Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0504(02)

A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele 2023/C 158/07

PUB/2023/301

HL C 158., 2023.5.4, p. 16–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2023.5.4.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 158/16


A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

(2023/C 158/07)

Ezen értesítés közzétételére a (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül sor.

ÉRTESÍTÉS STANDARD MÓDOSÍTÁS JÓVÁHAGYÁSÁRÓL

„Vallée du Torgan”

PGI-FR-A1112-AM02

Az értesítés időpontja: 2023.2.24.

A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

1.   A földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő terület

Módosult a „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzés termékleírása I. fejezetének „A földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő terület” című 4.2. pontja. A földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő területhez tartozó települések jegyzékét a 2022. évi hivatalos földrajzi kódexszel összhangban, módosítás nélkül frissítették.

Ennek a szövegezésbeli módosításnak köszönhetően a földrajzi terület megfeleltethető az INSEE által kiadott hivatalos földrajzi kódex 2022-ben hatályos változatának, valamint jogilag biztosítható a földrajzi terület körülhatárolása.

Az egységes dokumentum a „További feltételek – A földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő terület” című pontban frissül.

2.   Szőlőfajták

Módosult a „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzés termékleírása I. fejezetének „Szőlőfajták” című 5. pontja. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzés előállítására kiválasztott fajták jegyzéke a következőképpen módosult:

13, a szőlőbetegségekkel szemben ellenállónak tartott fajta bevezetése:

artaban N, cabernet blanc B, cabernet cortis N, floréal B, monarch N, muscaris B, prior N, saphira B, soreli B, souvignier gris Rs, sauvignac B, vidoc N, voltis B.

14, az éghajlatváltozáshoz potenciálisan alkalmazkodni képes fajta bevezetése:

agiorgitiko N, alvarinho B, assyrtyko B, calabrese N carricante B, fiano B, montepulciano N, moschofilero Rs, parrellada B, primitivo N, roditis Rs, touriga nacional N, verdejo B, xinomavro N.

Ezek a fajták szárazságtűrő és a gombabetegségekkel szemben ellenálló fajták. Lehetővé teszik a növényvédő szerek használatának csökkentését, ugyanakkor mind fiziológiai, mind borászati szempontból megfelelnek az OFJ előállításához használt fajtáknak. Nem befolyásolják az OFJ borok jellemzőit.

A következő szőlőfajták törlése: altesse B, mondeuse N.

Ezeket a módosításokat átvezették az egységes dokumentum „Borszőlőfajták” szakaszába.

3.   Ellenőrző hatóság

Módosult a „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzés termékleírásának III. fejezete annak érdekében, hogy egyszerűsödjön az „Ellenőrző hatóság” szakasz, és pontosításra kerüljön, hogy a termékleírás betartásának ellenőrzése egy jóváhagyott ellenőrzési terv alapján történik, és azt az INAO által felhatalmazott, a szakértelemre, a pártatlanságra és a függetlenségre vonatkozó garanciákat teljesítő harmadik fél végzi.

Ez az egyszerűsítés az egységes dokumentumot nem érinti.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

1.   Elnevezés(ek)

Vallée du Torgan

2.   A földrajzi árujelző típusa

OFJ – Oltalom alatt álló földrajzi jelzés

3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

1.

Bor

4.   A bor(ok) leírása

TÖMÖR SZÖVEGES LEÍRÁS

A „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzés a csendes vörös-, rozé, „gris”, „gris de gris” és fehérborok számára van fenntartva.

A „gris” bor nagyon halvány rózsaszín rozé. A „gris de gris” bor kizárólag szürke (gris) szőlőfajtákból készült „gris” bort jelöl.

A „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok maximális illósavtartalma 13,26 meq/l (0,65 g/l H2SO4-ben kifejezve), illetve 15,30 meq/l (0,75 g/l H2SO4-ben kifejezve) azon borok esetében, amelyeknél a palackozási szakaszra befejeződött a malolaktikus fermentáció.

Az összes alkoholtartalomra, az összes savtartalomra és az összes kén-dioxid-tartalomra vonatkozó (minimális vagy maximális) értékek az uniós jogszabályokban meghatározott értékek.

A vörösborok többé-kevésbé élénk színűek. Illatukat és ízüket tekintve mediterrán karakter jellemzi őket, amelyben a piros gyümölcsökre és a cserjésekre emlékeztető jegyek keverednek, gyakran fűszeres árnyalatokkal kibontakozva. A szerkezet az érettségtől és a borkészítési profiltól függően változik, de a borok általában érett és finom tanninokkal rendelkeznek.

A rozék színe a „gris de gris” esetében jellemző legvilágosabb szürkétől az élénkebb rózsaszínig terjed, a felhasznált szőlőfajtáktól és a héjon áztatási technikáktól függően. Ezek a borok a gyümölcsös vagy virágos jegyekre jellemző nagy fokú üdeséggel rendelkeznek.

A fehérborok a legtöbb esetben halványsárga színűek. Az olajosság és a frissesség egyensúlya jellemzi őket, és gyümölcsös aromákat hordoznak, amelyek általában fehér gyümölcsökre, például őszibarackra és kajszibarackra emlékeztetnek.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

11

Minimális összes savtartalom

 

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

 

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

 

5.   Borkészítési eljárások

5.1.   Konkrét borászati eljárások

A boroknak a borászati eljárások tekintetében eleget kell tenniük a közösségi szinten, valamint a mezőgazdaságról és a tengeri halászatról szóló törvénykönyvben meghatározott kötelezettségeknek.

5.2.   Maximális hozamok

1.

Vörösborok

Hektáronként 80 hektoliter

2.

Rozék és fehérborok

Hektáronként 90 hektoliter

6.   Körülhatárolt földrajzi terület

A szőlő szüretelésére, valamint a „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok erjesztésére és készítésére Aude megye következő településeinek területén kerül sor: Paziols, Tuchan.

7.   Borszőlőfajta (borszőlőfajták)

Agiorgitiko N

Alicante Henri Bouschet N

Alvarinho – Albariño

Artaban N

Assyrtiko B

Bourboulenc B – Doucillon blanc

Cabernet blanc B

Cabernet cortis N

Cabernet franc N

Cabernet sauvignon N

Calabrese N

Carignan N

Carignan blanc B

Carmenère N

Carricante

Chardonnay B

Chasan B

Chenanson N

Chenin B

Cinsaut N – Cinsault

Clairette B

Clairette rose Rs

Colombard B

Cot N – Malbec

Fiano

Floreal B

Gamay N

Gewürztraminer Rs

Grenache N

Grenache blanc B

Grenache gris G

Gros Manseng B

Macabeu B – Macabeo

Marsanne B

Marselan N

Mauzac B

Merlot N

Monarch N

Montepulciano

Morrastel N – Minustellu, Graciano

Moschofilero Rs

Mourvèdre N – Monastrell

Muscaris B

Muscat d’Alexandrie B – Muscat, Moscato

Muscat de Hambourg N – Muscat, Moscato

Muscat à petits grains blancs B – Muscat, Moscato

Muscat à petits grains rouges Rg – Muscat, Moscato

Nielluccio N – Nielluciu

Négrette N

Parrellada B

Petit Manseng B

Petit Verdot N

Pinot blanc B

Pinot gris G

Pinot noir N

Piquepoul blanc B

Portan N

Primitivo N – Zinfandel

Prior N

Riesling B

Roditis Rs

Roussanne B

Saphira B

Sauvignac

Sauvignon B – Sauvignon blanc

Sauvignon gris G – Fié gris

Semillon B

Soreli B

Souvignier gris Rs

Sylvaner B

Syrah N – Shiraz

Tempranillo N

Terret blanc B

Touriga nacional N

Ugni blanc B

Verdejo B

Vermentino B – Rolle

Vidoc N

Viognier B

Voltis B

Xinomavro N

8.   A kapcsolat(ok) leírása

8.1.   A földrajzi terület és a termék sajátosságai

A földrajzi terület a Földközi-tengertől légvonalban mintegy harminc kilométerre és a Corbières-hegységtől keletre található Aude megyében, Franciaország déli részén, Languedoc-Roussillon régióban, Tuchan és Paziols településre terjed ki a 917 méter magas Tauch hegyvonulatának lábánál. A táj egy központi területből, egyfajta völgyből áll, amelyet meredek domboldalak vesznek körül. Ezen a két településen a szőlő jelenti a fő növénykultúrát, amely több mint 1 200 hektárt fed le.

Az északi határt a Col d’Extrême hágó jelöli ki, amelyen áthaladva vezet az út Villeneuve-be. Keleten a Serre d’en Mouysset meszes fennsíkja emelkedik és állja útját a tengeri légtömegeknek. Dél felé egy kanyargós úton érhető el Pyrénées-Orientales megye határa. Végezetül a terület nyugati irányban egy meredek szurdokon át közelíthető meg, amely a Verdouble folyó mentén húzódik Cucugnan falu felé.

A „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott bor nevét adó Torgan egy patak, amely a Tauch hegyből ered és a Verdouble folyóba torkollik.

A terület geológiai története összetett, és igen sokféle talajt eredményezett. Az így meghatározott, mintegy húszféle talaj közül a leggyakoribbak a terület északi részén található agyagpala, a Tauch hegyvonulatának lábánál található meszes kollúviumok vagy homokos-kavicsos talajok, a triász időszaki márga, valamint – Paziols magasabban fekvő részein és Tuchan keleti részén – a kerekre csiszolódott kövek (az úgynevezett „galets roulés”) alkotta konglomerátumok: ezek a talajok mind nagyon kövesek, és kis vagy közepes mélységűek. Végezetül a központi térség kavicsos teraszokból és agyagos-meszes talajokból áll, amelyek mélysége nagyobb.

Az éghajlat mediterrán jellegű, meleg és száraz. Az éves csapadékmennyiség átlagosan 700 mm körül alakul, az eső korlátozott számú őszi és tavaszi napra koncentrálódik, és gyakran heves viharok és záporok formájában esik. A napsütéses órák száma magas. A tramontana nevű erős északi szél (évente akár 200 szeles nappal) több egymást követő napon is fújhat 80 km/h feletti erősséggel. Ez a száraz szél a vegetációs időszakban szövetségesként segít a peronoszpóra elleni küzdelemben, és a szüret idején mérsékli a botrytis cinerea támadásának kockázatát.

A XIX. században a szőlőtermesztés került előtérbe a más mezőgazdasági tevékenységekkel, különösen a gabona- és az olívatermesztéssel szemben, amit visszavetettek a nagyon kemény teleken előforduló erős fagyok.

Az 1907-es szőlőválságot követően a bortermelők 1913-ban összefogtak és szövetkezeti pincét építettek Tuchan községben, a rákövetkező évben pedig Paziols-ban. Ez a vidék különösen kedvez a szőlőtermesztésnek.

1987 februárjában Torgan tájborát a megye 5 településén ismerték el, hogy azután – a földrajzi koherencia érdekében és a termék jellemzői miatt – 1990 óta csak két településre, Tuchan és Paziols községre korlátozzák.

A „Vallée du Torgan” OFJ szőlőfajtái illeszkednek a terület ökológiai viszonyaihoz, elsősorban a hagyományos mediterrán carignan és grenache noir fajták révén, amelyek tökéletesen alkalmazkodnak a jelentős nyári vízhiányhoz, valamint a domboldalak sovány és sekély talajaihoz. A fajták skáláját a grenache blanc és gris, a maccabeu, a cinsault, a muscat d’Alexandrie és a muscat à petit grain teszi teljessé.

Az elmúlt másfél évtizedben az újratelepítést olyan fajták kiválasztásával végezték, amelyek különösen igazodnak a terület talajaihoz és éghajlatához. A mai napig vezető szerepet játszik a merlot, amelyet a legmélyebb talajokra telepítették, különösen Paziols hordalékos részén, a Verdouble mentén, és amelyből olyan borok készíthetők, amelyek simulékonyságot és eleganciát visznek a házasításokba. A kissé soványabb talajokra ültetett marselan és a syrah markáns aromát és komplexitást kölcsönöz a borok profiljának.

A szigorúan meghatározott előállítási szabályok garantálják a szőlő érettségét és a termék minőségét.

A teljesen érett állapotban szüretelt fajták biztosítják a bor koncentrációját, miközben megőrzik a gyümölcs simulékonyságát, frissességét és intenzitását. A borok fajtaborok vagy házasított borok formájában készülnek.

A torgani bor termelése évi 5 000 hektolitertől 10 000 hektoliterig terjed, amelyet főként a Tuchan–Paziols szövetkezeti pincészet és egy magánpincészet biztosít; a termelt mennyiségek nagymértékben függnek a nyári aszálytól.

A termelés mindhárom borszínre kiterjed, de nagyrészt vörösborokat foglal magában. A rozék folyamatosan fejlődnek, a „gris de gris” borok eredetiségével, amelyeket elsősorban a területen igen elterjedt Grenache gris fajtából készítenek.

8.2.   A földrajzi terület és a termék sajátosságai közötti ok-okozati kapcsolat

A „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok erős identitással rendelkeznek, amely az előállítási terület sajátosságaiból ered. A talajok kis vagy közepes mélysége, a jellegzetesen mediterrán éghajlat, a 100 és 300 m közötti magasságban fekvő domboldalakon művelt szőlőültetvények biztosítják a növény ellenőrzött fejlődését és a partvonalhoz képest átlagosan mintegy tíznapos eltéréssel bekövetkező érettséget.

A sok napsütés jellemezte, meleg és száraz, szigorúan mediterrán éghajlat elősegíti az OFJ szőlőfajták tökéletes érettségét, ami lehetővé teszi a piros gyümölcsökre és cserjésekre emlékeztető aromákkal, érett és finom tanninokkal rendelkező vörösborok készítését, valamint olyan rozé, „gris” és fehérborok előállítását, amelyeket az olajosság, a frissesség és az aromavilág egyensúlya jellemez.

A „Vallée du Torgan” borok előállítására kedvezően hat a vállalkozások dinamikája is, amelyek strukturált kereskedelmi erővel rendelkeznek ahhoz, hogy népszerűsítsék ezt a bort a hagyományos francia piacokon, a nagy üzletláncok körében, valamint az exportpiacokon is.

Ennek az előállítási területhez szorosan kötődő forgalmazási hálózatnak köszönhetően a „Vallée du Torgan” borok az elmúlt 20 évben olyan hírnévre tettek szert, amely lehetővé teszi a termelés további növelését, reagálva az újabb piacok meghódítására.

A szőlő e vidék szinte kizárólagos növénykultúrájaként alapvetően meghatározza a tájat, és megadja a két település gazdaságának ritmusát.

A kis parcellák mozaikjából álló szőlőültetvény jelentős mértékben hozzájárul a nyitott területek karbantartásához egy erdőtüzeknek kitett erdőterületen, és így alapvető szerepet játszik a biológiai sokféleség megőrzésében.

A bortermelők által nemzedékek óta megvalósított fejlesztések összessége lehetővé tette a borturizmus előmozdítását, ami pedig növeli a termékek hírnevét és megbecsültségét.

9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

A földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő terület

Jogi keret:

Nemzeti jogszabályok

A további feltétel típusa:

A körülhatárolt földrajzi területen folyó termelés tekintetében biztosított eltérés

A feltétel leírása:

A „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok erjesztése és készítése tekintetében biztosított eltérés kapcsán meghatározott közvetlenül szomszédos területet a 2022. január 1-jei hivatalos földrajzi kódex alapján a földrajzi területtel határos következő települések alkotják.

Aude megye:

Albas, Albières, Auriac, Bouisse, Cascastel-des-Corbières, Coustouge, Cucugnan, Davejean, Dernacueillette, Duilhac-sous-Peyrepertuse, Durban-Corbières, Embres-et-Castelmaure, Félines-Termenès, Fontjoncouse, Fraissé-des-Corbières, Jonquières, Lairière, Lanet, Laroque-de-Fa, Maisons, Massac, Montgaillard, Montjoi, Mouthoumet, Padern, Palairac, Quintillan, Rouffiac-des-Corbières, Saint-Jean-de-Barrou, Saint-Laurent-de-la-Cabrerisse, Salza, Soulatgé, Termes, Thézan-des-Corbières, Vignevieille, Villeneuve-les-Corbières, Villerouge-Termenès, Villesèque-des-Corbières.

Pyrénées-Orientales megye:

Ansignan, Bélesta, Caramany, Cases-de-Pène, Cassagnes, Caudiès-de-Fenouillèdes, Espira-de-l'Agly, Estagel, Fenouillet, Fosse, Lansac, Latour-de-France, Lesquerde, Maury, Montner, Opoul-Périllos, Peyrestortes, Pia, Planèzes, Prugnanes, Rasiguères, Rivesaltes, Saint-Arnac, Saint-Martin-de-Fenouillet, Saint-Paul-de-Fenouillet, Salses-le-Château, Tautavel, Vingrau, Vira.

Jogi keret:

Nemzeti jogszabályok

A további feltétel típusa:

A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

A feltétel leírása:

A „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzés kiegészíthető egy vagy több szőlőfajta nevével.

A „Vallée du Torgan” oltalom alatt álló földrajzi jelzés kiegészíthető a „primeur” (primőr) vagy „nouveau” (új) felirattal.

Az Európai Unió OFJ logójának szerepelnie kell a címkén, ha az „Indication géographique protégée” (oltalom alatt álló földrajzi jelzés) felirat helyett a „Vin de pays” (tájbor) hagyományos felirat szerepel.

A termékleíráshoz vezető link

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-5e316de2-332d-4137-9b0b-d3174f0bbdec


(1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o.


Top