Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0609(02)

    A Bizottság közleménye a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében a hatóanyagokra vonatkozó adatszolgáltatási követelmények meghatározásáról szóló, -jei 283/2013/EU bizottsági rendelet mellékletének B. részéről (EGT-vonatkozású szöveg) 2023/C 202/03

    C/2023/3552

    HL C 202., 2023.6.9, p. 14–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.6.9.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 202/14


    A Bizottság közleménye a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében a hatóanyagokra vonatkozó adatszolgáltatási követelmények meghatározásáról szóló, -jei 283/2013/EU bizottsági rendelet mellékletének B. részéről

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2023/C 202/03)

    Az iránymutatás kidolgozásánál a tagállamok is közreműködtek. A dokumentumnak nincs kötelező joghatása, és jellegénél fogva nem érinti a tagállamok által az 1107/2009/EK rendelet végrehajtása keretében hozott intézkedéseket, sem az e rendelkezésekkel kapcsolatban kialakított ítélkezési gyakorlatot. Kizárólag a Bíróság rendelkezik hatáskörrel az uniós jog hiteles értelmezésére és alkalmazására.

    E közleménnyel a Bizottság a 283/2013/EU rendelet melléklete bevezető szövege 6. pontját teljesíti, amelynek értelmében a rendelet végrehajtása szempontjából lényeges vizsgálati módszerek és iránymutatások jegyzékét tájékoztatási célból és a harmonizáció érdekében közzé kell tenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Az alábbi jegyzék az (EU) 2022/1439 bizottsági rendelettel (1) módosított 283/2013/EU rendelet mellékletének B. részében található említett jegyzéknek felel meg, és rendszeresen frissülni fog.

    Amennyiben a 283/2013/EU rendelet melléklete B. részének rendelkezései alapján a 283/2013/EU rendelet mellékletének A. részében meghatározott követelményeken alapuló adatok előállítására van szükség, a megfelelő vizsgálati módszereket és iránymutatásokat a 283/2013/EU rendelet melléklete A. részének végrehajtására (azaz a vegyi hatóanyagokra) vonatkozó bizottsági közlemény tartalmazza.

    Amennyiben egy adott dokumentum valamely szakaszra vonatkozik, akkor az összes alszakaszra is érvényes. Ha egy adott szakasznál nincs megadva dokumentum, akkor jelenleg nem áll rendelkezésre elfogadott vizsgálati módszer vagy útmutatás. Ezekben az esetekben a potenciális kérelmezőknek a kérelem benyújtását megelőző ülésen a referens tagállammal és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal (EFSA) kell megvitatniuk a javaslatokat, például a vizsgálati módszerek tervezetei alapján.

    Vizsgálati módszerek

    A jegyzék csak validált vizsgálati módszereket tartalmaz (azaz olyan módszereket, amelyeken az OECD vagy valamely egyenértékű nemzetközi szervezet körvizsgálatot végzett). Csak tudományos publikációkban leírt vizsgálati módszerek nem szerepelnek a jegyzékben.

    Egy jegyzékben szereplő vizsgálati módszer esetében az adott módszernek a tanulmány megkezdésekor rendelkezésre álló legfrissebb változatát kell alapul venni.

    A mikroorganizmusnak minősülő hatóanyagok esetében eseti vizsgálati protokollokra lehet szükség bizonyos adatszolgáltatási követelmények teljesítéséhez. A kérelem benyújtását megelőző szakaszban (2) a kérelmezők, a referens tagállam és az EFSA megvitathatják az ilyen jellegű eseti vizsgálati protokollokat, különösen, ha a bizottsági közleményben felsorolt, a 283/2013/EU rendelet melléklete A. részének végrehajtása szempontjából releváns vizsgálati protokollok helyettesítő protokollként alkalmazhatók, vagy ha azok kiigazíthatók, hogy alkalmasabbak legyenek a mikroorganizmusnak minősülő hatóanyagok vizsgálatára.

    A gerinces állatokon végzett vizsgálatok számának minimálisra csökkentése érdekében a már elvégzett, régebbi vizsgálati módszereken alapuló vizsgálatokat az 1107/2009/EK rendelet 62. cikkében előírt kockázatértékelés részének kell tekinteni. A kérelem benyújtását megelőző ülésen azonban a kérelmezők, a referens tagállam és az EFSA mérlegelhetik, hogy tudományosan indokolt esetben szükség van-e az újabb vizsgálati módszerek szerinti új vizsgálat elvégzésére.

    Ugyanakkor minden esetben – a tudományos célokra felhasznált állatok védelméről szóló, 2010. szeptember 22-i 2010/63/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (3), az 1107/2009/EK rendelettel (a (11) és (40) preambulumbekezdés, a 8. cikk (1) bekezdésének d) pontja, a 18. cikk b) pontja, a 33. cikk (3) bekezdésének c) pontja és a 62. cikk (1) bekezdése), valamint a 283/2013/EU bizottsági rendelettel (4) összhangban – el kell kerülni a szükségtelenül végzett állatkísérleteket. Konkrétabban, az 1107/2009/EK rendelet 62. cikke előírja, hogy növényvédő szerek hatóanyagainak jóváhagyása céljából gerinces állatokon végzett kísérletekre csak akkor kerülhet sor, ha semmilyen más módszer nem áll rendelkezésre. Az alternatívát jelentő módszerek közé tartoznak az in vitro vizsgálatok, az in silico módszerek és más – például a kereszthivatkozásos – megközelítések, amint azokat többek között az EURL ECVAM által kiadott, az alternatív módszerek és megközelítések kidolgozásáról, validálásáról és hatósági elfogadásáról alternatív módszerek és megközelítések fejlődéséről, validálásáról és szabályozási elfogadásáról szóló áttekintő jelentés, valamint az EURL ECVAM által kiadott, a nem állatkísérleteken alapuló tudományos és szabályozási módszerekről szóló áttekintő jelentés ismerteti (5). Továbbá a 283/2013/EU rendelet melléklete bevezetésének 1.5. pontja tekintetében a nem állatokon végzett vizsgálatokra, valamint a validált és megbízható in vitro vizsgálati protokollokra vonatkozóan rendelkezésre álló iránymutatásokat tudományosan érvényes indokolásnak kell tekinteni.

    Ha az adatszolgáltatási követelmény teljesítéséhez több vizsgálati módszer is rendelkezésre áll, a felsorolt vizsgálati módszerek prioritási sorrendje alapján kell kiválasztani a szükséges új módszert. A felsorolásban azokat a módszereket kell előre venni, amelyeknél nincs szükség kísérleti állatokra, vagy kevesebb ilyen állatra van szükség, és/vagy a vizsgált állatok esetében a módszer kisebb fokú szenvedéssel jár. Az értékelés tudományos minőségének biztosítása érdekében azonban a kérelem benyújtását megelőző ülésen – az EFSA és a referens tagállam tanácsára – tudományosan indokolt esetben (pl. egyes módszerek alkalmazási területének korlátai miatt) meg lehet változtatni a prioritási sorrendet.

    Iránymutatások

    Egy iránymutatás akkor vehető fel a jegyzékbe, ha azt:

    a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága (SCoPAFF) e közlemény közzététele előtt jóváhagyta,

    egy hivatalos szerv (pl. az EFSA, a Bizottság, a nemzeti hatóságok) égisze alatt dolgozták ki a kockázatértékelés egy bizonyos területe vagy eljárási kérdések kezelése céljából, és az érintett érdekelt felek véleményét figyelembe vették, vagy

    jóváhagyta egy olyan kormányközi szervezet (például az OECD, a FAO, a WHO vagy az EPPO), amelynek keretében a tagállamok is részt vesznek a jóváhagyási folyamatban.

    A jegyzék összeállítása során a következő típusú iránymutatásokat vették figyelembe:

    Technikai iránymutatások, beleértve az adatszolgáltatási követelmények több vagy valamennyi szakasza – köztük a 283/2013/EU rendelet melléklete 1.5. pontjának végrehajtása – szempontjából releváns, horizontális jellegű iránymutatásokat is;

    Adminisztratív/eljárási iránymutatások, amennyiben azok az adatszolgáltatási követelmények teljesítése szempontjából relevánsak;

    Modellek vagy számítási eszközök, amennyiben azok az adatszolgáltatási követelmények szempontjából relevánsak, és egy iránymutatáshoz kapcsolhatók vagy azt támogatják;

    Az EFSA testületeinek tudományos szakvéleményei és az övezetközi irányítóbizottság valamennyi tagállamra vonatkozó iránymutatásai eseti alapon történő mérlegelést követően kerültek be a jegyzékbe, amennyiben azok a konkrét adatszolgáltatási követelmények végrehajtása szempontjából relevánsak.

    A zónaspecifikus iránymutatások, az EFSA nyilatkozatai, a lektorált publikációk, a technikai és a tudományos jelentések, valamint a stratégiák általában nem szerepelnek az alábbi jegyzékben; ez alól néhány dokumentum képez kivételt, amelyek nyilvános konzultáció tárgyát képezték.

    Egy jegyzékben szereplő iránymutatás esetében az adott iránymutatásnak a tanulmány megkezdésekor rendelkezésre álló legfrissebb változatát kell alapul venni.

    A növényvédő szerek hatékonyságértékelésére vonatkozó EPPO-szabványsorozat tekintetében a legrelevánsabb szabványokat az alábbi jegyzék tartalmazza. A jegyzék azonban nem kimerítő, mivel az EPPO globális adatbázisát rendszeresen frissítik, és eseti alapon más szabványokra is szükség lehet. Következésképpen az EPPO globális adatbázisa szintén szerepel az alábbi táblázatban.

    A 283/2013/EU rendelet melléklete B. részének hivatkozott szakasza

    Vizsgálati módszerek (6)

    Iránymutatások (7)

    Általános vizsgálati módszerek és iránymutatások

     

    EFSA Guidance on submission of scientific peer-reviewed open literature for the approval of pesticide active substances under Regulation (EC) No 1107/2009 (EFSA Journal 2011;9(2):2092)

    General test methods and guidance documents

     

    EFSA Guidance on the use of the weight of evidence approach in scientific assessments (EFSA Journal 2017;15(8):4971)

    General test methods and guidance documents

     

    EU Guidance document on the assessment of new isolates of baculovirus species already included in Annex I of Council Directive 91/414/EEC (SANCO/0253/2008)

    General test methods and guidance documents

     

    EFSA Statement on the requirements for whole genome sequence analysis of microorganisms intentionally used in the food chain (EFSA Journal 2021;19(7):6506)

    General test methods and guidance documents

     

    OECD Guidance Document on Good In Vitro Method Practices (GIVIMP)

    General test methods and guidance documents

     

    OECD Guidance Document for the Regulatory Framework for the Microorganism Group: Bacteriophages

    Series on Pesticides No. 108

    1.

    A kérelmező személyazonossága, a hatóanyag azonosító adatai és a gyártásra vonatkozó információk

     

    EU Guidance Document for the assessment of the equivalence of technical grade active ingredients for identical microbial strains or isolates approved under Regulation (EC) No 1107/2009 (SANCO/12823/2012)

    1.4.2.2.

    A releváns szennyező mikroorganizmusok megnevezése és mennyisége

     

    OECD Issue Paper on Microbial Contaminants Limits for Microbial Pest Control Products No. 65

    2.7.

    Genetikai stabilitás és az azt befolyásoló tényezők

     

    EFSA Statement on the requirements for whole genome sequence analysis of microorganisms intentionally used in the food chain (EFSA Journal 2021;19(7):6506)

    2.8.

    Az aggodalomra okot adó metabolitokra vonatkozó információk

     

    EU Guidance document on the risk assessment of metabolites produced by microorganisms used as plant protection active substances (SANCO/2020/12258)

    2.8.

    Az aggodalomra okot adó metabolitokra vonatkozó információk

     

    EFSA Statement on the requirements for whole genome sequence analysis of microorganisms intentionally used in the food chain (EFSA Journal 2021;19(7):6506)

    2.9.

    Átvihető antimikrobiális rezisztenciagének jelenléte

     

    EU Guidance document on the approval and low-risk criteria linked to „antimicrobial resistance” applicable to microorganisms used for plant protection in accordance with Regulation (EC) No 1107/2009 (SANTE/2020/12260)

    3.1.

    Funkció és célszervezet

     

    EPPO PP1/248 Harmonized classification and coding of the uses of plant protection products (8)

    3.3.

    Védett vagy kezelt növénykultúrák, illetve termékek

     

    EPPO Global database (9)

    3.3.

    Védett vagy kezelt növénykultúrák, illetve termékek

     

    EPPO PP1/248 Harmonized classification and coding of the uses of plant protection product (10)

    3.4.

    Információk a rezisztencia lehetséges kialakulásáról a célszervezet(ek)ben

     

    EPPO PP1/213: Resistance risk analysis

    3.5.

    Szakirodalmi adatok

     

    EFSA Guidance on submission of scientific peer-reviewed open literature for the approval of pesticide active substances under Regulation (EC) No 1107/2009 (EFSA Journal 2011;9(2):2092 - including appendix (11))

    4.1.

    A gyártott állapot szerinti MPCA vizsgálatára szolgáló módszerek

     

    EU Guidance document: Technical Active Substance and Plant protection products: Guidance for generating and reporting methods of analysis in support of pre- and post-registration data requirements for Annex (Section 4) of Regulation (EU) No 283/2013 and Annex (Section 5) of Regulation (EU) No 284/2013 (SANCO/3030/99)

    4.1.

    A gyártott állapot szerinti MPCA vizsgálatára szolgáló módszerek

     

    OECD Issue Paper on Microbial Contaminants Limits for Microbial Pest Control Products No. 65

    4.2.

    A mikroorganizmus-sűrűség megállapítására és a szermaradékok mennyiségi meghatározására szolgáló módszerek

     

    Residues Analytical Methods for Risk Assessment and Post-approval Control and Monitoring Purposes (SANTE/2020/12830) (12)

    5.1.3.

    A szenzitizációra és az allergén hatásra vonatkozó információk

    US EPA OPPTS 885.3400 hypersensitivity Incidents

     

    5.3.1.1.

    Orális fertőzőképesség és patogenitás

    US EPA OPPTS 885.3050 Acute Oral Toxicity/ Pathogenicity

     

    5.3.1.2.

    Intratracheális/intranazális fertőzőképesség és patogenitás

    US EPA OPPTS 885.3150 Acute pulmonary toxicity/ pathogenicity

     

    5.3.1.3.

    Intravénás, intraperitoneális vagy szubkután egyszeri expozíció

    US EPA OPPTS 885.3200 Microbial pesticide test guidelines. Acute injection toxicity/pathogenicity

     

    5.3.2.

    Sejttenyésztési vizsgálat

    US EPA OPPTS 885.3500 Cell culture

     

    5.4.

    A mikroorganizmus fertőzőképességére és patogenitására irányuló specifikus vizsgálatok

    US EPA OPPTS 885.3600 Subchronic Toxicity/Pathogenicity

     

    5.4.

    A mikroorganizmus fertőzőképességére és patogenitására irányuló specifikus vizsgálatok

    US EPA OPPTS 885.3650 Reproductive/fertility effects

     

    5.5.

    Metabolitokkal kapcsolatos információk és toxicitási vizsgálatok

     

    European Commission draft guidance document Guidance for the setting of an acute reference dose (ARfD) (7199/VI/99)

    5.5.

    Metabolitokkal kapcsolatos információk és toxicitási vizsgálatok

     

    ECHA Guidance on the application of the CLP criteria. Guidance to Regulation (EC) No 1272/2008 on classification, labelling and packaging (CLP) of substances and mixtures

    5.5.

    Metabolitokkal kapcsolatos információk és toxicitási vizsgálatok

     

    EFSA Guidance on the use of the Threshold of Toxicological Concern approach in food safety assessment (EFSA Journal 2019;17(6):5708)

    5.5.

    Metabolitokkal kapcsolatos információk és toxicitási vizsgálatok

     

    OECD Series on Testing and Assessment No. 124, Guidance for the Derivation of an Acute Reference Dose. (ENV/JM/MONO(2010)15)

    6.1.

    A szermaradékokból eredő fogyasztói expozíció becslése

     

    EFSA Guidance on the use of the Threshold of Toxicological Concern approach in food safety assessment (EFSA Journal 2019;17(6):5708)

    7.1.1.

    A mikroorganizmus becsült környezeti sűrűsége

     

    EFSA Guidance document on clustering and ranking of emissions of active substances of plant protection products and transformation products of these active substances from protected crops (greenhouses and crops grown under cover) to relevant environmental compartments, Section 2 (EFSA Journal 2014;12(3):3615)

    7.1.1.1.

    Talaj

     

    EU Working document to the Environmental Safety Evaluation of Microbial Biocontrol Agents, section 3.1.2 (SANCO/12117/2012)

    7.1.1.1.

    Talaj

     

    EFSA Guidance document for predicting environmental concentrations of active substances of plant protection products and transformation products of these active substances in soil, section 2.7 „Applicability of the tiered assessment scheme for microbial actives substances” (EFSA Journal 2017;15(10):4982)

    7.1.1.2.

    Víz

     

    EU Working document to the Environmental Safety Evaluation of Microbial Biocontrol Agents, section 3.2.1 (SANCO/12117/2012)

    7.2.1.

    Becsült környezeti koncentráció

     

    Generic Guidance for Estimating Persistence and Degradation Kinetics from Environmental Fate Studies in Pesticides in EU Registration (based on –among others- Guidance Document on Estimating Persistence and Degradation Kinetics from Environmental Fate Studies on Pesticides in EU Registration - Final Report of the Work Group on Degradation Kinetics of FOCUS (Sanco/10058/2005); Guidance Document for evaluating laboratory and field dissipation studies to obtain DegT50 values of active substances of plant protection products and transformation products of these active substances in soil (SANCO/12117/2014))

    7.2.1.

    Becsült környezeti koncentráció

     

    Generic guidance for Tier 1 FOCUS Ground water assessments (based on –among others-the European Commission (2014) Assessing Potential for Movement of Active Substances and their Metabolites to Ground Water in the EU - Final Report of the Ground Water Work Group of FOCUS (Sanco/13144/2010); FOCUS (2000) „FOCUS groundwater scenarios in the EU review of active substances” Report of the FOCUS Groundwater Scenarios Workgroup (Sanco/321/2000); Scientific Opinion of the Panel on Plant Protection Products and their Residues on a request from EFSA related to the default Q10 value used to describe the temperature effect on transformation rates of pesticides in soil.(doi: 10.2903/j.efsa.2008.622); Generic Guidance for Estimating Persistence and Degradation Kinetics from Environmental Fate Studies in Pesticides in EU Registration (including Guidance Document on Estimating Persistence and Degradation Kinetics from Environmental Fate Studies on Pesticides in EU Registration - Final Report of the Work Group on Degradation Kinetics of FOCUS (Sanco/10058/2005); Guidance Document for evaluating laboratory and field dissipation studies to obtain DegT50 values of active substances of plant protection products and transformation products of these active substances in soil (SANCO/12117/2014)); section 3.3.1 of European Food Safety Authority. Guidance Document for predicting environmental concentrations of active substances of plant protection products and transformation products of these active substances in soil (doi:10.2903/j.efsa.2017.4982); section 3.3 of Scientific report of EFSA on the „repair action” of the FOCUS surface water scenarios (doi:10.2903/j.efsa.2020.6119))

    8.

    Ökotoxikológiai vizsgálatok

    Előfordulhat, hogy az e szakaszban megadott releváns módszereket eseti alapon ki kell igazítani. Ezért a kiválasztott módszerek alkalmazhatóságát vagy azok kiigazítását az értékelendő hatóanyag biológiai és ökológiai jellemzői alapján meg kell indokolni, és azt a kérelem benyújtását megelőző üléseken meg lehet vitatni.

     

    8.

    Ökotoxikológiai vizsgálatok

     

    EU Working document to the Environmental Safety Evaluation of Microbial Biocontrol Agents (SANCO/12117/2012)

    8.

    Ökotoxikológiai vizsgálatok

     

    US EPA 885.4000 (1996) Background for non-target organism testing of microbial pest control agents

    8.

    Ökotoxikológiai vizsgálatok

     

    Environment and Climate Change Canada (2016), guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS1/RM/44)

    8.1.

    Szárazföldi gerincesekre gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS1/RM/44), 14.1 Birds

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS1/RM/44), 14.1 Birds

    8.1.

    Szárazföldi gerincesekre gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 14.2 Small Mammals

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 14.2 Small Mammals

    8.2.

    Vízi élőlényekre gyakorolt hatások

     

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 11.1 Freshwater Fish

    8.2.1.

    Halakra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 203 (2019) Fish, Acute Toxicity Test

     

    8.2.1.

    Halakra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 210 (2013) Fish, Early-life Stage Toxicity Test

     

    8.2.1.

    Halakra gyakorolt hatások

    US EPA OCSPP 885.4200 freshwater fish Tier I

     

    8.2.1.

    Halakra gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 11.1 Freshwater Fish

     

    8.2.2.

    Vízi gerinctelenekre gyakorolt hatások

    OECD Test No. 233 (2010) Sediment-Water Chironomid Life-Cycle Toxicity Test Using Spiked Water or Spiked Sediment

     

    8.2.2.

    Vízi gerinctelenekre gyakorolt hatások

    US EPA OCSPP 885.4240 Freshwater invertebrate Tier I

     

    8.2.2.

    Vízi gerinctelenekre gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 10.1 Freshwater Invertebrates

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 10.1 Freshwater Invertebrates

    8.2.3.

    Algákra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 201 (2011) Freshwater Alga and Cyanobacteria, Growth Inhibition Test

     

    8.2.3.

    Algákra gyakorolt hatások

    US EPA OCSPP 885.4300 Non target plant studies Tier I

     

    8.2.3.

    Algákra gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 9.1 Freshwater plants

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 9.1 Freshwater plants

    8.2.4.

    Vízi makrofitákra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 221 (2006): Lemna sp. Growth Inhibition Test

     

    8.2.4.

    Vízi makrofitákra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 239 (2014): Water-Sediment Myriophyllum Spicatum Toxicity Test

     

    8.2.4.

    Vízi makrofitákra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 238 (2014): Sediment-Free Myriophyllum Spicatum Toxicity Test

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    OECD Test Guideline 213 Honeybees, Acute Oral Toxicity Test

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    OECD Test Guideline 214 Honeybees, Acute Contact Toxicity Test.

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    OECD Test Guideline 245 Honey Bee, Chronic Oral Toxicity Test

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    OECD guidance document 239 Honey Bee Larval Toxicity Test, Repeated Exposure

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    OECD guidance document 75: Honey Bee Brood Test Under Semi-Field Conditions

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    EPPO Bulletin (2019) 49 Oomen Bee Brood Feeding Test

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    EPPO Bulletin (2010) 40 Side-Effects On Honeybees

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    OECD Test No. 247 (2017) Bumblebee, Acute Oral Toxicity Test

     

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.2.1 Honey bees

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.2.1 Honey bees

    8.3.

    Méhekre gyakorolt hatások

    US EPA OCSPP 885.4380 Honey bee Tier I

     

    8.4.

    A méhektől eltérő nem célzott ízeltlábúakra gyakorolt hatások

    US EPA OCSPP 885.4340 Non-target Insect Tier I

     

    8.4.

    A méhektől eltérő nem célzott ízeltlábúakra gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.3.1 Tests for Plant-Dwelling Invertebrates

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.3.1 Tests for Plant-Dwelling Invertebrates

    8.5.

    Nem célzott talajlakó mezo- és makroorganizmusokra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 222 (2016): Earthworm Reproduction Test (Eisenia fetida/Eisenia andrei)

     

    8.5.

    Nem célzott talajlakó mezo- és makroorganizmusokra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 232 (2016): Collembolan Reproduction Test in Soil

     

    8.5.

    Nem célzott talajlakó mezo- és makroorganizmusokra gyakorolt hatások

    OECD Test No. 226 (2016): Predatory mite (Hypoaspis (Geolaelaps) aculeifer) reproduction test in soil

     

    8.5.

    Nem célzott talajlakó mezo- és makroorganizmusokra gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.2.2 Springtails

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.2.2 Springtails

    8.5.

    Nem célzott talajlakó mezo- és makroorganizmusokra gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.3.2 Earthworms

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 13.3.2 Earthworms

    8.6.

    Nem célzott szárazföldi növényekre gyakorolt hatások

    OECD Test No. 227 (2006): Terrestrial Plant Test: Vegetative Vigour Test

     

    8.6.

    Nem célzott szárazföldi növényekre gyakorolt hatások

    OECD Test No. 208 (2006): Terrestrial Plant Test: Seedling Emergence and Seedling Growth Test

     

    8.6.

    Nem célzott szárazföldi növényekre gyakorolt hatások

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 12.2 Terrestrial plants

    Environment and Climate Change Canada (2016) Guidance document for testing the pathogenicity and toxicity of new microbial substances to aquatic and terrestrial organisms (EPS 1/RM/44), 12.2 Terrestrial plants


    (1)  A Bizottság (EU) 2022/1439 rendelete (2022. augusztus 31.) a 283/2013/EU rendeletnek a hatóanyagokra vonatkozóan benyújtandó információk és a mikroorganizmusokra vonatkozó különös adatszolgáltatási követelmények tekintetében történő módosításáról (HL L 227., 2022.9.1., 8. o.).

    (2)  Az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 2002. január 28-i 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 32a. cikke (HL L 31., 2002.2.1., 1. o.).

    (3)  HL L 276., 2010.10.20., 33. o.

    (4)  HL L 93., 2013.4.3., 1. o.

    (5)  Elérhető a következő internetcímen:https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/

    (6)  A legtöbb itt megnevezett vizsgálati módszer csak angol nyelven érhető el. A vizsgálati módszerekről az alábbi címeken szerezhető részletesebb tájékoztatás:

    ISO http://www.iso.org/iso/home/store/catalogue_ics.htm

    OECD http://www.oecd.org/env/chemicalsafetyandbiosafety/testingofchemicals/

    EPPO http://www.eppo.int/STANDARDS/standards.htm

    US EPA OCSPP https://www.epa.gov/

    (7)  A legtöbb itt megnevezett iránymutatás csak angol nyelven érhető el. Az iránymutatásokról az alábbi címeken szerezhető részletesebb tájékoztatás:

    Európai Bizottság: https://food.ec.europa.eu/plants/pesticides/approval-active-substances/guidelines-active-substances-and-plant-protection-products_en

    OECD http://www.oecd.org/env/chemicalsafetyandbiosafety/testingofchemicals/

    EPPO: http://www.eppo.int/STANDARDS/standards.htm

    ECHA: http://echa.europa.eu/support/guidance-on-reach-and-clp-implementation

    EFSA: http://www.efsa.europa.eu/en/publications.htm

    (8)  Kérjük, csak azokat a felhasználásokat vegye figyelembe, amelyek az 1107/2009/EK rendelet értelmében relevánsnak tekinthetők, nem pedig az EPPO PP 1/248 dokumentumban szereplő, mind az (EU) 2019/1009 rendelet, mind a CEN/TS 17724, CEN/TS 17700-1, CEN/TS 17700-2, CEN/TS 17700-3, CEN/TS 17700-4 és CEN/TS 17700-5 műszaki előírások értelmében vett, biostimulánsokra vonatkozó állításokat, még akkor sem, ha a szóban forgó biostimulánsok az EPPO PP 1/248 dokumentumban növényi növekedésszabályozó anyagként szerepelnek.

    (9)  https://gd.eppo.int/

    (10)  Kérjük, csak azokat a felhasználásokat vegye figyelembe, amelyek az 1107/2009/EK rendelet értelmében relevánsnak tekinthetők, nem pedig az EPPO PP 1/248 dokumentumban szereplő, mind az (EU) 2019/1009 rendelet, mind a CEN/TS 17724, CEN/TS 17700-1, CEN/TS 17700-2, CEN/TS 17700-3, CEN/TS 17700-4 és CEN/TS 17700-5 műszaki előírások értelmében vett, biostimulánsokra vonatkozó állításokat, még akkor sem, ha a szóban forgó biostimulánsok az EPPO PP 1/248 dokumentumban növényi növekedésszabályozó anyagként szerepelnek.

    (11)  https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/action/downloadSupplement?doi=10.2903/j.efsa.2011.2092&file=efs22092-sup-0001-Appendix.pdf

    (12)  Ha az aggodalomra okot adó metabolitok maradékanyagai miatt releváns.


    Top