EUR-Lex Πρόσβαση στο δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Επιστροφή στην αρχική σελίδα του EUR-Lex

Το έγγραφο αυτό έχει ληφθεί από τον ιστότοπο EUR-Lex

Έγγραφο 62022TN0369

T-369/22. sz. ügy: 2022. június 24-én benyújtott kereset – Heßler kontra Bizottság

HL C 326., 2022.8.29, σ. 19 έως 21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2022.8.29.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 326/19


2022. június 24-én benyújtott kereset – Heßler kontra Bizottság

(T-369/22. sz. ügy)

(2022/C 326/27)

Az eljárás nyelve: német

Felek

Felperes: Michael Heßler (Mannebach, Németország) (képviselő: I. Steuer ügyvéd)

Alperes: Európai Bizottság

Kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a kinevezésre jogosult hatóságnak a panasz tárgyában hozott 2022. március 25-i határozatát;

kötelezze az alperest arra, hogy a 260/68/EGK, Euratom, ESZAK rendelet 3. cikke (4) bekezdésének második albekezdése szerinti adómentességet, amint azt az adminisztratív vezetők 222/04 következtetései megállapítják, 2021. augusztus 1-jéig visszamenőleges hatállyal továbbra is biztosítsa mindaddig, ameddig annak feltételei fennállnak;

rendelje el, hogy az elmaradt kifizetések után a költségvetési rendelet szerinti kamatot kell fizetni;

kötelezze az alperest a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

A panasz tárgyában hozott határozat szerint a felperes, aki a 260/68 rendelet (1) értelmezése érdekében az adminisztratív vezetők 222/04 következtetéseire hivatkozik, figyelmen kívül hagyja a 2020. március 12-i XB kontra EKB ítéletben (T-484/18, nem tették közzé, EU:T:2020:90) kialakított új ítélkezési gyakorlatot. Ezenkívül a következtetéseknek az egyedi esetekben nincs kötelező erejük. Ezért azokat az adminisztrációnak nem kell alkalmaznia, mivel végeredményben minden határozat egyedi esetben hozott határozat. Az a körülmény, hogy a felperes helyzete nem hasonlítható össze a T-484/18. sz. ügy felperesének helyzetével, nem releváns, mivel csak az eltartott gyermek után járó támogatásban való részesülés jogosít adókedvezményre.

Keresete alátámasztása érdekében a felperes a következő négy jogalapra hivatkozik.

1.

Első jogalap: az adminisztráció mulasztása

A felperes – mint korábban – a 260/68 rendelet 3. cikke (4) bekezdésének második albekezdése szerinti, az adminisztratív vezetők 222/04 következtetéseiben részletesebben kifejtett adómentesség további nyújtása iránti két kérelmet nyújtott be a 26. életévét betöltött két gyermekére tekintettel. Az adminisztráció ezt követően két, tájékoztatást tartalmazó elektronikus levelet küldött a felperesnek, jelezve, hogy a T-484/18. sz. ítélet értelmében már csak akkor jár adókedvezmény, ha a felperes eltartott gyermek után járó támogatásban részesül. Közölte továbbá, hogy e tájékoztatással szemben a felperes a személyzeti szabályzat 90. cikke alapján nem nyújthat be panaszt, mivel az nem minősül határozatnak. Következésképpen az adminisztráció a felperes kérelmével kapcsolatban nem hozott határozatot.

2.

Második jogalap: a panasz tárgyában hozott határozat tárgyának téves volta

A panasz tárgyának és a határozatnak semmi köze egymáshoz. A felperes a személyzeti szabályzat 90. cikkének (2) bekezdése alapján a válaszadás elmulasztása miatt panaszt nyújtott be. 2022. március 25-én azonban a felperes által – ténylegesen el nem fogadott határozatok visszavonása iránt – benyújtott állítólagos kérelmet elutasították azzal az indokkal, hogy e határozatok helyesek.

3.

Harmadik jogalap: az „eltartott gyermek” fogalmának téves értelmezése

Az adminisztráció álláspontja szerint csak azon gyermek minősül eltartott gyermeknek, amely eltartott gyermek után járó támogatásra jogosult. Mivel a felperes gyermekei túllépték a 26 éves korhatárt, a felperesnek már nincs eltartott gyermeke, így nem jogosult adómentességre. Az adminisztráció így összekeveri az eltartott gyermek fogalmát az eltartott gyermek után járó támogatás további feltételeivel.

4.

Negyedik jogalap: az adómentesség feltételeinek téves értelmezése

A felperes szerint az adminisztratív vezetők jelenlegi következtetései a személyzeti szabályzat 2004. évi reformjának részét képezték, ezért azokat ebben az átfogó összefüggésben is figyelembe kell venni. Az adminisztráció egyszerűen nem vonatkoztathat el a reformcsomag egyes részeitől aszerint, hogy azok pénzügyi szempontból nem előnyösek-e a számára.

A szóban forgó T-484/18. sz. ítélet indokolása az 1980. november 27-i Sorasio-Allo és társai kontra Bizottság ítéletre (81/79, 82/79 és 146/79, EU:C:1980:270) hivatkozik, ezért nem minősülhet új ítélkezési gyakorlatnak. Ebben az ítéletben a Bíróság nem vette figyelembe az összes nyelvi változatot. A Bíróság akkori következtetését, miszerint az adómentesség az eltartott gyermek után járó támogatás kiegészítése, a 260/68 rendelet más nyelvi változatai így nem erősítik meg. Ez azonban mindeddig nem volt releváns, mivel az idősebb gyermekekre tekintettel nyújtott adómentességet évtizedeken keresztül nem vitatták.

Még a szinte azonos szövegű korábbi 32/EGK, 12/EAK rendeleten (2) alapuló történeti értelmezés alapján sem lehet arra következtetni, hogy az eltartott gyermek utáni adómentesség az eltartott gyermek után járó támogatás kiegészítését jelentené. A hangsúlyosan használt „további” kifejezés egyértelműen az előző albekezdésben szereplő foglalkozási költségek átalányösszegére utal, nem pedig az eltartott gyermek után járó támogatásra.

Az összehasonlító jogértelmezés alapján az eltartott – rendkívüli terhet jelentő – személyek eltartásához nyújtott adókedvezmény biztosítása olyan norma, amelyet a Tanács a 260/68/EGK rendelet elfogadásakor valószínűleg mintaként használt.

Az eltartott gyermek után járó támogatás és az adómentesség egyaránt megköveteli az eltartott gyermek jelenlétét; az eltartott gyermek után járó támogatás létezése azonban nem szükséges az adómentességben való részesüléshez. Olyan formállogikai hibáról van szó, amely indokolatlanul megfordítja az előzmény és a következmény sorrendjét.


(1)  Az Európai Közösségeket illető adó alkalmazása feltételeinek és eljárásának megállapításáról szóló, 1968. február 29-i 260/68/EGK, Euratom, ESZAK tanácsi rendelet (HL 1968. L 56., 8. o.; magyar nyelvű különkiadás 1. fejezet, 1. kötet, 33. o.).

(2)  Az Európai Gazdasági Közösség és az Európai Atomenergia-közösség kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv 12. cikkének első bekezdésében előírt, a Közösséget illető adó alkalmazása feltételeinek és eljárásának megállapításáról szóló 32/EGK, 12/EAK rendelet (HL 1962. 45., 1461. o.).


Επάνω