Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0246

    A Tanács (EU) 2017/246 végrehajtási határozata (2017. február 7.) a schengeni térség általános működését veszélyeztető kivételes körülmények fennállása esetén végzendő ideiglenes belső határellenőrzés fenntartására vonatkozó ajánlásról

    HL L 36., 2017.2.11, p. 59–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/246/oj

    11.2.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 36/59


    A TANÁCS (EU) 2017/246 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2017. február 7.)

    a schengeni térség általános működését veszélyeztető kivételes körülmények fennállása esetén végzendő ideiglenes belső határellenőrzés fenntartására vonatkozó ajánlásról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a személyek határátlépésére irányadó szabályok uniós kódexéről (Schengeni határ-ellenőrzési kódex) szóló, 2016. március 9-i (EU) 2016/399 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 29. cikkére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)

    A Schengeni határ-ellenőrzési kódex 29. cikkével összhangban a Tanács 2016. május 12-én a Bizottság javaslata alapján végrehajtási határozatot fogadott el a schengeni térség általános működését veszélyeztető kivételes körülmények fennállása esetén végzendő ideiglenes belső határellenőrzésekről szóló ajánlás megállapításáról (2).

    (2)

    A Tanács öt schengeni államnak (Ausztria, Németország, Dánia, Svédország és Norvégia) ajánlotta, hogy hat hónapig arányos ideiglenes határellenőrzést tartsanak fenn bizonyos belső határszakaszaikon, ezáltal kezelve a görögországi külső határellenőrzésben mutatkozó hiányosságokból, valamint a Görögországba érkező és onnan más schengeni államokba tartó irreguláris migránsok továbbutazásából fakadó, ezen államok közrendjét és belső biztonságát fenyegető súlyos veszélyeket. Ezt az időszakot a Tanács a Bizottság javaslata alapján 2016. november 11-én további három hónappal meghosszabbította.

    (3)

    A Schengeni határ-ellenőrzési kódex 25. és 29. cikke értelmében a Tanács által ajánlott kezdeti időszak meghosszabbítható, amennyiben a kivételes körülmények továbbra is fennállnak.

    (4)

    A 2016. november 11-i ajánlás előírta az érintett schengeni államoknak, hogy havonta tegyenek jelentést a Bizottságnak a végrehajtott ellenőrzések eredményéről és adott esetben az ellenőrzés további szükségességére vonatkozó értékelésről. A Bizottság valamennyi érintett schengeni államtól megkapta a jelentéseket. Az ezekben foglalt információkból az derül ki, hogy az ellenőrzés az ajánlásban meghatározott feltételeknek megfelelően valósult meg. A jelentések továbbá alátámasztják az érintett államokban fennálló helyzet fokozatos stabilizálódását, mivel folyamatosan csökkent azon személyek száma, akik esetében megtagadták a beléptetést, és a benyújtott menedékjog iránti kérelmek száma is mérséklődött.

    (5)

    Ugyanakkor az elért eredmények ellenére a valamennyi belső határellenőrzés megszüntetését és a schengeni térség rendes működéséhez való visszatérést lehetővé tevő, a schengeni rendszer helyreállítását célzó ütemtervben foglalt feltételek egyelőre nem teljesülnek maradéktalanul. Továbbá, a folyamatos javulás ellenére és azzal együtt is, hogy Görögországban 2016 folyamán számottevő mértékben javult a külső határellenőrzés, Görögországban még mindig jelentős számú irreguláris migráns tartózkodik. A korábbi tendenciákból kiindulva az irreguláris migránsok Görögországból történő továbbutazása által leginkább érintett tagállamok változatlanul ki vannak téve a szabálytalan továbbutazással összefüggő kockázatoknak.

    (6)

    A „Schengeni rendszer helyreállítása – ütemterv” című közleményében a Bizottság meghatározta a teljeskörűen működő schengeni térséghez való visszatérés érdekében végrehajtandó különféle szakpolitikai intézkedéseket. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség működésének teljes körűvé tétele jelenleg is gyorsított ütemben zajlik, hogy az ügynökség 2017 februárjától segítséget tudjon nyújtani Görögország északi külső határán.

    (7)

    A schengeni rendszer helyreállítását célzó ütemterv fontos elemként határozta meg az EU–Törökország nyilatkozat végrehajtását. A negyedik eredményjelentés (3) alátámasztja, hogy a nyilatkozat végrehajtása terén a számos kihívás ellenére is folyamatos az előrehaladás. A nyilatkozat végrehajtása mindazonáltal állandó nyomon követést igényel. Ugyanez érvényes a nyugat-balkáni útvonallal foglalkozó vezetői találkozón elfogadott nyilatkozatban előirányzott együttműködésre is.

    (8)

    A közrendet vagy a belső biztonságot súlyosan fenyegető, illetve a schengeni térség általános működését veszélyeztető kivételes körülmények tehát továbbra is fennállnak.

    (9)

    A fentiekben ismertetett tényekre való tekintettel indokoltnak tűnik, hogy a jelenleg ideiglenes belső határellenőrzést végző schengeni államok – nevezetesen Ausztria, Németország, Dánia, Svédország és a társult ország Norvégia – számára végső eszközként engedélyezzék az ellenőrzés további fenntartását, a Schengeni határ-ellenőrzési kódex 29. cikkével összhangban.

    (10)

    A mostani szakaszban rendelkezésre álló tényadatok alapján a meghosszabbítás nem haladhatja meg a jelen végrehajtási határozat elfogadásának napjától számított három hónapot.

    (11)

    Azoknak a tagállamoknak, amelyek e végrehajtási határozat értelmében fenn kívánják tartani a belső határellenőrzést, erről értesíteniük kell a többi tagállamot, az Európai Parlamentet és a Bizottságot.

    (12)

    Az érintett tagállamoknak az ellenőrzésre vonatkozó döntést megelőzően meg kell vizsgálniuk, hogy az azonosított veszélyt hatékonyan el lehetne-e hárítani a határellenőrzéstől eltérő, egyéb intézkedésekkel – például a rendőrségi hatásköröknek a Schengeni határ-ellenőrzési kódex 23. cikkével összhangban történő gyakorlásával –, és csak végső eszközként folyamodhatnak a belső határellenőrzés visszaállításához, amennyiben a határforgalom-ellenőrzésre irányuló enyhébb intézkedések nem képesek kielégítően kezelni az azonosított veszélyeket. Az érintett tagállamoknak az értesítésben ismertetniük kell e vizsgálat eredményét és a határellenőrzés fenntartása mellett szóló érveket.

    (13)

    E végrehajtási határozat értelmében a határellenőrzés kizárólag a szükséges mértékben, az ellenőrzés intenzitását a feltétlenül szükséges minimumra korlátozva és a körülményekhez igazodva tartható fenn. Ennek megfelelően előirányozható, hogy a beáramlás további mérséklődése esetén felfüggesszék az adott határszakaszokon végzett ellenőrzést. Az ellenőrzés csakis célzottan, folyamatosan frissített kockázatelemzés és hírszerzési információk alapján végezhető, ezáltal optimalizálva az ellenőrzés előnyeit és korlátozva a szabad mozgásra gyakorolt negatív hatásait. Az adott határszakaszokon végzett ellenőrzés által érintett schengeni államok számára rendszeresen lehetőséget kell biztosítani az ellenőrzés szükségességére vonatkozó véleményük kifejtésére; és az ellenőrzés visszaállítása mellett döntő schengeni államoknak figyelembe kell venniük e véleményeket az ellenőrzés szükségességének felülvizsgálata során, az ellenőrzés fokozatos megszüntetése céljából.

    (14)

    E végrehajtási határozat végrehajtása során minden hónap végén késedelem nélkül el kell juttatni a Bizottságnak és a Tanácsnak a végrehajtott ellenőrzések eredményeit tartalmazó teljes körű jelentést, adott esetben az ellenőrzés további szükségességére vonatkozó értékeléssel együtt. A jelentésnek tartalmaznia kell az ellenőrzött személyek összesített számát, az ellenőrzés nyomán megtagadott beléptetések összesített számát, az ellenőrzés nyomán kiadott kiutasítási határozatok összesített számát, valamint a belső határ-ellenőrzési pontokon benyújtott menedékjog iránti kérelmek összesített számát.

    (15)

    A Tanács nyugtázza, hogy a Bizottság továbbra is együttműködést kíván folytatni az érintett schengeni államokkal az ideiglenes belső határellenőrzés fokozatos megszüntetése érdekében, hogy a lehető leghamarabb helyreálljon a schengeni térség rendes működése.

    (16)

    A Tanács nyugtázza továbbá, hogy a Bizottság szorosan nyomon kívánja követni e végrehajtási határozat alkalmazását,

    AJÁNLJA, HOGY:

    1.

    Ausztria, Németország, Dánia, Svédország és Norvégia 2017. február 11-től kezdődően legfeljebb három hónapos időtartamig tartsa fenn az arányos ideiglenes határellenőrzést a következő belső határokon:

    Ausztria az osztrák–magyar és az osztrák–szlovén szárazföldi határon;

    Németország a német–osztrák szárazföldi határon;

    Dánia a Németországba kompjáratokat üzemeltető dán kikötőkben és a dán–német szárazföldi határon;

    Svédország a déli és nyugati rendőrségi körzetben található svéd kikötőkben és az Öresund hídon;

    Norvégia a Dániába, Németországba és Svédországba kompjáratokat üzemeltető norvég kikötőkben.

    2.

    Az említett ellenőrzéseknek az ezen ajánlás alapján történő további fenntartására vonatkozó döntést megelőzően az érintett tagállamoknak párbeszédet kell folytatniuk a megfelelő tagállammal (tagállamokkal) annak biztosítása érdekében, hogy csakis ott kerüljön sor belső határellenőrzésre, ahol az szükségesnek és arányosnak minősül. Emellett az érintett tagállamoknak a Schengeni határ-ellenőrzési kódex rendelkezéseivel összhangban biztosítaniuk kell, hogy a belső határellenőrzésre csak végső megoldásként kerüljön sor, ha más alternatív intézkedésekkel nem érhető el azonos eredmény, és kizárólag a belső határ azon szakaszain, ahol az ellenőrzés szükségesnek és arányosnak minősül. Az érintett tagállamoknak minderről megfelelően értesíteniük kell a többi tagállamot, az Európai Parlamentet és a Bizottságot.

    3.

    A határellenőrzést célzottan, folyamatosan frissített kockázatelemzésre és hírszerzési információkra alapozva kell végezni, hatályát, gyakoriságát, helyét és idejét pedig szigorúan a súlyos veszély kezeléséhez és a közrend, illetve a belső biztonság védelméhez szükséges mértékűre kell korlátozni. Az e végrehajtási határozat nyomán belső határellenőrzést végző tagállamoknak hetente felül kell vizsgálniuk az ellenőrzés szükségességét, gyakoriságát, helyét és idejét, az ellenőrzés intenzitását a szóban forgó veszély mértékéhez kell igazítaniuk, és az ellenőrzést adott esetben fokozatosan meg kell szüntetniük, valamint havonta késedelem nélkül jelentést kell tenniük a Bizottságnak és a Tanácsnak.

    Kelt Brüsszelben, 2017. február 7-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    L. GRECH


    (1)  HL L 77., 2016.3.23., 1. o.

    (2)  HL L 151., 2016.6.8., 8. o.

    (3)  Negyedik eredményjelentés az EU–Törökország nyilatkozat végrehajtásáról (COM(2016) 792).


    Top