Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0636

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK A vállalkozások és a polgárok lehetőségeinek bővítése az egységes európai piacon: Cselekvési terv az Európa Önökért portál a tagállamokkal együttműködésben történő fejlesztésére

/* COM/2013/0636 final */

52013DC0636

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK A vállalkozások és a polgárok lehetőségeinek bővítése az egységes európai piacon: Cselekvési terv az Európa Önökért portál a tagállamokkal együttműködésben történő fejlesztésére /* COM/2013/0636 final */


I. A cselekvési terv célja

Az egységes piac a növekedés egyik legfontosabb hajtóereje. A benne rejlő lehetőségeket azonban csak akkor tudjuk maradéktalanul kiaknázni, ha a vállalkozások és a polgárok ismerik és értik, milyen jogaik és lehetőségeik vannak, és képesek azokat eredményesen kihasználni.

Az Európa Önökért (http://europa.eu/youreurope) portál 23 nyelven nyújt gyakorlatias és felhasználóbarát tájékoztatást az egységes piacon érvényesülő uniós jogokról[1]. Célközönségét azok a polgárok és vállalkozások alkotják, akik és amelyek kíváncsiak a sokféle lehetőségre, amelyet az EU tartogat számukra. Érdeklődésre tarthat számot például azok körében, akik másik tagállamba kívánnak utazni, akik másik tagállamban kívánnak tanulni, dolgozni, vállalkozni, letelepedni, vagy akik másik tagállamban kívánják gyógykezeltetni magukat. Emellett azok számára is hasznos lehet, akik az interneten kívánnak vásárolni, külföldi bankszámlát kívánnak nyitni, vagy távközlési szolgáltatások iránt érdeklődnek.

Az Európa Önökért portál célja, hogy látogatói minden olyan információhoz hozzájussanak, amelyre uniós jogaik megértéséhez és az egyes tagállamokban való érvényesítéséhez szükségük van. További célja, hogy tájékoztasson arról, hol kaphatnak a polgárok további segítséget, és hol érhetők el a vonatkozó e-kormányzati szolgáltatások.

A portál 2005-ben kezdte meg működését[2], majd 2010-ben[3] – összhangban „Az egységes piaci intézkedéscsomag felé” c. közleménnyel[4] és az uniós polgárok jogainak érvényesítése előtt álló akadályok lebontásáról szóló 2010. évi uniós polgársági jelentéssel[5] – lényegesen átalakult. Mivel mind az uniós jogok, mind azok egyes tagállamokban történő érvényesítési lehetőségeinek ismerete kiemelt fontossággal bír, az Európa Önökért a Bizottság és a tagállamok közös projektje. A portál a polgárok és a vállalkozások fontos tájékozódási forrásává vált. Tartalma folyamatosan bővül, látogatóinak száma egyre nő – nem ritka, hogy naponta 16 000 látogató keresi fel.

Lépéseket lehet és kell azonban tenni a helyzet további javítására. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az embereknek több és jobb információra van szükségük uniós jogaikról, különös tekintettel azok nemzeti szinten és határokon átnyúló helyzetekben történő érvényesítésére (lásd alább). „Az egységes piac jobb irányítása” c. 2012-es közleménnyel[6] összhangban, valamint az Európai Parlament[7] és a Tanács[8] ismételt felkéréseire válaszul ez a cselekvési terv konkrét intézkedéseket irányoz elő e hiányosságok orvoslására:

· Meghatározza, milyen lépéseket tervez a Bizottság az Európa Önökért portálnak mint az egységes piacon élvezett uniós jogokkal kapcsolatban a polgárok és a vállalkozások számára szükséges információk és segítség kapujának további fejlesztése és promóciója érdekében.

· Felhívja a tagállamokat, hogy nyújtsanak praktikus információkat az uniós jogok gyakorlati alkalmazásáról, és konkrét javaslatokat fogalmaz meg annak érdekében, hogy ezekhez az információkhoz a polgárok és a vállalkozások Európa-szerte könnyen hozzáférjenek. Felhívja emellett a tagállamokat arra, hogy biztosítsák az Európa Önökért portálon hozzáférhetővé tett információk nemzeti kormányzati portálokon keresztül történő egyszerű elérhetőségét.

II. Európa Önökért – hol tartunk ma

A portál felhasználói, a politikai döntéshozók és az érdekelt felek ma már általánosan elismerik az Európa Önökért portálnak a Bizottság webes jelenlétének részeként az egységes piaci uniós jogokra vonatkozó tájékoztatásban betöltött fontos szerepét. A portálra látogatók a Bizottság által biztosított uniós szintű információk mellett a tagállamok által – egy szerkesztőségi testületen keresztül – rendelkezésre bocsátott nemzeti információkat is találnak az oldalakon.

Az elmúlt három évben folyamatosan és jelentősen nőtt a látogatók száma, és ez a tendencia 2013-ban is folytatódik:

Egy nemrégiben elvégzett felhasználói felmérés[9] megerősítette, hogy a felhasználók messzemenően elégedettek a nyújtott információkkal: 93%-uk értékelte a portált legalább megfelelőnek. A válaszadók 70%-a részben vagy egészben megtalálta a portálon a keresett információt.

  

A felmérésből azonban az is kiderült, mely területeken érdemes továbbfejleszteni az oldalakat. Azok a felhasználók, akik nem találták meg a keresett információt, gyakran navigációs problémákat vagy hiányzó nemzeti szintű információkat jelöltek meg ennek okaként. A problémák megoldására vonatkozó javaslatok a keresési megoldások fejlesztésére, valamint a látogatók hatékonyabb, egyebek között azon uniós és nemzeti szintű szolgáltatások felé történő orientálására vonatkoznak, amelyek személyre szabott telefonos, e-mailes vagy csevegőszolgáltatásokat kínálnak. A tájékozódás mellett a portál látogatói szívesen vennék, ha lehetőségük lenne az interneten keresztül elintézni egyes feladatokat. Ehhez a nemzeti szinten rendelkezésre álló információkhoz és e-kormányzati eszközökhöz való jobb hozzáférésre van szükség.

Egy másik, a politikai döntéshozókat és érdekelt feleket[10] célzó felmérés megerősítette, hogy ez a csoport is elégedett az Európa Önökért portálon található információk minőségével és prezentálásával. Ezek a felhasználók leginkább a portál és a nemzeti portálok közötti kapcsolódás javítása és az Európa Önökért ismertségének fokozása terén látnak lehetőséget az előrelépésre.

       

Általánosságban elmondható, hogy a közelmúltbeli konzultációk és felmérések arra világítanak rá, hogy tartós igény mutatkozik több és jobb információ iránt[11], különös tekintettel a határokon átnyúló helyzetekben alkalmazandó nemzeti szintű szabályokra és eljárásokra. Hasonlóképpen markáns igény jelentkezik több és jobb e-kormányzati szolgáltatás iránt.[12]

A polgárok és a vállalkozások nemzeti szabályokról és eljárásokról való tájékoztatása a tagállamok feladata. Az Európa Önökért elősegíti, hogy ezek az információk EU-szerte, felhasználóbarát formában elérhetőek legyenek a célközönség számára. Több tagállam is létrehozott többnyelvű, felhasználóbarát nemzeti információs portálokat, ahol a polgárok és a vállalkozások gyakorlati tudnivalók és online szolgáltatások között válogathatnak. Az információkat és e-kormányzati szolgáltatásokat egyaránt kínáló egyablakos ügyintézési pontok[13] listájának folyamatos bővítése ugyancsak a helyes irányba tett lépés.

Számos tagállamban ugyanakkor továbbra is csak szétaprózva, töredékesen és nem felhasználóbarát formában állnak rendelkezésre a nemzeti szabályokra és eljárásokra vonatkozó információk, és ezeket nehéz fellelni. Még ha létezik is az információ, az gyakorta nem használható azok számára, akik határokon átnyúló helyzetekben kívánnak rájuk támaszkodni.

III. Az Európa Önökért portál továbbfejlesztése a tagállamokkal együttműködve – Európa Önökért cselekvési terv

Az Európai Parlament egy közelmúltban elfogadott állásfoglalásában[14] felkérte a Bizottságot, hogy „fejlessze tovább az »Európa Önökért« portált, és alakítsa valódi »egyablakos« digitális kiszolgálóhellyé”. A Parlament emellett felkérte a tagállamokat, hogy „mihamarabb egészítsék ki az Európa Önökért portálról hiányzó nemzeti adatokat”, és hogy a polgárok hozzáférésének megkönnyítése érdekében „alakítsanak ki hivatkozásokat a megfelelő nemzeti és helyi hatóságok portáljairól az Európa Önökért felé”.

Ezzel összhangban és a közelmúltban elvégzett felmérések nyomán körvonalazódott igényekre válaszul a Bizottság három csoportba foglalta a Bizottság és/vagy a tagállamok által végrehajtani javasolt konkrét intézkedéseket.

A. Az Európa Önökért portál továbbfejlesztését célzó intézkedések annak érdekében, hogy az jobban megfeleljen a polgárok és a vállalkozások igényeinek;

B. Intézkedések annak érdekében, hogy a nemzeti szabályokról és eljárásokról szóló információk hozzáférhetőek legyenek az Európa Önökért portálon, és végül

C. Az Európa Önökért portál ismertségének fokozását célzó intézkedések.

A. Az Európa Önökért továbbfejlesztése a polgárok és a vállalkozások igényeinek való jobb megfelelés érdekében

Az információtartalom bővítése. Összhangban a Bizottság azon stratégiájával, hogy az uniós jogokra vonatkozó színvonalas, naprakész, használható és újrafelhasználható információk hivatalos forrásaként tüntesse ki magát, az Európa Önökért portál az egységes európai piacon érvényesülő jogokról és lehetőségekről hivatott tájékoztatást nyújtani a polgárok és vállalkozások számára. A portál ágazatközi alapon, valós helyzetekre vonatkozóan és az uniós polgárok és vállalkozások valós igényeit figyelembe véve kínál felvilágosítást.

Az Európa Önökért a Bizottság webes megjelenésének kulcsfontosságú részét alkotja. A bizottsági szolgálatok közötti együttműködés egyik első olyan példájaként, amely következetesen a felhasználók igényeire és elvárásaira helyezi a hangsúlyt, a portál a jövőben tovább fog bővülni, hozzájárulva a digitális kommunikáció ésszerűsítésére és professzionalizálására irányuló bizottsági szintű projekt sikeréhez.

Az Európa Önökért fontos szerepet játszik azáltal, hogy a felhasználók online tájékozódását lehetővé tevő, színvonalas információkat kínál. Ezzel megkíméli őket attól, hogy költségesebb csatornákat kelljen igénybe venniük (telefon, e-mail, személyes érdeklődés), és uniós szinten is lehetővé teszi az erőforrásokkal való hatékony gazdálkodást.

A Bizottság folytatni fogja az Európa Önökért portálon elérhető uniós szintű tartalom frissítését és szükség esetén bővítését. Valamennyi bizottsági tartalomszolgáltatóval továbbfejleszti a kialakított megbízható partnerségeket, és – az átfedések elkerülése, továbbá a lehető legszínvonalasabb szolgáltatás biztosítása érdekében – megerősíti az Európa Önökért és más, szakosodottabb portálok (e-Justice, EURES), valamint a vonatkozó tematikus szakpolitikai honlapok közötti szinergiákat.

A Bizottság tovább fogja bővíteni az Európa Önökért szolgáltatáskínálatát, például olyan linkekkel, amelyek közvetlenül azokhoz az egyablakos ügyintézési pontokhoz vezetnek, ahol átfogó tájékoztatás kérhető az online közigazgatási eljárások nemzeti követelményeiről.

Jobb kereshetőség, elérhetőbb segítségnyújtás. A hosszú távú sikeresség érdekében az Európa Önökért portálnak folyamatosan magas minőséget kell biztosítania, és a látogatók szokásaihoz, valamint a szüntelenül változó technológiai környezethez igazodva még inkább felhasználóbaráttá kell válnia.

Jóllehet a portál kialakítása során fontos szempont volt a könnyen átlátható szerkezet, amely a rendszeres felhasználói tesztek nyomán tovább fejlődött, a látogatói visszajelzések szerint a felhasználók nem mindig találják meg a keresett információt, még akkor sem, ha az jelen van az oldalakon. Ugyanez igaz a portálról elérhető személyes segítségnyújtási, e-kormányzati, illetve problémamegoldó szolgáltatásokra is. Jelenleg számos látogató nem találja meg a legmegfelelőbb szolgáltatást, vagy nem jut el oda, hogy végrehajtsa az ügyének benyújtásához szükséges lépések mindegyikét.

Ennek orvoslása érdekében a Bizottság tovább fogja fejleszteni az oldalon található keresőmotort, és online segítségnyújtást kínáló virtuális asszisztenst állít működésbe. Ez utóbbi biztosítani fogja, hogy a felhasználók i) hosszas navigálás nélkül megtalálják a keresett információt, és ii) könnyebben elérjék a számukra leginkább releváns segítségnyújtási szolgáltatást. [15] A Bizottság mindenekelőtt tovább fogja erősíteni az Európa Önökért és a Europe Direct közötti szinergiákat, hogy ezáltal a polgárokat és a vállalkozásokat uniós jogaikról felvilágosító – az online, telefonos, e-mailes vagy személyes tájékoztatás lehetőségét egyaránt magában foglaló – többcsatornás információs és segítségnyújtási platformot alakítson ki. Ezen túlmenően az Európa Önökért portál részét alkotja majd annak az új bizottsági eszköznek, amely a jogorvoslati lehetőségek között igyekszik majd jobban eligazítani a polgárokat, az uniós polgárságról szóló 2013. évi jelentés[16] 11. intézkedésében vázoltaknak megfelelően.

Végül a Bizottság elektronikus értesítési szolgáltatást kíván létrehozni annak érdekében, hogy a látogatókat megfelelőbben tájékoztassa a portálon végbemenő változásokról.

Az Európa Önökért hozzáférhetőségének javítása. Az Európa Önökért portál Európa valamennyi polgárát szolgálja, következésképpen maradéktalanul meg kell felelnie az informatikai akadálymentesítésre vonatkozó szabályoknak és előírásoknak, összhangban a digitális menetrenddel és – elfogadását követően – a közszektorbeli szervezetek webhelyeinek akadálymentesítésére vonatkozó követelményekről szóló, vonatkozó bizottság irányelvjavaslattal.[17] A Bizottság használhatósági és hozzáférhetőségi tanulmányt készít majd, amelynek megállapításait érvényesíteni fogja annak érdekében, hogy minden felhasználó – beleértve a különleges szükségletekkel rendelkező személyeket is – képes legyen megérteni a portál tartalmát, a portálon navigálni, és azzal megfelelő módon interakcióba lépni.

Az Európa Önökért továbbá igyekszik a mobil eszközökön keresztül kapcsolódó felhasználóknak ugyanazt a felhasználói élményt és ugyanazokat a funkcionalitásokat nyújtani, mint a hagyományos személyi számítógépeket használó látogatóknak. A statisztikák szerint jelenleg a látogatók több mint 18%-a mobil eszközökön keresztül éri el a portálon tárolt, polgároknak szóló információkat, és ez az arány folyamatosan nő.[18] A Bizottság javítani fogja a portál mobil eszközökön keresztül történő elérhetőségét, és a mobil verziót fokozatosan kiterjeszti a vállalkozásoknak szóló információkra is.

Tájékoztatás – és odafigyelés. Az Európa Önökért fő funkciója a tájékoztatás. A portál azonban egyúttal eszköze az európai polgárokra és vállalkozásokra való odafigyelésnek, az egységes piacon szerzett gyakorlati tapasztalataik megismerésének. A leggyakrabban keresett információk követése révén például a Bizottság megtudhatja, melyek az egységes piaci jogok érvényesítése során felmerülő legmakacsabb problémák. Ez az ismeret hasznos input lehet mind a szakpolitika alakítása, mind az Európa Önökért portál tartalmának célirányos tökéletesítése szempontjából. A portálon emellett a visszajelzésre szolgáló eszközök is helyet kaptak, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy észrevételeket fűzzenek a webhely tartalmához.

Ezenkívül az Európa Önökért esetenként a portál tartalmával kapcsolatos nyilvános konzultációkra hívja a látogatókat. E konzultációs lehetőségekről máskülönben aligha tudnának az érintettek. Ezt a gyakorlatot a jövőben következetesebben fogja a Bizottság alkalmazni.

Meg kell végül említeni, hogy az Európa Önökért portál napjainkban számos közösségi fórumon és platformon jelen van és beszédtéma. Ez több módon is kedvező hatást gyakorol. A közösségi médiának köszönhetően az emberek könnyebben férnek hozzá azokhoz az információkhoz és ahhoz a segítséghez, amelyet az Európa Önökért biztosít számukra, és ezeket könnyebben képesek megosztani egymással. A közösségi média azt is lehetővé teszi, hogy az emberek megosszák egymással az egységes piacon szerzett konkrét tapasztalataikat. A Bizottság – e fejlemények további erősítése érdekében – még inkább integrálni igyekszik majd az Európa Önökért portált a közösségi média világába.

A Bizottság: ||

– intézményi webstratégiájának szerves részeként továbbfejleszti az Európa Önökért portált a portál tartalmának az egységes piaci jogok, kötelezettségek és lehetőségek teljes körére való kiterjesztése révén, továbbá optimalizálja a portál kapcsolatát és szinergiáit más meglévő portálokkal és platformokkal, illetve e célból kidolgozza a portál kormányzási struktúráját, amelyben meghatározza az uniós és nemzeti szintű feladatköröket || 2014. június

– virtuális asszisztens bevezetésével továbbfejleszti a portálon található, a keresést támogató megoldásokat, és optimalizálja a Europe Directtel meglévő szinergiákat || 2014. július

– használhatósági és hozzáférhetőségi tanulmányt készít majd, amelynek megállapításait érvényesíteni fogja annak érdekében, hogy minden felhasználó számára – beleértve a különleges szükségletekkel rendelkező személyeket és a mobil eszközökön keresztül kapcsolódó felhasználókat is – optimális hozzáférést és navigációs környezetet biztosítson || 2014. május

– továbbfejleszti a visszajelzést lehetővé tevő funkciókat, és – annak érdekében, hogy a látogatók hozzájárulhassanak az őket foglalkoztató kérdésekkel kapcsolatos szakpolitikák formálásához – hozzáférést biztosít a portálon keresztül a portál témájába vágó nyilvános bizottsági konzultációkhoz || 2014. március

– integrálja az Európa Önökért portált a közösségi média világába, és támogatja a közösségi weboldalak felhasználóit abban, hogy a portálon keresztül megosszák az egységes piaci jogokkal kapcsolatos tapasztalataikat || 2014. március

B. Az uniós és nemzeti szintű tartalom összehangolása

Az Európa Önökért portálra látogató polgárok és vállalkozások konkrét információkat keresnek azzal kapcsolatban, hogyan érvényesíthetik uniós jogaikat egy adott helyzetben egy bizonyos tagállamban. Egyrészt azt akarják megtudni és megérteni, adott esetben milyen nemzeti követelményeknek kell megfelelniük. Másrészt azt is tudni szeretnék, hová forduljanak a szükséges formalitások elvégzéséhez, és hol kaphatnak segítséget, hová fordulhatnak jogorvoslatért, amikor uniós jogaik sérülnek. Amint azt azonban a felhasználók és érdekelt felek körében nemrégiben elvégzett felmérések is megerősítik, ezek az információk még nem állnak maradéktalanul rendelkezésére a portálon.

A nemzeti szintű információk rendelkezésre bocsátása. A jó kormányzás és az uniós jog végrehajtására vonatkozó kötelezettségük részeként a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy valahányszor az uniós jog jogokat ír elő és lehetőségeket biztosít a polgárok és a vállalkozások számára, azok könnyen megtalálják mindazokat az információkat és mindazt a támogatást, amely jogaik gyakorlásához szükséges az adott tagállamban.

A „tájékoztatás kötelezettségéről” több uniós jogi aktus is rendelkezik, így például a szolgáltatási irányelv[19], a szakmai képesítések elismeréséről szóló irányelv[20], a határon átnyúló egészségügyi ellátásra vonatkozó irányelv[21] és a fogyasztók jogairól szóló irányelv.[22] Az egységes piac működésének javítását célzó intézkedésekről szóló 2009. évi bizottsági ajánlás[23] ugyancsak hangsúlyozza annak fontosságát, hogy a tagállamok gyakorlati információkat nyújtsanak az uniós jogokról.

Ehhez elsősorban arra van szükség, hogy a tagállamok praktikus és felhasználóbarát tájékoztatást nyújtsanak nemzeti portáljaikon.

Másodsorban a nemzeti szinten nyújtott információknak olyanoknak kell lenniük, hogy azokat minden európai könnyedén megértse. Ez azt jelenti, hogy ahhoz mindenkinek könnyen hozzá kell tudni férnie, különösen azoknak, akik más országokból származnak, és más nyelvi háttérrel rendelkeznek.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a tagállamoknak egyablakos ügyintézési pontjaikat az azok chartájában foglalt elveknek megfelelően tovább kell fejleszteniük annak biztosítása érdekében, hogy az ügyintézési pontok színvonalas és átfogó szolgáltatásokat nyújthassanak a vállalkozások számára a több tagállamot érintő helyzetekben. Különösen azoknak a tagállamoknak kell fokozott erőfeszítéseket tenniük, amelyek egyablakos ügyintézési pontjai gyengén teljesítenek, és nem felelnek meg a vállalkozások elvárásainak.[24]

„Az egységes piac jobb irányítása” c. közleménnyel összhangban, a Bizottság biztosítani fogja, hogy minden olyan új jogalkotási javaslatban, amely konkrét jogokat hoz létre az egységes piacon, külön figyelmet élvezzen a polgárok és vállalkozások tájékoztatásának módja.

Az Európa Önökért olyan platformot kínál a tagállamoknak, amelyen keresztül a nemzeti információkat, így a hatályos szabályozásról és eljárásokról szóló tájékoztatást is eljuttathatják a megfelelő célcsoporthoz, például más uniós országok polgáraihoz.

Tartalommegosztás az Európa Önökért és a nemzeti portálok között Az uniós intézmények és a tagállamok közösen felelnek azért, hogy a polgárokat és a vállalkozásokat tájékoztassák uniós jogaikról és azok gyakorlásának módjáról. Ezt legeredményesebben úgy tehetik meg, ha az uniós és nemzeti szintű tartalmak optimális elegyét alakítják ki, és ezt a tartalmat egységes módon, ahhoz könnyű webes hozzáférést biztosítva bocsátják rendelkezésre. Mint fent említettük, az Európa Önökért portál nagyobb láthatóságot biztosít a nemzeti tartalmaknak, és mindenekelőtt specifikus célcsoportok, így más országok állampolgárainak elérését teszi lehetővé. Másrészről viszont az Európa Önökért is hozzáadott értéket biztosíthat a nemzeti portálok számára, elsősorban azáltal, hogy 23 nyelven tájékoztat az alapvető uniós jogokról, és hozzáférést kínál az uniós segélyvonalakhoz, valamint más tagállamok információforrásaihoz.

Tekintettel az uniós és nemzeti tartalmak optimális elegyének kialakítására vonatkozó igényre, és arra, hogy ezt mind a tagállami, mind az uniós oldalon korlátozottan rendelkezésre álló erőforrásokkal kell megoldani, a Bizottság folyamatosan vizsgálja és fejleszti a tartalommegosztási modelleket. Ezt a tevékenységet, amely a tagállamokkal közösen folyik, az Európa Önökért szerkesztőségi testülete (Editorial Board) koordinálja, amelyben minden tagállam képviselője helyet kapott. A tartalommegosztásnak különféle modelljei léteznek:

· Amennyiben rendelkezésre áll nemzeti szinten jó minőségű, más tagállamok polgárainak/vállalkozásainak igényeit is kielégítő tájékoztatás, akkor erre linkek mutathatnak az Európa Önökért portálon (ilyenek például az egyablakos ügyintézési pontokra mutató linkek).

· A tartalommegosztás egy további módja a tartalomszindikálás. Ez lehetővé teszi a releváns tartalom nemzeti portálokról való átemelését az Európa Önökért portálra, illetve fordítva. Az egyszerű hiperlinkekkel összehasonlítva e megoldás előnye, hogy csak a valóban releváns nemzeti információkat veszi át, azokat az Európa Önökért stílusában mutatja be, és ezáltal jobb felhasználói élményt biztosít. Amikor a tagállamok frissítik a nemzeti oldalakat, a frissítés automatikusan megjelenik az Európa Önökért megfelelő oldalain is.

· A tartalommegosztás további modellje, amikor a Bizottság nemzeti szakértők által kitöltendő sablonokat bocsát a tagállamok rendelkezésére. A közeljövőben lehetőség lesz online sablonok létrehozására is, ami jelentősen felgyorsítja a tartalom létrehozásának és frissítésének folyamatát. Amennyiben még nem létezik nemzeti információ (például ha új uniós jogok jönnek létre, vagy jelentősen módosulnak a meglévő jogszabályi keretek), a nemzeti szakértők által az Európa Önökért portál céljára létrehozott tartalom szindikálható, és a nemzeti portálokon is közzétehető. Ily módon a tartalmat csak egyszer kell létrehozni, és az részben vagy egészben az összes többi releváns portálon újra felhasználható.

Tekintettel a tartalomszindikálás előnyeire, a Bizottság kísérleti projekt keretében vizsgálta a meglévő online információk automatikus, nemzeti portálok és Európa Önökért közötti kétirányú cseréjének lehetőségeit.[25] A vizsgálat megerősítette, hogy a tartalomszindikálás megvalósítható és előnyös. Igazolta, hogy a nemzeti portálokon vagy az Európa Önökért portálon már hozzáférhető tartalmak közvetlenül bemutathatók a másik portálon. Az információcsere fenntartható és erőforrás-hatékony, mivel egyszeri programozást követően az eljárás automatikus, és a felhasználók számára mindig a legfrissebb tartalom elérését teszi lehetővé.

A Bizottság felkéri a tagállamokat arra, hogy ||

– tegyenek olyan felhasználóbarát információkat elérhetővé saját portáljaikon, amelyek minden polgár és vállalkozás, így más országok polgárai és vállalkozásai számára is lehetővé teszik uniós jogaik hatékony gyakorlását az egységes piacon || folyamatos

– működjenek aktívan együtt a Bizottsággal annak érdekében, hogy a releváns nemzeti információkat, így a letelepedéssel kapcsolatos jogokra és a más tagállamokban történő vállalkozásra vonatkozó információkat hozzáférhetővé tegyék az Európa Önökért portálon; az e téren elért haladást a Bizottság évente méri majd az egységes piaci eredménytábla keretében [26] || 2014. december

– osszák meg más tagállamokkal a nemzeti portáljukon követett bevált gyakorlatokat, és járuljanak hozzá a tartalommegosztás Bizottság által javasolt modelljeihez, a tagállam számára legmegfelelőbb megközelítés függvényében || folyamatos

– fejlesszék tovább egységes ügyintézési pontjaikat az egységes ügyintézési pontok chartájában foglalt elveknek megfelelően; a Bizottság 2014 során ellenőrzi majd a tagállamok által e téren elért haladást || 2014. december

A Bizottság: ||

– kifejleszti a tartalommegosztás különböző eszközeit (online nyomtatványok, tartalomszindikálás), valamint technikai és konceptuális segítséget nyújt a tagállamoknak || folyamatos

– az Európa Önökért portál szerkesztőségi testületének félévente tartott találkozói keretében elősegíti a társaktól való tanulást || 2014. március és november

– felkéri a tagállamokat, hogy tegyenek közzé online információkat minden, a polgárok és/vagy vállalkozások jogait érintő, uniós vonatkozású jogszabályról, biztosítandó ezen információk linkeken vagy tartalomcserén keresztül történő esetleges megosztását az Európa Önökért portállal || folyamatos

C. Az Európa Önökért ismertségének növelése

Napjainkban, amikor egyre több polgár veszi igénybe az online szolgáltatásokat, amikor egyre többen utazunk Európa-szerte, és amikor 13,6 millió uniós polgár él másik tagállamban[27], még messze nem értük el mindazokat a felhasználókat, akik az Európa Önökért portál potenciális célközönségét alkothatják. A tapasztalatok mindamellett azt mutatják, hogy a túl széles közönséget célba vevő promóció a látogatók számának mindössze időszakos, fenntarthatatlan megugrását eredményezi. Éppen ezért uniós és tagállami szinten is célzott reklámra van szükség annak érdekében, hogy mind több ember ismerje meg, mit kínál számára a portál.

A felhasználói statisztikák[28] azt mutatják, hogy a látogatók leggyakrabban internetes keresőoldalakon és az europa.eu intézményközi uniós weboldalon keresztül találják meg az Európa Önökért portált. Ezt követik az ismerősök ajánlásai, a közösségi média és a nemzeti portálok.

A promóciós tevékenységet elsősorban oda kell összpontosítani, ahol a látogatók amúgy is keresik az információt. A portálnak komoly erőfeszítéseket kell tennie annak érdekében, hogy tartalmát a keresőmotorok szempontjainak megfelelően optimalizálja, és biztosítsa, hogy minden vonatkozó uniós és nemzeti weboldalról könnyen elérhető legyen. Az online reklámmal (szalaghirdetési kampány, jelenlét a releváns expatrióta, fogyasztói és utazási fórumokon) és a közösségi médiatevékenységgel kapcsolatos első tapasztalatok kecsegtetők.

A portál promócióját részévé kell tenni az Európa Önökért tartalmával legalább részben átfedéseket mutató kérdésekre irányuló uniós és nemzeti kampányoknak, így az európai fogyasztóügyi stratégiában[29] beharangozott fogyasztói jogokra vonatkozó kampánynak.

A Bizottság: ||

– tovább erősíti az Európa Önökért láthatóságát a keresőoptimalizálás, az online promóció és a portál releváns közösségi médiaeszközökbe való mélyebb integrálása, továbbá tájékoztatási kampányok révén || 2014. április

A Bizottság felkéri a tagállamokat arra, hogy ||

– járuljanak hozzá a portál nemzeti szintű promóciójához, különösen nemzeti portáljukon elhelyezett közvetlen linkek és az Európa Önökért portál tartalmához kapcsolódó nemzeti tájékoztatási kampányok révén || 2014. augusztus

IV. Időzítés és források

Egyes intézkedések végrehajtásának határideje rögzített (ez a portál különböző részei tekintetében különböző lehet), mások folyamatosan hajtandók végre. Az intézkedések végrehajtásához szükséges kiadásokat már tartalmazza a jelenlegi költségvetés.

[1]       Az Európa Önökért portál jelenleg 23 nyelven (vagyis az ír kivételével az összes hivatalos uniós nyelven) uniós szintű információkat, valamint az adott ország nyelvén, illetve angolul nemzeti szabályokra vonatkozó információkat kínál.

[2]       A páneurópai e-kormányzati szolgáltatásoknak közigazgatási szervek, üzleti vállalkozások és polgárok részére történő interoperábilis nyújtásáról (IDABC) szóló 2004/387/EK határozat II. melléklete A. részének a) pontja alapján.

[3]       Azt követően, hogy a Bizottság elfogadta az állampolgárok és a vállalkozások számára nyújtott, az egységes piaccal kapcsolatos segítségnyújtási szolgáltatások integrált megközelítésére irányuló 2008. évi bizottsági cselekvési tervet (SEC(2008)1882).

[4]       COM(2010) 608 végleges/2.

[5]       COM(2010) 603 végleges, 21. tevékenység.

[6]       COM(2012) 259/2.

[7]       Az Európai Parlament 2012. június 14-i állásfoglalása az egységes piaci intézkedéscsomagról: a növekedés érdekében teendő következő lépések (2012/2663(RSP)).

[8]       A Versenyképességi Tanács 2012. május 30–31-i ülésén elfogadott következtetések: „a Tanács aláhúzza az Európa Önökért portálon keresztül a tagállamokkal együttműködésben a Bizottság által biztosított, folyamatosan frissített, többnyelvű információk fontosságát.”

[9]       A portál polgároknak szánt részében 2013 elején elvégzett elégedettségi felmérés.

[10]     Uniós tisztviselők, európai parlamenti képviselők, a tagállamok és uniós információs hálózatok képviselői körében 2012. december és 2013. február között elvégzett felmérés.

[11]     Az Eurobarométer Gyorsjelentés 365. száma (Európai uniós polgárság), 2013. február; Eurobarométer minőségi tanulmányok: „Obstacles citizens face in the Internal Market” (Akadályok a polgárok előtt a belső piacon), aggregált jelentés, 2011. szeptember és „Local Authorities and the governance of the Single Market” (Helyhatóságok és az egységes piac kormányzása), aggregált jelentés, 2011. szeptember.

[12]     Lásd az e-kormányzatról készült 2012. évi teljesítményfelmérést http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-466_hu.htm?locale=hu.

[13]     http://ec.europa.eu/internal_market/eu-go/index_hu.htm

[14]     Az Európai Parlament 2012. október 25-i állásfoglalása az európai polgároknak és vállalkozásoknak az egységes piac működésével kapcsolatos 20 legfőbb aggályáról (2012/2044(INI)).

[15]     Ilyen pl. a Europe Direct és a szakosítottabb szolgáltatások közül az Európa Önökért Tanácsadó Szolgálat, a SOLVIT, az Enterprise Europe Network, az EURES, az ECC-Net vagy az Euraxess.

[16]     COM(2013) 269 final.

[17]     COM(2012) 721 final.

[18]     A portál mobil verziójának 2012. júniusi elindítása óta a mobil eszközökön kapcsolódó látogatók száma 10%-kal nőtt.

[19]     A belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK irányelv.

[20]     A szakmai képesítések elismeréséről szóló, 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK irányelv, amelynek felülvizsgálata – egyebek mellett az információkhoz és e-kormányzati szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében – jelenleg van folyamatban (2011/0435 (COD)).

[21]     A határon átnyúló egészségügyi ellátásra vonatkozó betegjogok érvényesítéséről szóló, 2011. március 9-i 2011/24/EU irányelv.

[22]     Az Európai Parlament és a Tanács 2011. október 25-i 2011/83/EU irányelve a fogyasztók jogairól, a 93/13/EGK tanácsi irányelv és az 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 85/577/EGK tanácsi irányelv és a 97/7/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről.

[23]     A Bizottság 2009. június 29-i ajánlása (2009/524/EC).

[24]     COM (2012) 261 final, 2012.6.8., http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2012:0261:FIN:HU:PDF

[25]     A projektet az európai közigazgatások közötti átjárhatósági eszközök fejlesztésére irányuló ISA program támogatta.

[26]     http://ec.europa.eu/internal_market/scoreboard/

[27]     European Social Statistics (Európai szociális statisztikák), Eurostat-zsebkönyv, 2013. július 17.

[28]     Felhasználói felmérés, 2013 eleje.

[29]     COM(2012) 225 final, 2012.5.22.

Top