Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0160

    A Bizottság (EU) 2016/160 végrehajtási határozata (2016. február 5.) a Toyota Motor Europe fénykibocsátó diódákkal működő hatékony külső világításának a személygépkocsik szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére szolgáló innovatív technológiaként, a 443/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján történő jóváhagyásáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    HL L 31., 2016.2.6, p. 70–77 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020; hatályon kívül helyezte: 32020D1806

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2016/160/oj

    6.2.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 31/70


    A BIZOTTSÁG (EU) 2016/160 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2016. február 5.)

    a Toyota Motor Europe fénykibocsátó diódákkal működő hatékony külső világításának a személygépkocsik szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére szolgáló innovatív technológiaként, a 443/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján történő jóváhagyásáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a könnyű haszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére irányuló közösségi integrált megközelítés keretében az új személygépkocsikra vonatkozó kibocsátási követelmények meghatározásáról szóló, 2009. április 23-i 443/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 12. cikke (4) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A Toyota Motor Europe NV/SA gyártó (a továbbiakban: kérelmező) 2015. április 15-én kérelmet nyújtott be egy fénykibocsátó diódákkal (LED-ekkel) működő hatékony külső világítási rendszer innovatív technológiaként való jóváhagyására. A Bizottság a 725/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (2) 4. cikkével összhangban megvizsgálta, hogy a kérelem hiánytalan-e. Mivel megállapítása szerint az eredetileg benyújtott kérelemből lényeges információk hiányoztak, a Bizottság hiánypótlásra szólította fel a kérelmezőt. A kért információkat a kérelmező 2015. május 26-án rendelkezésre bocsátotta. A kérelem ekkor már hiánytalannak bizonyult, így a hiánytalan információk hivatalos átvételét követő naptól, vagyis 2015. május 27-től számítandó az a határidő, amelyen belül a Bizottságnak el kell bírálnia a kérelmet.

    (2)

    A Bizottság a 443/2009/EK rendelet 12. cikkének, a 725/2011/EU végrehajtási rendeletnek, valamint az innovatív technológiák jóváhagyásának a 443/2009/EK rendelet alapján történő kérelmezésére vonatkozó technikai iránymutatásnak (3) (a továbbiakban: technikai iránymutatás, 2013. februári változat) megfelelően értékelte a kérelmet.

    (3)

    A kérelem egy LED-ekkel működő tompított fényszórókból, távolsági fényszórókból, első helyzetjelző lámpákból, első ködlámpákból, hátsó ködlámpákból, első irányjelző lámpákból, hátsó irányjelző lámpákból, rendszámtábla-megvilágító lámpákból és tolatólámpákból álló hatékony külső világítási rendszerre irányul.

    (4)

    A Bizottság megállapítása szerint a kérelemben benyújtott információk igazolják, hogy teljesülnek a 443/2009/EK rendelet 12. cikkében, valamint a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 2. és 4. cikkében foglalt kritériumok.

    (5)

    A kérelmező igazolta, hogy a referenciaévben, 2009-ben nyilvántartásba vett új személygépkocsik nem több mint 3 %-ának tompított fényszóróiban, távolsági fényszóróiban, első helyzetjelző lámpáiban, első ködlámpáiban, hátsó ködlámpáiban, első irányjelző lámpáiban, hátsó irányjelző lámpáiban, rendszámtábla-megvilágító lámpáiban és tolatólámpáiban alkalmaztak LED-eket. Ennek alátámasztására a kérelmező hivatkozott a technikai iránymutatásra, amely tartalmazza a Gépjárműipari Beszállítók Európai Szövetsége (CLEPA) által létrehozott LightSightSafety kezdeményezés jelentésének összefoglalását. A kérelmező a technikai iránymutatás 2013. februári változatában megadott egyszerűsített megközelítéssel összhangban lévő, előre meghatározott függvényeket és átlagolt adatokat alkalmazott.

    (6)

    A kérelmező a technikai iránymutatásban ismertetett egyszerűsített megközelítésnek megfelelően a halogénvilágítást véve viszonyítási alapul bizonyította, hogy a tompított fényszórókban, távolsági fényszórókban, első helyzetjelző lámpákban, első ködlámpákban, hátsó ködlámpákban, első irányjelző lámpákban, hátsó irányjelző lámpákban, rendszámtábla-megvilágító lámpákban és tolatólámpákban LED-eket alkalmazó hatékony külső világítás csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást.

    (7)

    A kérelmező olyan képleteken alapuló módszert dolgozott ki a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének vizsgálatára, amelyek összhangban állnak a technikai iránymutatásban szereplő egyszerűsített megközelítésben a világítási funkciók tekintetében ismertetett képletekkel. A Bizottság úgy véli, hogy a vizsgálati módszer – a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 6. cikkének megfelelően – ellenőrizhető, megismételhető és összehasonlítható eredményeket ad, és megvalósítható módon, szilárd statisztikai szignifikanciával tudja bizonyítani a vizsgált innovatív technológia szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési hozadékait.

    (8)

    A Bizottság megállapítása szerint az előzőek alapján a kérelmező kellően bizonyította, hogy a tompított fényszórókból, távolsági fényszórókból, első helyzetjelző lámpákból, első ködlámpákból, hátsó ködlámpákból és rendszámtábla-megvilágító lámpákból álló hatékony külső világítási rendszer legalább 1 g/km-rel csökkentette a szén-dioxid-kibocsátást. Ezért azt a következtetést lehet levonni, hogy egy olyan hatékony külső világítási rendszer, amely a fenti lámpákon túl LED-ekkel működő első irányjelző lámpákat, hátsó irányjelző lámpákat és tolatólámpákat vagy e lámpák más megfelelő kombinációját is magában foglalja, legalább 1 g/km-rel csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást.

    (9)

    Mivel a szén-dioxid-kibocsátásnak a típusjóváhagyás részeként előírt – a 715/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) és a 692/2008/EK bizottsági rendelet (5) szerinti – vizsgálatához nincs szükség a külső világítás bekapcsolására, a Bizottság arra a meggyőződésre jutott, hogy a szóban forgó világítási funkcióra nem terjed ki a standard vizsgálati ciklus.

    (10)

    Az érintett világítási funkciók használata a gépjármű üzemeltetésének biztonsága érdekében kötelező, következésképpen nem függ a gépjárművezető döntésétől. Ennek alapján a Bizottság úgy véli, hogy az innovatív technológiák használatából eredő szén-dioxid-kibocsátáscsökkenés a gyártónak tulajdonítható.

    (11)

    A Bizottság megállapítja, hogy az ellenőrzési jelentést a Vehicles Certification Agency, egy független és tanúsított szervezet készítette el, és a jelentés megerősíti a kérelemben szereplő megállapításokat.

    (12)

    Mindezek alapján a Bizottságnak nincs ellenvetése a szóban forgó innovatív technológia jóváhagyásával szemben.

    (13)

    Ha egy gyártó a fajlagos kibocsátási célérték teljesítése céljából élni kíván azzal a lehetőséggel, hogy átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátását az e határozattal jóváhagyott innovatív technológia alkalmazása révén elért szén-dioxid-megtakarítással csökkenti, akkor – a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 11. cikkének (1) bekezdése értelmében – az érintett jármű EK-típusbizonyítványának kérelmezésekor hivatkoznia kell erre a határozatra.

    (14)

    A 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (6) I., VIII. és IX. melléklete szerinti típus-jóváhagyási okmányokban feltüntetendő általános ökoinnovációs kód meghatározása céljából meg kell állapítani az e végrehajtási határozattal jóváhagyott innovatív technológia egyedi kódját.

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    (1)   A Bizottság a 443/2009/EK rendelet 12. cikke értelmében vett innovatív technológiaként jóváhagyja az M1 kategóriájú járművekbe szánt, fénykibocsátó diódákkal (LED-ekkel) működő tompított fényszórókból, távolsági fényszórókból, első helyzetjelző lámpákból, első ködlámpákból, hátsó ködlámpákból, első irányjelző lámpákból, hátsó irányjelző lámpákból, rendszámtábla-megvilágító lámpákból és tolatólámpákból álló hatékony külső világítási rendszert.

    (2)   Az (1) bekezdésben említett összes világítási funkciót vagy azok megfelelő kombinációját magában foglaló hatékony külső világítási rendszer alkalmazásából eredő szén-dioxid-kibocsátáscsökkentést a mellékletben foglalt módszerrel kell megállapítani.

    (3)   Az e végrehajtási határozattal jóváhagyott innovatív technológia típus-jóváhagyási dokumentációban feltüntetendő egyedi ökoinnovációs kódja: „15”.

    2. cikk

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, 2016. február 5-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 140., 2009.6.5., 1. o.

    (2)  A Bizottság 2011. július 25-i 725/2011/EU végrehajtási rendelete a személygépkocsik szén-dioxid- kibocsátásának csökkentésére szolgáló innovatív technológiák jóváhagyási és minősítési eljárásának megállapításáról (HL L 194., 2011.7.26., 19. o.).

    (3)  https://circabc.europa.eu/w/browse/42c4a33e-6fd7-44aa-adac-f28620bd436f

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2007. június 20-i 715/2007/EK rendelete a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről (HL L 171., 2007.6.29., 1. o.).

    (5)  A Bizottság 2008. július 18-i 692/2008/EK rendelete a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló 715/2007/EK európai parlamenti és tanács rendelet módosításáról és végrehajtásáról (HL L 199., 2008.7.28., 1. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2007. szeptember 5-i 2007/46/EK irányelve a gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszereinek, alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek jóváhagyásáról (keretirányelv) (HL L 263., 2007.10.9., 1. o.).


    MELLÉKLET

    1.   Vizsgálati módszerek – Bevezetés

    Ahhoz, hogy megállapítható legyen, milyen mértékű szén-dioxid-kibocsátáscsökkentéssel jár a fénykibocsátó diódákkal (LED-ekkel) működő tompított fényszórók, távolsági fényszórók, első helyzetjelző lámpák, első ködlámpák, hátsó ködlámpák, első irányjelző lámpák, hátsó irányjelző lámpák, rendszámtábla-megvilágító lámpák és tolatólámpák közül az összes világítási funkciót vagy azok megfelelő kombinációját magában foglaló hatékony külső világítási rendszer M1 kategóriájú járművekben való alkalmazása, meg kell határozni a következőket:

    a)

    a vizsgálati feltételek;

    b)

    a vizsgálati eljárás;

    c)

    a szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés kiszámítására szolgáló képletek;

    d)

    a szórás kiszámítására szolgáló képletek;

    e)

    a szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés meghatározása a típusjóváhagyó hatóságok általi tanúsításhoz.

    2.   Vizsgálati feltételek

    Az ENSZ EGB „Egységes rendelkezések a gépjárművek aszimmetrikus tompított fényt, távolsági fényt vagy mindkettőt kibocsátó, izzólámpával és/vagy LED-modulokkal felszerelt fényszóróinak jóváhagyásáról” című 112. számú előírásának (1) követelményeit kell alkalmazni. Az energiafogyasztás meghatározásához a 112. számú előírás 6.1.4. szakaszára, valamint 10. mellékletének 3.2.1. és 3.2.2. szakaszára kell hivatkozni.

    3.   A vizsgálati eljárás

    A méréseket az ábrán látható módon kell elvégezni. A következő felszerelést kell használni:

    egy tápegység (amely változó feszültségű áramot biztosít),

    két digitális univerzális mérőműszer, az egyik az egyenáram áramerősségének, a másik a feszültségének mérésére. Az ábrán látható vizsgálati elrendezés azt a lehetséges esetet mutatja be, amelyben az egyenáramú feszültségmérő be van építve a tápegységbe.

    Vizsgálati elrendezés

    Image

    Összesen 5 áramerősség-mérést kell végrehajtani 13,2 V feszültségértéken a járműben használt összes lámpatípuson (azaz a tompított fényszórókon, a távolsági fényszórókon, az első helyzetjelző lámpákon, az első ködlámpákon, a hátsó ködlámpákon, az első irányjelző lámpákon, a hátsó irányjelző lámpákon, a rendszámtábla-megvilágító lámpákon és a tolatólámpákon). Az elektronikus fényforrás-vezérlőegységgel vezérelt LED-modulokat a kérelmező által megadottak szerint kell bemérni.

    Alternatív megoldásként más további feszültségértékeken is lehet egyéb áramerősség-méréseket végezni. A gyártónak át kell adnia a típusjóváhagyó hatóságnak az egyéb mérések szükségességét igazoló dokumentumokat. Összesen 5 mérést kell végrehajtani az egyéb további feszültségértékeken.

    A pontos gyári feszültséget és a mért áramerősséget négy tizedesjegy pontossággal kell feljegyezni.

    4.   Képletek

    A szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés mértékének meghatározásához, illetve annak eldöntéséhez, hogy a csökkentés eléri-e az 1 g CO2/km küszöbértéket, a következő lépéseket kell végrehajtani:

     

    1. lépés: Az energiamegtakarítás mértékének kiszámítása

     

    2. lépés: A szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés kiszámítása

     

    3. lépés: A szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés hibájának kiszámítása

     

    4. lépés: Annak ellenőrzése, hogy a kapott érték eléri-e a küszöbértéket

    4.1.   Az energiamegtakarítás mértékének kiszámítása

    Mind az öt mérésnél ki kell számítani az elektromos teljesítményt, amely a gyári feszültség és a mért áramerősség szorzata. Amennyiben a LED-lámpák áramellátását léptetőmotor vagy elektronikus vezérlőegység biztosítja, ezen összetevő elektromos terhelését a mérés során figyelmen kívül kell hagyni. A fentiek eredményeként 5 értéket kapunk. Minden értéket 4 tizedesjegy pontossággal kell kifejezni. Ezután ki kell számítani az elektromos teljesítmény számtani átlagát, amelyet úgy kapunk meg, hogy az elektromos teljesítményre kapott öt érték összegét elosztjuk öttel.

    Az energiamegtakarítást a következő képlettel kell kiszámítani:

    1. képlet:

    ΔP = Pbaseline – Peco-innovation

    ahol:

    ΔP

    energiamegtakarítás (W);

    Pbaseline

    az alaptípus 1. táblázatban megadott teljesítménye (W);

    Peco-innovation

    az ökoinnovációval felvett teljesítmény számtani átlaga (W).

    1. táblázat

    Energiaigény a különböző világítási alaptípusok esetében

    Világítástípus

    Teljes elektromos teljesítmény (W)

    Tompított fényszóró

    137

    Távolsági fényszóró

    150

    Első helyzetjelző lámpa

    12

    Rendszámtábla

    12

    Első ködlámpa

    124

    Hátsó ködlámpa

    26

    Első irányjelző lámpa

    13

    Hátsó irányjelző lámpa

    13

    Tolatólámpa

    52

    4.2.   A szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés kiszámítása

    Az innovatív technológiának (hatékony külső világítási rendszernek) köszönhető teljes szén-dioxid-kibocsátáscsökkentést a 2., a 3. és a 4. képlettel kell kiszámítani.

    Benzinüzemű jármű esetében:

    2. képlet:

    Formula

    Dízelüzemű jármű esetében:

    3. képlet:

    Formula

    Turbófeltöltős, benzinüzemű jármű esetében:

    4. képlet:

    Formula

    Ezek a képletek az innovatív technológiának (hatékony külső világítási rendszernek) köszönhető teljes szén-dioxid-csökkentést adják meg gCO2/km mértékegységben.

    A 2., a 3. és a 4. képlet alapadatai a következők:

    ΔPj

    az 1. lépésben kapott, a j világítástípusra kiszámított megtakarított teljesítmény W-ban kifejezve;

    UFj

    a j világítástípus 2. táblázatban meghatározott használati tényezője;

    m

    az innovatív technológiacsomagban szereplő világítástípusok száma;

    v

    az új európai menetciklus (NEDC) átlagsebessége, azaz 33,58 km/h;

    VPe – P

    a benzinüzemű járművek tényleges energiafogyasztása, azaz 0,264 l/kWh;

    VPe – D

    a dízelüzemű járművek tényleges energiafogyasztása, azaz 0,22 l/kWh;

    VPe – PT

    a turbófeltöltős, benzinüzemű járművek tényleges energiafogyasztása, azaz 0,28 l/kWh;

    ηA

    a generátor hatékonysága, azaz 0,67;

    CFP

    a benzinre vonatkozó átváltási tényező, azaz 2 330 gCO2/l;

    CFD

    a dízel tüzelőanyagra vonatkozó átváltási tényező, azaz 2 640 gCO2/l.

    2. táblázat

    A különböző világítástípusok használati tényezője

    Világítástípus

    Használati tényező (UF)

    Tompított fényszóró

    0,33

    Távolsági fényszóró

    0,03

    Első helyzetjelző lámpa

    0,36

    Rendszámtábla

    0,36

    Első ködlámpa

    0,01

    Hátsó ködlámpa

    0,01

    Első irányjelző lámpa

    0,15

    Hátsó irányjelző lámpa

    0,15

    Tolatólámpa

    0,01

    4.3.   A szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés statisztikai hibájának kiszámítása

    A szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés statisztikai hibáját két lépésben kell meghatározni. Az első lépésben az elektromos teljesítmény hibaértékét kell egy, a számtani átlag körüli 68 %-os konfidenciaintervallumnak megfelelő szórásként meghatározni.

    Ezt az 5. képlettel kell kiszámítani.

    5. képlet:

    Formula

    ahol:

    Formula

    a minta számtani átlagának szórása (W);

    xi

    a minta adatai (W);

    Formula

    a minta adatainak számtani átlaga (W);

    n

    a minta megfigyeléseinek száma, azaz 5.

    Ezután a 6. képlet által kifejezett hibaterjedési törvény segítségével meg kell határozni a benzinüzemű, a turbófeltöltős, benzinüzemű és a dízelüzemű járművek tekintetében a szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés mértékének hibáját.

    6. képlet:

    Formula

    ahol:

    Formula

    a teljes szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés szórása [gCO2/km];

    Formula

    a számított szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés érzékenysége a Pj világítástípus esetében;

    Formula

    a Formula szórása (W);

    m

    az innovatív technológiacsomagban szereplő világítástípusok száma.

    Ha a 2. képletet behelyettesítjük a 6. képletbe, akkor a következő 7. képletet kapjuk a benzinüzemű járművek szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési hibájának kiszámítására.

    7. képlet:

    Formula

    Ha a 3. képletet behelyettesítjük a 6. képletbe, akkor a következő 8. képletet kapjuk a dízelüzemű járművek szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési hibájának kiszámítására.

    8. képlet:

    Formula

    Ha a 4. képletet behelyettesítjük a 6. képletbe, akkor a következő 9. képletet kapjuk a turbófeltöltős, benzinüzemű járművek szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési hibájának kiszámítására.

    9. képlet:

    Formula

    4.4.   Annak ellenőrzése, hogy a kapott érték eléri-e a küszöbértéket

    Annak bizonyítására, hogy az 1,0 g CO2/km küszöbérték túllépésének mértéke statisztikailag szignifikáns, a következő 10. képletet kell használni:

    10. képlet:

    Formula

    ahol:

    MT

    az alsó küszöbérték (g CO2/km);

    Formula

    a teljes szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés (gCO2/km), amelyet négy tizedesjegy pontossággal kell kifejezni;

    Formula

    a teljes szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés szórása (gCO2/km), amelyet négy tizedesjegy pontossággal kell kifejezni.

    Amennyiben az innovatív technológia (hatékony külső világítási rendszer) tekintetében a 10. képlet alapján kiszámított teljes szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés a 725/2011/EU végrehajtási rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében meghatározott küszöbértéknél alacsonyabb, az említett rendelet 11. cikke (2) bekezdésének második albekezdése alkalmazandó.


    (1)  E/ECE/324/Rev.2/Add.111/Rev.3 – E/ECE/TRANS/505/Rev.2/Add.111/Rev.3, 2013. január 9.


    Top