekre adott stratégiai válaszlépéseket. Emellett növelni fogja az európai fellépés és beruházás hatását és költséghatékonyságát. Globális szinten jelentős hatást fog gyakorolni egy olyan partnerség, amely képes összefogni az EU-t, az európai országokat, az afrikai országokat, más harmadik országokat és az egészségügy globális magánfinanszírozóit.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

E célkitűzések elérése érdekében a keretprogram hagyományos pályázati felhívásain túl a következő négy alternatíva mérlegelésére került sor:

·közös programozású európai partnerség;

·társfinanszírozott európai partnerség;

·az Európai Unióról szóló szerződés 185. cikkének megfelelő intézményesített partnerség;

·az Európai Unióról szóló szerződés 187. cikkének megfelelő intézményesített partnerség.

A 187. cikknek megfelelő intézményesített partnerség az előnyben részesített alternatíva. Lehetővé fogja tenni az uniós tagállamoktól és társult államoktól eltérő országok, például a szubszaharai Afrika és más harmadik országok bevonását. A 187. cikk szerinti alternatíva emellett lehetővé fogja tenni az iparral és a jótékonysági alapítványokkal folytatott együttműködést, ami elősegítheti a közös K+I menetrend előmozdítását. Ez az alternatíva rendelkezik a legnagyobb kapacitással a források mozgósítására, valamint arra, hogy a legnagyobb hatást érje el.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

Az érdekelt felek egyhangúlag a 185. vagy 187. cikknek megfelelő intézményesített európai partnerséget részesítették előnyben. A 187. cikknek megfelelő alternatíva a köz- és magánszféra érdekelt feleinek szélesebb körét tömörítené, ami elősegítené a hosszú távú elkötelezettség, a pénzügyi biztonság és a hatékony szervezeti struktúra biztosítását, és nagyobb potenciális hatást eredményezne.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

A fertőző betegségekkel kapcsolatos K+I tevékenységek, hálózatok, kutatási kapacitások, illetve az intézmények, valamint az európai és szubszaharai afrikai országok közötti tudáscsere számára nyújtott hosszú távú és koherens támogatás csökkenteni fogja a betegségek által jelentett terhet a szubszaharai Afrikában, valamint biztosítani fogja a kialakuló (újból megjelenő) fertőző betegségek hatékonyabb megfékezését a szubszaharai Afrikában és globális szinten. A klinikai kutatásra összpontosítva a partnerség hatása hatékony, termelésre, forgalmazásra és értékesítésre kész egészségügyi technológiák formájában valósulna meg.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)?

A célzott végrehajtási struktúra működtetésének költsége a teljes költségvetés összegétől függően évente kevesebb mint 6 millió EUR lenne. A struktúra kialakítása 0,3 millió EUR egyszeri költséggel járna.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

A kkv-k részt vehetnek majd a partnerségi felhívásokban. A rájuk gyakorolt hatás várhatóan nem fog eltérni a keretprogram szokásos pályázati felhívásainak hatásától. A jelentős lehetőségek azonban – különösen az egészségügyi technológiák digitalizálása terén – az európai és afrikai kkv-ágazat növekedéséhez vezethetnek.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

A partnerség hozzá fog járulni a fertőző betegségekkel foglalkozó K+I-re fordított tagállami kiadások észszerűsítéséhez, többek között a nemzetközi együttműködés terén. Segíteni fog továbbá a szubszaharai afrikai országoknak abban, hogy megtervezzék nemzeti egészségügyi kutatási rendszereik költségvetését.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

A partnerség támogatni fogja az elsősorban az alacsony és közepes jövedelmű országokat érintő fertőző betegségek elleni oltóanyagokkal, diagnosztikával és gyógyszerekkel kapcsolatos K+I-t, ami segít biztosítani az egészséges életet és a jólétet minden korosztály számára (3. fenntartható fejlődési cél), valamint a szegénység minden formájának megszüntetését mindenhol (1. fenntartható fejlődési cél).

Arányosság? 

Az előnyben részesített alternatíva a célkitűzések eléréséhez szükséges valamennyi elemet tartalmazza, és nem lépi túl a probléma megoldásához szükséges mértéket.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A szakpolitika felülvizsgálatára a Horizont Európáról szóló rendeletben meghatározott menetrendnek és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározandó követelményeknek megfelelően fog sor kerülni.

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség az innovatív egészségügyért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Az innovatív egészségüggyel foglalkozó európai partnerség hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

Az EU-t hátrányosan érinti, hogy kiváló egészségügyi kutatásai nem eredményeznek kellő mértékben az emberek egészségének javítására szolgáló innovatív termékeket és szolgáltatásokat. Ezzel párhuzamosan fennáll annak a veszélye, hogy az EU elveszíti globális vezető szerepét az egészségügy és ellátás terén. Ezek a problémák az alábbiakból erednek:

-a betegségekkel kapcsolatos hiányos ismeretek,

-nem megfelelő együttműködés a tudományos élet és az egészségügyi ágazat között,

-korlátozott együttműködés az ipari ágazatok között, és

-olyan piaci akadályok, amelyek befolyásolják az innováció elterjedését az egészségügyben és ellátásban.

Ezek a problémák, amennyiben nem kerül sor a kezelésükre, az uniós egészségügyi kutatási és innovációs (K+I) tevékenységek hanyatlásához és az egészségügyi ellátás minőségének korlátozott javulásához vezetnek, ami negatív hatással lesz a közegészségre és a jólétre. A javasolt kezdeményezés kezeli ezeket a kihívásokat, és reagál az előző kezdeményezés, az innovatív gyógyszerek kutatására irányuló kezdeményezést megvalósító második közös vállalkozás (IMI 2 közös vállalkozás) időközi értékelésének fő ajánlásaira, amelyek célja a gyógyszeripartól eltérő ipari ágazatok aktív szerepvállalásának lehetővé tétele.

Mit kellene elérni? 

-Hozzájárulás az olyan, az egész EU-ra kiterjedő egészségügyi kutatási és innovációs ökoszisztéma létrehozásához, amely elősegíti a tudományos ismeretek olyan innovációkká történő átalakítását, amelyek megfelelnek a végfelhasználók, betegek és egészségügyi szakemberek igényeinek.

-Olyan emberközpontú innovációk elősegítése, amelyek választ adnak a kielégítetlen népegészségügyi igényekre.

-Versenyképesebb uniós egészségügyi ágazat az ágazatok közötti fokozott együttműködésnek köszönhetően.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

Az egészségügyi kihívások globális jellegűek, csakúgy, mint a kezelésükhöz szükséges K+I. Az új egészségügyi technológiák (például klinikai vizsgálatok, gyógyszerek, orvostechnikai eszközök, in vitro diagnosztika és fejlett terápiák) fejlesztését és piaci bevezetését szabályozó egészségügyi vonatkozású jogi keretek többsége uniós keretszabályozáson alapul. Az egészségügy területén tevékenykedő vállalatok többsége uniós szintű jelenléttel rendelkezik. A kezdeményezés hatálya és léptéke túlmutat az egyes tagállamok kapacitásán, és szükségessé teszi az erőforrások és érdekelt felek uniós szintű mozgósítását.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

Az alternatívák a következők:

-a Horizont Európa szokásos pályázati felhívásai,

-közös programozású partnerség, és

-az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187. cikkének megfelelő intézményesített partnerség.

Az intézményesített partnerség az előnyben részesített alternatíva. Ez biztosítja a költségek és hatások legjobb arányát, figyelembe véve a kapcsolódó kockázatokat is, és ígéretesnek tűnik arra, hogy hatékonyan elérje a célkitűzéseket és a várt hatásokat.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

Valamennyi konzultációs tevékenység során az intézményesített partnerség alternatívája élvezte a legnagyobb támogatást az érdekelt felek valamennyi kategóriája (tagállamok, ipari szövetségek, kutatók, hatóságok, nem kormányzati szervezetek és a nagyközönség) körében. A hosszú távú elkötelezettségnek és finanszírozásnak köszönhetően a tudományos, gazdasági és társadalmi hatások szempontjából ez tűnt a leghatékonyabbnak. Az érdekelt felek úgy értékelték, hogy a jogilag kötelező erejű megállapodás bizalmat teremt, különösen a szellemi tulajdon kezelése tekintetében, megkönnyítve ezáltal a hatások megvalósításához szükséges adatok megosztását. Az érdekelt felek valamennyi csoportja – de különösen a közszféra – lehetőséget látott abban, hogy kulcsfontosságú szerepet játsszon a társadalmi hatás elérése szempontjából lényeges kutatási terv meghatározásában.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

Az intézményesített partnerség biztosítaná a legjobban, hogy a magán- és közszféra továbbra is teljes mértékben részt vegyen egy közösen elfogadott, hosszú távú egészségügyi K+I stratégia végrehajtásában. Összhangban van az ipari pénzügyi és természetbeni erőforrások mozgósításával az uniós finanszírozás hatásának maximalizálása érdekében. Támogatná egy olyan egészségügyi innovációs stratégia kidolgozását, amely teljes mértékben összhangban áll a Bizottság politikai prioritásaival. Az előnyben részesített alternatíva lehetővé tenné továbbá egy célzott igazgatási támogatási, koordinációs és kommunikációs tevékenységekkel foglalkozó programiroda létrehozását.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)? 

Az EU és a partnerségben részt vevő ágazati szövetségek közösen fogják finanszírozni a partnerséget, és az utóbbiak biztosítják majd a teljes költségvetés legalább 50 %-át. A partnereknek emellett mozgósítaniuk kell majd a finanszírozott tevékenységek működési költségeinek és a programiroda igazgatási költségeinek fedezéséhez szükséges forrásokat. A szövetségek a jogalkotási aktusban foglaltaknak megfelelően további tevékenységeket is végeznek.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

Az egészségügyi ágazat (köztük a kkv-k) és a tudományos körök közötti szoros együttműködésnek köszönhetően valamennyi partner megerősítené tudományos bázisát, hogy innovatív egészségügyi megoldásokat kínáljon. Így más közegészségügyi szereplők korai bevonásával az ágazat jobban tudna reagálni a végfelhasználók, azaz a betegek, egészségügyi szakemberek és egészségügyi szolgáltatók igényeire. Emellett javítaná versenyhelyzetüket a globális piacokon, és megerősítené az EU gazdaságát és technológiai szuverenitását. Több ipari ágazat integrációja agilisabb és kkv-barátabb, együttműködésen alapuló K+I ökoszisztémát hozna létre.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

Nem várható a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt jelentős hatás.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

Pozitív lesz a hozzájárulás az alapvető jogokhoz (az egészséghez való jog és az egészségügyi ellátáshoz való jog, beleértve a megelőző és kezeléssel kapcsolatos ellátást).

Az újonnan kifejlesztett, adatalapú egészségügyi termékek és digitális eszközök hatással lehetnek a személyes egészségügyi adatok kezelésére és ezáltal a magánélet tiszteletben tartásához való jogra.

A digitális eszközök kedvezően befolyásolhatják az „intelligens egészségügyi” értékláncot és a szabványosítást, támogatva az EU ipari vezető szerepét.

Nem lesz hatással az egyszerűsítésre, a szabályozási szempontokra vagy az adminisztratív terhekre.

Arányosság? 

Az előnyben részesített alternatíva arányos a szóban forgó problémák kezeléséhez szükséges mértékkel.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A kezdeményezés felülvizsgálatára a vonatkozó tanácsi rendeletben meghatározandó, a Horizont Európára vonatkozó rendelkezésekkel és határozatokkal összhangban fog sor kerülni.

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség a kulcsfontosságú digitális technológiákért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Vezetői összefoglaló

A kulcsfontosságú digitális technológiákkal foglalkozó lehetséges intézményesített európai partnerség hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

A kulcsfontosságú digitális technológiák olyan elektronikus alkatrészek és rendszerek, amelyek valamennyi digitális termék és szolgáltatás alapját képezik. Kulcsfontosságúnak minősülnek, mivel a digitális rendszerek alapvető építőelemei.

Ha az EU nem őrzi meg vezető szerepét az elektronikus alkatrészek és rendszerek terén, fennáll annak a veszélye, hogy elveszíti erős piaci pozícióját olyan ágazatokban, mint a gépjárműipar, egészségügy, gyáripar, űripar és biztonság.

Fennáll annak a veszélye is, hogy csak másodlagos szerepet fog játszani a kialakulóban lévő paradigmák és technológiák, például a mesterséges intelligencia (MI) és a pereminformatika, valamint a kapcsolódó piacok terén, amelyek keresletet teremtenek olyan elektronikus alkatrészek és rendszerek iránt, amelyeknek a jelenleg rendelkezésre állóktól eltérő teljesítményszinteket kell felmutatniuk.

Az EU előtt álló egyik fő problémát a megbízható, biztonságos és védett alkotóelemekkel kapcsolatos technológiai ellátás biztonsága jelentené a gazdaság szempontjából létfontosságú kritikus infrastruktúrák és ipari ágazatok vonatkozásában.

Ha ezek a kulcsfontosságú digitális technológiák nincsenek összhangban az EU politikai prioritásaival, az megfosztaná az EU-t egy arra használható fontos eszköztől, hogy a digitális átalakulást a társadalmi és környezetvédelmi céljai elérésének szolgálatába állítsa.

Mit kellene elérni?

Kellő mértékű koordinációval végzett, megfelelő léptékű K+I erőfeszítés a források kritikus tömegének összegyűjtésére, a sokrétű kompetenciák és érdekek megszervezésére, valamint ezeknek az alábbi, 2030-ig elérendő célokat kitűző közös menetrend szolgálatába állítására:

1.Az EU technológiai szuverenitásának megerősítése az elektronikus alkatrészek és rendszerek terén a vertikális iparágak és általában a gazdaság jövőbeli igényeinek támogatása érdekében

Annak biztosítása, hogy az EU továbbra is élen járjon a reziliens stratégiai értékláncokhoz hozzájáruló, fejlett elektronikus alkatrészek és rendszerek technológiájában. A digitális átalakulás kibontakozásával és a digitális technológiák fokozódó ágazati elterjedésével ez egyre fontosabbá válik.

A nagyobb szuverenitásnak 2030-ig meg kell dupláznia az elektronikus alkatrészek és rendszerek tervezésének és gyártásának értékét az EU-ban, összhangban a termékek és szolgáltatások terén vett általános jelentőségével.

2.Az EU tudományos kiválóságának és innovációs vezető szerepének megteremtése az alkatrészekkel és rendszerekkel kapcsolatban kialakulóban lévő technológiák terén

A fizikai határokat feszegető további miniatürizálás, a mesterséges intelligencia gyors elterjedése, valamint a pereminformatika és az alternatív számítási paradigmák megjelenése új lehetőségeket teremt az elektronikus alkatrészek és rendszerek, valamint azok alkalmazásai számára. A kialakulóban lévő területek szilárd tudományos háttere lehetővé teheti, hogy az EU megragadja ezeket a lehetőségeket. A kialakulóban lévő technológiák terén aktív kkv-k és induló innovatív vállalkozások kiaknázhatják az új ökoszisztémákban rejlő előnyöket, és segíthetnek az ilyen új ökoszisztémák alakításában.

A kulcsfontosságú digitális technológiákra vonatkozó kezdeményezések összes résztvevőjének legalább egyharmadát kkv-knak kell alkotniuk, amelyeknek a közfinanszírozás legalább 20 %-ában kell részesülniük.

3.Annak biztosítása, hogy az alkatrészekkel és rendszerekkel kapcsolatos technológiák választ adjanak az EU előtt álló társadalmi és környezeti kihívásokra

Az uniós és nemzeti hatóságok alapvető szerepet játszanának egy olyan összehangolt kezdeményezésben, amely biztosítja a politikai prioritásokkal való összehangolást. Az elektronikus alkatrészekkel és rendszerekkel kapcsolatos technológiáknak megfelelő szintű bizalmat és magánéletet kell biztosítaniuk, és hozzá kell járulniuk az EU környezetvédelmi célkitűzéseihez.

A kezdeményezés célja az energiafogyasztás 32,5 %-os csökkentése 2030-ig 1 .

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

Az elektronikus alkatrészek és rendszerek az Európa-szerte jelentős társadalmi és gazdasági hatást kifejtő ipari értékláncok alapját képezik.

Az ipar gyors technológiai fejlődése, valamint az a tény, hogy az Egyesült Államok és az ázsiai országok jelentős beruházásokat hajtanak végre annak érdekében, hogy az élen járjanak, és a lehető legkevésbé függjenek a többi régiótól, uniós szinten összehangolt választ igényel.

Egyetlen ország vagy szervezet sem lenne képes egyedül elérni a fenti célkitűzéseket. Csak az uniós szintű, a tagállamok és az ipar bevonásával járó mozgósítás fogja biztosítani a szükséges stratégiai megközelítést, valamint a források, kompetenciák és érdekek kritikus tömegét.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

A következő alternatívák mérlegelésére került sor a K+I támogatásának eszközeként:

·a keretprogram hagyományos pályázati felhívásai (alapforgatókönyv);

·közös programozású európai partnerség (1. alternatíva); és

·az EUMSZ 187. cikkének megfelelő intézményesített európai partnerség (3. alternatíva).

Az intézményesített európai partnerség az előnyben részesített alternatíva, mivel biztosítaná, hogy az elektronikus alkatrészek és rendszerek szélesebb körű iparága aktív szerepet játsszon a K+I terv kidolgozásában – a hatóságokkal együtt (uniós és nemzeti szinten) – a fent említett célok elérése érdekében. Ez lehetővé tenné a partnerség tagjainak fenntartható elkötelezettségét egy megállapodás szerinti hétéves program során, és stabil struktúrát biztosítana a hatékony végrehajtáshoz és a kapcsolódó kezdeményezésekkel való koordinációhoz. Különösen a digitalizálásra összpontosító partnerségekkel (például fotonika, EuroHPC közös vállalkozás, intelligens hálózatok és szolgáltatások, mesterséges intelligencia, adatok és robotika) és az alkalmazási területekkel (egészségügy, gépjárműipar, feldolgozóipar, űrkutatás) való együttműködésre törekedne.

Az értékelés megállapította, hogy ez az alternatíva a legcélirányosabb (a K+I tervvel való összehangolás biztosítása), és ez biztosítja a legnagyobb addicionalitást (a multiplikátorhatás biztosítása).

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

A Horizont Európa partnerségekről szóló, a tagállamokkal folytatott konzultáció során a válaszadók 96 %-a úgy vélte, hogy egy kulcsfontosságú digitális technológiákkal foglalkozó partnerség releváns lenne a nemzeti szakpolitikáik és prioritásaik, valamint iparuk, kutatószervezeteik és egyetemeik szempontjából.

A nyilvános konzultáció során a válaszadók 82 %-a jelezte, hogy egy kulcsfontosságú digitális technológiákra vonatkozó kezdeményezés releváns vagy nagyon releváns lenne a megbízható alkatrészekhez és rendszerekhez való hozzáférés biztosítása szempontjából. Ezt a nézetet különösen az ágazati szövetségek, egyetemek, regionális technológiai szervezetek, tagállamok és nagyvállalatok támogatták.

Sok válaszadó (több mint 40 %) szerint az intézményesített partnerség a legmegfelelőbb alternatíva. Ez az ipar (nagyvállalatok és kkv-k), a kutatószervezetek és a tagállamok kiegyensúlyozott keresztmetszetét jelenti. A hatásvizsgálatot alátámasztó tanulmány kapcsán megkérdezett érdekelt felek szintén határozottan támogatták ezt az alternatívát.

A kisebbségi (például a kutatószervezetek által kifejtett) nézetek szerint ez az alternatíva a nagyobb összetettség kockázatát hordozza magában. A javasolt kezdeményezés azonban foglalkozik az eljárások és gyakorlatok harmonizációjával és egyszerűsítésével.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei? 

Az EUMSZ 187. cikkén alapuló partnerség

·támogathatná az elektronikus alkatrészekkel és rendszerekkel kapcsolatos technológiákra vonatkozó uniós stratégiai K+I tervet, összehangolva az EU, a részt vevő államok és az ipar prioritásait a kritikus tömeg elérése érdekében;

·számíthatna a partnerségben részt vevő állami (uniós és nemzeti) és magánszektorbeli tagok előzetes hozzájárulási kötelezettségvállalásaira;

·központilag irányított struktúrát biztosíthatna, amely támogatja a magánszektorbeli tagok hosszú távú szerepvállalását egy ambiciózus program végrehajtásában; és

·az uniós finanszírozást a tagállamok és az ipar hozzájárulásaival ötvöző, magas, 1:3 arányú tőkeáttételi hatást biztosíthatna (1 EUR az EU-tól, 1 EUR a részt vevő államoktól, 2 EUR a magánszektorbeli tagoktól) a K+I források kritikus tömegének mozgósítása érdekében.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)? 

Mivel egy kulcsfontosságú digitális technológiákra vonatkozó jövőbeli kezdeményezés a jelenlegi ECSEL struktúrát alkalmazná, az előnyben részesített alternatíva végrehajtásának költségét a közös vállalkozás irodájának működési költsége adná a kezdeményezés időtartama alatt. Ezt a költséget nagyrészt ellensúlyozzák a fent említett előnyök, különösen a társfinanszírozás multiplikátorhatása az ambiciózus célok megvalósításához szükséges források mértékének elérése tekintetében. Az ECSEL közös vállalkozás a kulcsfontosságú digitális technológiákkal foglalkozó partnerséghez igazodna, és az általános végrehajtási költségek változatlanok maradnának.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

Az ECSEL időközi értékelése során megfogalmazott egyik ajánlás szerint aktívabb részvételre kell ösztönözni a kkv-kat. A kialakulóban lévő technológiákra való összpontosítás és a tervezési kapacitás kiépítésére vonatkozó célkitűzés (olyan területeken, amelyeken a kkv-k különösen aktívak) valószínűleg nagyobb számú kisvállalkozást fog vonzani a kezdeményezéshez relevánsabb szerepkörökben. A tervek szerint konkrét tevékenységekre (például technológiai hozzáférésre és kísérletezésre) kerül sor, hogy bevonják a kisebb beszállítókat és felhasználókat az ökoszisztémába.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

A kulcsfontosságú digitális technológiákkal foglalkozó partnerség háromoldalú modellen (a Bizottság, a tagállamok és az ipar) alapul, a részt vevő államok (tagállamok és társult országok) pénzügyi hozzájárulásával és közigazgatási bevonásával. Az ECSEL közös vállalkozás jelenleg sikeresen alkalmazza ezt a modellt.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

Az elektronikus alkatrészekkel és rendszerekkel kapcsolatos technológiák fejlesztésekor és alkalmazásakor sor kerül az alapvető jogok figyelembevételére, különös tekintettel a polgárok biztonságára, védelmére és magánéletére.

Arányosság? 

Az előnyben részesített alternatíva a célkitűzések eléréséhez szükséges valamennyi elemet tartalmazza, és nem lépi túl a szükséges mértéket.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

Rendszeresen sor fog kerülni a partnerség felülvizsgálatára projekt-, technológiai/ágazati és programszinten. A tervek szerint három év működés után egy független szakértői testület félidős értékelést fog végezni. Rendszeres értékelések keretében sor fog kerülni a kezdeményezés célkitűzései, várható hatásai és az uniós szakpolitikai prioritásokhoz való hozzájárulása tekintetében elért előrehaladás értékelésére.

(1)

     Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/2002 irányelve (2018. december 11.) az energiahatékonyságról szóló 2012/27/EU irányelv módosításáról (HL L 328., 2018.12.21., 210. o.).

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség az intelligens hálózatokért és szolgáltatásokért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Vezetői összefoglaló (legfeljebb 2 oldal)

Az intelligens hálózatokkal és szolgáltatásokkal 1 foglalkozó esetleges intézményesített európai partnerség hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

Az európai hálózatok és szolgáltatások ágazata az ipari versenyképesség és a technológiai szuverenitás terén kihívásokkal néz szembe a vezető digitális piacok alapját képező 5G infrastruktúrák kiépítése, valamint a 6G rendszerekkel kapcsolatos kutatás és innováció tekintetében. A problémák közé tartoznak az alábbiak:

·Európa nem tudja teljes mértékben kiaknázni a gazdaság digitalizációjában rejlő lehetőségeket;

·korlátozott a technológiai szuverenitás az intelligens hálózati és szolgáltatási értékláncok kritikus technológiái tekintetében, különösen az európai beszállítókat érintő, egyre fokozódó globális verseny miatt;

·a vezető digitális piacok infrastrukturális platformjainak lassú kiépítése; és

·korlátozott az érdeklődés az olyan társadalmi kérdések digitális megoldások révén történő kezelése iránt, mint például az éghajlatváltozás.

A problémák fő okai a következők:

ûaz 5G nem rendelkezik elegendő kapacitással ahhoz, hogy megfeleljen a fejlett kommunikációs és számítási követelményeknek;

ûaz uniós szereplők elégtelen jelenléte a globális digitális értékláncokban;

ûaz uniós értékláncok integrációjának hiánya;

ûaz 5G lassú fejlődése;

ûa kiberbiztonság, az etika és a magánélet védelmének szükségessége; és

ûaz energiahatékonyság hiánya.

A fenti problémák várhatóan korlátozott technológiai szuverenitáshoz vezetnek az intelligens hálózati és szolgáltatási értékláncok kritikus technológiái, az innovációt szolgáló infrastrukturális platformok hiánya és a 6G-alapú hálózatokkal és szolgáltatásokkal kapcsolatos kutatás terén jelentkező lemaradás kockázata tekintetében.

Mit kellene elérni?

A cél a technológiai szuverenitás biztosítása az intelligens hálózati és szolgáltatási értékláncok tekintetében. Ebben az összefüggésben a cél az, hogy lehetővé váljon az európai szereplők számára a 2030-ig tartó időszakban a jövőbeli digitális szolgáltatások alapját képező 6G technológiákkal kapcsolatos K+I kapacitások fejlesztése. A kezdeményezés emellett elő kívánja segíteni az 5G infrastruktúra és szolgáltatások vezető piacainak fejlesztését Európában. Mindkét tevékenység (az 5G infrastruktúra kiépítése és a 6G K+I) elő fogja segíteni, hogy a jövőbeli intelligens hálózatok és szolgáltatások összhangban legyenek az uniós szakpolitikai és társadalmi igényekkel, ideértve az energiahatékonyságot, a magánélet védelmét, az etikát és a kiberbiztonságot.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

Ez a partnerség kezelni fogja a határokon átnyúló/transznacionális kihívásokat, az erőforrások összevonását, a stratégiai ütemterveket, a szakpolitikai célkitűzések eléréséhez szükséges kritikus tömeg szükségességét, valamint a digitális gazdaság különböző ágazataiban a különböző szereplők koordinálásának szükségességét, és ezeket a tagállamok önállóan nem tudják ugyanolyan hatékonyan kezelni, különösen a 6G rendszerekre vonatkozó K+I tekintetében.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

Az alternatívák a következők:

·alapforgatókönyv – a keretprogram hagyományos pályázati felhívásai;

·1. alternatíva – közös programozású európai partnerség;

·2. alternatíva – intézményesített európai partnerség.

Az előnyben részesített alternatíva a 2. alternatíva, amely valószínűleg a legnagyobb tudományos, gazdasági és társadalmi hatással és nagyobb koherenciával jár, bár ez a legköltségesebb és legösszetettebb megoldás.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

Az érdekelt felek felismerték a partnerségi megközelítés fontosságát Európa jövőbeli hálózati és szolgáltatási ökoszisztémája szempontjából a digitális értékláncok mentén. A konzultáció szerint a közös programozású vagy intézményesített partnerség az előnyben részesített alternatíva, de számos válaszadó – köztük a kulcsszereplők – emellett hangsúlyozta, hogy számos adminisztratív és jogi tényezőtől függően mindkét modellre nyitottak.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

A lehető legnagyobb előnyöket egyértelműen az intézményesített partnerségi alternatíva (2. alternatíva) kínálja, amely

1.    hatékonyabb lenne – különösen a gazdasági, technológiai és társadalmi hatások tekintetében – az érdekelt felek nagyobb elkötelezettségének biztosításával, valamint a szabályozási és szabványosítási tevékenységekhez, valamint a közpolitikákhoz, többek között a technológiai szuverenitáshoz és a zöld megállapodás célkitűzéseihez való hozzájárulással;

2.    javítaná a külső koherenciát más kezdeményezések hatékony elérésével, valamint az uniós, nemzeti és regionális programokkal való szinergiák kialakítására vonatkozó egyértelmű megbízatással, különösen a kiépítés tekintetében; és

3.    a többletköltségek ellenére nagyon jó általános hatékonysággal járna.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)?

A költségek a közös vállalkozás létrehozásához és működéséhez kapcsolódnak.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

A hálózatépítés, a felhőalapú számítástechnika és a dolgok internete területén működő uniós vállalatok, valamint a „vertikális” iparágakban működő vállalatok lesznek a legnagyobb haszonélvezők. A kezdeményezésnek segítenie kell őket abban is, hogy maximalizálják a K+F beruházások hatékonyságát, és felgyorsítsák a fejlesztési folyamatot, ami javítaná a versenyképességüket. Az e területen működő uniós kkv-k és mikrovállalkozások számára közvetlen és közvetett gazdasági előnyökkel fog járni. A partnerség nem ír elő számukra szabályozási kötelezettségeket, sokkal inkább lehetőséget teremt az új termékek tervezésével kapcsolatos költségek csökkentésére, és megkönnyíti számukra a piacképes megoldások uniós szintű bevezetéséhez szükséges beruházásokhoz való hozzáférést.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

A tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás a kormányzásban való részvételre fog korlátozódni.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

Pozitív hatással lesz a versenyképességre, a globális szabványosításra, valamint a kapcsolódó kereskedelemre és beruházásokra.

Arányosság? 

Az előnyben részesített alternatíva nem lépi túl az eredeti probléma megoldásához szükséges mértéket.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A partnerség felülvizsgálatára a Horizont Európa partnerségek felülvizsgálatára vonatkozó szokásos szakpolitikával összhangban fog sor kerülni, és valószínűleg magában foglalja a fő teljesítménymutató éves felülvizsgálatát és a Horizont Európa félidejében, illetve a végéhez közeledően elvégzett részletes felülvizsgálatot.

(1)

     Az „Intelligens hálózatok és szolgáltatások” munkacím; magas szintű politikai iránymutatást követően, a bizottsági javaslat elfogadása előtt időben pontosításra kerül.

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség az európai vasútrendszer átalakításáért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Vezetői összefoglaló (legfeljebb 2 oldal)

Az európai vasútrendszer átalakításával foglalkozó európai partnerség hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

A megoldandó probléma az, hogy a vasúti ágazat nem alakított ki közös jövőképet a változásra vonatkozóan a modern technológiák (különösen a digitalizáció és automatizálás) gyors felhasználásának lehetővé tételével egy teljesen átjárható, rugalmas és költséghatékony vasúti rendszer megvalósítása érdekében.

A probléma okai a következők:

·az ágazat széttöredezettsége – a legtöbb innováció nagyon összetett rendszerben való hatékony alkalmazása megköveteli a tagállamok, az infrastruktúra és a vasúti járművek, valamint a különböző alrendszerek fejlesztői közötti koordinációt;

·a K+I és a szabványosítás/szabályozás közötti koherencia szükségessége;

·a K+I-ben való korlátozott és összehangolatlan részvétel;

·magas K+I költségek, kockázatok és átfutási idő; és

·nem megfelelő harmonizáció.

Az értéklánc mentén valamennyi érdekelt felet érintő következmények közé tartozik, hogy a vasúti ágazat

ûkorlátozott mértékben járul hozzá a fenntarthatóbb közlekedési rendszerhez;

ûolyan egyedi termékektől függ, amelyek költségesek és rugalmatlanok a működés során; és

ûkevésbé versenyképes más közlekedési módokhoz képest.

Mit kellene elérni?

A fő célkitűzések a következők:

Øaz európai vasút modernizálása a piaci részesedésének növelése érdekében;

Øa vasúti árufuvarozás támogatása a közlekedésből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése érdekében; és

Øaz egységes európai vasúti térség létrehozásának előmozdítása egy olyan integrált és fenntartható vasúti rendszer megvalósításával, amely teljes mértékben kiaknázza a digitalizációban és automatizálásban rejlő előnyöket.

Ez pedig fokozná a vasúti ágazat hozzájárulását az EU társadalmi fejlődéséhez, növelve a vasúti árufuvarozás kapacitását, és biztosítaná, hogy a vasúttal kapcsolatos K+I a piaci igényekhez jobban igazodó, felhasználóközpontú megközelítésen alapuljon.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

A vasúttal kapcsolatos K+I közös európai stratégiája hozzájárulna egy olyan összehangoltabb és piacorientáltabb megközelítés biztosításához, amely képes összefogni az érdekelt feleket egy közös átfogó jövőkép megvalósítása érdekében. Ez lehetővé tenné a vasúti ágazat számára az európai közlekedési és a szélesebb körű szakpolitikai célkitűzések elérését, növelve a vasúti közlekedés vonzerejét más közlekedési módokhoz képest.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

Az alternatívák a vasúti K+I támogatására irányulnak a következők révén:

·a Horizont Európa hagyományos pályázati felhívásai;

·közös programozású partnerség; vagy

·az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187. cikkének megfelelő intézményesített partnerség.

Az intézményesített partnerség az előnyben részesített alternatíva, mivel ez az egyetlen, amely platformot biztosít a K+I közös fejlesztéséhez a koherens általános jövőkép megvalósítása érdekében. Ez a legjobb alternatíva arra is, hogy biztosítsa az ipar és az EU hosszú távú stratégiáját és elkötelezettségét. Bizonyította értékét a jelenlegi Shift2Rail közös vállalkozásban. Az alternatíva stabilitása, valamint az EU és az ágazati partnerek jogilag kötelező erejű kötelezettségvállalásai kulcsfontosságúak lennének ahhoz, hogy a Covid19-világjárványt és annak várható gazdasági hatásait, potenciálisan többek között az ágazat K+I beruházásainak csökkentését követően bevonják az érdekelt feleket.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

A válaszadók több mint 65 %-a szerint az intézményesített partnerségek jelentik a legmegfelelőbb megoldást a vasúti kihívások kezelésére és az európai vasúti rendszer átalakítására. Megemlítették különösen a teljes termékfejlesztési ciklust, a hosszú távú elkötelezettséget és a piaci elterjedést.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

Az intézményesített partnerség a legjobb módja annak, hogy a magán- és az állami szektor továbbra is teljes mértékben részt vegyen a vasúti K+I hosszú távú stratégiájának kidolgozásában és végrehajtásában, miközben ösztönzőleg hat a kulcsfontosságú érdekelt felek széles körű részvételére. Ez az alternatíva jelentős tudományos, gazdasági, technológiai és társadalmi hatásokat biztosít, így például az innovatív megoldások piaci elterjedését és a kibocsátáscsökkentést. Emellett ipari pénzügyi és természetbeni erőforrásokat fog mozgósítani a bizottsági finanszírozás hatásának maximalizálása érdekében.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)?

A Shift2Rail közös vállalkozás működése évente 3,5 millió EUR (1,6 millió EUR igazgatási + 1,9 millió EUR személyzeti költség) nagyságú összegbe kerül. Működési összköltsége nem haladhatja meg a 27 millió EUR nagyságú összeget (50 % az EU-tól, 50 % más tagállamoktól). Ezeket az alapköltségeket ki kell igazítani az európai vasúti rendszer átalakításával foglalkozó javasolt partnerség célkitűzései, programja és költségvetése alapján.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

Az érdekelt felek széles körű részvétele, valamint az egyetemeket és a kutatásalapú szervezeteket a jövőbeli partnerség koordinálásával összekapcsoló hálózatok létrehozása elősegítené az innovációk kifejlesztésében és viszonylag gyors piaci bevezetésében rugalmas kkv-k nagyobb mértékű bevonását.

Az intézményesített partnerség jelentős hatást gyakorolna mind a vasúti közlekedési ágazat, mind a vasúti beszállító ipar versenyképességére. Ez biztosítaná, hogy a piac felhasználja a K+I eredmények nagy részét.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

Az intézményesített partnerség egyszerűsíthetné a tagok K+I tevékenységekben való részvételével kapcsolatos adminisztrációt. Biztosíthatná a nemzeti vasúti K+I programok kidolgozásának összehangolását és ezáltal az állami erőforrások jobb általános felhasználását.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

A kezdeményezés

üjelentősen megerősítené az uniós polgárok jogait azáltal, hogy nagyobb hangsúlyt kapna a nemzeti, regionális és helyi vasúti rendszerek más közlekedési módokkal való integrációja; és

ühatékony párbeszédet tenne lehetővé a K+I-tevékenységekkel foglalkozók, valamint a nemzetközi és nemzeti szintű vasúti szakpolitikáért és szabályozásért felelős személyek (ideértve a nemzetközi szabványügyi szerveket) között.

Arányosság? 

Az intézményesített partnerség biztosítaná, hogy a magán- és az állami szektor továbbra is teljes mértékben részt vegyen a vasúti K+I hosszú távú stratégiájának kidolgozásában és végrehajtásában, valamint ágazati pénzügyi és természetbeni erőforrásokat mozgósítana a bizottsági finanszírozás hatásának maximalizálása és a zöld megállapodás prioritásainak megvalósítása érdekében. Az előnyben részesített alternatíva így nem lépi túl az eredeti probléma megoldásához és a kezdeményezés célkitűzéseinek eléréséhez szükséges mértéket.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A javasolt intézményesített partnerség időközi értékelésére háromévi működést követően kerülne sor.

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség az integrált légiforgalmi szolgáltatásokért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Az integrált légiforgalmi szolgáltatásokkal foglalkozó európai partnerség hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

Annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedben jelentős előrelépés történt a légiforgalmi szolgáltatási infrastruktúra korszerűsítése terén, a légi közlekedésből származó szén-dioxid-kibocsátás akár 10 %-a is a széttöredezett légiforgalmi szolgáltatási infrastruktúrára vezethető vissza, amely nem aknázza ki teljes mértékben a digitalizációban és automatizálásban rejlő előnyöket; ezeket a kibocsátásokat el lehetne kerülni. Emellett a Covid19-válság jelentős hatást gyakorolt a légi közlekedésre, és rávilágított a jelenlegi légiforgalmi szolgáltatási rendszerek gyengeségeire. Soha nem nehezedett még ekkora nyomás a légiforgalmi szolgáltatási infrastruktúrára annak érdekében, hogy költséghatékonyabbá, reziliensebbé és a forgalom ingadozásával szemben méretezhetőbbé váljon, illetve alkalmazkodjon az új típusú légi járművekhez.

A légiforgalmi szolgáltatási innovációs ciklust is le kell rövidíteni, lehetővé téve az ágazat ipari szereplői számára, hogy versenyképesek maradjanak, és az alkalmazások széles körét támogassák a közlekedés (például utasok, teheráru, drónok és városi légi mobilitás), valamint a védelem és biztonság (polgári-katonai légtérgazdálkodási együttműködés) terén.

E sokrétű problémák gyorsan változó és összetett környezetben történő kezeléséhez jelentős kollektív erőfeszítésre van szükség az olyan innovációkat érintő együttműködés és beruházások fellendítése érdekében, amelyeket egyetlen érdekelt fél vagy tagállam sem képes egyedül kezelni. A légi közlekedés természeténél fogva nemzetközi, és közös, összehangolt fellépést igényel.

Mit kellene elérni?

Az alábbi három célkitűzést kell elérni:

1)    az európai légiforgalmi szolgáltatás digitális korszakhoz igazítása annak érdekében, hogy reziliensebbé és méretezhetőbbé váljon a forgalom ingadozásaival szemben;

2)    a személyzettel ellátott és a személyzet nélküli légi közlekedés versenyképességének megerősítése az EU-ban a Covid19 utáni gazdasági növekedés és helyreállítás támogatása érdekében;

3)    a világ leghatékonyabb és legkörnyezetbarátabb légtereként az egységes európai égbolt létrehozása.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés? 

Uniós beavatkozásra (finanszírozásra és koordinációra) van szükség annak biztosítására, hogy a fenti célkitűzések elérésére irányuló erőfeszítések felgyorsuljanak és célirányosabbak legyenek 1 . A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy – a gyártóktól kezdve a léginavigációs szolgáltatókig, a légitársaságokig, a repülőterekig, a kutatóintézetekig és a katonaságig – valamennyi releváns ágazati érdekelt felet össze kell fogni olyan transzformatív és interoperábilis technológiák kifejlesztése érdekében, amelyek választ adnak a fenti kihívásokra. Ha a problémák kezelésére nem erős, összehangolt uniós beavatkozással kerül sor, valószínű, hogy a nemzeti programok ad hoc alapon fognak létrejönni, különösen a Covid19 utáni világban, ami a helyi problémákat megoldja ugyan, de növeli az európai légiforgalmi szolgáltatási hálózat széttöredezettségét.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

A szakpolitikai alternatívák a rugalmasság és az addicionalitás/irányultság mértéke szerint különböznek egymástól:

0. szakpolitikai alternatíva: a Horizont Európa pályázati felhívásai – a Bizottság által meghatározott és megerősített stratégiai kutatási terv az ágazat hozzájárulásai mellett;

1. szakpolitikai alternatíva: közös programozású európai partnerség – a Bizottság a partnerséggel együtt elfogadja és egyezteti a K+I tervet, és felhasználja a munkaprogram végrehajtásához;

2. szakpolitikai alternatíva: az EUMSZ 187. cikkének megfelelő intézményesített európai partnerség – a partnerség tagjainak jelentős befolyásuk lesz a stratégiai kutatási terv, az éves munkaprogramok és a pályázati témák kidolgozásában a partnerség irányító testülete – amelyben az EU és a partnerek egyaránt képviseltetik magukat – által elfogadott átlátható és hozzáférhető folyamat révén.

A tagság organikus, változó struktúrájának és a K+I terv kiigazítására vonatkozó lehetőségnek köszönhetően az 1. szakpolitikai alternatíva valamivel alacsonyabb költséggel és nagyobb rugalmassággal jár, mint a 2. szakpolitikai alternatíva.

A 2. szakpolitikai alternatíva az előnyben részesített alternatíva, mivel ez hozza létre a leghatékonyabb platformot, amely képes felgyorsítani a legnagyobb előnyök biztosítását (lásd alább). Az 1. szakpolitikai alternatívához képest nagyobb irányultság és az érdekelt felek – köztük olyan kormányközi szervezetek, mint az Eurocontrol, az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) és az Európai Űrügynökség (ESA) – nagyobb elkötelezettsége jellemzi.

A 2. szakpolitikai alternatíva marginálisan a legköltségesebb alternatíva, de mivel a költségek több mint 60 %-át magánpartnerek fedezik, és ez képes a legnagyobb mértékben elérni a várt hatásokat, ez biztosítja a legjobb értéket az uniós költségvetés szempontjából.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

Összességében elmondható, hogy nagy egyetértés uralkodik az érdekelt felek között a problémákkal, célkitűzésekkel és a jövőre nézve előnyben részesített alternatívával kapcsolatban. A nyilvános konzultáció során beérkezett válaszok több mint 70 %-a támogatta az EUMSZ 187. cikkének megfelelő intézményi partnerség helyreállítását, rámutatva arra, hogy az ágazatnak határozott uniós beavatkozásra van szüksége egy olyan egységes európai K+I program irányításához, amely a teljes értéklánc mentén folyamatosan bevonja az érdekelt feleket az olyan interoperábilis megoldásokba, amelyek az alkalmazásukat követően javítják a légiforgalmi szolgáltatási rendszerek teljesítményét és biztonságát az EU-ban.

Egyéb főbb nézetek:

·a partnerségnek jobb kapcsolatokat kell kialakítania a K+I és az iparosítás között;

·támogatnia kell a piaci elterjedést és bevezetést;

·egyszerűsíteni kell az adminisztratív eljárásokat;

·szorosabban együtt kell működni az EASA-val és a nemzeti hatóságokkal, javítani kell a szinergiákat a K+I partnerségekkel és nemzeti kezdeményezésekkel, valamint jobb kapcsolatokat kell kiépíteni a tudományos körökkel.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

Tudományos hatások: az EU légiforgalmi szolgáltatásokkal kapcsolatos tudományos képességeinek és ismereteinek megerősödése; a légi közlekedési szakemberek következő generációja kompetenciáinak bővülése.

Gazdasági/technológiai hatások: a légiforgalmi szolgáltatási rendszerek fokozott méretezhetősége és biztonsága; új növekedési lehetőségek a drónok piacán; az európai repülőgép- és légi közlekedési ágazat globális vezető szerepének megerősödése.

Társadalmi hatások: a légi közlekedés zaj- és gázkibocsátásának csökkenése egy uniós nagyvárosi terület (például Madrid) szén-dioxid-kibocsátásának megfelelő mértékben; jobb utasélmények (rövidebb utazási idő, kevesebb késés és költség, valamint jobb összeköttetés).

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)?

A 0. szakpolitikai alternatívához képest a fő többletköltséget a partnerség háttérirodájának előkészítési és működési költségei jelentik. Ugyanakkor a tőkeáttétel (társfinanszírozási arányok) és az egyes szakpolitikai alternatívák esetében rendelkezésre álló teljes költségvetés figyelembevételével – hasonló uniós hozzájárulást feltételezve – az előnyben részesített szakpolitikai alternatíva költsége csak 1–2 százalékponttal haladja meg a leghatékonyabb alternatíva költségét. A tapasztalatok továbbá azt mutatják, hogy más partnerek – köztük az intézményi partnerek – a közös vállalkozás igazgatási költségeinek több mint 60 %-át hajlandók fedezni.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

A kkv-k valószínűleg fontos szerepet fognak játszani a partnerségben, mivel jól képviseltetik magukat a digitális technológiák, az adatok és a dróntevékenységek terén. A nyílt partnerségi struktúra és a nyílt pályázati felhívások a korábbiakhoz képest meg fogják könnyíteni a kkv-k részvételét.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

A stratégiák összehangolásának köszönhetően nem várható a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás. A tagállamoknak a partnerségben való aktív részvétele megerősítené a létrejövő technológiák iránti elkötelezettségüket, és fokozná azok elterjedését és összehangolt alkalmazását az EU-ban.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

A javasolt partnerség fontos szerepet fog játszani abban, hogy a légi közlekedésben rendelkezésre álljanak az olyan releváns tudományos és technológiai bizonyítékok, amelyek segítségével a politikai döntéshozók és a szabályozók az éghajlatváltozás és digitalizáció kihívásainak kezelésére szolgáló legjobb szabályozási intézkedéseket fogadhatják el.

Arányosság? 

Az 1. szakpolitikai alternatíva szerint a partnerek rugalmasan csatlakozhatnak a partnerséghez vagy kiléphetnek belőle. A K+I terv is könnyen kiigazítható a technológia vagy más követelmények fejlődésével.

A 2. szakpolitikai alternatíva nagyobb (pénzügyi) kötelezettségvállalást követel, amit a légiforgalmi szolgáltatás igencsak szükséges digitális átalakításának felgyorsításával kapcsolatos fokozott hatékonyság és képesség indokol.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A Bizottság három évvel a partnerség létrehozását követően felülvizsgálja a végrehajtás módját.

(1)

     A Számvevőszék legutóbbi ajánlásaival, a 18/2018. sz. különjelentéssel és a 11/2019. sz. különjelentéssel összhangban.

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség a tiszta légi közlekedésért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Vezetői összefoglaló (legfeljebb 2 oldal)

A tiszta légi közlekedéssel foglalkozó európai partnerség hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

A légi közlekedés ökológiai lábnyoma egyre nő, mivel a légi közlekedés növekedése meghaladja a bevezetett technológiai és üzemeltetési fejlesztéseket. Emellett nem egyértelmű a klímasemleges légi közlekedés felé vezető út, mivel a más ágazatokban kidolgozott megoldások nem vezethetők be könnyen a légi közlekedésben. 2019-ben az EU-ban a légi közlekedés 823 milliárd EUR nagyságú bevételt termelt – ami az uniós GDP 4,1 %-ának felel meg –, és 12,2 millió munkahelyet biztosított. Az EU európai ipari vezető szerepének és technológiai szuverenitásának globális szinten történő fenntartása, és ezzel egyidejűleg a légi közlekedés terén a zöld megállapodás megvalósítása érdekében nagy szükség van az uniós K+I légi közlekedési megoldások alkalmazásának felgyorsítására. A teljes európai légi közlekedési értéklánc jelenleg széttöredezett K+I kapacitásának mozgósítására van szükség ahhoz, hogy a zöld megállapodás időtávján belül klímasemleges technológiákat lehessen kifejleszteni.

Mit kellene elérni?

Az európai zöld megállapodásra válaszul az elsődleges cél az, hogy a klímasemleges légi közlekedési technológiák fejlesztésének felgyorsítása hozzájáruljon a klímasemlegesség 2050-ig történő megvalósításához egy 2030 körüli köztes lépéssel. Az új, nettó nulla vagy teljesen szén-dioxid-mentes, fenntartható légijármű-üzemanyagok – például a villamos energia felhasználásával előállított folyékony szintetikus üzemanyagok, a metán és/vagy a hidrogén – széles körű bevezetésével és használatával együtt a működő flotta a mai flottához képest 2050-ben 90+ %-kal javíthatja a szén-dioxid-hatékonyságot. A második általános célkitűzés annak biztosítása lenne, hogy a repüléstechnikával kapcsolatos K+I tevékenység hozzájáruljon az uniós légi közlekedési ágazat globális versenyképességéhez annak biztosításával, hogy a tisztább légi közlekedés biztonságos, védett és hatékony maradjon az utasok és áruk légi szállítása szempontjából. A harmadik célkitűzés az európai K+I kapacitás továbbfejlesztése lenne a K+I folyamat felgyorsítása és optimalizálása érdekében. Az ipari vezető szerepen túl a légi közlekedéssel kapcsolatos kutatás emellett az oktatásra, az EU tudományos kapacitásának megerősítésére és integrálására, valamint több, a K+I terén aktív kkv létrehozására fog összpontosítani.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

Az uniós beavatkozás oka a törekvés rendkívüli összetettsége és a kockázatmegosztás ehhez kapcsolódó szükségessége, figyelembe véve az innovatív technológiai megoldások kifejlesztésének és demonstrációjának magas költségeit. Sem egyetlen repüléstechnikai vállalat, sem egyetlen ország összes vállalata együttesen nem tervezhet új polgári légi járműveket, és nem valósíthatja meg a légi közlekedés klímasemlegességét.

Ezen túlmenően valamennyi kutatási igénynek összhangban kell lennie a piaci intézkedésekkel és ösztönzőkkel, valamint stabil és korszerű szabályozási és szabványosítási keretet igényel, amelyet csak uniós szinten és nemzetközi együttműködéssel lehet kialakítani. Ugyanakkor az uniós fellépés lehetővé teszi a hatékony európai szintű együttműködést, szinergiákat teremtve más ágazatokkal, valamint a nagy légi közlekedési ágazattal nem rendelkező országokkal.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

Az előnyben részesített alternatíva az együttműködésen alapuló alapkutatás támogatása a Horizont Európa hagyományos pályázati felhívásai révén az EUMSZ 187. cikkének megfelelő intézményesített köz-magán társulás (PPP) mellett, amelynek célja a klímasemleges légi közlekedési technológiák fejlesztésének felgyorsítása a lehető legkorábbi bevezetés érdekében. Az intézményesített PPP – a csak hagyományos pályázati felhívásokból vagy a szerződéses PPP-kből álló egyéb alternatívákkal szemben – biztosítja a kötelezettségvállalás szükséges szintjét, mélységét és hosszát.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

A hatásvizsgálati tanulmányról folytatott nyilvános konzultáció válaszadóinak 80 %-a szerint az európai intézményesített partnerség jelentős (pozitív) hatást gyakorolna a tiszta légi közlekedési technológiák terén játszott ipari vezető szerep növelésére és az új technológiák elterjedésére, és „nagyon releváns” lenne ezek szempontjából. A hagyományos pályázati felhívások nem minősülnek alkalmasnak arra, hogy biztosítsák a technológia elterjedését. Az érdekelt felek közös nyilatkozatban erősítették meg elkötelezettségüket (Le Bourget Paris Airshow, 2019), és stratégiai kutatási és innovációs tervet dolgoztak ki a partnerség számára. A stratégiai kutatási és innovációs tervről folytatott nyilvános konzultáció kiemelte az érdekelt felek és a nyilvánosság nagy fokú érdeklődését. Az érdekelt felek hangsúlyozták, hogy a tiszta légi közlekedésnek a súlyos Covid19-válság ellenére továbbra is a klímasemlegességre kell összpontosítania.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

A tiszta légi közlekedéssel foglalkozó kezdeményezés intézményesített partnerség révén történő végrehajtása biztosítaná a legjobban azt, hogy a magán- és az állami szektor továbbra is teljes mértékben részt vegyen a zöld megállapodás követelményeivel összhangban álló klímasemleges megoldások kifejlesztéséhez és bevezetéséhez szükséges kutatásban. Összhangban van az ágazati pénzügyi és természetbeni erőforrások mozgósításával az uniós finanszírozás hatásának maximalizálása érdekében.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)?

A már működő Tiszta Égbolt 2 közös vállalkozás 1,755 milliárd EUR összegű uniós finanszírozásban részesül, és legalább 2,19 milliárd EUR nagyságú összeget kap magánszektorbeli tagoktól. Az együttműködésen alapuló légi közlekedési K+I program a Horizont 2020 keretprogramban 0,5 milliárd EUR, a hetedik keretprogramban pedig 0,8 milliárd EUR támogatásban részesült. A 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség ambiciózus célkitűzései és a légi közlekedési kutatás új, koherens, 2050-ig tartó ciklusa – nem feledkezve meg arról, hogy a Covid19-válság súlyosan érinti a közlekedést – indokolja a (K+I mindkét pillérére vonatkozóan 25 %-os nagyságrendű) növelést.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

A többi program felhívásaihoz hasonlóan a partnerek mintegy 20 %-a kkv. A Tiszta Égbolt 2 programban a 10 pályázati felhívás (az összes program 60 %-a) eredményeként eddig kiválasztott partnerek valamivel több mint 40 %-a kkv volt, amelyek az e felhívások keretében rendelkezésre álló források mintegy negyedét kapták. A klímasemleges légi közlekedésben való vezető szerep elősegítené az uniós légi közlekedés versenyképességét.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

Nem várható a tagállamok költségvetésére gyakorolt kifejezett hatás.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

A javasolt partnerség természetesen szinergiákat teremtene az integrált légiforgalmi szolgáltatásra vonatkozóan javasolt európai partnerséggel, de más releváns PPP-kkel is. A hidrogénnel kapcsolatos kezdeményezés és az akkumulátorokkal kapcsolatos kezdeményezés egyaránt jelentős hatást gyakorolhatna a klímasemleges légi közlekedés elősegítőjeként, ha a leszállítandó anyagaik megfelelnek a légi közlekedési ágazat igényeinek.

Arányosság? 

Az előnyben részesített alternatíva arányos a probléma mértékével, tekintettel a légi közlekedés és az ahhoz kapcsolódó K+I transznacionális jellegére, összetettségére és költségeire.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A K+I alkalmazása szempontjából folyamatban van az időközi értékelésre, a stratégiai kutatási és innovációs terv kétévenkénti felülvizsgálatára, valamint a független hatásvizsgálati szerv alkalmazására vonatkozó lehetőségek vizsgálata. A tiszta légi közlekedést irányító testület a Horizont 2020 Tiszta Égbolt 2 közös vállalkozásához képest nagyobb szerepet kap a hatékonyabb stratégiai iránymutatás és a projektek hatékonyabb nyomon követése érdekében.

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség a körforgásos és bioalapú európai gazdaságért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Vezetői összefoglaló (legfeljebb 2 oldal)

A körforgásos és bioalapú európai gazdasággal foglalkozó európai partnerség hatásvizsgálata

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

Vannak olyan gazdasági és környezeti problémák is, amelyek kezelésére párhuzamosan kerül sor. A fő probléma az innováció, a piaci elterjedés és a fenntarthatóság szintjén tapasztalható „háromszoros hiány”. Ennek következtében a K+I tevékenységek uniós integrálása nem elégséges, ami lassabb innovációs folyamatot eredményez. Ezzel párhuzamosan a meglévő kiforrott, bioalapú megoldások piacra jutása akadályokba ütközik, és környezeti teljesítményük nem biztosított automatikusan. A körforgásos és bioalapú Európa által kezelt fő tudományos és technológiai probléma a K +I, valamint a fenntartható és körforgásos bioalapú megoldásokkal kapcsolatos ágazatközi együttműködés és tudástranszfer elégtelensége.

Mit kellene elérni?

Az átfogó célkitűzés a fenntartható bioalapú gazdaságra való társadalmi átállás előmozdítása a körforgásos jelleg növelésére, illetve a biomassza, maradékanyagok és hulladék felhasználására vonatkozó, fenntartható és versenyképes megoldásokkal kapcsolatos K+I fokozásával. A partnerség emellett regionális megközelítés alkalmazására törekszik az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak és az uniós zöld megállapodásnak a végrehajtása során, hogy felgyorsítsa az „Egészséges bolygó” koncepcióra való átállást. Tudományos célkitűzése a körforgásos bioalapú megoldásokkal kapcsolatos K+I kapacitás fejlesztése, az értékláncokon belül és azok között, illetve Európa-szerte megvalósuló hatékonyabb tudásmegosztás biztosítása, valamint a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos K+I bevonása. Gazdasági célkitűzése az európai régiók ágazati versenyképességének javítása, valamint az európai bioalapú ipar piaci hiányosságainak kezelése az innováció és az új biofinomítók Európán belül tartásával. Fő társadalmi célkitűzése a fenntarthatóan működő körforgásos gazdasághoz való hozzájárulás, valamint a bioalapú ágazat körforgásos jellegének és ezáltal környezeti lábnyomának javítása.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

A kezdeményezés ötvözi az uniós tagállamokban, régiókban és értékláncokban rendelkezésre álló szakértelmet és technológiákat, és ezáltal további szinergiákat teremt. A körforgásos és bioalapú Európával foglalkozó projektek kombinálhatók nemzeti projektekkel, illetve az uniós strukturális és regionális alapokból támogatott projektekkel. A bioalapú gazdaság előtt álló akadályok többségének kezelése nem nemzeti hatáskörbe, hanem inkább uniós szintű szabályozás hatálya alá tartozik, például az alábbiakra vonatkozó szabályokkal: a fenntartható biomassza-ellátás szempontjai; piaci húzóerő célok révén; termékszabványosítás; címkézés és zöld közbeszerzési rendszerek; és környezeti teljesítmény. Uniós szintű beavatkozás nélkül nemzeti szinten nem kerülne sor kellő mértékű fellépésre.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

A következő alternatívák mérlegelésére került sor a K+I támogatásának eszközeként:

·a keretprogram hagyományos pályázati felhívásai (alapforgatókönyv);

·közös programozású európai partnerség (1. alternatíva); és

·az EUMSZ 187. cikkének megfelelő intézményesített európai partnerség (3. alternatíva).

Bár mindkét partnerségi alternatíva jobb eredményeket hozna, mint a hagyományos pályázati felhívások, az intézményesített alternatíva (3. alternatíva) jobb lenne, mint a közösen programozott alternatíva. A nagyobb potenciális gazdasági és társadalmi hatások, valamint a külső programokkal való nagyobb koherencia miatt ez az alternatíva kapta a legmagasabb összpontszámot.

A 3. alternatíva az előnyben részesített megoldás a következő okok miatt:

·Hatékonyan valósíthatja meg a program célkitűzéseit azáltal, hogy elkötelezett ipari partnereket és más szereplőket (például tagállamokat, régiókat, tudományos köröket és civil társadalmi szervezeteket) von be, amelyek megfelelő irányítási modell keretében együttműködnének.

·Megfelelő átláthatóságot és nyitottságot biztosít a prioritások és célkitűzések kiválasztása, valamint a teljes értéklánc menetén a különböző ágazatokat és tudományágakat képviselő, valamint különböző háttérrel rendelkező partnerek és érdekelt felek bevonása terén, beleértve a nemzetközi szereplőket (adott esetben, és nem befolyásolva az európai versenyképességet). 

·Hivatalos eljárásai lehetővé fogják tenni a kkv-k részvételét, valamint az eredmények terjesztését és felhasználását.

·Nagy addicionalitást biztosít, nevezetesen nagy lehetőségeket kínál a bioalapú iparágak strukturálására.

·A partnerek konkrét célok elérésére vonatkozó kötelezettségvállalásainak formalizálásával biztosítja az irányultságot, ami végül elősegíti a magas szintű szakpolitikai célkitűzések elérését.

·Ami a finanszírozást illeti, az EU-tól eltérő partnerektől származó pénzügyi és/vagy természetbeni hozzájárulások az európai partnerség teljes költségvetésének 50–75 %-át teszik ki. A pénzügyi kötelezettségvállalás nagy része várhatóan természetbeni lesz, és – kisebb mértékben – pénzügyi hozzájárulások formáját ölti inkább a projekteken belül, semmint programszinten.

·Az uniós K+I-n belüli koherenciáját és szinergiáit a javasolt kezdeményezés és más kezdeményezések közötti hivatalos megállapodások, valamint a menetrend közös kidolgozása és a támogató csoport elkötelezettsége biztosítják.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

A nyilvános konzultáció válaszadóinak többsége (több mint 50 %-a) szerint a partnerség számos célkitűzése alapvető fontosságú, különösen az uniós éghajlat-politikai célok elérése tekintetében. A válaszadók előnyösnek tartották a konzorciumok, az európai értékláncok és a technológia fejlesztését, de úgy vélték, hogy az adminisztratív terhek hátrányosak. A kutatási eredmények innovatív, körforgásos bioalapú termékekre váltása terén mutatkozó uniós innovációs szakadékot tartják a legnagyobb problémának. A többség (több mint 50 %) nagyon fontosnak tartja az ágazat bevonását, és megfelelőnek tartja a partnerség hatályát. A konzultációban részt vevő érdekelt felek többsége (54 %) úgy véli, hogy az intézményesített partnerség a legjobb megoldás a problémák kezelésére, de a polgárok kevésbé támogatják ezt.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

A bioalapú gazdaság valamennyi szereplőjének gazdasági előnye származhat az alternatívából, ami kiegyensúlyozott regionális/helyi fejlődést tesz lehetővé. Az elsődleges biomassza-termelők magasabb és biztosabb jövedelemre számíthatnak – a hátrányos helyzetű régiókban is. A további előnyök közé tartozik a kkv-k gazdasági növekedése, a biofinomítók és a gazdasági szereplőik (ipari szereplők) vonatkozásában a beruházások erőteljesebb mozgósítása, továbbá valamennyi szereplő hosszú távú szerepvállalása és elkötelezettsége. A települések és régiók számára várhatóan előnyös lesz a biológiai hulladékártalmatlanítással kapcsolatos költségmegtakarítás.

A várható társadalmi hatások közé tartozik az innovatív bioalapú megoldásokhoz való jobb hozzáférés és ezek szélesebb körű alkalmazása Európában, a helyi/regionális közösségek szerepvállalásának növelése a természeti erőforrásaik kezelése tekintetében, valamint egy új helyi/regionális termelőbázis létrehozása (vagy korszerű átalakítása). A piaci szereplőknek, például a márkatulajdonosoknak és fogyasztóknak több fenntartható termékhez lesz hozzáférésük.

A környezeti hatások nagyon fontosak. A biomassza fenntarthatóbb előállítása és feldolgozása, valamint a biohulladék nyersanyagként történő felhasználása csökkenteni fogja a szén-dioxid-kibocsátást, és segít elkerülni az élelmiszer-termeléssel, a biomassza túlzott kitermelésével és a földhasználat fenntarthatatlan megváltoztatásával kapcsolatos konfliktusokat. Ez hozzá fog járulni az ökoszisztémák és a biológiai sokféleség megőrzéséhez és helyreállításához. A zárt rendszerű termelés és a biohulladék hasznosítása növelni fogja a körforgásos jelleget. A körforgásos és bioalapú Európa javítani fogja az értékláncok erőforrás-hatékonyságát, például a mezőgazdasági és erdészeti tápanyagok hulladékáramokból (többek között szennyvízből) és mezőgazdasági maradékanyagokból történő visszanyerésével.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)?

Mivel a 3. alternatíva a meglévő bioalapú iparágak struktúrájára épülne, maga után vonná a közös vállalkozás irodájának a kezdeményezés időtartama alatt felmerülő működési költségeit. Ez 30-30 millió EUR adminisztratív költséget jelentene a vállalkozások és az EU számára. Ez a kezdeményezés általános költségének 1–2 %-a. Ezt a költséget nagyrészt ellensúlyozzák a fent említett előnyök, különösen a társfinanszírozás multiplikátorhatása az ambiciózus célok megvalósításához szükséges erőforrások mértékének elérése tekintetében.

Nem várhatók negatív gazdasági, társadalmi és környezeti hatások, illetve megfelelési költségek.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

Nem várható negatív hatás a kkv-k és a versenyképesség tekintetében. Várhatóan minden hatás pozitív lesz. A Bioalapú Iparágak Közös Vállalkozás terén szerzett igen pozitív tapasztalatok alapján (a kkv-k erőteljes részvétele a projektekben, beleértve azok koordinációját) a 3. alternatíva magas pontszámot ért el e tekintetben.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

Nem várhatók a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatások, illetve végrehajtási nehézségek.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

Nem, mivel a fentiekben mindegyik ismertetésre került.

Arányosság? 

Az előnyben részesített alternatíva a célkitűzések eléréséhez szükséges valamennyi elemet tartalmazza, és nem lépi túl a probléma megoldásához szükséges mértéket.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A Horizont Európáról szóló rendeletben meghatározott időkerettel összhangban az időközi értékelésre legkésőbb a kezdeményezés kezdőnapjától számított 4 év múlva, a végső értékelésre pedig legkésőbb négy évvel a kezdeményezés végét követően kerül sor.

Top

Brüsszel, 2021.2.23.

SWD(2021) 38 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

Javaslat
a Tanács rendelete a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

Európai partnerség a tiszta hidrogénért

{COM(2021) 87 final} - {SEC(2021) 100 final} - {SWD(2021) 37 final}


Vezetői összefoglaló (legfeljebb 2 oldal)

A tiszta hidrogénről szóló hatásvizsgálat

A. A fellépés szükségessége

Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

A hidrogén tiszta üzemanyag, amely nem jár kibocsátással, de még mindig drágább, mint más energiaforrások, és főként földgázból származik, és az előállítása során szén-dioxid képződik. Megújuló energiaforrásokból „tiszta hidrogént” kell előállítanunk oly módon, hogy megszűnjön a folyamatból származó szén-dioxid-kibocsátás. A tiszta hidrogén alkalmazásai drágábbak, mint a versenytárs technológiák, és még nem teljesen megbízhatóak vagy még nem megfelelő a minőségük a bevezetéshez. A tisztahidrogén-termelési kapacitás nagyszabású kiépítése is korlátozott. Ez leginkább a hidrogénipar és a kutatás európai érdekelt feleit, valamint a villamosenergia-, a közlekedési és az építőipari ágazat érdekelt feleit érinti.

Mit kellene elérni?

Mennyiségileg hozzá kell járulni a 2030-ra megvalósítandó éghajlat-politikai célok, illetve a 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség eléréséhez. Meg kell erősíteni és integrálni kell az EU tudományos kapacitását a piacra kész, fejlett tisztahidrogén-alkalmazások fejlesztésének és javításának felgyorsítása érdekében az energiaügyi, közlekedési, építőipari és ipari végfelhasználás területén. Meg kell erősíteni a tiszta hidrogén uniós értékláncának (különösen a kkv-k) versenyképességét.

Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

A tiszta hidrogén összetett és egymással összefüggő értékláncokkal rendelkezik, amelyek hatékony európai szintű együttműködést és ágazatközi együttműködést igényelnek a sikeres, nagyszabású demonstráció és kiépítés lehetővé tétele érdekében.

B. Megoldások

Milyen alternatívák kínálkoznak a célkitűzések elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

A következő alternatívák mérlegelésére került sor a hidrogénnel kapcsolatos K+I támogatásának eszközeként:

·a Horizont Európa hagyományos pályázati felhívásai;

·közös programozású európai partnerség; vagy

·az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187. cikkének megfelelő intézményesített partnerség.

Az intézményesített partnerség az előnyben részesített alternatíva, mivel ez képes a leginkább biztosítani az ipar, a tagállamok és az Európai Bizottság hosszú távú stratégiáját és elkötelezettségét.

Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

A nyilvános konzultáció válaszadóinak 80 %-a szerint az európai intézményesített partnerség jelentős (pozitív) hatást gyakorolna a hidrogéntechnológiák terén az ipari vezető szerep növelésére és az új technológiák elterjedésére, és „nagyon releváns” lenne ezek szempontjából.

C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

A tiszta hidrogénre vonatkozó kezdeményezés intézményesített partnerség révén történő végrehajtása biztosítaná leginkább, hogy a magán- és az állami szektor továbbra is teljes mértékben részt vegyen a tiszta hidrogénre vonatkozó K+I hosszú távú stratégiájának kidolgozásában és végrehajtásában. Ez összhangban van az ágazati pénzügyi és természetbeni források mozgósításával a bizottsági finanszírozás hatásának maximalizálása érdekében. Támogatná egy olyan hidrogénstratégia kidolgozását, amely teljes mértékben összhangban áll az európai zöld megállapodás prioritásaival és az európai éghajlat-politikai kötelezettségvállalással.

Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)?

Az intézményesített partnerség működtetésének éves költsége a meglévő FCH2 közös vállalkozás 2018. évi költségei alapján 2,9 millió EUR (27 alkalmazott) plusz 2,1 millió EUR egyéb közvetlen költség. A 2014–2015 közötti időszakban az FCH2 közös vállalkozás 1,63 EUR teljes tőkeáttételt generált, ami azt jelenti, hogy az ipar az Európai Bizottság által nyújtott minden 1 EUR összegű támogatás mellé 1,63 EUR támogatást nyújtott.

Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

A LEIT program felhívásaihoz hasonlóan az FCH2 közös vállalkozás projektjeiben részt vevő partnerek mintegy 25 %-a, illetve a Hydrogen Europe tagjainak fele kkv. A partnerség lehetővé tenné a réspiaci termékeket kifejlesztett kisebb vállalkozások számára, hogy kiszolgálják a növekvő hidrogénpiacokat, és kapcsolatba lépjenek a fejlődésüket potenciálisan támogató nagyobb ipari szereplőkkel.

Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt hatás? 

Nem várható a tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt különösebb hatás, bár az intézményesített partnerség segítene a nemzeti hidrogénkutatási programok megújításában és összehangolásában.

Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

További demonstrációs projektek valószínűleg további közérdeklődést keltenek a hidrogén iránt. Ugyanakkor a hidrogénnel kapcsolatos fokozott nyilvános tájékoztatásnak és oktatásnak meg kell alapoznia a hidrogénalkalmazások nyilvánosság általi támogatottságát. A szabványok és normák könnyebben kezelhetők lesznek nemzetközi szinten, ahol az EU-nak csak egy álláspontot kell képviselnie.

Arányosság? 

Az intézményesített partnerség végrehajtása biztosítaná, hogy a magán- és az állami szektor továbbra is teljes mértékben részt vegyen a tiszta hidrogénre vonatkozó K+F+I hosszú távú stratégiájának kidolgozásában és végrehajtásában. Mozgósítaná az ágazati pénzügyi és természetbeni forrásokat a bizottsági finanszírozás hatásának maximalizálása, valamint egy olyan hidrogénstratégia kidolgozásának támogatása érdekében, amely teljes mértékben összhangban áll az európai zöld megállapodás prioritásaival.

D. További lépések

Mikor kerül sor a szakpolitika felülvizsgálatára?

A javasolt intézményesített partnerséget három évvel a működése megkezdését követően időközi értékelésnek kell alávetni.

Top