Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0319(04)

    Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 105. cikkében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás módosítására irányuló kérelem közzététele 2021/C 93/09

    C/2021/1873

    HL C 93., 2021.3.19, p. 68–75 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021.3.19.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 93/68


    Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 105. cikkében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás módosítására irányuló kérelem közzététele

    (2021/C 93/09)

    Ez a közzététel az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 98. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, amely a közzététel időpontjától számított két hónapon belül tehető meg.

    A TERMÉKLEÍRÁS MÓDOSÍTÁSÁRA IRÁNYULÓ KÉRELEM

    „Iaşi”

    PDO-RO-A0139-AM01

    A kérelem benyújtásának időpontja: 2014.12.12.

    1.   A módosításra vonatkozó szabályok

    Az 1308/2013/EU rendelet 105. cikke – Nem kisebb jelentőségű módosítás

    2.   A módosítás leírása és indokolása

    2.1.   Az eredetmegjelölés körülhatárolt területének kiterjesztése, a termőterület bővítése

    Leírás és indokolás

    Iași (Jász) megyében szőlővel betelepített, körülhatárolt területek Probota, Țigănași, Andrieșeni, Bivolari, Trifești és Roșcani községekben találhatók, kis távolságra, azaz 10 vagy 40 km-re keletre, délkeletre és északkeletre Iași (Jászvásár) településtől, amely a Iași OEM körülhatárolt terület részét képezi. E települések termőföld- és éghajlati viszonyai megegyeznek a Iași OEM-mel ellátott minőségi borokat előállító Iași területéivel.

    Mivel e települések éghajlati és geológiai adottságai azonosak, azokat be kell vonni a Iași OEM körülhatárolt területébe, hogy szőlőültetvényeiken a Iași OEM előállítási területén található parcellák jellegzetes és autentikus jellemzőivel rendelkező borokat lehessen előállítani.

    A teljes és pontos körülhatárolt terület ez alapján a következőket foglalja magában:

    Copou almegjelölés:

    Iași város, Copou városnegyed,

    Aroneanu község, Aroneanu, Șorogari, Aldei és Dorobanț falvak,

    Rediu község, Rediu, Breazu, Tăutești és Horlești falvak,

    Movileni község, Movileni, Potângeni és Iepureni falvak.

    Bucium almegjelölés:

    Iași város, Bucium városnegyed,

    Tomești község, Tomești, Goruni, Chicerea és Vlădiceni falvak,

    Bârnova község, Pietrăria, Cercu, Vișan és Păun falvak,

    Ciurea község, Ciurea és Hlincea falvak.

    Uricani almegjelölés:

    Miroslava község, Uricani, Miroslava, Vorovești, Balciu, Brătuleni és Cornești falvak,

    Horlești község, Horlești és Bogdănești falvak,

    Valea Lupului község, Valea Lupului falu,

    Leţcani község, Leţcani falu,

    Dumești község, Dumești falu,

    Podu Iloaiei városa.

    Probota almegjelölés:

    Probota község: Probota és Perieni falvak,

    Ţigănaşi község: Țigănași, Cârniceni, Stejării és Mihail Kogălniceanu falvak,

    Bivolari község: Bivolari, Soloneț, Traian, Buruienești és Tabăra falvak,

    Andrieşeni község: Andrieșeni, Glăvănești, Fântânele és Spineni falvak;

    Trifeşti község: Trifești falu,

    Roşcani község: Roșcani és Rădeni falvak.

    Ez a módosítás a termékleírás III. fejezetét és az egységes dokumentum 1.6. szakaszát érinti.

    2.2.   Új borszőlőfajták termesztésbe vonása engedélyezett fő fajtákként

    Leírás és indokolás

    A Riesling de Rhin, Golia, Tămâioasă românească, Șarba, Busuioacă de Bohotin és Arcaș borszőlőfajtákat felvették az engedélyezett fő fajták jegyzékébe. E fajták felvételével megőrzik a „Iași” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok minőségét és sajátosságait.

    A Iași OEM területének egyes éghajlati jellemzői, mint például az augusztusban kezdődő zsendülés és a szőlők szeptember végéig, az enyhe túlérésig tartó lassú érése a nemesrothadás kialakulásával együtt kedvezőek a Riesling de Rhin, a Tămâioasă românească és a Șarba fajtáknak, amelyek cukortartalma (szeptember végén) 195–210 g/l, túlérés esetén pedig elérheti akár a 230 g/l értéket is. A területre jellemző ezen sajátosságok azt eredményezik, hogy különösen a fiatal borok a zöldalma, a grapefruit és az őszibarack friss aromáival rendelkeznek, és a viszonylag magas savtartalomnak köszönhetően élénkek. A déli fekvésű, a napsugárzásnak fokozatosan kitett és közepes termékenységű lejtők elhelyezkedése az aromás fajták, különösen a Busuioacă de Bohotin teljes érését eredményezi, amely fajta fokozottan alkalmazkodik a terület körülményeihez, és túlzott túlérés nélkül cukortartalma elérheti a 185–200 g/l értéket.

    E módosítással az egységes dokumentum 1.7. szakasza és a termékleírás IV. fejezete módosul.

    2.3.   A termesztésbe bevont új borszőlőfajták szőlő- és borhozamának feltüntetése

    Leírás és indokolás

    Tekintettel a termesztésbe bevont új borszőlőfajták bevezetésére, a Iași OEM borokhoz szükséges fajták maximális bor-/szőlőhozamát is feltüntették a termékleírásban.

    E módosítással az egységes dokumentum 1.5.2. szakasza és a termékleírás V. fejezete módosul.

    2.4.   Az emberi tényezőkre vonatkozó részletek feltüntetése

    Leírás és indokolás

    Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok esetében a hatályos jogszabályoknak való megfelelés biztosítása érdekében fel kell tüntetni a Iași OEM borok különleges jellemzőit befolyásoló emberi tényezőkre vonatkozó információkat.

    A szőlőtermesztési technológia magában foglalja zöldmunkák elvégzését (egyszerű Guyot/kettős Guyot/egyesfüggöny metszési rendszerek, félmagas szőlőművelési módszer választása és a hajtásoknak a szárból történő eltávolítása mellett). A zöldmunkák egyensúlyt teremtenek a levéltömeg és a gyümölcsterhelés között annak érdekében, hogy lehetővé váljon a magas cukorfelhalmozódás és a magas savtartalom fenntartása (a levélterület csökkentése csökkenti a savak hő és fény jelenlétében történő elégetését).

    A szüret optimális idejét a szőlő fajtája és a szőlőbogyók érettsége alapján határozzák meg, a savasság, a cukortartalom és az aromák közötti egyensúly megteremtése érdekében.

    A mustot flotálással tisztítják, ami lehetővé teszi nagy mennyiségű must folyamatos tisztítását és stabilizálását, mivel a must végső minőségének elérésével kapcsolatos egyik fő célkitűzés a szilárdanyag- és fenolvegyület-tartalom csökkentése. A friss musthoz kiválasztott élesztőket adnak hozzá az alkoholos erjedés megkezdődése előtt, és erjedésaktivátorokat alkalmaznak, amelyek beindítják és szabályozzák az alkoholos erjedést és az újraerjesztést.

    A lecsepegtetés/préselés során enzimek felhasználásával vörösborok esetében gyorsan kinyerhetők a pigmentált anyagok és a tanninok, az aromás szőlőfajták esetében pedig javítható az aromaanyagok extrakciója.

    A Fetească neagră vagy Cabernet Sauvignon törköly-must keverékéhez hozzáadott enzimek lebontják a pektin- és cellulózvegyületeket a sejtfalakban, elősegítve ezáltal a pigmentált anyagok kivonását.

    A Muscat Ottonel, a Busuioacă de Bohotin és a Traminer roz szőlőfajták törköly-must keverékéhez hozzáadott enzimek a sejtfalakban lebontják a pektin- és cellulózvegyületeket, és ily módon előmozdítják az aromás anyagok kivonását. A túlérett vagy penészes szőlőből készült borok esetében szintén használnak bizonyos enzimeket az aromaanyagok felszabadítására.

    E módosítással az egységes dokumentum 1.8. szakasza és a termékleírás II. fejezete módosul.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    1.   A termék elnevezése

    Iaşi

    2.   A földrajzi árujelző típusa

    OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

    3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

    1.

    Bor

    4.   A bor(ok) leírása

    A fehér- és rozéborok analitikai és érzékszervi jellemzői

    A fehérborok szalmasárga vagy intenzív sárga, zöldes árnyalatú sárga, élénk- vagy citromsárga színűek, a rozéborok árnyalatai pedig a rózsaszíntől a hagymahéjszínűig terjednek. A zöld citrusfélék és a bodza, a rózsaszirmok, a bazsalikom, a grapefruit intenzív aromáival, a mezei virágok finom aromáival, enyhe érlelés esetében pedig a frissen kaszált szénára és a mézre emlékeztető jegyekkel is rendelkeznek.

    Ízüket tekintve a fehérborok olajos érzetűek, érleléssel enyhén éterszerűvé válnak, a zöldalma, a grapefruit, az őszibarack, a méz és a frissen vágott fű aromájával rendelkeznek. A fiatal borok rendkívül frissek, virágos, esetenként mérsékelten savas, gyümölcsös karakterrel, kellemes, ásványos utóízzel, a citrusfélékre emlékeztető és füves jegyekkel, amelyek élénkséget kölcsönöznek nekik.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    15,00

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    11

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    25

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    250

    Analitikai és érzékszervi jellemzők – vörösborok

    A vörösborok vörösesbarna, intenzív bíborvörös, mélyvöröstől az élénkvörösig terjedő vagy rubinvörös színű borok a keserű fekete cseresznye és a meggy sajátos illatával, a füstölés nélküli aszalt szilva valódi virágos jegyeivel, az érett piros bogyós erdei gyümölcsök (ribiszke, vörös áfonya, szeder, kék áfonya) aromájával; az érlelés a vanília finom ízét, és friss gyümölcsökre és a zsendülő szőlőre emlékeztető virágos bukét kölcsönöz e boroknak.

    Ízük bársonyos, túlzott összehúzó hatás nélküli, kiegyensúlyozott, konzisztens, hosszan tartó, gyógynövényes, idővel kiegyensúlyozottá váló, összehúzó hatású tanninokkal.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    15,00

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

    11

    Minimális összes savtartalom

    4,5 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

    25

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

    200

    5.   Borkészítési eljárások

    a)   Alapvető borászati eljárások

    Borászati eljárások

    Művelésmód

    Zöldszüret – a szőlőfürtök számának csökkentése a zsendülés időszakában, ha a potenciális terméshozam meghaladja a termékleírásban megengedett felső határokat.

    Az öntözés kizárólag aszályos években, az ONVPV (Nemzeti Szőlészeti és Borászati Hivatal) értesítése mellett megengedett, ha a talaj víztartalma 100 cm mélységben az aktív nedvességintervallum (AHI) 50 %-ára csökken; észszerű öntözési szabályokat kell alkalmazni (400–600 m3/ha).

    b)   Maximális hozamok

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Muscat Ottonel, Sauvignon, Pinot gris, Chardonnay, Traminer roz, Golia fajták esetében

    9 000 kilogramm szőlő hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Fetească neagră fajták esetében

    9 000 kilogramm szőlő hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Tămâioasă românească, Busuioacă de Bohotin, Arcaş fajták esetében

    10 000 kilogramm szőlő hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Merlot, Riesling italian, Fetească albă fajták esetében

    11 000 kilogramm szőlő hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Riesling de Rhin, Şarba fajták esetében

    12 000 kilogramm szőlő hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Muscat Ottonel, Sauvignon, Pinot gris, Chardonnay, Traminer roz fajták esetében

    60 hektoliter hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Fetească regală, Aligoté, Băbească neagră fajták esetében

    13 000 kilogramm szőlő hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Golia, Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Fetească neagră fajták esetében

    60 hektoliter hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Tămâioasă românească, Busuioacă de Bohotin fajták esetében

    68 hektoliter hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Merlot, Arcaș, Riesling italian, Fetească albă fajták esetében

    72 hektoliter hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Riesling de Rhin, Şarba fajták esetében

    82 hektoliter hektáronként

    a szüret idején a szőlő teljes érettségi állapotában, a Fetească regală, Aligoté, Băbească neagră fajták esetében

    85 hektoliter hektáronként

    6.   Körülhatárolt földrajzi terület

    Iași megye:

    COPOU almegjelölés

    Iași város, Copou városnegyed;

    Aroneanu község, Aroneanu, Șorogari, Aldei és Dorobanț falvak;

    Rediu község, Rediu, Breazu, Tăutești és Horlești falvak;

    Movileni község, Movileni, Potângeni és Iepureni falvak.

    BUCIUM almegjelölés

    Iași város, Bucium városnegyed;

    Tomești község, Tomești, Goruni, Chicerea és Vlădiceni falvak;

    Bârnova község, Pietrăria, Cercu, Vișan és Păun falvak;

    Ciurea község, Ciurea és Hlincea falvak.

    URICANI almegjelölés

    Miroslava község, Uricani, Miroslava, Vorovești, Balciu, Brătuleni és Cornești falvak;

    Horlești község, Horlești és Bogdănești falvak;

    Valea Lupului község, Valea Lupului falu;

    Leţcani község, Leţcani falu;

    Dumești község, Dumești falu;

    Podu Iloaiei városa.

    PROBOTA almegjelölés

    Probota község, Probota és Perieni falvak;

    Ţigănaşi község, Ţigănaşi, Cârniceni, Stejării és Mihail Kogălniceanu falvak;

    Bivolari község, Bivolari, Soloneţ, Traian, Buruieneşti és Tabăra falvak;

    Andrieşeni község, Andrieşeni, Glăvăneşti, Fântânele és Spineni falvak;

    Trifeşti község, Trifeşti falu;

    Roşcani község, Roşcani és Rădeni falvak.

    7.   Fontosabb borszőlőfajták

    Aligoté B – Plant de trois, Plant gris, Vert blanc, Troyen blanc

    Arcaş N

    Busuioacă de Bohotin Rs – Schwarzer Muscat, Muscat fioletovâi, Muscat violet cyperus, Tămâioasă violetă

    Băbească neagră N – Grossmuttertraube, Hexentraube, Crăcana, Rară neagră, Căldăruşă, Serecsia

    Cabernet Sauvignon N – Petit Vidure, Bourdeos tinto

    Chardonnay B – Gentil blanc, Pinot blanc Chardonnay

    Fetească albă B – Păsărească albă, Poama fetei, Mädchentraube, Leányka, Leanka

    Fetească neagră N – Schwarze Mädchentraube, Poama fetei neagră, Păsărească neagră, Coada rândunicii

    Fetească regală B – Königliche Mädchentraube, Königsast, Királyleányka, Dănășană, Galbenă de Ardeal

    Golia B

    Merlot N – Bigney rouge

    Muscat Ottonel B – Muscat Ottonel blanc

    Pinot Gris G – Affumé, Grau Burgunder, Grauburgunder, Grauer Mönch, Pinot cendré, Pinot Grigio, Ruländer

    Pinot Noir N – Blauer Spätburgunder, Burgund mic, Burgunder roter, Klävner Morillon Noir

    Riesling de Rhin B – Weisser Riesling, White Riesling (fehér rizling)

    Riesling italian B – Olasz Riesling, Olaszriesling (Olaszrizling), Welschriesling

    Sauvignon B – Green sauvignon

    Traminer Rose Rs – Rosetraminer, Savagnin Rose, Gewürztraminer

    Tămâioasă românească B – Rumanische Weihrauchtraube, Tamianka

    Şarba B

    8.   A kapcsolat(ok) leírása

    Kapcsolat a földrajzi területtel

    A földrajzi területre vonatkozó részletek

    A szőlőültetvény a Moldvai-fennsíkon északkeletre, a dombos Moldvai-mezőség és a Moldvai-fennsík középső része közötti kapcsolódási területen található, amelyet a Jászvásári-oldal határol. A terület éghajlata mérsékelt kontinentális, szélsőséges hatásokkal, ami annak tulajdonítható, hogy a terület a Moldvai-fennsík mérsékelt kontinentális éghajlata és a Moldvai-mezőség szélsőséges kontinentális éghajlata közötti kapcsolódási ponton helyezkedik el.

    A terület a Moldva dombvidékein (délkelet), valamint a Moldvai-fennsík Prut folyó (Tomeşti–Bohotin szakasz) felé néző déli része felé vezető átmeneti hegygerincen (Repedő-csúcs) található szőlőültetvényeket foglalja magában. A térségben több szőlőtermesztő központ van, például Copou-Şorogari, Galata, Uricani, Bucium, Comarna és Tomeşti, északi/északkeleti irányban pedig Iași városától mintegy 40 km-re két további, kedvező szőlőtermesztési feltételekkel rendelkező központ található, Probota és Plugari, ahol a minőségi borok előállítására alkalmas fajtákat termesztenek.

    A szőlőültetvényen a legjobb szőlőhozamot a napsütéses fennsíkokon és a mellékfolyók által kivájt folyómedencékben nyerik, amelyeket – északi kitettségük ellenére – az északról vagy északkeletről érkező levegőtömegek védenek, valamint azoknak a déli és nyugati levegőtömegeknek a főnös hatása, amelyek a magas fennsíkról ereszkednek le a Bahlui és a Prut folyók területére.

    Nagy szőlőültetvények a Jászvásári-oldal és a Moldvai-fennsík középső részének északi és északkeleti szegélye közé vájt völgyek medencéjében is találhatók, amelyek a folyómedreket elválasztó dombos, másodlagos folyóközök mentén is folytatódnak.

    Termékadatok

    A fehérborok színskálája a szalmasárgától a zöldes árnyalatú sárgáig terjed, intenzív aromájuk a citrusfélékre és a grapefruitra emlékeztet, amelyben az érlelés során enyhén virágos és mézes jegyek alakulnak ki. Ízüket tekintve olajosak, a fiatal borok jellemzően frissek, mérsékleten savasak, gyümölcsösek és esetenként ásványi jegyekkel rendelkeznek, ami élénkséget kölcsönöz e boroknak. A mérsékelt érlelés megőrzi a fajta frissességét.

    A vörösborok sajátos illata a keserű fekete cseresznyére és a meggyre, illetve füstölés nélküli aszalt szilvára emlékeztet, az érlelés enyhe vaníliás ízt kölcsönöz a boroknak. Színük élénkvörös és túlnyomóan rubinvörös, ízük bársonyos, enyhe összehúzó hatással, konzisztens; testes, kerek borok jól kiegyensúlyozott, összehúzó hatással rendelkező tanninokkal, és különösen az érett erdei gyümölcsök (ribiszke, szeder, kék áfonya) sajátos aromáival rendelkeznek.

    Emberi tényezők

    A szőlőtermesztési technológia a borok minőségének biztosítása érdekében magában foglalja zöldmunkák elvégzését (egyszerű Guyot/kettős Guyot/egyesfüggöny metszési rendszerek, félmagas szőlőművelési módszer választása és a hajtásoknak a szárból történő eltávolítása mellett). A zöldmunkák egyensúlyt teremtenek a levéltömeg és a gyümölcsterhelés között annak érdekében, hogy lehetővé váljon a magas cukorfelhalmozódás a borokban és a magas savtartalom fenntartása (a levélterület csökkentése csökkenti a savak hő és fény jelenlétében történő elégetését).

    A szüret optimális idejét a szőlő fajtája és a szőlőbogyók érettsége alapján határozzák meg, a savasság, a cukortartalom és az aromák közötti egyensúly megteremtése érdekében.

    A mustot flotálással tisztítják, ami lehetővé teszi nagy mennyiségű must folyamatos tisztítását és stabilizálását, mivel a must végső minőségének elérésével kapcsolatos egyik fő célkitűzés a szilárdanyag- és fenolvegyület-tartalom csökkentése.

    A friss musthoz kiválasztott élesztőket adnak hozzá az alkoholos erjedés megkezdődése előtt, és erjedésaktivátorokat alkalmaznak, amelyek beindítják és szabályozzák az alkoholos erjedést és az újraerjesztést.

    A különféle enzimek felhasználásával vörösborok esetében gyorsan kinyerhetők a pigmentált anyagok és a tanninok, az aromás szőlőfajták esetében pedig javítható az aromaanyagok extrakciója, amelyek így megőrizhetők az ilyen szőlőből készült borokban.

    A Fetească neagră vagy Cabernet Sauvignon törköly-must keverékéhez hozzáadott enzimek lebontják a pektin- és cellulózvegyületeket a sejtfalakban, elősegítve ezáltal a pigmentált anyagok kivonását.

    A Muscat Ottonel, a Busuioacă de Bohotin és a Traminer roz fajták törköly-must keverékéhez hozzáadott enzimek a sejtfalakban lebontják a pektin- és cellulózvegyületeket, és ily módon előmozdítják az aromás anyagok kivonását. A túlérett vagy penészes szőlőből készült borok esetében szintén használnak enzimeket az aromaanyagok felszabadítására.

    Kapcsolat a földrajzi területtel – Meghatározó tényezők

    Ezen a szőlőültetvényen a legjobb szőlőhozamot a napsütéses fennsíkokon és a mellékfolyók által kivájt folyómedencékben nyerik, amelyeket – északi kitettségük ellenére – az északról vagy északkeletről érkező levegőtömegek védenek, valamint azoknak a déli és nyugati levegőtömegeknek a főnös hatása, amelyek a magas fennsíkról ereszkednek le a Bahlui és a Prut folyók területére.

    Nagy szőlőültetvények a Jászvásári-oldal és a Moldvai-fennsík középső részének északi és északkeleti szegélye közé vájt völgyek medencéjében is találhatók, amelyek a folyómedreket elválasztó dombos, másodlagos folyóközök mentén is folytatódnak.

    A buciumi domboktól távol Pietrărie és Tomești településeken a finom borok előállítására alkalmas fajtákat termesztenek, mint például az Aligote, a Fetească albă és a Muscat Ottonel. Az olyan túlnyomórészt őshonos szőlőfajták, mint a Fetească albă, a Fetească regală és a Fetească neagră, valamint az Aligoté, a Muscat Ottonel és a Merlot fajták egyedi jegyeket kölcsönöznek a Iași OEM körülhatárolt területén termelt boroknak. Kifejezetten meg kell jegyezni az e fajtákból származó borok frissességét, amely a szőlőültetvény 45 °-os szélességi foktól északra fekvő elhelyezkedésének köszönhető, ahol a nyár nem elég forró ahhoz, hogy befolyásolja az elsődleges ízeket.

    A domborzat, amely többek között a Frasin, a Perieni és a Plopu patakok miatt erősen tagolt, és ahol a domboldalak mentén más szőlőültetvények is találhatók, valamint a Prut és Jijia folyók medrének tengerszint feletti magassága és a környező csúcsok (amelyek délibb fekvésűek és a Prut-Jijia folyosók felé szélesen nyitottak) tengerszint feletti magassága közötti különbség következtében a Probota község középső részén elhelyezkedő szőlőültetvények melegebb éghajlatúak és a napfénynek jobban ki vannak téve.

    A területen kambikus csernozjom-talajok, szürke talajok, regosol talajok és antropogén talajok találhatók, amelyek közül a kambikus csernozjom-talajok dominálnak, amelyek jellemzően magas savtartalmat kölcsönöznek a boroknak.

    Az éghajlati tényezők nagy ellentéteket mutatnak az évszakok között: kemény és viszonylag száraz telek, forró és gyakran száraz nyarak, mérsékelt hőmérsékletű és mérsékelten csapadékos tavaszok, valamint enyhe és túlnyomóan tiszta őszök jellemzik a területet. Ezekkel a tényezőkkel együtt a globális napsugárzásnak a lejtők kitettsége szerint változó magas szintje, valamint a vegetációs időszak általános hőegyensúlya, továbbá a szőlők V. és VI. időszakban történő érésének feltételei kedvezőek az olyan minőségi borok előállítása szempontjából, amelyek megőrzik a jellegzetes frissességet, a mérsékelt vagy magas savtartalmat, a virágos jegyekkel és a tanninok egyensúlyával együtt.

    9.   További alapvető feltételek

    A forgalmazásra vonatkozó feltételek

    Jogi keret:

    A nemzeti jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

    A feltétel leírása:

    A címkén fel kell tüntetni a bor típusát, annak cukortartalma szerint: száraz, félszáraz, félédes, édes.

    Ha a címkén feltüntetik az adott szőlőültetvény elnevezését vagy a kisebb földrajzi egységre utaló eredetmegjelölést (COPOU, BUCIUM, URICANI, PROBOTA), a borok kizárólag a feltüntetett helyről származhatnak.

    A termelők kívánságától függően a „Iași” oltalom alatt álló eredetmegjelölés az alábbi szőlőültetvény-megjelölések egyikével egészíthető ki: ARONEANU, REDIU, ŞOROGARI, TOMEŞTI, GORUNI, VLĂDICENI, PIETRĂRIA, VIŞAN, DEALUL DOAMNEI, DOI PERI, MIROSLAVA, URIC, VOROVEŞTI, BALCIU, BRĂTULENI, CORNEŞTI, HORLEŞTI, BOGDĂNEŞTI, COASTA MORII.

    A termékleíráshoz vezető link

    http://onvpv.ro/sites/default/files/caiet_de_sarcini_doc_iasi_modificat_cf_cererii_1326_1335_2014_pentru_notificarea_com_07.01.2020_no_track_changes.pdf


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.


    Top