Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0400

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/400 rendelete (2016. március 9.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodásban foglalt védzáradék és kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásáról

    HL L 77., 2016.3.23, p. 53–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/400/oj

    23.3.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 77/53


    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/400 RENDELETE

    (2016. március 9.)

    az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodásban foglalt védzáradék és kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásáról

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (2) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

    mivel:

    (1)

    A Tanács 2009. június 15-én felhatalmazta a Bizottságot, hogy tárgyalásokat kezdjen a Moldovai Köztársasággal az Unió és a Moldovai Köztársaság közötti társulást létrehozó megállapodás megkötéséről.

    (2)

    E tárgyalások lezárultak, és 2014. június 27-én aláírták az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodást (2) (a továbbiakban: a megállapodás), amelynek ideiglenes alkalmazása 2014. szeptember 1-jétől megkezdődött.

    (3)

    Szükséges meghatározni azokat az eljárásokat, amelyek garantálják a Moldovai Köztársasággal való megállapodás szerinti védzáradék hatékony alkalmazását.

    (4)

    A megállapodás emellett tartalmaz egy kijátszásellenes mechanizmust a kedvezményes vámtételek ideiglenes felfüggesztésére. E mechanizmus hatékony alkalmazására vonatkozóan is meg kell határozni az eljárásokat.

    (5)

    A megállapodás 165. cikkének (1) bekezdése szerint védintézkedések csak akkor mérlegelhetők, ha a kérdéses terméket – abszolút értékben vagy az uniós termeléshez viszonyítva – olyan megnövekedett mennyiségben és olyan feltételek mellett importálják az Unióba, hogy az a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékek uniós termelőinek súlyos kárt okoz, vagy azokat ilyen kárral fenyegeti.

    (6)

    Meg kell határozni a megállapodás 169. cikkében említett bizonyos fogalmakat, így például a „súlyos kár”, a „fenyegető súlyos kár” és az „átmeneti időszak” fogalmát.

    (7)

    A megállapodás figyelemmel kísérését és felülvizsgálatát, valamint a vizsgálatokat és a védintézkedések szükség szerinti előírását a lehető legátláthatóbb módon kell elvégezni.

    (8)

    A tagállamoknak be kell nyújtaniuk a Bizottságnak a tagállamokban tapasztalható olyan behozatali tendenciákra vonatkozó információkat – többek között a rendelkezésre álló bizonyítékokat –, amelyek védintézkedések alkalmazását tehetik szükségessé.

    (9)

    A Moldovai Köztársaságból az Unióba irányuló összes behozatalra vonatkozó statisztikák megbízhatósága ezért döntő fontosságú annak megállapítására, hogy a védintézkedések alkalmazásának feltételei teljesülnek-e.

    (10)

    Amennyiben elegendő meggyőző bizonyíték áll rendelkezésre az eljárás megindításának indokolására, a Bizottságnak értesítést kell közzétennie az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

    (11)

    Részletesen rendelkezni kell a vizsgálatok megindításáról, az érdekelt feleknek az összegyűjtött információkhoz való hozzáféréséről és az azokba való betekintéséről, az érdekelt felek meghallgatásáról, valamint e felek azon lehetőségéről, hogy álláspontjukat ismertethessék.

    (12)

    A megállapodás 166. cikkének (1) bekezdése szerint a Bizottságnak a vizsgálat megindításáról írásban értesítenie kell a Moldovai Köztársaságot, és konzultálnia kell vele.

    (13)

    Annak érdekében, hogy az érintett gazdasági szereplők jogbiztonsága növekedjék, szükséges megállapítani a vizsgálat megkezdésére és a védintézkedések szükségességéről szóló határozatok gyors meghozatalára vonatkozó határidőket is.

    (14)

    A védintézkedések alkalmazását vizsgálatnak kell megelőznie, arra is figyelemmel, hogy a megállapodás 167. cikkében leírt kritikus körülmények fennállása esetén a Bizottságnak lehetősége van átmeneti védintézkedéseket alkalmazni.

    (15)

    Védintézkedés csak oly mértékig és annyi ideig alkalmazható, amennyi a súlyos kár megelőzéséhez vagy orvoslásához és az alkalmazkodás megkönnyítéséhez szükséges. Meg kell határozni a védintézkedések maximális időtartamát, továbbá rögzíteni kell az ezen intézkedések meghosszabbítására és felülvizsgálatára vonatkozó külön rendelkezéseket.

    (16)

    A megállapodás 148. cikke rendelkezik az egyes mezőgazdasági termékekre és feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó kijátszásellenes mechanizmusról. E rendeletnek továbbá biztosítania kell a kedvezményes vámtételek legfeljebb hat hónapos időtartamra történő felfüggesztésének lehetőségét abban az esetben, ha az említett termékek behozatala meghaladja az éves behozatalra vonatkozóan a megállapodás XV–C. mellékletében meghatározott behozatali mennyiségeket.

    (17)

    Az átláthatóság érdekében a Bizottságnak éves jelentést kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a megállapodás végrehajtásáról, valamint a védintézkedések és a kijátszásellenes mechanizmus alkalmazásáról.

    (18)

    Annak érdekében, hogy a megállapodás rendelkezéseinek megfelelően az átmeneti és végleges védintézkedések elfogadásához, az előzetes felügyeleti intézkedések bevezetéséhez, a vizsgálatok intézkedéshozatal nélküli lezárásához, valamint a megállapodásban foglalt kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásához, a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni. Ezeket a végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3) megfelelően kell gyakorolni.

    (19)

    Az előzetes felügyeleti intézkedések és az átmeneti védintézkedések elfogadása esetében a tanácsadó bizottsági eljárást kell alkalmazni, tekintettel ezen intézkedések hatására, illetve a végleges védintézkedések elfogadásához viszonyított sorrendiségére. Átmeneti védintézkedéseket kell előírni abban az esetben, amennyiben az intézkedések késedelmes bevezetése nehezen helyreállítható kárhoz vezetne, vagy pedig abból a célból, hogy megelőzhető legyen a behozatal növekedéséből adódóan az uniós piacot érintő kedvezőtlen hatás. A Bizottságnak átmeneti védintézkedéseket előíró azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktusokat kell elfogadnia kellően indokolt esetekben, amikor ez rendkívül sürgős okból szükséges.

    (20)

    Szintén a tanácsadó bizottsági eljárást kell alkalmazni a kijátszásellenes mechanizmus keretében a kedvezményes vámtételek felfüggesztésére vonatkozó döntés meghozatalára vonatkozó végrehajtási jogi aktusok elfogadásához, tekintettel arra, hogy e jogi aktusokat a megállapodás XV–C. mellékletében felsorolt termékekre vonatkozó küszöbérték elérését követően gyorsan végre kell hajtani, figyelemmel arra, alkalmazásuk időtartama igen korlátozott. Annak érdekében, hogy megelőzhető legyen a behozatal növekedéséből adódóan az uniós piacot érintő kedvezőtlen hatás, a Bizottságnak azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktusokat kell elfogadnia azokban a kellően indokolt esetekben, amikor a megállapodásba foglalt kijátszásellenes mechanizmus értelmében ideiglenesen felfüggesztendők a preferenciális vámtarifák, és ez kellően indokolt esetben ez rendkívül sürgős okból szükséges.

    (21)

    A végleges védintézkedések bevezetéséhez és az ilyen intézkedések felülvizsgálatához a vizsgálóbizottsági eljárás alkalmazandó,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    I. FEJEZET

    ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

    1. cikk

    Tárgy és hatály

    (1)   E rendelet megállapítja a megállapodásban foglalt védzáradék és kijátszásellenes mechanizmus végrehajtásához szükséges rendelkezéseket.

    (2)   E rendelet a Moldovai Köztársaságból származó termékekre vonatkozik.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában:

    1.

    „termék”: az Unióból vagy a Moldovai Köztársaságból származó termék; a vizsgálatnak alávetett termék egy vagy több vámtarifasorra vagy annak egy alszegmensére vonatkozhat, az adott piaci körülményektől vagy az uniós gazdasági ágazatban általánosan alkalmazott bármilyen jellegű termékszegmentálástól függően;

    2.

    „érdekelt felek”: a szóban forgó termék behozatala által érintett felek;

    3.

    „uniós gazdasági ágazat”: a hasonló vagy közvetlenül versenyző termékeknek az Unió területén működő minden uniós termelője; vagy azok az uniós termelők, amelyeknek hasonló vagy közvetlenül versenyző termékekből álló össztermelése e termékek uniós össztermelésének jelentős részét alkotja, vagy amennyiben egy hasonló vagy közvetlenül versenyző termék csak egy az uniós gazdasági ágazatot alkotó termelők által gyártott több termék közül, az uniós gazdasági ágazat fogalmát azon meghatározott tevékenységekhez képest kell értelmezni, amelyek a hasonló vagy közvetlenül versenyző termék előállításában érintettek;

    4.

    „súlyos kár”: az uniós gazdasági ágazat helyzetére való utalás esetén annak általános és jelentős romlása;

    5.

    „fenyegető súlyos kár”: az uniós gazdasági ágazat helyzetére való utalás esetén a közvetlenül fenyegető súlyos kár;

    6.

    „átmeneti időszak”: a megállapodás hatálybalépésétől számított 10 éves időszak.

    II. FEJEZET

    VÉDELMI RENDELKEZÉSEK

    3. cikk

    Alapelvek

    (1)   Védintézkedés e rendelettel összhangban abban az esetben írható elő, ha egy, a Moldovai Köztársaságból származó terméket az adott termékre vonatkozó vámok csökkentése vagy eltörlése miatt – abszolút értékben vagy az uniós termeléshez viszonyítva – olyan megnövekedett mennyiségben és olyan feltételek mellett importálnak az Unióba, hogy az az uniós gazdasági ágazatnak súlyos kárt okoz, vagy azt ilyen kárral fenyegeti.

    (2)   A védintézkedés az alábbi intézkedéstípusok egyike lehet:

    a)

    az érintett termékre vonatkozó vámtétel megállapodás szerinti további csökkentésének felfüggesztése;

    b)

    az érintett termék vámtételének olyan szintre emelése, amely nem haladja meg a következők közül az alacsonyabbat:

    az érintett termékre vonatkozó hatályos legnagyobb kedvezményes vámtétel az intézkedés meghozatalának időpontjában; vagy

    a megállapodás 147. cikke értelmében a XV. melléklet jegyzékeiben meghatározott vám alapértéke.

    4. cikk

    Eljárás indítása

    (1)   A Bizottság eljárást indít bármely tagállam, vagy bármely jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező bármely, az uniós gazdasági ágazat nevében eljáró szövetség kérelmére vagy a Bizottság saját kezdeményezésére, amennyiben a Bizottság számára nyilvánvaló, hogy az 5. cikk (5) bekezdésében említett tényezők alapján elegendő meggyőző bizonyíték áll rendelkezésre, amely az eljárás megindítását indokolja.

    (2)   A kérelem általánosságban a következő információkat tartalmazza: az érintett termék behozatala növekedésének abszolút és viszonylagos értelemben vett mértéke és mennyisége, a megnövekedett behozatallal elért belföldi piaci részesedés, valamint az értékesítés, a termelés, a termelékenység, a kapacitáskihasználás, a nyereség és veszteség, illetve az uniós gazdaságra vonatkozó foglalkoztatás szintjének változásai.

    (3)   Eljárás akkor is indítható, ha egy vagy több tagállamba koncentrálódó megnövekedett behozatal tapasztalható, és ha nyilvánvaló, hogy az 5. cikk (5) bekezdésében említett tényezők alapján elegendő meggyőző bizonyíték áll rendelkezésre, amely indokolja az eljárás megindítását.

    (4)   A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot, ha úgy tűnik, hogy a Moldovai Köztársaságból érkező behozatal alakulása védintézkedéseket tesz szükségessé. A tájékoztatásba belefoglalják az (1) és (2) bekezdésben, illetve adott esetben a (3) bekezdésben említett bizonyítékokat.

    (5)   A Bizottság tájékoztatja a tagállamokat, ha az (1) bekezdés alapján eljárás megindítására irányuló kérelem érkezett be hozzá, vagy ha az eljárás saját kezdeményezésre való megindítását helyénvalónak tartja.

    (6)   Amennyiben nyilvánvaló, hogy elegendő meggyőző bizonyíték áll rendelkezésre ahhoz, hogy alátámassza az eljárás megindításának indokoltságát, a Bizottság eljárást indít, és a vizsgálatok megindításáról értesítést tesz közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Az eljárás megindítására az (1) bekezdés alapján benyújtott kérelem Bizottsághoz történő beérkezésétől számított egy hónapon belül kerül sor.

    (7)   A (6) bekezdésben említett értesítés:

    a)

    tartalmazza a kapott információk összegzését és előírja, hogy minden lényeges információt közölni kell a Bizottsággal;

    b)

    meghatározza azt az időtartamot, amelyen belül az érdekelt felek írásban közölhetik álláspontjukat és információkat nyújthatnak be a Bizottságnak, amennyiben az eljárás során figyelembe kell venni ilyen álláspontokat és információkat;

    c)

    meghatározza továbbá azt az időszakot, amelyen belül az érdekelt felek a 5. cikk (9) bekezdésének megfelelően a Bizottságtól szóbeli meghallgatást kérhetnek.

    5. cikk

    Vizsgálat

    (1)   A 4. cikk (6) bekezdésében említett értesítés közzétételét követően a Bizottság vizsgálatot folytat le.

    (2)   A Bizottság tájékoztatást kérhet a tagállamoktól, a tagállamok pedig minden szükséges lépést megtesznek annak érdekében, hogy e kérésnek eleget tegyenek. Ha az információ közérdekű, és nem minősül bizalmasnak e rendelet 11. cikke értelmében, akkor az e cikk (8) bekezdésében foglaltak szerint csatolják azt a nem bizalmas aktához.

    (3)   Amennyiben lehetséges, a vizsgálatot a megindítása utáni hat hónapon belül le kell zárni. Ez az időtartam kivételes körülmények – például szokatlanul nagy számú érdekelt fél vagy összetett piaci helyzet – esetén további három hónappal meghosszabbítható. A Bizottság valamennyi érdekelt felet értesíti az ilyen esetleges meghosszabbításról, és megindokolja azt.

    (4)   A Bizottság minden olyan információt felkutat, amelyet szükségesnek tart a 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott feltételek megállapítása tekintetében, és – adott esetben – ezen információk ellenőrzésére törekszik.

    (5)   Az annak megállapítása iránt folytatott vizsgálat során, hogy a megnövekedett behozatalok az uniós gazdasági ágazat számára jelentős károkat okoztak-e, vagy azzal fenyegetnek-e, a Bizottság minden olyan objektív és számszerűsíthető jellegű releváns tényezőt értékel, amely hatással van az uniós gazdasági ágazat helyzetére, így különösen az érintett termék behozatala növekedésének abszolút és viszonylagos értelemben vett mértékét és mennyiségét, a megnövekedett behozatallal elért belföldi piaci részesedést, valamint az értékesítés, a termelés, a termelékenység, a kapacitáskihasználás, a nyereség és veszteség, illetve a foglalkoztatás szintjének változásait. Ez a lista nem kimerítő jellegű, és egyéb tényezőket, a így a készleteket, az árakat, a felhasznált tőke megtérülését és a pénzforgalmat is figyelembe veheti a Bizottság a súlyos kár vagy a fenyegető súlyos kár megállapításakor.

    (6)   A 4. cikk (7) bekezdésének b) pontja szerint információt benyújtó érdekelt felek, valamint a Moldovai Köztársaság képviselői írásbeli kérelemre a vizsgálattal összefüggésben betekintést nyerhetnek a Bizottság rendelkezésére bocsátott valamennyi információba – az Unió vagy a tagállamok hatóságai által készített belső dokumentumok kivételével –, feltéve, hogy ezek az információk ügyük előterjesztéséhez szükségesek és nem minősülnek bizalmasnak a 11. cikk értelmében, továbbá hogy a Bizottság a vizsgálat során felhasználja azokat. Az érdekelt felek közölhetik véleményüket a Bizottsággal a rendelkezésre bocsátott információkról. Amennyiben álláspontjukat elegendő meggyőző bizonyíték támasztja alá, a Bizottság figyelembe veszi azt.

    (7)   A Bizottság gondoskodik arról, hogy a vizsgálathoz felhasznált minden adat és statisztika rendelkezésre álljon, és azok reprezentatívok, érthetők, átláthatók és ellenőrizhetők legyenek.

    (8)   A Bizottság a szükséges műszaki feltételek megteremtését követően a nem bizalmas jellegű aktához köteles létrehozni egy általa kezelt, jelszóval védett online hozzáférést („online platform”), amelyen keresztül minden lényeges, a 11. cikkel összhangban nem bizalmas jellegű információt továbbítani lehet. Az Európai Parlament, a tagállamok és az érdekelt felek számára ehhez a platformhoz hozzáférést kell biztosítani.

    (9)   A Bizottság meghallgatja az érdekelt feleket különösen abban az esetben, ha azok az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett értesítésben meghatározott időtartamon belül írásban kérik a meghallgatást, és a kérelemben bemutatják, hogy a vizsgálat eredménye valószínűleg hatással lesz rájuk, és szóbeli meghallgatásukat különleges okok indokolják. A Bizottság az érdekelt feleket ezután több alkalommal is meghallgatja, ha ezt különleges okok indokolják.

    (10)   Amennyiben az információk benyújtása nem a Bizottság által meghatározott határidőn belül történik, vagy amennyiben a vizsgálat komoly akadályba ütközik, a Bizottság a rendelkezésre álló tények alapján is tehet megállapításokat. Amennyiben a Bizottság megállapítja, hogy valamely érintett fél vagy harmadik fél hamis vagy félrevezető információkat szolgáltatott, ezeket az információkat figyelmen kívül hagyja, és a rendelkezésre álló tényeket használhatja fel.

    (11)   A Bizottság írásban értesíti a Moldovai Köztársaságot a vizsgálat megindításáról.

    6. cikk

    Előzetes felügyeleti intézkedések

    (1)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén előzetes felügyeleti intézkedéseket fogadhat el a Moldovai Köztársaságból származó behozatal tekintetében, amennyiben az adott termék behozatalának alakulása a 3. cikk (1) bekezdésében és a 4. cikk (1) és (3) bekezdésében említett helyzetek valamelyikéhez vezethet. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 13. cikk (3) bekezdésében említett tanácsadó bizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

    (2)   Az előzetes felügyeleti intézkedések korlátozott ideig érvényesek. Eltérő rendelkezés hiányában az előzetes felügyeleti intézkedések a bevezetésüket követő hat hónap után következő újabb kétszer hat hónapos időszak lejártakor érvényüket veszítik.

    7. cikk

    Átmeneti védintézkedések előírása

    (1)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén átmeneti védintézkedéseket fogad el olyan kritikus körülmények fennállása esetén, amikor a védintézkedések alkalmazásának késedelme nehezen helyreállítható kárhoz vezetne, és miután a 5. cikk (5) bekezdésében említett tényezők alapján előzetesen meghatározták, hogy elegendő meggyőző bizonyíték áll rendelkezésre annak alátámasztására, hogy a Moldovai Köztársaságból származó termék behozatala a megállapodás 147. cikke alapján a XV mellékletben meghatározott menetrendek szerinti vámcsökkentés vagy -eltörlés következtében megnövekedett, és ez a behozatal súlyos kárt okoz az uniós gazdasági ágazatnak, vagy azt ilyen súlyos kárral fenyegeti. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat az e rendelet 13. cikkének (3) bekezdésében említett tanácsadó bizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

    (2)   Kellően indokolt, rendkívül sürgős – többek között a (3) bekezdésben említett – esetekben a Bizottság azonnal alkalmazandó átmeneti védintézkedést előíró végrehajtási jogi aktusokat fogad el a 13. cikk (5) bekezdésében említett eljárás keretében.

    (3)   Amennyiben valamely tagállam a Bizottság azonnali beavatkozását kéri, és az (1) bekezdésben foglalt feltételek teljesülnek, a Bizottság köteles a kérelem kézhezvételétől számított öt munkanapon belül határozatot hozni.

    (4)   Az átmeneti védintézkedések legfeljebb 200 naptári napig alkalmazhatók.

    (5)   Amennyiben az átmeneti védintézkedések hatályukat vesztik, mert a 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott feltételek a vizsgálat értelmében nem teljesültek, az átmeneti védintézkedések következtében beszedett vámot automatikusan vissza kell téríteni.

    (6)   Az átmeneti védintézkedések minden olyan termékre vonatkoznak, amelyek az ezen intézkedések hatálybalépésének időpontját követően kerülnek szabad forgalomba

    8. cikk

    A vizsgálat befejezése és intézkedéshozatal nélküli eljárás

    (1)   Amennyiben a végleges tényállás azt mutatja, hogy a 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott feltételek nem teljesülnek, a Bizottság végrehajtási jogi aktus révén határozatot fogad el a vizsgálat befejezéséről és az eljárás lezárásáról, és azt közzéteszi az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Ezt a végrehajtási jogi aktust a 13. cikk (4) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

    (2)   A Bizottság – kellő figyelemmel a bizalmas információk 11. cikk szerinti védelmére – jelentést tesz közzé, amelyben ismerteti az összes vonatkozó tény és jogszabály alapján hozott megállapításait és megindokolt következtetéseit.

    9. cikk

    Végleges védintézkedések előírása

    (1)   Amennyiben a végleges tényállás azt mutatja, hogy teljesülnek a 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott feltételek, a Bizottság a megállapodás 160. cikke (2) bekezdésének megfelelően konzultációra kéri fel Moldovai Köztársaság hatóságait. Amennyiben 30 napon belül nem születik kielégítő megoldás, a Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén végleges védintézkedéseket fogadhat el. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat az e rendelet 13. cikkének (4) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

    (2)   A Bizottság – kellő figyelemmel a bizalmas információk 11. cikk szerinti védelmére – a döntés szempontjából lényeges tények és megfontolások összefoglalását tartalmazó jelentést tesz közzé.

    10. cikk

    A védintézkedések időtartama és felülvizsgálata

    (1)   A védintézkedés csak addig marad hatályban, amíg az az uniós gazdasági ágazatot fenyegető súlyos kár megelőzése vagy orvoslása és az alkalmazkodás megkönnyítése érdekében szükséges. Az intézkedés időtartama nem haladhatja meg a két évet, kivéve, ha azt a (3) bekezdés szerint meghosszabbították.

    (2)   A védintézkedés a (3) bekezdés szerinti felülvizsgálat eredményéig érvényben marad.

    (3)   A védintézkedés kezdeti időtartama legfeljebb két évvel meghosszabbítható, feltéve, hogy a Bizottság a felülvizsgálat során megállpítja, hogy a védintézkedésre továbbra is szükség van az uniós gazdasági ágazatot fenyegető súlyos kár megelőzéséhez vagy orvoslásához, valamint az uniós gazdasági ágazat bizonyíthatóan lépéseket tesz az alkalmazkodás érdekében.

    (4)   Az időtartam (3) bekezdés szerinti bármiféle meghosszabbítását meg kell, hogy előzze egy tagállam vagy jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező, az uniós gazdasági ágazat nevében eljáró szövetség kezdeményezésére vagy a Bizottság saját kezdeményezésére indított vizsgálat, amennyiben az 5. cikk (5) bekezdésében említett tényezők alapján elegendő meggyőző bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy teljesülnek az e cikk (3) bekezdésben meghatározott feltételek.

    (5)   A vizsgálat megindításáról értesítést kell közzétenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában a 4. cikk (6) és (7) bekezdésének értelemszerű alkalmazásával. A vizsgálat lefolytatására és az e cikk (3) bekezdése szerinti meghosszabbításra vonatkozó döntés meghozatalára az 5., 8. és 9. cikk értelemszerű alkalmazásával kerül sor.

    (6)   A védintézkedés teljes időtartama nem haladhatja meg a négy évet, amelybe az átmeneti intézkedések alkalmazása, és az alkalmazás kezdeti időszaka és annak meghosszabbítása is beleszámít.

    (7)   Az átmeneti időszak lejártán túl védintézkedés kizárólag a Moldovai Köztársaság hozzájárulásával alkalmazható.

    11. cikk

    Titoktartás

    (1)   Az e rendelet alapján kapott információk csak a megjelölt célra használhatók fel.

    (2)   Bizalmas jellegű vagy az e rendelet alapján bizalmas alapon szolgáltatott információk nem hozhatók nyilvánosságra az információ szolgáltatójának kifejezett hozzájárulása nélkül.

    (3)   Minden bizalmas kezelés iránti kérelemben meg kell jelölni azokat az okokat, amiért az információ bizalmasnak minősül. Amennyiben azonban az információ szolgáltatója kéri, hogy az információt – sem teljes egészében, sem összegzett formában – ne hozzák nyilvánosságra, illetve ne tegyék közzé, és e kérelem megalapozatlan, az adott információ figyelmen kívül hagyható.

    (4)   Az információ mindenképpen bizalmasnak minősül, ha annak közzététele az információ szolgáltatójára vagy forrására valószínűleg jelentős kedvezőtlen hatást gyakorolna.

    (5)   Az (1)–(4) bekezdés nem zárja ki azt, hogy az uniós hatóságok általános információkra és különösen olyan okokra hivatkozzanak, amelyeken az e rendelet szerint hozott határozatok alapulnak. Az említett hatóságoknak azonban figyelembe kell venniük az érintett természetes és jogi személyek ahhoz fűződő jogos érdekeit, hogy üzleti titkaik ne kerüljenek nyilvánosságra.

    III. FEJEZET

    KIJÁTSZÁSELLENES MECHANIZMUS

    12. cikk

    Az egyes mezőgazdasági termékekre és feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó kijátszásellenes mechanizmus

    (1)   A megállapodás XV–C. mellékletében felsorolt termékekre vonatkozóan – amelyek a annak 148. cikkében meghatározott kijátszásellenes mechanizmus hatálya alá tartoznak – átlagos éves behozatali mennyiséget határoztak meg. Kellően indokolt, rendkívül sürgős esetben, amely ahhoz kapcsolódik, hogy egy vagy több termékkategória behozatali mennyisége bármely év január elsejétől számítva eléri a megállapodás XV–C. mellékletében meghatározott mennyiséget, és amennyiben a Moldovai Köztársaság nem szolgált megalapozott indoklással, a Bizottság azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktust fogad el az e rendelet 13. cikkének (5) bekezdésében meghatározott eljárás keretében. Az ilyen jogi aktussal a Bizottság határozhat úgy, hogy ideiglenesen felfüggeszti az érintett termékre vagy termékekre vonatkozó preferenciális vámot, vagy úgy, hogy nem alkalmazandó ilyen felfüggesztés.

    (2)   A preferenciális vám ideiglenes felfüggesztésének hatálya legfeljebb a preferenciális vám felfüggesztésére irányuló határozat közzétételétől számított hat hónapig tarthat. E hat hónapos időtartam lejárta előtt, a preferenciális vám felfüggesztésével összefüggő, kellően indokolt, rendkívül sürgős esetben a Bizottság a 13. cikk (5) bekezdésében említett eljárás keretében azonnal alkalmazandó végrehajtási jogi aktust fogadhat el a preferenciális vám ideiglenes felfüggesztésének feloldásáról, amennyiben megbizonyosodik arról, hogy az érintett termékkategória esetében a megállapodás XV–C. mellékletében meghatározott mennyiséget meghaladó behozatali mennyiség az adott termék vagy termékek tekintetében a Moldovai Köztársaság termelési szintjét és exportkapacitását érintő változás következménye.

    (3)   Az e fejezetben meghatározott mechanizmus alkalmazása nem érinti a II. fejezetben meghatározott bármely intézkedés alkalmazását. A mindkét fejezet rendelkezései alapján hozott intézkedéseket azonban nem lehet egyidejűleg alkalmazni ugyanazon termékre vagy termékekre.

    IV. FEJEZET

    A BIZOTTSÁGI ELJÁRÁS ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

    13. cikk

    A bizottsági eljárás

    (1)   A (6)–(10) cikk alkalmazásában a Bizottságot az (EU) 2015/478 európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 3. cikkének (1) bekezdése alapján létrehozott, védintézkedésekkel foglalkozó bizottság (a továbbiakban: a bizottság) segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

    (2)   A 12. cikk alkalmazásában a Bizottságot az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 229. cikkének (1) bekezdésével létrehozott, a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság segíti, a feldolgozott mezőgazdasági termékek tekintetében pedig a Bizottságot az 510/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) 44. cikkének (1) bekezdésével létrehozott, „az I. mellékletben nem szereplő feldolgozott mezőgazdasági termékek kereskedelmét érintő horizontális kérdésekkel foglalkozó bizottság” elnevezésű bizottság segíti. Ezek a bizottságok a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősülnek.

    (3)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 4. cikkét kell alkalmazni.

    (4)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

    (5)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 8. cikkét kell alkalmazni, összefüggésben annak 4. cikkével.

    (6)   A 182/2011/EU rendelet 3. cikkének (5) bekezdése értelmében, amennyiben az e cikk (3) bekezdésével összhangban intézkedés elfogadása céljából írásbeli eljárás alkalmazására kerül sor, az ilyen írásbeli eljárást eredmény nélkül lezárják, amennyiben az elnök által megállapított határidőn belül az elnök így dönt, vagy a bizottsági tagoknak a 182/2011/EU rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében meghatározott többsége ezt kéri.

    14. cikk

    Jelentés

    (1)   A Bizottság éves jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak e rendelet és a megállapodás V. címének alkalmazásáról és végrehajtásáról, valamint az azokban foglalt kötelezettségek teljesítéséről.

    (2)   A jelentés információkat tartalmaz többek között az átmeneti és végleges védintézkedések alkalmazásával, az előzetes felügyeleti intézkedések alkalmazásával, a vizsgálat és az eljárás intézkedéshozatal nélküli befejezésével, valamint a kijátszásellenes mechanizmus alkalmazásával kapcsolatban.

    (3)   A jelentésnek tartalmaznia kell a Moldovai Köztársasággal folytatott kereskedelemre vonatkozó statisztikák, illetve a kereskedelem alakulásának az összefoglalóját.

    (4)   Az Európai Parlament a Bizottság jelentésének benyújtását követő egy hónapon belül meghívhatja a Bizottságot illetékes bizottságának eseti ülésére az e rendelet végrehajtásával kapcsolatos bármely kérdés ismertetése és magyarázata céljából.

    (5)   A Bizottság legkésőbb három hónappal az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz történő benyújtást követően közzéteszi jelentését.

    15. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Strasbourgban, 2016. március 9-én.

    az Európai Parlament részéről

    az elnök

    M. SCHULZ

    a Tanács részéről

    az elnök

    J. A. HENNIS-PLASSCHAERT


    (1)  Az Európai Parlament 2016. február 3-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2016. február 29-i határozata.

    (2)  A Tanács 2014/492/EU határozata (2014. június 16.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről a Moldovai Köztársaság közötti társulási megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 260., 2014.8.30., 1. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

    (4)  Az Európai Parlament és Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 16. o.).

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 510/2014/EU rendelete (2014. április 16.) a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokról és az 1216/2009/EK, valamint a 614/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 150., 2014.5.20., 1. o.).


    Top