Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0723

    A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai gazdasági és Szociális bizottságnak és a Régiók Bizottságának Az eCall helyes pályára állítása – Cselekvési terv (3. eBiztonsági közlemény)

    /* COM/2006/0723 végleges */

    52006DC0723

    a Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai gazdasági és Szociális bizottságnak és a Régiók Bizottságának Az eCall helyes pályára állítása – Cselekvési terv (3. eBiztonsági közlemény) /* COM/2006/0723 végleges */


    [pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

    Brüsszel, 23.11.2006

    COM(2006) 723 végleges

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

    Az eCall helyes pályára állítása – Cselekvési terv (3. eBiztonsági közlemény)

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

    Az eCall helyes pályára állítása – Cselekvési terv(3. eBiztonsági közlemény)

    1. Bevezetés

    Az EU-25-ben a halálos közlekedési balesetek száma a Bizottság európai közlekedési politikával foglalkozó fehér könyvének[1] 2001-ben történő kiadása óta több mint 17%-kal csökkent. Az európai közlekedésbiztonsági cselekvési program[2] és az eBiztonsági kezdeményezés [3] jelentős tényezők voltak ebben a pozitív változásban, és várhatóan középtávon továbbra is hozzájárulnak a balesetből eredő halálesetek felére történő csökkentésében 2010-ig.

    Azonban a 2005-ben történt hozzávetőlegesen 41 600 haláleset és több mint 1,7 millió sérülés miatt az utak továbbra sem biztonságosak, és további erőfeszítésekre van szükség. A páneurópai, járműbe épített segélyhívó (eSegélyhívó) rendszer teljes kiépítése a becslések szerint évente 2,500 halálos kimenetelű balesetet előzne meg az EU-25 területén, ezenkívül csökkentené a sérülések számát, ezzel jelentős megtakarítást okozva a társadalomnak az egészségügyi és más költségek terén, valamint csökkentené az emberi szenvedést[4].

    Az intelligens autó kezdeményezés [5] keretei között az iparág és a közszféra együttműködött az eSegélyhívó rendszer 2009-től történő teljes kiépítésről szóló kiépítési terv elkészítésében. A terv megvalósítása azonban nem a tervezettek szerint halad.

    2. Az eSegélyhívó helyes pályára állítása

    Az eSegélyhyívó előnyeit mindenki elismeri: a polgárok számára ez a leginkább kívánatos gépjármű eBiztonsági rendszer, és egy friss Eurobarometer felmérés[6] szerint a válaszadók több mint 70%-a szeretné a rendszert telepíteni következő autójába. Az eSegélyhívó kiépítését támogatja az iparág, az Európai Parlament, az Európai Bizottság, a járműhasználók szervezetei és egyes tagállamok.

    A termékfejlesztés hosszú átfutási ideje és a kapcsolódó költségek miatt az autóiparnak meg kell győződnie a szükséges infrastruktúrának a tagállamokban történő kiépítéséről mielőtt megindítanák a járműbe épített eSegélyhívó berendezések gyártását[7]. Ehhez hasonlóan más szereplőknek, leginkább a távközlési ipar szereplőinek (mobilhálózat üzemeltetők) is szükségük van a tagállamok elkötelezettségére. Mindazonáltal az egyes tagállamok – különösen a nagyobbak – által felmutatott lassú előrehaladás, melynek felgyorsítása létfontosságú lenne az iparág elkötelezettségének fenntartása érdekében, veszélyezteti a már elfogadott kiépítési terv megvalósulását.

    E közlemény célja az, hogy az elért előrehaladás alapján bemutatassa azokat az intézkedéseket, amelyek a jelenlegi holtpont leküzdéséhez az eSegélyhívó helyes pályára állításához szükségesek . A javaslatokban két párhuzamos cselekvési terv található: A tagállamok elkötelezettségének 2007 közepére történő megújítása, valamint az iparággal történő megállapodás 2007 végéig. A Bizottság ezenkívül számos intézkedést fog végrehajtani az eSegélyhívó kiépítésének elősegítése érdekében.

    3. Az eSegélyhívó kiépítésének előrehaladása Európában

    3.1 Előrehaladás európai szinten

    Az eSegélyhívó vezetőcsoport 2005 óta jelentős előrehaladást ért el a specifikációk meghatározásában, ami a kiépítési fázis technológiai és tervezési képességeit bizonyítja. A minden érintett felet képviselő, 138 tagú csoport a végső javaslatokat 2006 áprilisában készítette el és adta ki[8]. Ezek a javaslatok lefedik az eSegélyhívó architektúráját, teljesítményre vonatkozó követelményeit és a minimális mennyiségű adat[9] meghatározását, valamint foglalkoznak a tanúsítási és adatvédelmi problémákkal is. A javaslatokat az eBiztonsági fórum 2006. május 3-i plenáris ülésén fogadták el. A minden tagállamra kiterjedő kötelezettségvállalás késése miatt a kiépítési tervet egy évvel elcsúsztatták , ami így a következő:

    - Minden fő érintett fél 2006 végéig aláírja a előrehaladást biztosító szándéknyilatkozatot

    - Az eSegélyhívó rendszer teljes körű műszaki leírása és a fejlesztés megkezdése 2007 közepéig

    - Teljes körű helyszíni tesztek végrehajtása 2008 elejétől

    - A tagállamok 2009 szeptemberéig elkészülnek a KBVP-k korszerűsítésével

    - Az eSegélyhívót 2010. szeptember 1-jétől vezetik be szabványos kiegészítőként a típusvizsgálaton megfelelt minden járműhöz.

    [pic] 1. ábra : Az eBiztonsági fórum naprakésszé tett eSegélyhívó kiépítési terve

    Egy másik mérföldkő az eSegélyhívóról szóló európai parlamenti határozat [10] 2006. április 27-i, nagy többséggel történő elfogadása volt, válaszként a Bizottság „Az eSegélyhívó megismertetése a polgárokkal” című közleményére. A határozat támogatja a páneurópai eSegélyhívó megvalósítását, teljes mértékben támogatja a Bizottság tevékenységeit, és felhívja az érintett feleket, különösen a tagállamokat arra, hogy törekedjenek az eSegélyhívó azonnali elterjesztéséhez szükséges intézkedések végrehajtására.

    Ezenkívül az Európai Bizottság felkérésére az ETSI, a távközlési- és autóipar támogatásával előrehaladást ért el az eSegélyhívó rendszer által küldött minimális mennyiségű adat szabványos protokolljának meghatározásában, ami várhatóan 2007 áprilisáig készül el.

    A Bizottság az eSegélyhívóról és az intelligens autóról szóló két közleményét követően számos, a többi érintett fél munkáját és az eSegélyhívó program előmozdítását támogató intézkedést hajtott végre.

    A Bizottság eSegélyhívó cselekvési tervet támogató intézkedései Két magas szintű találkozó és számos szakértői és kétoldalú tárgyalás megszervezése a tagállamokkal 2005 októberében a 112 és az eSegélyhívó előmozdítás érdekében. Segélyhívó hozzáférési szakértői csoport[11] felállítása 2006 februárjában, és a tagállamok segélyhívó szolgáltatásainak szervezeti felmérése (beleértve a 112 és E112 szolgáltatásokat). Jogsértési eljárások indítása tagállamok ellen a hívó helyzetének meghatározására szolgáló információk elérhetőségének hiánya miatt (12 eljárás Belgium, Görögország, Írország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Luxembourg, Magyarország, Hollandia, Portugália és Szlovákia ellen). Informális, a segélyhívó és mentési szolgáltatásokhoz (112, E112 és eSegélyhívó) kapcsolódó specifikus problémák és a legjobb gyakorlattal foglalkozó KBVP szakértői csoport[12] felállítása 2006 júliusában. Az eHatásvizsgálat nevű részletes kutatás elindítása 2006 januárjában az intelligens járműbiztonsági rendszerek (köztük az eSegélyhívó) társadalmi-gazdasági hasznairól[13]. Az eSegélyhívó kezdeményezéshez tartozó minden vonatkozó információt tartalmazó, az eSafetySupport által karbantartott eszközkészlet[14]. Eurobarometer felmérés 2006 januárjában a polgárok véleményéről a közúti biztonsággal és az intelligens járműbiztonsági rendszerekkel kapcsolatban. Az IKT 2006 szabványosítási munkaprogram és az ETSI számára adott felkérés (ETSI MSG, mobil szolgáltatások csoport) az eSegélyhívóhoz tartozó szükséges szabványok kiemelt kezeléséről. Együttműködés a tagállamokkal az adatvédelmi és a magánszféra védelmével kapcsolatos problémák megoldásában (az 95/46/EK irányelv 29. cikke által meghatározottak szerint)[15]. A teljes eSegélyhívó szolgálati lánc sikeres bemutatása a GST Rescue által[16]. |

    - 3.2 Előrehaladás a tagállamokban

    „Az eSegélyhívó megismertetése a polgárokkal” című közleményében a Bizottság felkéri a tagállamokat a 112 segélyhívó előmozdítására, és az E112 mobilhívások helymeghatározási információinak kezelésére , mert ez az eSegélyhívó kiépítésének előfeltétele. Nyomon követésként 2006 elején kérdőívet küldtek ki a tagállamoknak. Ennek eredményei azt mutatják, hogy a segélyhívó szolgálatok technikai és szervezeti felépítése jelentős eltéréseket mutat a tagállamok között, sok országban még mindig problémát okoz a 112 hívások megfelelő kezelése, és a mobilhívások helymeghatározási információinak kezelése mindössze 7 tagállamban valósult meg (lásd 1. táblázat). Ez világosan jelzi, hogy további intézkedésekre van szükség , és ezért indították meg egyes tagállamok ellen a jogsértési eljárást.

    Az eSegélyhívóval kapcsolatban hét tagállam és két társult állam írták alá az eSegélyhívó szándéknyilatkozatot, míg az aláírási eljárást 13 másik tagállamban indult meg (lásd 1. táblázat), és eltérő előrehaladottsági fokon áll. Egyes tagállamokban, mint pl. Hollandiában, Portugáliában és az Egyesült Királyságban az eljárás már előrehaladott állapotban van, továbbá Németország megerősítette, hogy már küszöbön áll a szándéknyilatkozat aláírása. Franciaországban minisztériumközi csoportot hoztak létre az eSegélyhívó kiépítésének tanulmányozására az iparággal együtt, de a meglévő segélyhívó-infrastruktúra nem kielégítő. A tagállamok az előrehaladás hiányát intézményi, hatásköri és szervezeti problémákra vezetik vissza. Hat tagállam (Belgium, Észtország, Lettország, Luxembourg, Lengyelország és Szlovákia) nem adott be jelentést az előrehaladásról. Három tagállamban felmérés készítését tervezik. Tíz tagállam vagy kísérleti üzemet végez, vagy annak beindítását tervezi, beleértve széles körű próbaüzemeket is. Hollandia, Finnország és Svédország lesznek az első, működő eSegélyhívó szolgáltatással rendelkező országok.

    Tagállam | eSegélyhívó szándéknyilatkozat aláírása | Megvalósítás állapota |

    E112[17] | eSegélyhívó |

    Belgium | Nem jelentett előrehaladást | Nem elérhető | Nincs előrelépés |

    Cseh Köztársaság | Eljárás elindult | Működőképes (push)[18] | Próbaüzemet terveznek |

    Dánia | Eljárás elindult | Működőképes (push) | Próbaüzemet terveznek |

    Németország | Eljárás előrehaladott állapotban | Bevezetve (pull) | Próbaüzemet terveznek |

    Észtország | Nem jelentett előrehaladást | Bevezetve (pull) | Nincs előrelépés |

    Görögország | Aláírva | 2006-ra tervezve | Nincs előrelépés |

    Spanyolország | Eljárás elindult | Működőképes[19] (push) | Régiónként eltérő |

    Franciaország | Eljárás elindult | Bevezetve (pull) | Tanulmány megkezdése |

    Írország | Eljárás elindult | Bevezetve (pull) | Tanulmány megkezdése |

    Olaszország | Aláírva | Nem elérhető | Próbaüzemet terveznek |

    Ciprus | Aláírva | Működőképes (push) | Nincs előrelépés |

    Lettország | Nem jelentett előrehaladást | 2007-ra tervezve | Nincs előrelépés |

    Litvánia | Aláírva | Nem elérhető | Nincs előrelépés |

    Luxembourg | Nem jelentett előrehaladást | Bevezetve (pull) | Nincs előrelépés |

    Magyarország | Eljárás elindult | 2006-ra tervezve | Próbaüzemet terveznek |

    Málta | Eljárás elindult | Bevezetve (pull) | Tanulmány megkezdése |

    Hollandia | Eljárás előrehaladott állapotban | 2007-ra tervezve | Próbaüzemet terveznek Kiépítését tervezik |

    Ausztria | Eljárás elindult | Bevezetve (pull) | Próbaüzemet terveznek |

    Lengyelország | Nem jelentett előrehaladást | Nem elérhető | Nincs előrelépés |

    Portugália | Eljárás előrehaladott állapotban | Nem elérhető | Nincs előrelépés |

    Szlovénia | Aláírva | Bevezetve (pull) | Nincs előrelépés |

    Szlovákia | Nem jelentett előrehaladást | 2006-ra tervezve | Nincs előrelépés |

    Finnország | Aláírva | Működőképes (push) | Kísérleti rendszer üzemben, próbaüzemet terveznek Kiépítését tervezik |

    Svédország | Aláírva | Működőképes (push) | Próbaüzemet terveznek Kiépítését tervezik |

    Egyesült Királyság | Eljárás előrehaladott állapotban | Működőképes (push) | Próbaüzemet terveznek |

    Norvégia | Aláírva |

    Svájc | Aláírva |

    Izland | Eljárás előrehaladott állapotban |

    1. táblázat: Az E112 és eSegélyhívó rendszerek kiépítésének 2006. októberi állapota a tagállamokban és társult államokban

    4. Célkitűzések és cselekvési terv

    4.1 Mi szükséges az eSegélyhívó megvalósításának helyes pályára állításához?

    Az eSegélyhívó előnyeit számos friss tanulmány[20] egyértelműen bizonyította, ez az egyik leghatékonyabb, rövid távon megvalósítható biztonsági rendszer, és az úthasználók támogatását is élvezi. Az eSegélyhívó a teljes mentési és segélyhívási láncot javítani fogja: pontosan meghatározza a baleset helyét, csökkenti a kommunikációs késést a szükséges információk (úgynevezett minimális mennyiségű adat) azonnali elküldésével a KBVP számára, és lehetővé teszi a KBVP diszpécser számára a mentőszolgálat azonnali kiküldését a megfelelő helyszínre. A helymeghatározási információk szükséges pontossága és az igényelt lefedettség a globális navigációs műholdas szolgáltatás (GNSS) használatát teszi szükségessé, ami először a GPS rendszeren, később a Galielo európai műholdas navigációs rendszeren[21] keresztül valósul meg, mely utóbbi nagyobb pontosságot és rendelkezésre állást nyújt. Várhatóan a helymeghatározási és távközlési képességekkel rendelkező, nyílt rendszerarchitektúrára épülő eSegélygívó eszköz platformként szolgál majd további közszolgálati és kereskedelmi szolgáltatásokhoz.

    A lassú előrehaladás miatt azonban a kiépítési terv már így is egy évet csúszik. Egyes tagállamok nem a megfelelő pályán haladnak a segélyhívó szolgáltatások szükséges infrastruktúrájának kialakításában az E112 hívások és a járműből induló eSegélyhívó hívások helymeghatározási információinak kezelése érdekében. Az iparágnak folytatnia kell az eSegélyhívó kiépítéséhez szükséges tevékenységeket, és az európai szabványügyi szervezeteknek (ESO-k) véglegesíteniük kell a szükséges szabványokat.

    Fontos, hogy a tagállamok és az iparág a Bizottság támogatásával elvégezzék a szükséges további intézkedéseket az eSegélyhívó helyes pályára állításához a 2010-ben történő kiépítés érdekében. A Bizottság a következő két cselekvési területet javasolja:

    1. A tagállamok bevonására szolgáló intézkedések.

    2. Az iparág bevonására szolgáló intézkedések.

    A Bizottság e két cselekvési területet számos más intézkedéssel támogatja a páneurópai harmonizált eSegélyhívó szolgáltatás kiépítése érdekében, melyek közül több már folyamatban van.

    4.2 A tagállamok bevonása

    3. A tagállamoknak el kötelezniük magukat az eSegélyhívó vezetőcsoport végleges jelentésében meghatározott páneurópai eSegélyhívó rendszer megvalósítása mellett, és különösen a kiépítési terv mellett, ami többek között az eSegélyhívó szándéknyilatkozat azonnali aláírására hív fel, a szükséges KBVP infrastruktúra 2009 közepéig történő kiépítése, valamint a helyszíni tesztek, beleértve a teljesítményértékelés 2007-2009 közötti végrehajtása érdekében.

    4. A tagállamoknak azonnal végre kell hajtaniuk a szükséges intézkedéseket az eSegélyhívó szándéknyilatkozat aláírását hátráltató, fennmaradó jogi, technikai és társadalmi-gazdasági problémák Bizottsággal együtt történő megoldásáért, és kötelezettséget kell vállalniuk a következő határidők betartásáért:

    5. az eSegélyhívó szándéknyilatkozat aláírása 15 tagállam, köztük Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság által 2007 közepéig

    6. az eSegélyhívó szándéknyilatkozat aláírása több mint 20 tagállam által 2007 végéig.

    7. A tagállamoknak folytatniuk kell erőfeszítéseiket a teljes mértékben működőképes 112 és E112 segélyhívó szolgáltatások kiépítése érdekében saját országuk területén belül, biztosítva azt, hogy a helymeghatározási információkat a mobilhálózat-üzemeltetők (MNO-k) automatikusan elérhetővé tegyék a KBVP-k számára, és hogy a 112 hívásokat megfelelően továbbítsák és kezeljék, valamint korszerűsíteniük kell a KBVP-ket az E112 és eSegélyhívások helymeghatározási információinak kezelése érdekében.

    8. E célból a tagállamoknak támogatniuk kell a segélyhívó-hozzáférési szakértői csoport munkáját a segélyhívások továbbítására és kezelésére, a SIM nélküli mobil végberendezésekről indított segélyhívások kezelésére, a megfelelő nyelvi támogatás biztosítására, és hosszú távon a VoIP segélyhívások és a fogyatékkal élők által kezdeményezett segélyhívások kezelésére vonatkozó közös európai előírások meghatározásában.

    9. A tagállamokban részletes szabályokat kell kidolgozniuk a mobilhálózat-üzemeltetők számára a hívástovábbításra, a helymeghatározási információk átvitelére és a SIM nélküli végberendezésekről indított segélyhívások kezelésére szolgáló, fent felsorolt megoldások megvalósítására.

    10. A tagállamoknak a segélyhívó-hozzáférési szakértői csoport keretein belül együtt kell működniük az európai szabványügyi szervezetekkel a segélyhívások, beleértve a helymeghatározási információk egységes kezelését lehetővé tevő szabványok kidolgozásában.

    11. A tagállamoknak támogatniuk kell a Bizottság egy informális KBVP szakértői csoport létrehozására vonatkozó javaslatát, és szakértőket kell biztosítaniuk a csoport munkájához a balesetekkel kapcsolatos szükséges információk megszerzésére vonatkozó megfelelő eljárások meghatározása (pl. a VIN[22] adatbázisokhoz közös hozzáférési módszer kidolgozása), a nem megfelelő hívások kérdésének kezelése, a KBVP-k terhelésének optimalizációja és a helyes gyakorlat cseréje érdekében.

    12. A tagállamoknak támogatniuk kell a 2. cikk szerinti almunkacsoport eSegélyhívások adatkezelésével kapcsolatos munkáját, ami egy olyan megoldásra irányul, ami egyszerre biztosítja az egyén biztonságát és védi magánszféráját és személyes adatait.

    4.3 Az iparág bevonása

    13. Az iparágnak is el kell köteleznie magát az eSegélyhívó vezetőcsoport végleges jelentésében meghatározott páneurópai eSegélyhívó rendszer megvalósítása mellett, és különösen a kiépítési terv mellett, ami többek között a rendszer kidolgozásának 2007 közepéig történő megindítására, valamint a helyszíni tesztek, beleértve a teljesítményértékelés 2007–2009 közötti végrehajtása, és az eSegélyhívó 2010-től szabványos járműtartozékként történő bevezetésére hív fel.

    14. A Bizottság 2007 elején kezdi meg a tárgyalásokat az ACEA, JAMA és KAMA szervezetekkel a járműbe épített eSegélyhívó eszköznek[23] a 2010. szeptember 1-jétől típusvizsgálaton megfelelt minden jármű szabványos tartozékaként történő bevezetésére vonatkozó önkéntes megállapodásra vonatkozóan.

    15. Az autóiparnak együtt kell működnie a Bizottsággal az önkéntes megállapodás feltételeinek kidolgozásában a tárgyalások 2007 végi befejezése érdekében.

    16. A Bizottság 2007 végén jelentést küld a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek a tárgyalások eredményéről, és ez alapján vagy megkötik az ellenőrzési mechanizmust is tartalmazó önkéntes megállapodást, vagy további intézkedést javasolnak.

    17. Az iparágnak el kell köteleznie magát a 29. cikk szerinti almunkacsoport által tett javaslatok[24] betartása mellett a polgárok személyes magánélete és személyes adatainak megfelelő védelmének biztosítása érdekében.

    18. Az autóipari és távközlési ágazatnak továbbra is támogatnia kell az európai szabványügyi szervezeteket a páneurópai eSegélyhívó szolgáltatáshoz szükséges szabványok kidolgozásában.

    4.4 A kiépítés elősegítése

    19. A Bizottság támogatni fogja a segélyhívó-hozzáférési szakértői csoportot, a KBVP szakértői csoportot és a 29. cikk szerinti almunkacsoportot az eSegélyhívó kiépítéséhez szükséges megoldások keresésében.

    20. A Bizottság az elektronikus kommunikáció szabályozási keretei folyamatban levő felülvizsgálatának[25] részeként fontolóra veszi az egyetemes szolgáltatási irányelv naprakésszé tételét annak érdekében, hogy a hívó helyével kapcsolatos információkat elérhető tegyék a mentőszolgálatok számára, és hogy az irányelv rendelkezzen a helymeghatározási információkkal kapcsolatos díjazásról.

    21. A Bizottság adott esetben megbízások útján támogatja az európai szabványügyi szervezeteket (ETSI, CEN) a minimális mennyiségű adat (MSD) távközlési hálózaton történő küldésére, az MSD protokollra és tartalmára, a tanúsítási eljárásokra és a távközlési hálózatok és KBVP-k közötti interfészre vonatkozó szabványok kidolgozásában.

    22. Az intelligens autó kezdeményezés keretében a Bizottság folytatja az eSegélyhívó kiépítési terv támogatását:

    23. A Bizottság támogatni fogja az eSegélyhívó előnyeiről szóló tájékoztatási tevékenységek, médiakampányokat és a felhasználók oktatását. A Bizottság különösen az eBiztonság tájékoztatási platform[26] kampányait fogja támogatni.

    24. A Bizottság a 7. keretprogram IKT prioritásának kutatási és technológiai fejlesztési forrásaiból valamint a versenyképességi és innovációs programból (CIP) finanszírozza az eSegélyhívó szolgáltatás helyszíni üzemi tesztjeit, amelynek célja az előnyök és a felhasználói elfogadottság hatásvizsgálatát magukban foglaló nagyszabású tesztek elvégzése.

    25. A Bizottság többek között az ösztönző eszközök használatának értékelésével támogatja az autó-, távközlési- és biztosítási iparágat, a tagállamokat és más érintett feleket abban, hogy az eSegélyhívó pozitív üzleti példa legyen.

    5. Következtetések

    Ameddig a tragikus kimenetelű közúti balesetek száma továbbra is magas, közúti biztonság terén tevékenykedő minden érdekelt félnek együtt kell működnie a balesetek következményeit enyhíteni képes biztonsági rendszerek mielőbbi kiépítéséért. A tanulmányok szerint az eSegélyhívó az egyike leghatékonyabb, megengedhető árú és rövid távú kiépíthető járműbe épített biztonsági rendszer. A felhasználók nagy többsége megérti a rendszer értékét, és következő járművüket eSegélyhívóval szeretnék megvásárolni. Az iparág az eSegélyhívó vezetőcsoport keretein belül együttműködött a többi érdekelt féllel a szükséges műszaki előírások kidolgozásában. Az Európai Parlament is teljes körű támogatásáról biztosította a kezdeményezést. Most érkezett el a tagállamok számára az idő arra, hogy vállalják a kötelezettséget, és kiépítsék segélyhívó szolgáltatásaik keretein belül a szükséges infrastruktúrát. Ez teszi majd lehetővé az eSegélyhívó helyes pályára állítását, és azt, hogy az iparág 2010-től minden járműre telepíteni tudja a rendszer. Nem várhatunk tovább évi 2 500 élet megmentésével.

    1. Melléklet: KIFEJEZÉSEK MAGYARÁZATA

    112 | A 91/396/EGK tanácsi határozat által bevezetett egységes európai segélyhívó szám |

    ACEA | Association des Constructeurs Européens d'Automobiles (Európai Autógyártók Szövetsége) |

    CEN | Comité Européen de Standardisation (Európai Szabványügyi Bizottság) |

    E112 | Helymeghatározási információkkal bővített segélyhívás. Az egyetemes szolgáltatási irányelv minden mobil és vezetékes telefonszolgáltató számára előírja minden segélyhívás helymeghatározási információinak rendelkezésére bocsátását. A mobilhívásokra vonatkozó E112 különös fontos az eSegélyhívó szempontjából. |

    eSegélyhívó | Páneurópai, járműbe építhető segélyhívó rendszer. A segélyhívást a jármű utasai saját maguk, vagy baleset esetén a járműbe épített érzékelők automatikusan indítják. Aktiváláskor a járműbe épített eSegélyhívó eszköz egy 112 hívást kezdeményez, ami hangkapcsolatot épít fel, és a balesettel kapcsolatos adatokat közvetlenül a legközelebbi KBVP-nek küldi el. |

    EGEA | Segélyhívó hozzáférési szakértői csoportot |

    ETSI | Európai távközlési szabványok intézete |

    EU | Európai Unió |

    Eurobarometer | Az Európai Bizottság által az európai polgárok körében végzett közvéleménykutatás. Az eSegélyhívóról szóló közvéleménykutatást egy minden tagállamra kiterjedő, 13 500 embert érintő interjú alapján végezték el. |

    6. keretprogram | Az Európai Unió 6. kutatási és technológiai fejlesztési keretprogramja |

    IKT | Információs és kommunikációs technológiák |

    JAMA | Japán Autógyártók Szövetsége |

    KAMA | Koreai Autógyártók Szövetsége |

    MNO | Mobilhálózat üzemeltető |

    MoU | Szándéknyilatkozat |

    MSD | Minimális mennyiségű adat |

    KBVP | Közbiztonsági Válaszpont, amely a segélyhívások fogadásáért felelős. A KBVP lehet állami hatóság, vagy egy állami hatóság ellenőrzése alatt működő magánszolgáltató |

    SIM | Előfizetői azonosító modul |

    VoIP | Voice over Internet Protocol |

    [1] COM(2001) 370 végleges, 2001.9.12.: Európai közlekedéspolitika 2010-re: eljött a döntés ideje

    [2] COM(2003) 311 végleges, 2003.6.2.: Európai közlekedésbiztonsági cselekvési program - a közúti balesetek áldozatai számának felére csökkentése az Európai Unióban 2010-ig: a megosztott felelősség”

    [3] COM(2003) 542 végleges, 2003.9.15.: A biztonságos és intelligens járművek információs és kommunikációs technológiái

    [4] COM(2005) 431 végleges, 2005.9.14.: Az eSegélyhívó megismertetése a polgárokkal

    [5] COM(2006) 59 végleges, 2006.2.12.: Az intelligens autó kezdeményezés: Az IKT népszerűsítése az okosabb, biztonságosabb és tisztább járművek érdekében

    [6] Eurobarometer felmérés a polgárok véleményéről a közúti biztonsággal és az intelligens járműbiztonsági rendszerekkel kapcsolatban

    [7] Az ACEA levélben fordult a Bizottsághoz, melyben kifejtette, hogy nem tesz további lépéseket addig, amíg a tagállamok egyértelmű kötelezettséget nem vállalnak.

    [8] http://europa.eu.int/information_society/activities/esafety/forum/ecall/index_en.htm

    [9] A járműre telepített berendezések által a segélyhívó válaszközpont (KBVP) számára a balesettel kapcsolatban küldött adatok, beleértve a pontos helymeghatározási információkat is.

    [10] Az Európai Parlament saját kezdeményezésre készített jelentése, ref. A6-0072/2006, előadó: Gary Titley, www.europarl.europa.eu/registre/seance_pleniere/textes_deposes/rapports/2006/0072/P6_A(2006)0072_EN.doc

    [11] A kommunikációs bizottság által létrehozott, a 112 szolgáltatással és a hozzá tartozó előre tekintő problémákkal foglalkozó távközlési és polgári védelmi szakértőkből álló szakértő csoport.

    [12] A 112 segélyhívással kapcsolatos kérdésekre vonatkozó helyes gyakorlat cseréjével, és különös hangsúllyal az eSegélyhívóval foglalkozó informális (KBVP szakértőkből álló) szakértői csoport.

    [13] A 6. keretprogram által támogatott, 24 hónapos kutatás: www.eimpact.info

    [14] A 6. keretprogram által finanszírozott, az eBiztonsági fórum munkáját támogató speciális támogató intézkedés: www.esafetysupport.org

    [15] A 95/46/EK irányelv által létrehozott, a személyesadat-feldolgozás vonatkozásában az egyének védelmével foglalkozó munkacsoport.

    [16] A 6. keretprogram által támogatott „Globális telematikai rendszer” integrált projekt alprojektje. www.gstproject.org

    [17] Mobilhívások esetén

    [18] Két módszer áll rendelkezésre a hívó helymeghatározási információinak a KBVP számára történő átadásához:

    Push: a hívó helyzetét a mobilhálózat üzemeltető küldi el a KBVP számára a hanghívással

    Pull: a KBVP-nek kell lekérnie a hívó helyzetét a mobilhálózat üzemeltetőtől

    Az eSegélyhívó rendszer kiépítéséhez a Bizottság 2003.7.25-i, a hívók helymeghatározási információinak elektronikus távközlési hálózatokban segélyhívási szolgáltatás céljából történő feldolgozásáról szóló C(2003) 2657 közleményében javasolt push módszer szükséges.

    [19] A push módszer csak egyes régiókban üzemképes

    [20] Lásd például a finn AINO tanulmányt: www.aino.info/

    [21] http://ec.europa.eu/dgs/energy_transport/galileo/index_en.htm

    [22] Járműazonosító szám. Ez a jármű típusával kapcsolatos információk lekéréshez szükséges, ami igen fontos a további mentési műveletekhez.

    [23] Az eSegélyhívás kézi vagy automatikus kezdeményezésére alkalmas eszköz, ami meghatározza a jármű pontos helyzetét és hangkapcsolattal együtt elküldi a megállapodás szerinti protokollban meghatározott minimális mennyiségű adatot a KBVP számára.

    [24] A eSegélyhívó kezdeményezés adatvédelmi és a magánélet védelmére vonatkozó vetületeivel foglalkozó munkadokumentum: http://ec.europa.eu/justice_home/fsj/privacy/docs/wpdocs/2006/wp125_en.pdf

    [25] COM(2006) 334 végleges, 2006.6.29.: Az elektronikus hírközlő hálózatokra és az elektronikus hírközlési szolgáltatásokra vonatkozó európai uniós keretszabályozás felülvizsgálata

    [26] Az intelligens járműbiztonsági rendszerek felhasználóinak tájékoztatására az eBiztonsági fórum munkája alapján megalakított platform.

    Top