Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0208(03)

    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele 2023/C 48/09

    PUB/2022/1531

    HL C 48., 2023.2.8, p. 46–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.2.8.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 48/46


    A (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

    (2023/C 48/09)

    Ezen értesítés közzétételére a (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül sor.

    ÉRTESÍTÉS STANDARD MÓDOSÍTÁS JÓVÁHAGYÁSÁRÓL

    „Anjou Villages”

    PDO-FR-A0493-AM02

    Az értesítés időpontja: 2022.11.11.

    A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

    1.   Hivatalos földrajzi kódex

    A földrajzi területhez és a közvetlen szomszédságában lévő területhez tartozó településeket a hivatalos földrajzi kódex (Code officiel géographique) szerint frissítették.

    Ez nincs hatással a körülhatárolt földrajzi terület kiterjedésére.

    A módosítás az egységes dokumentum 6. és 9. pontját érinti.

    2.   A szőlőtőkék közötti távolság

    A szőlőtőkék közötti minimális távolság 1 méterről 0,90 méterre változik.

    E módosítás célja, hogy a sorok közötti távolság megváltoztatása nélkül lehessen növelni a szőlő ültetési sűrűségét.

    A szöveg emellett kiegészült egy külön rendelkezéssel a 10 %-nál nagyobb lejtésű szőlőültetvényekre vonatkozóan, amelyek esetében megengedett, hogy a szőlőtőkék közötti minimális távolság 0,80 m legyen.

    Ez a kiegészítés azoknak a meredek lejtőkre telepített szőlőültetvényeknek a sajátos esetét hivatott figyelembe venni, amelyek az ültetés során különleges kialakítást igényelnek (a szőlőt inkább a lejtővel párhuzamosan, mint arra merőlegesen kell telepíteni).

    A módosítás az egységes dokumentum 5. pontját érinti.

    3.   Metszés

    A Loire-völgyi Anjou-Saumur borvidék eredetmegjelölései esetében összehangolták a metszésre vonatkozó szabályokat.

    E harmonizáció célja a piaci szereplők ismereteinek javítása és az ellenőrzés egyszerűsítése. E módosítás révén a szőlőtermelők jobban tudnak alkalmazkodni az egyre később bekövetkező fagyokhoz.

    A módosítás az egységes dokumentum 5. pontját érinti.

    4.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    A kapcsolat ismertetése úgy módosul, hogy a szöveg a 2018-as év helyett 2021-re hivatkozik.

    A módosítás az egységes dokumentum 8. pontját érinti.

    5.   Címkézés

    A választható feliratokra vonatkozó szabályozási keretet pontosították.

    A módosítás az egységes dokumentum 9. pontját érinti.

    6.   Szövegezésbeli módosítások

    A termékleírás szövegezését több ponton kiigazították.

    Ezek a módosítások nem vonják maguk után az egységes dokumentum módosítását.

    7.   Az ellenőrző szervre vonatkozó hivatkozás

    Átírták az ellenőrző szervre vonatkozó hivatkozást, hogy annak megszövegezése összhangban legyen a megjelöléshez tartozó többi termékleírással. Ez a módosítás csak szövegezésbeli módosítást jelent.

    Ez a módosítás nem vonja maga után az egységes dokumentum módosítását.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    1.   Elnevezés(ek)

    Anjou Villages

    2.   A földrajzi árujelző típusa:

    OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

    3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

    1.

    Bor

    4.   A bor(ok) leírása

    TÖMÖR SZÖVEGES LEÍRÁS

    A borok csendes vörösborok, amelyek főbb analitikai jellemzői a következők:

    A borok térfogatszázalékban kifejezett minimális természetes alkoholtartalma 11 %.

    Az erjesztés után a borok erjeszthetőcukor-tartalma (glükóz- és fruktóztartalma) legfeljebb 3 gramm/liter.

    A malolaktikus fermentációnak kötelezően be kell fejeződnie. Az ömlesztve történő forgalomba hozatalra kész vagy a kiszerelés szakaszában lévő borok almasavtartalma literenként legfeljebb 0,4 gramm.

    A borok térfogatszázalékban kifejezett összes alkoholtartalma az alkoholtartalom-növelést követően nem haladja meg a 12,5 %-ot.

    Az illósavtartalom, az összes savtartalom és az összes kén-dioxid-tartalom értékei a közösségi jogszabályokban megállapított értékek.

    A borokat legalább a szüret évét követő év június 15-ig érlelni kell.

    A bor színe rendszerint mély, élénk rubinvörös. Illata gyakran piros gyümölcsökre és virágokra (nősziromra, ibolyára stb.) emlékeztető, finom illatjegyeket hordoz, amelyek összetettebb, fekete gyümölcsök és fűszerek, vadhús vagy akár avar keverékére emlékeztető aromákká alakulnak. Íze erős és telt, mindamellett megőrzi aromagazdagságát. A markánsan jelen lévő tanninok összeolvadnak, és az utóíz hosszan tartó. A bor nehéz bor, jobb, ha néhány évre meg tudunk feledkezni róla, mielőtt megkóstolnánk.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

     

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    5.   Borkészítési eljárások

    5.1.   Konkrét borászati eljárások

    1.   Ültetési sűrűség – sortávolság

    Művelési gyakorlat

    A szőlőültetvényeken a minimális ültetési sűrűség hektáronként 4 000 tőke. A sorok közötti távolság legfeljebb 2,50 méter lehet, míg az egy soron belül található szőlőtőkék közötti távolságnak legalább 0,90 méternek kell lennie. Azon szőlőparcellák termése tekintetében, amelyeken az egy soron belül található szőlőtőkék közötti távolság kisebb mint 0,90 méter, de legalább 0,80 méter, és amelyek lejtése meghaladja a 10 %-ot, megengedett az ellenőrzött eredetmegjelölés használata. A hektáronként 4 000 tőkénél kisebb, de legalább 3 300 tőke ültetési sűrűségű szőlőparcellák termésére az e termékleírásban a támrendszerrel és a lombsátormagassággal kapcsolatban rögzített szabályok betartása mellett használható az ellenőrzött eredetmegjelölés. Az ilyen szőlőparcellákon a sorok közötti távolság legfeljebb 3 méter lehet, míg az egy soron belül található szőlőtőkék közötti távolságnak legalább 1 méternek kell lennie.

    2.   A szőlő metszésére és támrendszerének kialakítására vonatkozó szabályok

    Művelési gyakorlat

    A szőlőtőkék metszése rövid- vagy hosszúcsapos metszéssel vagy vegyes metszéssel történik, tőkénként legfeljebb 12 rügy meghagyásával.

    A szőlő tőkénként 2 további rügy meghagyásával is metszhető, feltéve, hogy a 11–12 leveles állapotnak megfelelő fenológiai stádiumban (virágbimbók elkülönülése) az adott évi termőágak száma tőkénként legfeljebb 12.

    A támrendszerre futtatott lombsátor magasságának a sorok közötti távolság legalább 0,6-szorosának kell lennie, mivel a támrendszerre futtatott lombsátor magasságát a levélzet alsó határa – amelynek legalább 0,40 méterrel a talaj felett kell lennie – és a felső metszési határ – amelynek legalább 0,20 méterrel a támrendszer felső huzalja felett kell lennie – között mérik.

    A hektáronként 4 000 tőkénél kisebb, de legalább 3 300 tőke ültetési sűrűségű szőlőparcelláknak ezenfelül az alábbi támrendszer-kialakítási szabályoknak kell megfelelniük: a támrendszer oszlopainak talajfelszín feletti magassága legalább 1,90 méter; a támrendszer 4 huzalsort tartalmaz; a legfelső huzal és a talaj közötti távolság legalább 1,85 méter.

    3.   Öntözés

    Művelési gyakorlat

    Az öntözés tilos.

    4.   

     

    Konkrét borászati eljárás

    A kivonáson alapuló alkoholtartalom-növelési technikák alkalmazása engedélyezett, és a feldolgozott mennyiségekhez viszonyított részleges koncentráció maximális mértéke 10 %. Tilos fadarabokat használni. A borok térfogatszázalékban kifejezett összes alkoholtartalma az alkoholtartalom-növelést követően nem haladja meg a 12,5 %-ot.

    A fenti rendelkezéseken kívül a boroknak az alkalmazott borászati eljárások tekintetében meg kell felelniük a közösségi szinten, valamint a mezőgazdaságról és a tengeri halászatról szóló törvénykönyvben meghatározott kötelezettségeknek.

    5.2.   Maximális hozamok

    1.

     

    hektáronként 60 hektoliter

    6.   Körülhatárolt földrajzi terület

    Az előállítás valamennyi műveletét a földrajzi területen kell elvégezni, amelynek területe – a 2021. évi hivatalos földrajzi kódex (Code officiel géographique) alapján – az alábbi települések területét foglalja magában:

    Deux-Sèvres megye: Loretz-d’Argenton (kizárólag Bouillé-Loretz volt önálló település területe tekintetében), Val en Vignes (kizárólag Bouillé-Saint-Paul, Cersay és Saint-Pierre-à-Champ volt önálló települések területe tekintetében);

    Maine-et-Loire megye: Aubigné-sur-Layon, Beaulieu-sur-Layon, Bellevigne-en-Layon, Blaison-Saint-Sulpice (kizárólag Blaison-Gohier volt önálló település területe tekintetében), Bouchemaine, Brissac Loire Aubance (kizárólag Charcé-Saint-Ellier-sur-Aubance és Coutures volt önálló települések területe tekintetében), Chalonnes-sur-Loire, Champtocé-sur-Loire, Chaudefonds-sur-Layon, Chemillé-en-Anjou (kizárólag Chanzeaux, La Jumellière és Valanjou volt önálló települések területe tekintetében), Cléré-sur-Layon, Doué-en-Anjou (kizárólag Brigné, Concourson-sur-Layon, Saint-Georges-sur-Layon és Les Verchers-sur-Layon volt önálló települések területe tekintetében), Ingrandes-Le Fresne sur Loire (kizárólag az egykori Ingrandes település területe tekintetében), Lys-Haut-Layon (kizárólag La Fosse-de-Tigné, Nueil-sur-Layon, Tancoigné, Tigné és Trémont volt önálló települések területe tekintetében), Mauges-sur-Loire (kizárólag Mesnil-en-Vallée, Montjean-sur-Loire és La Pommeraye volt önálló települések területe tekintetében), Passavant-sur-Layon, La Possonnière, Rochefort-sur-Loire, Saint-Georges-sur-Loire, Saint-Germain-des-Prés, Savennières, Terranjou, Tuffalun (kizárólag Ambillou-Château volt önálló település területe tekintetében), Val-du-Layon.

    A földrajzi területet ábrázoló térképdokumentumok megtekinthetők az Institut national de l’origine et de la qualité honlapján.

    7.   Borszőlőfajta (borszőlőfajták)

     

    Cabernet franc N

     

    Cabernet sauvignon N

    8.   A kapcsolat(ok) leírása

    8.1.   

     

    a)   A kapcsolathoz hozzájáruló természeti tényezők leírása

    A földrajzi terület az „Anjou” ellenőrzött eredetmegjelöléshez tartozó földrajzi terület nyugati részének szívében, nagyrészt az Armorikai-hegységhez csatlakozó prekambriumi és paleozoikus talapzaton terül el, amelyet helyenként köves képződmények vagy cenomán képződmények borítanak, mint például a terület keleti szélén megtalálható kagylós márga. 2021-ben az „Anjou-Coteaux de la Loire”, a „Coteaux du Layon” és a „Savennières” ellenőrzött eredetmegjelölések földrajzi területeit és néhány szomszédos települést foglalta magában. A földrajzi terület az érlelt vörösborok előállítására alkalmas természeti környezet alapján körülhatárolt és kiválasztott területet fedi. Ennek megfelelően Maine-et-Loire megye 24 településére és Deux-Sèvres megye 2 településére terjed ki Angers-tól délkeletre és délre. A tájat sok kicsi, különböző fekvésű domb jellemzi, melyek tengerszint feletti magassága 50 és 90 méter között mozog.

    A szőlők szüreteléséhez pontosan körülhatárolt, parcellákra osztott területet leginkább jó fekvésű parcellák teszik ki, melyeken palás kőzeten kialakult barna talajok, agyagos-köves barna talajok vagy csak helyenként kagylós márgán kialakult barna talajok találhatók. Ezek a talajok többnyire sekélyek, jó a vízháztartásuk, nem mutatják a belvizesedés jeleit és kevés vízkészlettel rendelkeznek. Hőháztartásuk jó és megfelelő korai érést biztosítanak. A földrajzi terület nyugati részén helyenként vulkanikus eredetű, savanyú képződményekből (riolit) vagy bázisos képződményekből (szpilit) származó telérek húzódnak, melyek nagyon köves talajokat eredményeznek.

    A földrajzi terület éghajlata mérsékelt óceáni és kis hőmérséklet-különbségek jellemzik, ami egyrészt az Atlanti-óceán viszonylagos közelségének, másrészt a Loire és annak mellékfolyói hőszabályozó szerepének és végül annak tudható be, hogy a szőlőültetvényeket domboldalakra telepítették. Az északnyugati/délkeleti irányban húzódó domborzati elemek védelmet biztosítanak a gyakran sok nedvességet szállító nyugati szelek ellen. Ezért a földrajzi területen kevés csapadék hullik, főnhatás érvényesül és a terület védett az óceáni nedvességtől, ami a choletais-i és a mauges-i térség magasabb domborzatának köszönhető. Az éves csapadékmennyiség 585 milliméter, míg a choletais-i térségben közel 800 milliméter.

    b)   A kapcsolathoz hozzájáruló emberi tényezők leírása

    Az Anjou-vidéken bizonyíthatóan a Krisztus utáni I. századtól és azóta is folyamatosan foglalkoznak szőlőtermesztéssel. Itt jól megélt a szőlő, ahogy erről Apollonius (VI. század) egyik költeményének e néhány sora is tanúskodik: „Bretagne-tól nem messze található egy sziklára épült, Ceres és Bacchus ajándékaiban bővelkedő város, amelynek neve – Andégave (Angers) – egy görög névből származik.” Bár az anjoui borvidék a középkorban folyamatosan fejlődött a Loire partjain és Angers környékén létrejött monostorok oltalma alatt, hírnévre főként a XII–XIII. századtól tett szert. II. Henrik és Aquitániai Eleonóra nagyhatású uralkodásának idején a „vin d’Anjou” (anjoui bor) a legelőkelőbb asztalokra is eljutott.

    A termelés a XVI. századtól jelentős fejlődésnek indult a holland borügynökök megérkezésének köszönhetően, akik hazájuk és gyarmataik számára kerestek borokat. A hollandok hatalmas mennyiségeket vásároltak fel a borokból, és a kereskedelem oly mértékben virágzott a XVIII. században, hogy a szállítás megkönnyítése érdekében a földrajzi területet átszelő Layon folyót hajózhatóvá tették.

    Az Anjou-borvidék elsősorban a chenin B fajtából előállított fehérbor-termelésről vált ismertté. A filoxéravész után, 1865-től azonban felgyorsult a cabernet franc N fajta vagy más néven a „breton növény” (nevét akkoriban az adta, hogy a növény hajóval érkezett a Loire torkolatöblén keresztül, amely azokban az időkben a breton régióban volt), majd valamivel később a cabernet sauvignon N telepítése.

    8.2.   

     

    A XX. század elején a borkészítés elsősorban a helyiek által „rouget”-nek nevezett, kávéházakban fogyasztott könnyű bor előállítása felé mozdult el. Ez jelentette az anjoui borvidék átalakulásának első szakaszát, amely során jelentős fejlődésnek indult az emblematikus rozéborok termelése. Az átalakulás második szakasza a termelők által a növényegyüttes kezelése terén szerzett tapasztalatokra épült. A vörösbortermelés az 1960-as évektől indult fejlődésnek annak köszönhetően, hogy megfigyelték és vizsgálták, hogy melyik szőlőfajtának melyik termőhely felel meg a legjobban, értékelték a terméshozamokat és elsajátították a borászati technikákat.

    A régió szakemberei számára ezalatt nyilvánvalóvá vált, hogy olyan területtel és szakértelemmel rendelkeznek, amely markánsabbá tudja tenni az általuk termelt vörösborok eredetiségét. Ennek köszönhetően ismerték el 1991. november 14-én az „Anjou Villages” ellenőrzött eredetmegjelölést. 2010-ben a termelést 130 magánpincészet és 2 szövetkezeti pincészet biztosította.

    2.   A termékek minőségére és jellemzőire vonatkozó információk

    A bor színe rendszerint mély, élénk rubinvörös. Illata gyakran piros gyümölcsökre és virágokra (nősziromra, ibolyára stb.) emlékeztető, finom illatjegyeket hordoz, amelyek összetettebb, fekete gyümölcsök és fűszerek, vadhús vagy akár avar keverékére emlékeztető aromákká alakulnak.

    Íze erős és telt, mindamellett megőrzi aromagazdagságát. A markánsan jelen lévő tanninok összeolvadnak, és az utóíz hosszan tartó. A bor nehéz bor, jobb, ha néhány évre meg tudunk feledkezni róla, mielőtt megkóstolnánk.

    3.   Ok-okozati összefüggések

    A művelési gyakorlatokat tükrözően, pontos parcellákra osztott felszíni talajok, illetve a kiváló fekvést adó és a rendszeres vízellátás szempontjából kedvező domborzat találkozása lehetővé tette, hogy a cabernet franc N és a cabernet sauvignon N szőlőfajták teltsége és eredetisége kifejezésre jusson. A termesztési viszonyok miatt optimális módon kell kezelni a növényt és annak terméshozamát, amit a szőlő művelésmódja és a szigorú metszési szabályok is tükröznek.

    A borosgazdák a szőlőik viselkedésével kapcsolatban végzett megfigyelések és elemzések alapján tudják meghatározni a szőlőültetvény telepítésének megfelelő módját, és figyelmet fordítanak arra, hogy a két szőlőfajta jól illeszkedjen a palás kőzeten kialakult barna talajokhoz és a cenomán kőzeten kialakult agyagos-köves talajokhoz. A termelők szigorú termelési szabályokat követnek annak érdekében, hogy strukturált vörösbort állítsanak elő. E szabályok alapját a parcellák egyedi körülhatárolása, a szőlőmetszési és szőlőművelési technikák lehető legjobb alakítása, az optimális érettség melletti szüretelés, valamint az áztatási hőmérsékletek és időtartamok kezelésével kapcsolatos technikai javítások képezik. A gazdálkodók szakértelme biztosítja, hogy a leszüretelt szőlők minimális cukortartalma literenként 189 gramm, fenolos érettségük pedig optimális legyen.

    A gazdálkodók a nemzedékek során át megtanulták, hogy a borászati technikák alakításával hogyan hozhatják ki a szőlőkből a legjobbat. Nagyon hamar kiderült, hogy az erjesztés után hordós érlelésre van szükség ahhoz, hogy a bor aromái összetettek legyenek, de legfőképpen ahhoz, hogy tanninjai lekerekítetté és selymessé váljanak. E célok elérése érdekében a termékleírások azt határozzák meg, hogy a borok érlelési időszakának legalább a szüretelés évét követő év június 15-ig kell tartania.

    Az „Anjou Villages” ellenőrzött eredetmegjelölés az Anjou-borvidékről származó borok ékességei közé tartozik.

    9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

    A földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő terület

    Jogi keret:

    Uniós jogszabályok

    A további feltétel típusa:

    A körülhatárolt földrajzi területen való előállítás tekintetében biztosított eltérés

    A feltétel leírása:

    A borok erjesztése, készítése és érlelése tekintetében biztosított eltérés kapcsán meghatározott, a földrajzi terület közvetlen szomszédságában lévő terület a következő települések területét foglalja magában a 2021. évi hivatalos földrajzi kódex (Code officiel géographique) alapján:

    Deux-Sèvres megye: Brion-près-Thouet, Loretz-d’Argenton (kizárólag Argenton-l’Église volt önálló település területe tekintetében), Louzy, Plaine-et-Vallées (kizárólag Oiron volt önálló település területe tekintetében), Saint-Cyr-la-Lande, Sainte-Verge, Saint-Martin-de-Mâcon, Saint-Martin-de-Sanzay, Thouars (kizárólag Mauzé-Thouarsais és Sainte-Radegonde volt önálló települések területe és az egykori Thouars település területe tekintetében), Tourtenay;

    Indre-et-Loire megye: Saint-Nicolas-de-Bourgueil;

    Loire-Atlantique megye: Ancenis-Saint-Géréon (kizárólag az egykori Ancenis település területe tekintetében), Le Loroux-Bottereau, Le Pallet, La Remaudière, Vair-sur-Loire (kizárólag Anetz volt önálló település területe tekintetében), Vallet;

    Maine-et-Loire megye: Allonnes, Angers, Antoigné, Artannes-sur-Thouet, Bellevigne-les-Châteaux, Blaison-Saint-Sulpice (kizárólag Saint-Sulpice volt önálló település területe tekintetében), Brain-sur-Allonnes, Brissac Loire Aubance (kizárólag Les Alleuds, Brissac-Quincé, Chemellier, Luigné, Saint-Rémy-la-Varenne, Saint-Saturnin-sur-Loire, Saulgé-l’Hôpital és Vauchrétien volt önálló települések területe tekintetében), Brossay, Cernusson, Cizay-la-Madeleine, Le Coudray-Macouard, Courchamps, Denée, Dénezé-sous-Doué, Distré, Doué-en-Anjou (kizárólag Doué-la-Fontaine, Forges, Meigné és Montfort volt önálló települések területe tekintetében), Épieds, Fontevraud-l’Abbaye, Les Garennes sur Loire, Gennes-Val-de-Loire (kizárólag Chênehutte-Trèves-Cunault, Gennes, Grézillé, Saint-Georges-des-Sept-Voies és Le Thoureil volt önálló települések területe tekintetében), Huillé-Lézigné (kizárólag Huillé volt önálló település területe tekintetében), Jarzé Villages (kizárólag Lué-en-Baugeois volt önálló település területe tekintetében), Louresse-Rochemenier, Lys-Haut-Layon (kizárólag Cerqueux-sous-Passavant és Vihiers volt önálló települések területe tekintetében), Mauges-sur-Loire (kizárólag La Chapelle-Saint-Florent, Le Marillais, Saint-Florent-le-Vieil, Saint-Laurent-de-la-Plaine és Saint-Laurent-du-Mottay volt önálló települések területe tekintetében), Mazé-Milon (kizárólag Fontaine-Milon volt önálló település területe tekintetében), Montilliers, Montreuil-Bellay, Montsoreau, Mozé-sur-Louet, Mûrs-Erigné, Orée d'Anjou (kizárólag Bouzillé, Champtoceaux, Drain, Landemont, Liré, Saint-Laurent-des-Autels és La Varenne volt önálló települések területe tekintetében), Parnay, Le Puy-Notre-Dame, Rives-de-Loir-en-Anjou, Rou-Marson, Sainte-Gemmes-sur-Loire, Saint-Just-sur-Dive, Saint-Macaire-du-Bois, Saint-Martin-du-Fouilloux, Saint-Melaine-sur-Aubance, Saint-Sigismond, Saumur, Soulaines-sur-Aubance, Souzay-Champigny, Tuffalun (kizárólag Louerre és Noyant-la-Plaine volt önálló települések területe tekintetében), Turquant, Les Ulmes, Varennes-sur-Loire, Varrains, Vaudelnay, Verrie, Verrières-en-Anjou;

    Vienne megye: Berrie, Curçay-sur-Dive, Glénouze, Pouançay, Ranton, Saint-Léger-de-Montbrillais, Saix, Ternay, Les Trois-Moutiers.

    Címkézés

    Jogi keret:

    Nemzeti jogszabályok

    A további feltétel típusa:

    A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

    A feltétel leírása:

    Azokat a választható feliratokat, amelyek használatát a közösségi rendelkezések értelmében a tagállamok szabályozhatják, a címkéken olyan karakterekkel kell feltüntetni, amelyek mérete sem magasságban, sem szélességben nem haladja meg az ellenőrzött eredetmegjelölés nevét alkotó karakterek méretének kétszeresét.

    Az ellenőrzött eredetmegjelölés neve a termékleírásban meghatározott feltételek mellett kiegészíthető a „Val de Loire” földrajzi névvel.

    A „Val de Loire” földrajzi név feltüntetésére használt karakterek mérete sem magasságban, sem szélességben nem haladhatja meg az ellenőrzött eredetmegjelölés nevét alkotó karakterek méretének kétharmadát.

    Az ellenőrzött eredetmegjelölésű borok címkéjén pontosítható a kisebb földrajzi egység, feltéve, hogy kataszteri területről van szó és a terület neve szerepel a szüretelési nyilatkozatban. A kataszteri terület nevét olyan karakterekkel kell nyomtatni, amelyek mérete sem magasságban, sem szélességben nem haladja meg az ellenőrzött eredetmegjelölés nevét alkotó karakterek méretének felét.

    A termékleíráshoz vezető link

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-1e962c34-1858-44fd-b90b-d3b72b04d5b4


    (1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o.


    Top