Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0484

    A Bizottság (EU) 2020/484 végrehajtási rendelete (2020. április 2.) a lakto-N-tetraóz (EU) 2015/2283 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti új élelmiszerként történő forgalomba hozatalának engedélyezéséről és az (EU) 2017/2470 bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2020/1920

    HL L 103., 2020.4.3, p. 3–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 30/08/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/484/oj

    3.4.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 103/3


    A BIZOTTSÁG (EU) 2020/484 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2020. április 2.)

    a lakto-N-tetraóz (EU) 2015/2283 európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti új élelmiszerként történő forgalomba hozatalának engedélyezéséről és az (EU) 2017/2470 bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az új élelmiszerekről, az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 258/97/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1852/2001/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2015. november 25-i (EU) 2015/2283 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 12. cikkére,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2015/2283 rendelet értelmében csak engedélyezett és az uniós jegyzékbe felvett új élelmiszerek hozhatók forgalomba az Unióban.

    (2)

    A Bizottság az (EU) 2015/2283 rendelet 8. cikke alapján elfogadta az engedélyezett új élelmiszerek uniós jegyzékét megállapító (EU) 2017/2470 bizottsági végrehajtási rendeletet (2).

    (3)

    2018. július 16-án a Glycom A/S vállalat (a továbbiakban: kérelmező) az (EU) 2015/2283 rendelet 10. cikkének (1) bekezdése értelmében az Escherichia coli genetikailag módosított K12 DH1 törzsének mikrobiális fermentációjával nyert lakto-N-tetraóz (a továbbiakban: LNT) új élelmiszerként az uniós piacon történő forgalomba hozatalára vonatkozó kérelmet nyújtott be a Bizottsághoz. A kérelem az LNT ízesítés nélküli pasztőrözött és ízesítés nélküli sterilezett tejtermékekben, ízesített és ízesítés nélküli erjesztett tejalapú termékekben (többek között hőkezelt termékekben), müzliszeletekben, ízesített italokban, az anyatej-helyettesítő és anyatej-kiegészítő tápszerben, a csecsemők és kisgyermekek számára készült feldolgozott gabonaalapú élelmiszerekben és bébiételekben, a kisgyermekeknek szánt tejalapú italokban és hasonló termékekben, továbbá a 609/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) szerinti, a csecsemők és kisgyermekek számára készült, speciális gyógyászati célra szánt, valamint a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekben, valamint a 2002/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben (4) meghatározott, a csecsemők kivételével az általános népességnek szánt étrend-kiegészítőkben történő felhasználásának engedélyezésére irányult. A kérelmező azt is javasolta, hogy az LNT-t tartalmazó étrend-kiegészítők ne legyenek fogyaszthatók, ha természetes módon LNT-t tartalmazó anyatejet és/vagy hozzáadott LNT-t tartalmazó egyéb élelmiszereket fogyasztanak ugyanazon a napon.

    (4)

    2018. július 16-án a kérelmező kérelmezte továbbá a Bizottságnál a kérelme alátámasztására benyújtott alábbi tanulmányok szellemi tulajdont képező adatainak védelmét: szellemi tulajdont képező analitikai jelentések a bakteriális fermentálás révén előállított LNT szerkezetének az anyatejben természetes módon előforduló LNT szerkezetével magmágneses rezonancia révén való összehasonlításáról (5), részletes jellemzési adatok a termelő baktériumtörzsekről (6) és tanúsítványaik (7), a nyersanyagok és a technológiai segédanyagok specifikációi (8), a különböző LNT-tételek analíziseinek tanúsítványai (9), analitikai módszerek és validálási jelentések (10), az LNT stabilitási jelentései (11), az előállítási folyamat részletes leírása (12), laboratóriumi akkreditációs tanúsítványok (13), az LNT bevitelének értékeléséről szóló jelentések (14), egy in vitro celluláris mikronukleusz-vizsgálat emlősökön az LNT vonatkozásában (15) és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat (16), egy második in vitro celluláris mikronukleusz-vizsgálat emlősökön az LNT vonatkozásában (17) és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat (18), két in vitro celluláris mikronukleusz-vizsgálat emlősökön a rokon vegyület, a lakto-N-neotetraóz vonatkozásában (19), bakteriális reverz mutagenitási vizsgálat az LNT vonatkozásában (20), újszülött patkányok 14 napos orálistoxicitás-vizsgálata az LNT vonatkozásában (21), újszülött patkányok 90 napos orálistoxicitás-vizsgálata az LNT vonatkozásában (22) és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat, valamint újszülött patkányok 90 napos orálistoxicitás-vizsgálata a lakto-N-neotetraóz vonatkozásában (23).

    (5)

    2018. augusztus 30-án a Bizottság felkérte az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot (a továbbiakban: Hatóság), hogy az (EU) 2015/2283 rendelet 10. cikkének (3) bekezdése alapján végezze el az LNT új élelmiszerként történő felhasználására vonatkozó értékelést.

    (6)

    2019. október 30-án a Hatóság az (EU) 2015/2283 rendelet 11. cikkében foglalt követelményeknek megfelelően elfogadta a lakto-N-tetraóz (LNT) mint az (EU) 2015/2283 rendelet szerinti új élelmiszer biztonságosságáról szóló tudományos szakvéleményét (24).

    (7)

    Véleményében a Hatóság arra a következtetésre jutott, hogy az LNT a javasolt célcsoport esetében, a javasolt alkalmazási feltételek mellett biztonságos. A szóban forgó tudományos szakvélemény ezért elegendő alapot ad annak megállapításához, hogy a javasolt felhasználási módok és mennyiségek betartása mellett az LNT – ízesítés nélküli pasztőrözött és ízesítés nélküli sterilezett tejtermékekben, ízesített és ízesítés nélküli erjesztett tejalapú termékekben (többek között hőkezelt termékekben), müzliszeletekben, ízesített italokban, az anyatej-helyettesítő és anyatej-kiegészítő tápszerben, a csecsemők és kisgyermekek számára készült feldolgozott gabonaalapú élelmiszerekben és bébiételekben, a kisgyermekeknek szánt tejalapú italokban és hasonló termékekben, továbbá a 609/2013/EU rendelet szerinti, a csecsemők és kisgyermekek számára készült, speciális gyógyászati célra szánt, valamint a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekben, valamint a 2002/46/EK irányelvben meghatározott, a csecsemők kivételével az általános népességnek szánt étrend-kiegészítőkben történő felhasználva – megfelel az (EU) 2015/2283 rendelet 12. cikke (1) bekezdésében foglaltaknak.

    (8)

    Tudományos szakvéleményében a Hatóság úgy ítélte meg, hogy az LNT biztonságosságára vonatkozó következtetéseit nem tudta volna levonni a következők hiányában: szellemi tulajdont képező analitikai jelentések a bakteriális fermentálás révén előállított LNT szerkezetének az anyatejben természetes módon előforduló LNT szerkezetével magmágneses rezonancia révén való összehasonlításáról, részletes jellemzési adatok a termelő baktériumtörzsekről és tanúsítványaik, a nyersanyagok és a technológiai segédanyagok specifikációi, a különböző LNT-tételek analíziseinek tanúsítványai, analitikai módszerek és validálási jelentések, az LNT stabilitási jelentései, az előállítási folyamat részletes leírása, laboratóriumi akkreditációs tanúsítványok, az in vitro celluláris mikronukleusz-vizsgálat emlősökön az LNT vonatkozásában és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat, egy második in vitro celluláris mikronukleusz-vizsgálat emlősökön és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat, egy bakteriális reverz mutagenitási vizsgálat az LNT vonatkozásában, újszülött patkányok 14 napos orálistoxicitás-vizsgálata az LNT vonatkozásában, újszülött patkányok 90 napos orálistoxicitás-vizsgálata az LNT vonatkozásában és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat.

    (9)

    A Hatóság tudományos szakvéleményének kézhezvételét követően a Bizottság felkérte a kérelmezőt, hogy az (EU) 2015/2283 rendelet 26. cikke (2) bekezdésénekés b) pontja szerint pontosítsa indokolását a következőkkel kapcsolatban: szellemi tulajdont képező analitikai jelentések a bakteriális fermentálás révén előállított LNT szerkezetének az anyatejben természetes módon előforduló LNT szerkezetével magmágneses rezonancia révén való összehasonlításáról, részletes jellemzési adatok a termelő baktériumtörzsekről és tanúsítványaik, a nyersanyagok és a technológiai segédanyagok specifikációi, a különböző LNT-tételek analíziseinek tanúsítványai, analitikai módszerek és validálási jelentések, az LNT stabilitási jelentései, az előállítási folyamat részletes leírása, laboratóriumi akkreditációs tanúsítványok, az in vitro celluláris mikronukleusz-vizsgálat emlősökön az LNT vonatkozásában és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat, egy második in vitro celluláris mikronukleusz-vizsgálat emlősökön és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat, egy bakteriális reverz mutagenitási vizsgálat az LNT vonatkozásában, újszülött patkányok 14 napos orálistoxicitás-vizsgálata az LNT vonatkozásában, újszülött patkányok 90 napos orálistoxicitás-vizsgálata az LNT vonatkozásában és a statisztikailag szignifikáns megfigyeléseket bemutató összefoglaló táblázat.

    (10)

    A kérelmező kijelentette, hogy a kérelem benyújtásakor a nemzeti jog szerint védett, kizárólagos hivatkozási joggal rendelkezett a vizsgálatokkal kapcsolatban, és ezért harmadik felek nem férhettek hozzá azokhoz, illetve nem használhatták fel azokat jogszerűen.

    (11)

    A Bizottság értékelte a kérelmező által benyújtott valamennyi információt, és úgy ítélte meg, hogy a kérelmező kellően alátámasztotta az (EU) 2015/2283 rendelet 26. cikkének (2) bekezdésében meghatározott követelmények teljesülését. Ezért a kérelmező dossziéjában szereplő adatokat, amelyek a Hatóság számára az új élelmiszer biztonságossága, valamint az LNT biztonságosságára vonatkozó következtetések megállapításának alapjául szolgáltak, és amelyek nélkül a Hatóság nem tudta volna értékelni az új élelmiszert, a Hatóság nem használhatja fel egy későbbi kérelmező javára az e rendelet hatálybalépésétől számított ötéves időtartamon belül. Ennek megfelelően az e rendelet által engedélyezett LNT Unión belüli forgalombahozatali jogát az említett időtartamon belül a kérelmezőre kell korlátozni.

    (12)

    Ugyanakkor az LNT engedélyezésének és a kérelmező dossziéjában szereplő adatokra való hivatkozásnak a kérelmezőre történő kizárólagos korlátozása nem akadályozza meg, hogy más kérelmezők ugyanezen új élelmiszer forgalomba hozatalának engedélyezését kérelmezzék, feltéve, hogy kérelmük az (EU) 2015/2283 rendelet szerinti engedélyezést alátámasztó, jogszerűen megszerzett információkon alapul.

    (13)

    A kérelmező által javasolt és a Hatóság által értékelt felhasználási feltételekkel összhangban a fogyasztókat megfelelő címkével kell tájékoztatni arról, hogy az LNT-t tartalmazó étrend-kiegészítők nem fogyaszthatók, ha természetes módon LNT-t tartalmazó anyatejet és/vagy hozzáadott LNT-t tartalmazó egyéb élelmiszereket fogyasztanak ugyanazon a napon.

    (14)

    Az (EU) 2017/2470 rendelet mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell.

    (15)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    (1)   Az e rendelet mellékletében meghatározott lakto-N-tetraózt fel kell venni az engedélyezett új élelmiszereknek az (EU) 2017/2470 végrehajtási rendelettel létrehozott uniós jegyzékébe.

    (2)   E rendelet hatálybalépésétől számítva öt éven keresztül csak az eredeti kérelmező:

    Vállalat: Glycom A/S;

    Cím: Kogle Allé 4, DK-2970 Hørsholm, Dánia,

    jogosult az (1) bekezdésben említett új élelmiszer Unión belüli forgalomba hozatalára, kivéve, ha egy későbbi kérelmező az e rendelet 2. cikke alapján védett adatokra való hivatkozás nélkül, vagy a kérelmező beleegyezésével engedélyt kap ezen új élelmiszer forgalmazására.

    (3)   Az (1) bekezdésben említett uniós jegyzékben foglalt bejegyzésnek tartalmaznia kell a mellékletben meghatározott felhasználási feltételeket és jelölési követelményeket is.

    2. cikk

    A kérelem aktájában szereplő adatok – amelyek alapján a Hatóság értékelte a lakto-N-tetraózt, és amelyek a kérelmező állítása szerint eleget tesznek az (EU) 2015/2283 rendelet 26. cikkének (2) bekezdésében meghatározott követelményeknek – a kérelmező beleegyezése nélkül nem használhatók fel későbbi kérelmezők javára az e rendelet hatálybalépésétől számított ötéves időtartamon belül.

    3. cikk

    Az (EU) 2017/2470 végrehajtási rendelet melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

    4. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2020. április 2-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 327., 2015.12.11., 1. o.

    (2)  A Bizottság (EU) 2017/2470 végrehajtási rendelete (2017. december 20.) az új élelmiszerek uniós jegyzékének az új élelmiszerekről szóló (EU) 2015/2283 európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján történő megállapításáról (HL L 351., 2017.12.30., 72. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 609/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a csecsemők és kisgyermekek számára készült, a speciális gyógyászati célra szánt, valamint a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekről, továbbá a 92/52/EGK tanácsi irányelv, a 96/8/EK, az 1999/21/EK, a 2006/125/EK és a 2006/141/EK bizottsági irányelv, a 2009/39/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 41/2009/EK és a 953/2009/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 181., 2013.6.29., 35. o.).

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2002/46/EK irányelve (2002. június 10.) az étrend-kiegészítőkre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 183., 2002.7.12., 51. o.).

    (5)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (6)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (7)  Glycom/DSMZ, 2018 (kiadatlan).

    (8)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (9)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (10)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (11)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (12)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (13)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (14)  Glycom, 2018 (kiadatlan).

    (15)  Gilby, 2018 (kiadatlan).

    (16)  Gilby, 2018 (kiadatlan).

    (17)  Gilby, 2019 (kiadatlan).

    (18)  Gilby, 2019 (kiadatlan).

    (19)  Verbaan 2015 (kiadatlan), Verbaan 2016 (kiadatlan).

    (20)  Šoltésová, 2018 (kiadatlan).

    (21)  Stannard, 2018a (kiadatlan).

    (22)  Stannard, 2018b (kiadatlan).

    (23)  Penard, 2016 (kiadatlan).

    (24)  Az EFSA táplálkozással, új élelmiszerekkel és élelmiszer-allergénekkel foglalkozó tudományos testülete: Scientific Opinion on the safety of lacto-N-tetraose (LNT) as a novel food pursuant to Regulation (EU) 2015/2283 (A lakto-N-tetraóz (LNT) mint az (EU) 2015/2283 rendelet értelmében vett új élelmiszer biztonságosságáról szóló szakvélemény). EFSA Journal 2019;17(12):5907, 27 o. https://doi.org/10. 2903/j.efsa.2019.5907.


    MELLÉKLET

    Az (EU) 2017/2470 végrehajtási rendelet melléklete a következőképpen módosul:

    (1)

    Az 1. táblázat (Engedélyezett új élelmiszerek) az alábbi bejegyzéssel egészül ki a betűrend szerinti helyen:

    Engedélyezett új élelmiszer

    Az új élelmiszer felhasználásának feltételei

    További különös jelölési követelmények

    Egyéb követelmények

    Adatvédelem

    „Lakto-N-tetraóz (»LNT«)

    (mikrobiális forrás)

    Adott élelmiszer-kategória

    Maximális mennyiségek

    Az új élelmiszer megnevezése az azt tartalmazó élelmiszerek jelölésén: »lakto-N-tetraóz«.

    A lakto-N-tetraózt tartalmazó étrend-kiegészítők jelölésén fel kell tüntetni egy arra vonatkozó kijelentést, hogy az adott étrend-kiegészítők nem fogyaszthatók abban az esetben, ha a gyermek az adott napon már fogyasztott anyatejet vagy más, hozzáadott lakto-N-tetraózt tartalmazó élelmiszert.

     

    Engedélyezve 2020.április 23-án. A jegyzékbe való felvétel az (EU) 2015/2283 rendelet 26. cikkével összhangban védelem alatt álló, védett tudományos bizonyítékokon és tudományos adatokon alapul.

    Kérelmező: Glycom A/S, Kogle Allé 4, DK-2970 Hørsholm, Dánia. Az adatvédelem időtartama alatt a lakto-N-tetraóz elnevezésű új élelmiszer kizárólag a Glycom A/S által hozható forgalomba az Unión belül, kivéve, ha egy későbbi kérelmező az (EU) 2015/2283 rendelet 26. cikkével összhangban védelem alatt álló, védett tudományos bizonyítékokra vagy tudományos adatokra való hivatkozás nélkül vagy a Glycom A/S beleegyezésével engedélyt kap a szóban forgó új élelmiszer forgalmazására.

    Az adatvédelem lejártának időpontja: 2025.4.23.”

    Ízesítés nélküli pasztőrözött és ízesítés nélküli sterilezett (beleértve az UHT-kezelést is) tejalapú termékek

    1,0 g/l

    Ízesítés nélküli savanyútej-alapú termékek

    Italok esetében 1,0 g/l

    Italoktól eltérő termékek esetében 10 g/kg

    Ízesített savanyútej-alapú termékek, beleértve a hőkezelt termékeket is

    Italok esetében 1,0 g/l

    Italoktól eltérő termékek esetében 10 g/kg

    Italok (ízesített italok)

    1,0 g/l

    Müzliszeletek

    10 g/kg

    A 609/2013/EU rendeletben meghatározott anyatej-helyettesítő tápszerek

    A fogyasztásra kész állapotban forgalmazott vagy a gyártó utasításai alapján elkészített végtermékben 0,8 g/l

    A 609/2013/EU rendeletben meghatározott anyatej-kiegészítő tápszerek

    A fogyasztásra kész állapotban forgalmazott vagy a gyártó utasításai alapján elkészített végtermékben 0,6 g/l

    A 609/2013/EU rendeletben meghatározott, csecsemők és kisgyermekek számára készült feldolgozott gabonaalapú élelmiszerek és bébiételek

    A fogyasztásra kész állapotban forgalmazott vagy a gyártó utasításai alapján elkészített végtermékben 0,6 g/l (italok)

    Italoktól eltérő termékek esetében 5 g/kg

    Kisgyermekeknek szánt tejalapú italok és hasonló termékek

    A fogyasztásra kész állapotban forgalmazott vagy a gyártó utasításai alapján elkészített végtermékben 0,6 g/l (italok)

    Italoktól eltérő termékek esetében 5 g/kg

    A 609/2013/EU rendeletben meghatározott, testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerek

    Italok esetében 2,0 g/l

    Italoktól eltérő termékek esetében 20 g/kg

    A 609/2013/EU rendeletben meghatározott, speciális gyógyászati célra szánt élelmiszer

    Azon személyekre vonatkozó speciális táplálkozási követelmények szerint, akik számára a termékek készültek

    A 2002/46/EK irányelvben meghatározott étrend-kiegészítők, csecsemők kivételével

    Kisgyermekek, gyermekek, serdülők és felnőttek esetében 2,0 g/nap”.

    (2)

    A 2. táblázat (Specifikációk) az alábbi bejegyzéssel egészül ki a betűrend szerinti helyen:

    Engedélyezett új élelmiszer

    Specifikációk

    „Lakto-N-tetraóz (»LNT«)

    (mikrobiális forrás)

    Fogalommeghatározások

    Kémiai képlet: C26H45O21

    Kémiai név: β-d-Galaktopiranozil-(1→3)-2-acetamido-2-deoxi-β-d-glükopiranozil-(1→3)-β-d-galaktopiranozil-(1→4)-d-glükopiranóz

    Molekulatömeg: 707.63 Da

    CAS-szám: 14116-68-8

    Leírás:

    A lakto-N-tetraóz egy mikrobiális eljárással előállított, tisztított, amorf por, amelynek színe a fehértől a piszkosfehérig terjed.

    Forrás: Az Escherichia coli genetikailag módosított K-12 DH1 törzse

    Jellemzők/összetétel:

    Külső jellemzők: Fehértől a piszkosfehérig változó színű por

    Lakto-N-tetraóz, D-laktóz és lakto-N-tetraóz II összesen (a szárazanyag-tartalom %-ában): ≥ 90,0 % (m/m)

    Lakto-N-tetraóz (a szárazanyag-tartalom %-ában): ≥ 70,0 % (m/m)

    D-laktóz: ≤ 12,0 %(m/m)

    Lakto-N-tetraóz II: ≤ 10,0 %(m/m)

    Para-lakto-N-hexaóz-2: ≤ 3,5 %(m/m)

    Lakto-N-tetraóz fruktóz izomer: ≤ 1,0 %(m/m)

    Más szénhidrátok összesen: ≤ 5,0 %(m/m)

    Nedvesség: ≤ 6,0 %(m/m)

    Szulfáthamu: ≤ 0,5 %(m/m)

    pH-érték (20 °C, 5 %-os oldat): 4,0–6,0

    Fehérjemaradék: ≤ 0,01 %(m/m)

    Mikrobiológiai kritériumok:

    Aerob mezofil baktériumok összcsíraszáma: ≤ 1 000 CFU/g

    Enterobacteriaceae: ≤ 10 CFU/g

    Salmonella sp.: negatív/25 g

    Élesztő: ≤ 100 CFU/g

    Penészgombák: ≤ 100 CFU/g

    Endotoxinmaradékok: ≤ 10 EU/mg

    CFU:

    telepképző egység; EU: Endotoxin egységek”


    Top