EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42018X1998

Az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ EGB) 128. számú előírása – Egységes rendelkezések a gépjárművek vagy pótkocsijaik jóváhagyott lámpaegységeiben való használatra szánt világító diódás (LED-es) fényforrások jóváhagyásáról [2018/1998]

HL L 320., 2018.12.17, p. 63–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1998/oj

17.12.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 320/63


A nemzetközi közjog értelmében jogi hatállyal kizárólag az ENSZ EGB eredeti szövegei rendelkeznek. Ennek az előírásnak a státusza és hatálybalépésének időpontja az ENSZ EGB TRANS/WP.29/343 sz. státuszdokumentumának legutóbbi változatában ellenőrizhető a következő weboldalon:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ EGB) 128. számú előírása – Egységes rendelkezések a gépjárművek vagy pótkocsijaik jóváhagyott lámpaegységeiben való használatra szánt világító diódás (LED-es) fényforrások jóváhagyásáról [2018/1998]

Tartalmaz minden olyan szöveget, amely az alábbi időpontig érvényes volt:

Az előírás eredeti változatának 7. kiegészítése – A hatálybalépés időpontja: 2018. október 16.

TARTALOMJEGYZÉK

ELŐÍRÁS

1.

Alkalmazási kör

2.

Közigazgatási rendelkezések

3.

Műszaki előírások

4.

A gyártás megfelelősége

5.

Szankciók nem megfelelő gyártás esetén

6.

A gyártás végleges leállítása

7.

A jóváhagyási vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálatok és a jóváhagyó hatóságok neve és címe

MELLÉKLETEK

1.

A LED-es fényforrások adatlapjai

2.

Értesítés

3.

Példa a jóváhagyási jel elrendezésére

4.

Az elektromos és a fénytani jellemzők mérésének módszere

5.

A gyártó által végrehajtandó minőség-ellenőrzésre vonatkozó minimális követelmények

6.

A gyártói vizsgálati eredményekre vonatkozó mintavételi és megfelelőségi szintek

7.

A típusjóváhagyó hatóság által végzett helyszíni ellenőrzésekre vonatkozó minimumkövetelmények

8.

A helyszíni ellenőrzés által jóváhagyott megfelelőség

9.

Módszer a fénykibocsátó terület fénysűrűségkontrasztjának és fénysűrűsége egyenletességének mérésére

1.   ALKALMAZÁSI KÖR

Ez az előírás az 1. mellékletben ismertetett, a gépjárművek és pótkocsijaik jóváhagyott lámpáiban való használatra szánt LED-es fényforrásokra vonatkozik.

2.   KÖZIGAZGATÁSI RENDELKEZÉSEK

2.1.   Fogalommeghatározások

2.1.1.   A „kategória” meghatározása

A „kategória” kifejezés ebben az előírásban a szabványosított LED-es fényforrások különböző alapvető kialakításának leírására használatos. Mindegyik kategória egyedi megnevezéssel rendelkezik, például: „LW1”, „LY2”, „LR2”.

2.1.2.   A „típus” meghatározása

A különböző „típusú” LED-es fényforrások olyan LED-es fényforrások ugyanazon kategórián belül, amelyek a következő lényeges tulajdonságok tekintetében eltérnek egymástól:

2.1.2.1.

a márkanév vagy védjegy;

Az ugyanazzal a márkanévvel vagy védjeggyel ellátott, de más-más gyártó által előállított LED-es fényforrások különböző típusúnak minősülnek. Az ugyanazon gyártó által előállított, csak a márkanévben vagy védjegyben különböző LED-es fényforrások azonos típusúnak minősülhetnek.

2.1.2.2.

a fényforrás kialakítása, amennyiben e különbségek befolyásolják az optikai hatást;

2.1.2.3.

a névleges feszültség.

2.2.   Jóváhagyási kérelem

2.2.1.   A jóváhagyási kérelmet a márkanév vagy védjegy jogosultja vagy jogszerűen meghatalmazott képviselője nyújtja be.

2.2.2.   Minden jóváhagyási kérelemhez mellékelni kell a következőket (lásd még a 2.4.2. szakaszt is):

2.2.2.1.

részletes rajzok három példányban, amelyek alapján azonosítani lehet a fényforrás típusát;

2.2.2.2.

rövid műszaki leírás;

2.2.2.3.

öt mintadarab;

2.2.3.   Egy már jóváhagyott típustól csak a márkanevében vagy védjegyében eltérő LED-es fényforrástípus esetében elegendő a következőket benyújtani:

2.2.3.1.

a gyártó nyilatkozata, miszerint a jóváhagyásra benyújtott típus

a)

(a márkanévtől vagy védjegytől eltekintve) azonos a már jóváhagyott, jóváhagyási számával azonosított típussal, és

b)

ugyanattól a gyártótól származik;

2.2.3.2.

két minta az új márkanevű vagy védjegyű termékből.

2.2.4.   Az illetékes hatóság a típusjóváhagyás megadása előtt ellenőrzi, hogy meghozták-e a gyártás megfelelőségének hatékony ellenőrzését biztosító megfelelő intézkedéseket.

2.3.   Feliratok

2.3.1.   A jóváhagyásra benyújtott LED-es fényforrások fején a következőknek kell szerepelniük:

2.3.1.1.

a kérelmező márkaneve vagy védjegye;

2.3.1.2.

a névleges feszültség;

2.3.1.3.

az adott kategória megnevezése;

2.3.1.4.

elegendő felület a jóváhagyási jel elhelyezésére.

2.3.2.   A fenti 2.3.1.4. szakaszban említett felületet jelölni kell a jóváhagyási kérelemhez mellékelt rajzokon is.

2.3.3.   A 2.3.1. és a 2.4.4. szakaszban szereplő feliratoktól eltérő feliratok is feltüntethetők, amennyiben nem befolyásolják hátrányosan a világítási jellemzőket.

2.4.   Jóváhagyás

2.4.1.   Amennyiben a LED-es fényforrástípusnak a fenti 2.2.2.3. vagy 2.2.3.2. szakasz szerint benyújtott valamennyi mintadarabja megfelel ezen előírás követelményeinek, a jóváhagyást meg kell adni.

2.4.2.   Mindegyik jóváhagyott típushoz jóváhagyási kódot kell rendelni. Ennek első karaktere a jóváhagyás időpontjában hatályban lévő módosítássorozatot jelöli.

Ezt a legfeljebb három karakterből álló azonosító kód követi. Kizárólag a következő arab számok és nagybetűk használhatók.

„0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H J K L M N P R S T U V W X Y Z”.

Ugyanazon szerződő fél nem rendelheti ugyanazt a kódot másik LED-es fényforrástípushoz.

2.4.3.   Egy LED-es fényforrástípusnak az ezen előírás szerinti jóváhagyásáról vagy a jóváhagyás kiterjesztéséről, elutasításáról vagy visszavonásáról, illetve a gyártás végleges leállításáról értesíteni kell a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó feleket az ezen előírás 2. mellékletének megfelelő nyomtatványon, amelyhez a kérelmező legfeljebb A4-es (210 × 297 mm) méretű, legalább 2:1 méretarányú rajzot köteles mellékelni.

2.4.4.   Az előírás szerint jóváhagyott típusnak megfelelő valamennyi LED-es fényforráson a 2.3.1. szakaszban előírt feliratok mellett a 2.3.1.4. szakaszban említett helyen fel kell tüntetni egy nemzetközi jóváhagyási jelet, amely a következőkből áll:

2.4.4.1.

egy csonka kör, benne az „E” betű és a jóváhagyó ország egyedi azonosító száma (1);

2.4.4.2.

a csonka kör közelében elhelyezett jóváhagyási kód.

2.4.5.   Amennyiben a kérelmező több márkanévre vagy védjegyre kapta meg ugyanazt a jóváhagyási kódot, ezek közül már egy is elegendő a 2.3.1.1. szakasz követelményeinek teljesítéséhez.

2.4.6.   A 2.3.1. és a 2.4.4. szakaszban meghatározott jelöléseknek és feliratoknak jól olvashatónak és eltávolíthatatlannak kell lenniük.

2.4.7.   A jóváhagyási jel elrendezésére ezen előírás 3. mellékletében található példa.

3.   MŰSZAKI ELŐÍRÁSOK

3.1.   Fogalommeghatározások

A típusjóváhagyás iránti kérelem benyújtásának időpontjában alkalmazandó R.E.5. állásfoglalás és annak későbbi módosításai szerinti fogalommeghatározásokat kell alkalmazni.

3.2.   Általános előírások

3.2.1.   Minden egyes benyújtott mintadarabnak meg kell felelnie ezen előírás vonatkozó követelményeinek.

3.2.2.   A LED-es fényforrások kialakításának olyannak kell lennie, hogy rendeltetésszerű használat esetén üzemképes állapotban maradjanak. Ezenkívül nem lehetnek sem tervezési, sem gyártási hibásak.

3.2.3.   A LED-es fényforrások optikai felületén nem lehet olyan felületi egyenetlenség vagy folt, amely károsítaná a fényforrás hatékonyságát vagy optikai tulajdonságait. Ezt a jóváhagyási vizsgálat megkezdésekor és az ezen előírás vonatkozó szakaszaiban előírt esetekben ellenőrizni kell.

3.2.4.   A LED-es fényforrásoknak a 60061. IEC-kiadványban szereplő, a fejekre vonatkozó adatlapoknak megfelelő, az 1. melléklet egyedi adatlapjaiban megállapított szabványos fejjel kell rendelkezniük.

3.2.5.   A fejnek erősnek, és a LED-es fényforrás többi részéhez szilárdan rögzítettnek kell lennie.

3.2.6.   Azt, hogy a LED-es fényforrások megfelelnek-e a fenti 3.2.3–3.2.5. szakasz követelményeinek, szemrevételezéssel, méretvizsgálattal és – szükség esetén – a 60061. IEC-kiadványban meghatározott foglalatba való próbaszereléssel kell ellenőrizni.

3.2.7.   A szilárdtest-átmenet(ek) és esetleg egy vagy több, fluoreszcencián alapuló konverzió elvén működő elem lehet a LED-es fényforrás egyetlen olyan eleme, amely áram alá helyezve fényt hoz létre és bocsát ki.

3.3.   Vizsgálatok

3.3.1.   A LED-es fényforrásokat először legalább negyvennyolc órán át öregíteni kell a vizsgálati feszültségükön. A többfunkciós LED-es fényforrások minden egyes funkciója esetében külön-külön el kell végezni az öregítést.

3.3.2.   Eltérő rendelkezések hiányában az elektromos és fotometriás méréseket a vonatkozó vizsgálati feszültség(ek)en kell elvégezni.

3.3.3.   A 4. mellékletben meghatározott elektromos méréseket legalább 0,2 osztályú (a teljes skálán 0,2 százalékos pontosságú) műszerekkel kell elvégezni.

3.4.   A fénykibocsátó terület helyzete és méretei

3.4.1.   A fénykibocsátó terület helyzetének és méreteinek meg kell felelniük az 1. mellékletben ismertetett vonatkozó adatlapon megadott követelményeknek.

3.4.2.   A mérést a LED-es fényforrás 3.3.1. szakasz szerinti öregítését követően kell elvégezni.

3.5.   Fényáram

3.5.1.   A 4. mellékletben meghatározott feltételek mellett végzett mérés esetén a fényáramnak az 1. melléklet megfelelő adatlapján megadott határértékeken belül kell lennie.

3.5.2.   A mérést a LED-es fényforrás 3.3.1. szakasz szerinti öregítését követően kell elvégezni.

3.6.   A normalizált fényerősség eloszlása/halmozott fényáram eloszlása

3.6.1.   Ezen előírás 4. mellékletében meghatározott vizsgálati feltételek mellett végzett mérés esetén a normalizált fényerősség eloszlásának/halmozott fényáram eloszlásának az 1. melléklet megfelelő adatlapján megadott határértékeken belül kell lennie.

3.6.2.   A mérést a LED-es fényforrás 3.3.1. szakasz szerinti öregítését követően kell elvégezni.

3.7.   Szín

3.7.1.   A LED-es fényforrások által kibocsátott fény színét meg kell adni a vonatkozó adatlapon. A 48. sz. előírásban és annak a típus-jóváhagyási kérelem benyújtásának időpontjában hatályban lévő módosítássorozataiban szereplő, a kibocsátott fény színére vonatkozó fogalommeghatározások érvényesek erre az előírásra.

3.7.2.   A kibocsátott fény színét a 4. mellékletben megállapított módszerrel kell mérni. A színkoordináták mért integrálértékének az előírt színtartományban kell lennie.

3.7.2.1.   Ezenkívül a fehér fényt kibocsátó és a menetirányba világító eszközökben használt LED-es fényforrások esetében a színt ugyanabban az irányban kell mérni, mint amelyben a fényerősség-eloszlást a vonatkozó adatlap megadja, de csak abban az esetben, ha a meghatározott legkisebb fényerősség meghaladja az 50 cd/klm értéket. A színkoordináták minden mért értékének 0,025 egység tűréshatáron belül kell lennie az × irányban, és 0,050 egység tűréshatáron belül kell lennie az y irányban, és magában kell foglalnia a mért integrálértéket. A legnagyobb fényerősség irányában mért értéknek és a szabványos (etalon) LED-es fényforrás valamennyi mért értékének az előírt színtartományon belül kell lennie a fehér fényre vonatkozóan is.

3.7.3.   Fehér fényt kibocsátó LED-es fényforrások esetében a fény minimális vöröstartalmára teljesülnie kell a következőnek:

Formula

ahol:

Ee(λ)

(mértékegység: W)

a kisugárzás színképi eloszlása;

V(λ)

(mértékegység: 1)

a színképi fényhatásfok;

λ

(mértékegység: nm)

a hullámhossz.

Ezt az értéket egy nanométeres intervallumokkal kell kiszámítani.

3.8.   UV-sugárzás

A LED-es fényforrás UV-sugárzásának akkorának kell lennie, hogy a LED-es fényforrás a kis UV sugárzású típusba tartozzon, amely megfelel a következőnek:

Formula

ahol:

S(λ)(mértékegység: 1)

a spektrális súlyozó függvény;

km = 683 lm/W

a sugárzás fényhasznosításának legnagyobb értéke.

(A többi jel meghatározását lásd a fenti 3.7.3. szakaszban).

Ezt az értéket egy nanométeres intervallumokkal kell kiszámítani. Az UV sugárzást az alábbi UV táblázatban feltüntetett értékekkel kell súlyozni:

λ

S(λ)

λ

S(λ)

λ

S(λ)

250

0,430

305

0,060

355

0,00016

255

0,520

310

0,015

360

0,00013

260

0,650

315

0,003

365

0,00011

265

0,810

320

0,001

370

0,00009

270

1,000

325

0,00050

375

0,000077

275

0,960

330

0,00041

380

0,000064

280

0,880

335

0,00034

385

0,000053

285

0,770

340

0,00028

390

0,000044

290

0,640

345

0,00024

395

0,000036

295

0,540

350

0,00020

400

0,000030

300

0,300

 

 

 

 

Megjegyzések: A táblázatban reprezentatív értékként az ultraibolya sugárzásnak való expozíció határértékeiről szóló IRPA/INIRC-iránymutatásban meghatározott hullámhosszok szerepelnek (nanométerben); a többi értéket interpolálással kell kiszámítani.

3.9.   Szabványos LED-es fényforrások

A szabványos (etalon) LED-es fényforrásokra vonatkozó további követelményeket az 1. melléklet vonatkozó adatlapjai tartalmazzák.

3.10.   A legnagyobb vizsgálati hőmérséklet

Abban az esetben, ha az 1. melléklet vonatkozó adatlapja meghatározza a legnagyobb vizsgálati hőmérsékletet, a következő követelmények alkalmazandók:

3.10.1.

a 4. melléklet 5. szakaszában meghatározott feltételek mellett végzett mérés esetén:

a)

a fényáramnak magas hőmérsékleten az 1. melléklet megfelelő adatlapján megadott határértékeken belül kell lennie; és

b)

a színváltozás nem haladhatja meg a 0,010 értéket;

3.10.2.

a 3.10.1. szakaszban előírt mérési eljárást követően a LED-es fényforrást 1 000 órán keresztül folyamatosan kell működtetni az adott vizsgálati feszültség(ek)en; és

a)

beépített hőelvezető megléte esetén az 1. melléklet vonatkozó adatlapján meghatározott legnagyobb vizsgálati hőmérsékletnek megfelelő környezeti hőmérsékleten;

b)

meghatározott Tb-pont esetén az 1. melléklet vonatkozó adatlapján meghatározott legnagyobb vizsgálati hőmérsékletnek megfelelő Tb-értéken.

3.10.3.

A 3.10.2. szakaszban előírt eljárást követően, a 4. melléklet 5. szakaszában meghatározott feltételek mellett végzett mérés esetén:

a)

a magas hőmérsékleten mért fényáramértékek nem térhetnek el ± 10 %-nál nagyobb mértékben az egyedi minta 3.10.1. szakasz szerint mért megfelelő értékeitől; és

b)

a színváltozás nem térhet el ± 0,010-nél nagyobb mértékben az egyedi minta 3.10.1. szakasz szerint mért megfelelő értékeitől.

3.10.4.

A 3.10.3. szakaszban előírt mérési eljárást követően a 3.2.3. szakasz követelményeinek teljesülését ismét ellenőrizni kell.

3.11.   LED-es fényforrások általános korlátozások nélkül

3.11.1.   A fénykibocsátó terület jellemzői

Az 1. melléklet vonatkozó adatlapja meghatározza a névleges kibocsátási doboz méretét és helyzetét, valamint a világos-sötét határvonal előállítására képes fénykibocsátó terület oldalát (oldalait).

A következő jellemzők értékét a 9. mellékletben leírt módszerrel kell meghatározni:

a)

fénysűrűségkontraszt;

b)

az 1a. és az 1b. zóna mérete és helyzete;

c)

az R0,1 és az R0,7 felületi arány;

d)

a ΔL legnagyobb eltérés értéke.

3.11.2.   A fénykibocsátó terület fénysűrűségkontrasztja

3.11.2.1.   A fénykibocsátó terület fénysűrűségkontraszt-értékeinek az 1. mellékletben ismertetett vonatkozó adatlapon megadott határokon belül kell lenniük.

3.11.2.2.   Amennyiben a vonatkozó adatlapon az van megadva, hogy a fénykibocsátó területnek csak az egyik oldala állítja elő a világos-sötét határvonalat, akkor az 1b. zónának közelebb kell lennie az 1a. zóna megfelelő oldalához, mint az ellenkező oldalhoz.

3.11.3.   A fénykibocsátó terület fénysűrűségének egyenletessége

3.11.3.1.   Az 1a. zóna (fénykibocsátó terület) területének az 1. mellékletben ismertetett vonatkozó adatlapon meghatározott névleges kibocsátási dobozba kell esnie, és a fénykibocsátó terület méretének az 1. mellékletben ismertetett vonatkozó adatlapon megadott határokon belül kell lennie.

3.11.3.2.   Az R0,1 értékének az 1. melléklet vonatkozó adatlapján megadott határértékeken belül kell lennie.

3.11.3.3.   Az R0,7 értékének az 1. melléklet vonatkozó adatlapján megadott határértékeken belül kell lennie.

3.11.3.4.   A ΔL fénysűrűség-eltérés nem haladhatja meg a ± 20 %-ot.

4.   A GYÁRTÁS MEGFELELŐSÉGE

4.1.   Az ezen előírás szerint jóváhagyott LED-es fényforrásokat úgy kell gyártani, hogy az előírás fenti 3. szakaszában, valamint az 1., 4. és 5. mellékletében megállapított jelöléseket és technikai követelményeket betartva megfeleljenek a jóváhagyott típusnak.

4.2.   A 4.1. szakasz követelményeinek való megfelelés igazolása érdekében megfelelő gyártásellenőrzést kell elvégezni.

4.3.   A jóváhagyás jogosultja különösen:

4.3.1.

biztosítja a termékek hathatós minőség-ellenőrzéséhez szükséges eljárások meglétét;

4.3.2.

rendelkezik az egyes jóváhagyott típusoknak való megfelelés ellenőrzéséhez szükséges mérőfelszereléssel;

4.3.3.

biztosítja a vizsgálati eredmények rögzítését, továbbá azt, hogy a vonatkozó dokumentumokat a jóváhagyó hatósággal együtt meghatározandó ideig megőrizzék;

4.3.4.

a 6. melléklet kritériumait alkalmazva elemzi az egyes vizsgálattípusok eredményét, hogy ellenőrizze és biztosítsa a termékjellemzők állandóságát, az ipari termelésben megengedhető tűrések figyelembevételével;

4.3.5.

biztosítja, hogy a LED-es fényforrások minden egyes típusán legalább az ezen előírás 5. mellékletében előírt vizsgálatokat elvégezzék;

4.3.6.

gondoskodik arról, hogy ha egy adott vizsgálattípusnál a mintavétel azt mutatja, hogy a gyártás nem megfelelő, akkor újabb mintavételt és vizsgálatot végezzenek. Ilyen esetben minden szükséges lépést meg kell tenni a gyártás megfelelőségének helyreállítása érdekében;

4.4.   A típusjóváhagyást megadó illetékes hatóság bármikor ellenőrizheti az egyes gyártóüzemekben a gyártás megfelelőségének ellenőrzésére alkalmazott módszereket.

4.4.1.   A vizsgálati naplókat és termelési nyilvántartásokat minden ellenőrzéskor be kell mutatni a helyszíni ellenőrnek.

4.4.2.   Az ellenőr véletlenszerű módon mintákat vehet, amelyeket a gyártó laboratóriumában vizsgálnak meg. A minták legkisebb száma a gyártó saját ellenőrzéseinek eredményei alapján határozható meg.

4.4.3.   Ha a minőség nem tűnik kielégítőnek, vagy úgy tűnik, hogy a fenti 4.4.2. szakasz szerint végrehajtott vizsgálatok érvényességét ellenőrizni kell, az ellenőr kiválasztja a mintákat, amelyeket elküldenek a típus-jóváhagyási vizsgálatot végző műszaki szolgálathoz.

4.4.4.   Az illetékes hatóság az ebben az előírásban előírt bármely vizsgálatot elvégezheti. Ha az illetékes hatóság helyszíni ellenőrzés elvégzése mellett dönt, akkor az ennek az előírásnak a 7. és 8. mellékletében előírt kritériumokat kell alkalmazni.

4.4.5.   Az illetékes hatóság által engedélyezett ellenőrzésekre általában kétévente kerül sor. Ha valamely helyszíni ellenőrzés negatív eredménnyel zárul, akkor az illetékes hatóság gondoskodik arról, hogy minden szükséges intézkedést megtegyenek a gyártás megfelelőségének minél gyorsabb helyreállítására érdekében.

5.   SZANKCIÓK NEM MEGFELELŐ GYÁRTÁS ESETÉN

5.1.   Az ezen előírás alapján egy LED-es fényforrásra megadott jóváhagyás visszavonható, ha nem teljesülnek a követelmények, vagy ha a jóváhagyási jelet viselő LED-es fényforrás nem felel meg a jóváhagyott típusnak.

5.2.   Ha a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó valamely szerződő fél visszavon egy előzőleg általa megadott jóváhagyást, akkor erről az ezen előírás 2. mellékletének megfelelő nyomtatványon haladéktalanul értesíti az ezen előírást alkalmazó többi szerződő felet.

6.   A GYÁRTÁS VÉGLEGES LEÁLLÍTÁSA

Ha a jóváhagyás jogosultja véglegesen leállítja az ezen előírás szerint jóváhagyott LED-es fényforrástípus gyártását, erről értesítenie kell a jóváhagyást megadó hatóságot. A hatóság az értesítés kézhezvétele után az ezen előírás 2. mellékletének megfelelő nyomtatványon értesíti erről az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó feleket.

7.   A JÓVÁHAGYÁSI VIZSGÁLATOK ELVÉGZÉSÉÉRT FELELŐS MŰSZAKI SZOLGÁLATOK ÉS A TÍPUSJÓVÁHAGYÓ HATÓSÁGOK NEVE ÉS CÍME

Az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó felek közlik az Egyesült Nemzetek Titkárságával a jóváhagyási vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálatok nevét és címét, valamint a jóváhagyásokat megadó, illetve a más országok által kiadott jóváhagyásokat, kiterjesztéseket, elutasításokat vagy visszavonásokat, vagy a gyártás végleges leállítását igazoló értesítéseket fogadó hatóságok nevét és címét.


(1)  A Motoros járművekre vonatkozó egységesített állásfoglalás (R.E.3) (dokumentum: ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.2) 2. bekezdésének meghatározása szerint.


1. MELLÉKLET

A LED-ES FÉNYFORRÁSOK ADATLAPJAI (1)

Az adott LED-es fényforrás-kategória adatlapjai és azon csoport, amelyben ez a kategória a kategória használatára vonatkozó korlátozásokkal fel van tüntetve, az R.E.5. állásfoglalásban vagy annak későbbi, a LED-es fényforrás típusjóváhagyása iránti kérelem benyújtásának időpontjában hatályos módosításaiban szereplő módon alkalmazandók.


(1)  2017. június 22-től a LED-es fényforrások adatlapjai, azon fényforrás-kategóriák jegyzéke és csoportja, amelyek esetében e kategória használatára korlátozások vonatkoznak, valamint az adatlapszámaik az ECE/TRANS/WP.29/2016/111. jelzéssel szerepelnek az R.E.5. állásfoglalásban.


2. MELLÉKLET

Image Szövege kép

3. MELLÉKLET

PÉLDA A JÓVÁHAGYÁSI JEL ELRENDEZÉSÉRE

(lásd a 2.4.4. szakaszt)

Image

A LED-es fényforráson elhelyezett fenti jóváhagyási jel azt mutatja, hogy a fényforrást az Egyesült Királyságban (E11) hagyták jóvá a 0A01-es jóváhagyási kóddal. A jóváhagyási kód első karaktere azt jelzi, hogy a jóváhagyást a 128. számú előírás (*1) eredeti változatának követelményei alapján adták meg.


(*1)  Nem igényli a jóváhagyási szám módosítását.


4. MELLÉKLET

AZ ELEKTROMOS ÉS A FÉNYTANI JELLEMZŐK MÉRÉSÉNEK MÓDSZERE

A beépített hőelvezetővel rendelkező LED-es fényforrások valamennyi kategóriájának esetében a mérést környezeti hőmérsékleten (23 ± 2 °C-on), mozdulatlan levegőben kell elvégezni. Ezeknél a méréseknél az adatlapokon meghatározott legkisebb légteret szabadon kell hagyni.

A LED-es fényforrások valamennyi olyan kategóriája esetében, amelynél meg van határozva a Tb-hőmérséklet, a méréseket azután kell elvégezni, hogy a Tb-pont hőmérséklete a kategória adatlapján meghatározott hőmérsékleten stabilizálódott.

Abban az esetben, ha az 1. melléklet vonatkozó adatlapja meghatározza a legnagyobb vizsgálati hőmérsékletet, az e melléklet 5. szakaszában leírt módszer szerint magas hőmérsékleten további méréseket kell végezni.

1.   FÉNYÁRAM

1.1.   A fényáram mérését integrálással

a)

beépített hőelvezető megléte esetén 1 perc, majd 30 perc működés után; vagy

b)

az után kell elvégezni, hogy a Tb-ponton stabilizálódott a hőmérséklet.

1.2.   A fényáram

a)

30 perc vagy

b)

a Tb-hőmérséklet stabilizálódása

után mért értékeinek meg kell felelniük a legkisebb és a legnagyobb értékre vonatkozó követelményeknek.

Az a) esetben – hacsak az adatlapon másként nem szerepel – az értéknek az 1 perc után mért érték 100 százaléka és 80 százaléka között kell lennie.

1.3.   A méréseket a vonatkozó vizsgálati feszültségen, valamint a vonatkozó feszültségtartomány legalacsonyabb és legmagasabb értékén kell elvégezni. Hacsak az adatlap nem határoz meg szigorúbb értékeket, a fényáram értéke nem lépheti túl a következő tűréstartományok határértékeit.

Névleges feszültség

Min. feszültség

Max. feszültség

6

6,0

7,0

12

12,0

14,0

24

24,0

28,0

A fényáram vonatkozó tűrése (*1)

± 30 %

± 15 %

2.   A NORMALIZÁLT FÉNYERŐSSÉG/HALMOZOTT FÉNYÁRAM

2.1.   A fényerősség méréseit

a)

beépített hőelvezető megléte esetén 30 perc működés után, vagy

b)

a vonatkozó adatlapon meghatározott Tb-pont esetében az után kell elvégezni, hogy a Tb-ponton stabilizálódott a hőmérséklet.

2.2.   A méréseket a vonatkozó vizsgálati feszültségen kell végezni.

2.3.   A vizsgálati minta normalizált fényerősségének kiszámításához az e melléklet 2.1. és 2.2. szakasza szerint mért fényerősség-eloszlást el kell osztani az e melléklet 1.2. szakasza szerint meghatározott fényárammal.

2.4.   A vizsgálati minta halmozott fényerősségét a CIE 84-1989 számú kiadványának 4.3. szakasza szerint, a térszöget bezáró kúpon belüli fényáram 2.1. és 2.2. szakasz szerint mért értékeinek integrálásával kell kiszámítani.

3.   SZÍN

A kibocsátott fény e melléklet 1.1. szakaszában leírt feltételek mellett mért színének mindig az előírt színhatárokon belül kell lennie.

4.   TELJESÍTMÉNYFELVÉTEL

4.1.   Az energiafogyasztást az e melléklet 1.1. szakaszában leírt feltételek mellett, az előírás 3.3.3. szakaszában meghatározott követelmények szerint kell megmérni.

4.2.   Az energiafogyasztás méréseit a vonatkozó vizsgálati feszültségen kell végezni.

4.3.   A kapott értékeknek meg kell felelniük a vonatkozó adatlap legkisebb és legnagyobb értékre vonatkozó követelményeinek.

5.   FOTOMETRIÁS MÉRÉSEK ABBAN AZ ESETBEN, HA MEG VAN ADVA A LEGNAGYOBB VIZSGÁLATI HŐMÉRSÉKLET

5.1.   Hőmérséklet és hőmérsékleti tartomány

5.1.1.   Az 5.3., 5.4. és 5.5. szakaszban meghatározott fotometriás méréseket a LED-es fényforrás folyamatos működtetése mellett, legfeljebb 25 °C-os közönként emelkedő T hőmérsékleten kell elvégezni.

5.1.1.1.   Beépített hőelvezetővel rendelkező kategóriájú LED-es fényforrások esetében a hőmérséklet-tartományt a 23 ± 2 °C-os környezeti hőmérséklet határozza meg, amelyet addig kell emelni, hogy magában foglalja az 1. melléklet vonatkozó adatlapján meghatározott legnagyobb vizsgálati hőmérsékletet, míg a vonatkozó adatlapon meghatározott legkisebb szabad légteret fenn kell tartani, és a környezeti hőmérséklet minden egyes emelését követően ki kell várni a 30 perces üzemidőt.

5.1.1.2.   Olyan kategóriájú LED-es fényforrások esetében, amelyeknél Tb-hőmérséklet van megadva, a hőmérséklet-tartományt a megfelelő adatlapon szereplő Tb-hőmérséklet határozza meg, amelyet addig kell emelni, hogy magában foglalja az 1. melléklet vonatkozó adatlapján meghatározott legnagyobb vizsgálati hőmérsékletet, a Tb-ponthoz tartozó hőmérsékletnek pedig minden mérés előtt stabilizálódnia kell.

5.2.   Feszültség

A méréseket a vonatkozó vizsgálati feszültségen kell végezni.

5.3.   A fényerősség és a színkoordináták mérésének iránya

Az 5.1. szakaszban meghatározott hőmérsékleti tartományban valamennyi fényerősségérték és színkoordináta azonos irányban is mérhető. Ennek az iránynak olyannak kell lennie, hogy a fényerősség minden mérés esetében meghaladja a 20 cd-t.

5.4.   Fényáramértékek magas hőmérsékleten

Az 5.1. szakasz szerint meghatározott tartományba eső T magas hőmérsékleteken a fényáram értékeit úgy lehet kiszámítani, hogy az e melléklet 1.2. szakasza szerint mért fényáramértéket korrigálják az 5.3. szakaszban leírt fényerősségértékek és a következő hőmérsékleten mért fényerősségérték hányadosával:

a)

beépített hőelvezető megléte esetén 23 °C-on;

b)

amennyiben a Tb-hőmérséklet meghatározásra került, Tb-hőmérsékleten.

5.5.   Színváltozás

A színváltozás az összes (x, y színkoordinátákkal megadott) színpontnak az 5.1. szakasz szerint meghatározott tartományba eső T magas hőmérsékleteken bekövetkező legnagyobb eltérése a következő hőmérsékleten mért (x0, y0) színponttól:

a)

beépített hőelvezető megléte esetén 23 °C-on:

max{√[(x(T) – x0(23 °C))2 + (y(T) – y0(23 °C))2]};

b)

amennyiben a Tb-hőmérséklet meghatározásra került, Tb-hőmérsékleten:

max{√[(x(T) – x0(Tb))2 + (y(T) – y0(Tb))2]}.


(*1)  A tűréshatárok tekintetében a fényáram legnagyobb eltérését úgy kell megállapítani, hogy a vizsgálati feszültségen mért fényáramot kell viszonyítási értéknek venni. A vizsgálati feszültségen és a feszültségtartomány határértékei között a fényáramnak lényegében egységesen kell viselkednie.


5. MELLÉKLET

A GYÁRTÓ ÁLTAL ELVÉGZENDŐ MINŐSÉG-ELLENŐRZÉSI ELJÁRÁSOKRA VONATKOZÓ MINIMÁLIS KÖVETELMÉNYEK

1.   ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A megfelelőségi követelmények akkor tekinthetők fénytani, geometriai, vizuális és elektromos szempontból teljesítettnek, ha az 1. melléklet megfelelő adatlapján a sorozatgyártású LED-es fényforrásokra meghatározott tűrések, valamint a megfelelő adatlapon a lámpafejekre meghatározott tűrések teljesülnek.

2.   A GYÁRTÓ ÁLTAL VÉGZETT AZONOSSÁGI ELLENŐRZÉSEK MINIMUMKÖVETELMÉNYEI

A gyártónak vagy a jóváhagyási jel jogosultjának minden egyes LED-es fényforrástípusra vonatkozóan ezen előírás rendelkezéseivel összhangban, megfelelő időközönként vizsgálatokat kell végeznie.

2.1.   A vizsgálatok jellege

Az ezen előírásoknak való megfelelést ellenőrző vizsgálatok a fénytani, geometriai és optikai jellemzőkre terjednek ki.

2.2.   Vizsgálati módszerek

2.2.1.   A vizsgálatokat általában az ezen előírásban meghatározott módszerek szerint kell elvégezni.

2.2.2.   Az e melléklet 2.2.1. szakaszának alkalmazása céljából rendszeresen kalibrálni kell a vizsgálóberendezést, és a mért eredményeknek korrelálniuk kell az illetékes hatóság által végzett mérésekkel.

2.3.   A mintavétel módja

A LED-es fényforrások mintáit véletlenszerűen kell kiválasztani egy egységes gyártási tételből. Egységes tétel alatt a gyártó gyártási módszerei szerint meghatározott azonos típusú LED-es fényforrások csoportját kell érteni.

2.4.   Vizsgált és feljegyzett jellemzők

A LED-es fényforrásokat a 6. melléklet 1. táblázatában felsorolt jellemzőcsoportokat követve kell megvizsgálni, és a vizsgálati eredményeket az említett jellemzőcsoportok szerint kell feljegyezni.

2.5.   Elfogadhatósági kritériumok

A gyártó vagy a jóváhagyás jogosultja felelős a vizsgálati eredmények statisztikai elemzéséért, amelyre az ezen előírás 4.1. szakaszában a gyártás megfelelőségének ellenőrzésére előírt rendelkezések teljesítése érdekében van szükség.

A megfelelőség akkor biztosított, ha az elfogadható nem megfelelőségnek a 6. melléklet 1. táblázatban jellemzőcsoportonként megadott szintjét nem lépik túl. Ez azt jelenti, hogy bármelyik LED-es fényforrástípus jellemzőinek bármelyik jellemzőcsoportja esetében a csoportra vonatkozó követelményeknek meg nem felelő LED-es fényforrások száma nem haladja meg a 6. melléklet idevágó 2., 3. vagy 4. táblázatában megadott megfelelőségi határértéket.

Megjegyzések: A LED-es fényforrásokra vonatkozó minden egyes követelményt jellemzőnek kell tekinteni.


6. MELLÉKLET

A GYÁRTÓI VIZSGÁLATI EREDMÉNYEKRE VONATKOZÓ MINTAVÉTELI ÉS MEGFELELŐSÉGI SZINTEK

1. táblázat

Jellemzők

A jellemzők csoportosítása

A LED-es fényforrástípusok vizsgálati eredményeinek csoportosítása (*1)

12 havi minta minimuma csoportonként (*1)

A nem megfelelőség elfogadható szintje jellemzőcsoportonként (százalék)

Jelölés, olvashatóság és tartósság

Valamennyi olyan típus, amelynek megegyeznek a külső méretei

315

1

A LED-es fényforrás külső méretei (a lámpafej/alap nélkül)

Valamennyi ugyanolyan kategóriájú típus

200

1

A lámpafej és az alap méretei

Valamennyi ugyanolyan kategóriájú típus

200

6,5

A fénykibocsátó felülethez és a belső elemekhez kapcsolódó méretek (*2)

Valamennyi adott típusú LED-es fényforrás

200

6,5

A teljesítmény, szín és fényáram kezdeti mért értékei (*2)

Valamennyi adott típusú LED-es fényforrás

200

1

A normalizált fényerősség vagy a halmozott fényáram eloszlása

Valamennyi adott típusú LED-es fényforrás

20

6,5

A 2. táblázat tartalmazza a jellemzők csoportjaira vonatkozó vizsgálati eredmények különböző számtartományaihoz hozzárendelt, az elfogadás tekintetében megállapított határértékeket az előírásoknak meg nem felelő minták megengedett legnagyobb számaként megadva. Ezek a határértékek – legalább 0,95 megfelelőségi valószínűséget feltételezve – a nem megfelelőség 1 százalékos elfogadható szintjén alapulnak.

2. táblázat

Az egyes jellemzőkre vonatkozó vizsgálati eredmények száma

Az elfogadás tekintetében megállapított határérték

20

0

21–50

1

51–80

2

81–125

3

126–200

5

201–260

6

261–315

7

316–370

8

371–435

9

436–500

10

501–570

11

571–645

12

646–720

13

721–800

14

801–860

15

861–920

16

921–990

17

991–1 060

18

1 061 –1 125

19

1 126 –1 190

20

1 191 –1 249

21

A 3. táblázat tartalmazza a jellemzők csoportjaira vonatkozó vizsgálati eredmények különböző számtartományaihoz hozzárendelt, az elfogadás tekintetében megállapított határértékeket az előírásoknak meg nem felelő minták megengedett legnagyobb számaként megadva. Ezek a határértékek – legalább 0,95 megfelelőségi valószínűséget feltételezve – a nem megfelelőség 6,5 százalékos elfogadható szintjén alapulnak.

3. táblázat

Az eredményekben szereplő LED-es fényforrások száma

Határérték

Az eredményekben szereplő LED-es fényforrások száma

Határérték

Az eredményekben szereplő LED-es fényforrások száma

Határérték

20

3

500–512

44

881–893

72

21–32

5

513–526

45

894–907

73

33–50

7

527–540

46

908–920

74

51–80

10

541–553

47

921–934

75

81–125

14

554–567

48

935–948

76

126–200

21

568–580

49

949–961

77

201–213

22

581–594

50

962–975

78

214–227

23

595–608

51

976–988

79

228–240

24

609–621

52

989–1 002

80

241–254

25

622–635

53

1 003 –1 016

81

255–268

26

636–648

54

1 017 –1 029

82

269–281

27

649–662

55

1 030 –1 043

83

282–295

28

663–676

56

1 044 –1 056

84

296–308

29

677–689

57

1 057 –1 070

85

309–322

30

690–703

58

1 071 –1 084

86

323–336

31

704–716

59

1 085 –1 097

87

337–349

32

717–730

60

1 098 –1 111

88

350–363

33

731–744

61

1 112 –1 124

89

364–376

34

745–757

62

1 125 –1 138

90

377–390

35

758–771

63

1 139 –1 152

91

391–404

36

772–784

64

1 153 –1 165

92

405–417

37

785–798

65

1 166 –1 179

93

418–431

38

799–812

66

1 180 –1 192

94

432–444

39

813–825

67

1 193 –1 206

95

445–458

40

826–839

68

1 207 –1 220

96

459–472

41

840–852

69

1 221 –1 233

97

473–485

42

853–866

70

1 234 –1 249

98

486–499

43

867–880

71

 

 

A 4. táblázat tartalmazza a jellemzők csoportjaira vonatkozó vizsgálati eredmények különböző számtartományaihoz hozzárendelt, az elfogadás tekintetében megállapított határértékeket az eredmények százalékos arányában kifejezve, legalább 0,95-os megfelelőségi valószínűséget feltételezve.

4. táblázat

Az egyes jellemzőkre vonatkozó vizsgálati eredmények száma

Határértékek az eredmények százalékában megadva.

A nem megfelelő eredmények elfogadható aránya 1 %

Határértékek az eredmények százalékában megadva.

A nem megfelelő eredmények elfogadható aránya 6,5 %

1 250

1,68

7,91

2 000

1,52

7,61

4 000

1,37

7,29

6 000

1,30

7,15

8 000

1,26

7,06

10 000

1,23

7,00

20 000

1,16

6,85

40 000

1,12

6,75

80 000

1,09

6,68

100 000

1,08

6,65

1 000 000

1,02

6,55


(*1)  Az értékelés általában az egyes gyárakban előállított sorozatgyártású LED-es fényforrásokra terjed ki. A gyártó azonos típusra vonatkozó, különböző gyárakból származó eredményeket is összegyűjthet, feltéve, hogy a gyárak ugyanazt a minőségügyi és minőségirányítási rendszert alkalmazzák.

(*2)  Amennyiben a LED-es fényforrásnak több világítási funkciója is van, a jellemzők (méretek, teljesítmény, szín és fényáram) csoportosítása mindegyik elemre külön-külön vonatkozik.


7. MELLÉKLET

A TÍPUSJÓVÁHAGYÓ HATÓSÁG ÁLTAL VÉGZETT HELYSZÍNI ELLENŐRZÉSEKRE VONATKOZÓ MINIMUMKÖVETELMÉNYEK

1.   Általános rendelkezések

A megfelelőségi követelmények akkor tekinthetők fénytani, geometriai, vizuális és elektromos szempontból teljesítettnek, ha az 1. melléklet megfelelő adatlapján a sorozatgyártású LED-es fényforrásokra meghatározott tűrések, valamint a megfelelő adatlapon a lámpafejekre meghatározott tűrések teljesülnek.

2.   A tömeggyártású LED-es fényforrások megfelelősége nem kétséges, ha az eredmények megfelelnek az ezen előírás 8. mellékletében előírtaknak.

3.   A megfelelőséget kétségbe kell vonni, és a gyártót fel kell szólítani a gyártási eljárás módosítására, ha az eredmények nem felelnek meg az ezen előírás 8. mellékletében foglaltaknak.

4.   E melléklet 3. szakaszának alkalmazása esetén két hónapon belül további 250 LED-es fényforrásból álló mintát kell véletlenszerűen venni a legutóbbi gyártási sorozatból.


8. MELLÉKLET

A HELYSZÍNI ELLENŐRZÉS ÁLTAL JÓVÁHAGYOTT MEGFELELŐSÉG

A megfelelőség jóváhagyásáról vagy elvetéséről a táblázatban megadott értékeknek megfelelően kell dönteni. A LED-es fényforrásokat minden jellemzőcsoport tekintetében a táblázatban megadott értékek alapján kell jóváhagyni vagy elutasítani (1).

 

1 % (*1)

6,5 % (*1)

Elfogadás

Elutasítás

Elfogadás

Elutasítás

Az első minta mérete: 125 egység

2

5

11

16

Ha a nem megfelelő egységek száma nagyobb, mint 2 (11), de kevesebb, mint 5 (16), akkor egy 125 egységből álló második mintát kell venni, és a 250 egységet együtt kell megvizsgálni

6

7

26

27


(1)  A javasolt rendszer a LED-es fényforrások megfelelőségének értékelésére szolgál annak alapján, hogy a nem megfelelő értékek elfogadható aránya 1, illetve 6,5 százalék, és a „Sampling Plans and Procedures for Inspection by Attributes” (Mintavételi tervek és eljárások jellemzők alapján történő ellenőrzéshez) című 60410. IEC-kiadvány szerinti, a rendes vizsgálatra vonatkozó kettős mintavételi terven alapul.

(*1)  A LED-es fényforrásokat a 6. melléklet 1. táblázatában felsorolt jellemzőcsoportokat követve kell megvizsgálni és a vizsgálati eredményeket az említett jellemzőcsoportok szerint kell feljegyezni.


9. MELLÉKLET

MÓDSZER A FÉNYKIBOCSÁTÓ TERÜLET FÉNYSŰRŰSÉGKONTRASZTJÁNAK ÉS FÉNYSŰRŰSÉGE EGYENLETESSÉGÉNEK MÉRÉSÉRE

1.   A fénysűrűségmérő berendezésnek képesnek kell lennie arra, hogy egyértelműen megkülönböztesse, hogy a vizsgált LED-es fényforrás esetében a fénykibocsátó terület fénysűrűségkontrasztja az előírt szint fölött vagy alatt van.

Ezenkívül a szóban forgó berendezésnek a vizsgált LED-es fényforrás fénykibocsátó területénél nagyobb területen 20 μm-es vagy annál kisebb felbontással kell rendelkeznie. Ha a szóban forgó berendezés felbontása 10 μm-nél kisebb, a szomszédos fénysűrűségmérési értékeket úgy kell átlagolni, hogy egy 10 μm és 20 μm közötti felület fénysűrűségértékét reprezentálják.

2.   Egy adott terület fénysűrűségméréseit mindkét irányban egyenlő távolságra lévő rácspontokon kell elvégezni.

3.   Az 1a. és az 1b. zónát egy olyan terület fénysűrűségméréséből kell meghatározni, amely az 1. melléklet vonatkozó adatlapján meghatározott névleges kibocsátási dobozból áll, és amelyet minden oldalon megnöveltek a doboz megfelelő méretének 10 %-ával (lásd az 1. ábrát). Az L98 érték az említett fénysűrűségmérések valamennyi értékének 98. percentilise.

3.1.   Az 1a. zóna (fénykibocsátó terület) a legkisebb olyan körülírható négyszög, amelynek a tájolása megegyezik a névleges kibocsátási dobozéval, és amely magában foglal minden olyan fénysűrűségmérést, amelynek az értéke megegyezik az L98 érték legalább 10 %-ával. Az L1 érték az 1a. zónában végrehajtott összes fénysűrűségmérés értékének számtani átlaga (lásd a 2. ábrát). Az R0,1 értéke az 1a. zóna azon felületének aránya, ahol a fénysűrűségérték meghaladja az L1 érték 10 %-át. Az R0,7 értéke az 1a. zóna azon felületének aránya, ahol a fénysűrűségérték meghaladja az L1 érték 70 %-át.

3.2.   Az 1b. zóna a legkisebb olyan körülírható négyszög, amelynek a tájolása megegyezik a névleges kibocsátási dobozéval, és amely magában foglal minden olyan fénysűrűségmérést, amelynek az értéke megegyezik az L98 érték legalább 70 %-ával.

4.   A 2. zóna mindkét irányban 1,5-szerese a névleges kibocsátási doboz 1. melléklet vonatkozó adatlapján meghatározott méretének, és a névleges kibocsátási dobozra szimmetrikusan helyezkedik el, d0 = 0,2 mm távolságra az 1a. zónától, hacsak az adatlapon másként nem szerepel (lásd a 3. ábrát). Az L2 érték a 2. zónában mért valamennyi, a legnagyobb értékeknek megfelelő fénysűrűségérték 1 %-ának számtani átlaga.

Amennyiben a vonatkozó adatlapon az van megadva, hogy az 1a. zónának (fénykibocsátó területnek) több oldala állítja elő a világos-sötét határvonalat, akkor az L2 értéket minden oldalon meg kell határozni a fentiek szerint.

5.   A fénysűrűségkontraszt értéke(i) az 1a. zóna L1 fénysűrűségértékének és a 2. zóna (zónák) L2 fénysűrűségértékének hányadosa.

6.   Amennyiben az 1. melléklet vonatkozó adatlapján meghatározott névleges kibocsátási doboz fel van osztva n területre (pl. n = 1 × 4), ugyanez a felosztás vonatkozik az 1a. zónára is.

6.1.   Az n terület mindegyikénél az L1,i érték (i = 1, …, n) a megfelelő területen végrehajtott összes fénysűrűségmérés értékének számtani átlaga.

6.2.   A ΔL értéke valamennyi L1,i fénysűrűségérték legnagyobb relatív szórása az L1 fénysűrűségértéktől.

ΔL = Max {(L1,i – L1)/L1; i = 1, …, n}

1. ábra

A névleges kibocsátási doboz megnövelése

Image

Névleges kibocsátási doboz (a méretet és a helyzetet az adatlap határozza meg)

A fényerősségmérések területe

Vonatkoztatási sík

Vonatkoztatási tengely

2. ábra

Az 1a. és az 1b. zóna meghatározása

Image

1b. zóna (minden olyan értéket magában foglal, amely ≥ L98 70 %-a )

1a. zóna (minden olyan értéket magában foglal, amely ≥ L98 10 %-a )

Vonatkoztatási sík

Vonatkoztatási tengely

3. ábra

A 2. zóna meghatározása

Image

— A névleges kibocsátási doboz méretének 1,5- szerese

— d0 távolság az 1a. zóna világos-sötét határvonalától

2. zóna

Vonatkoztatási sík

Vonatkoztatási tengely


Top