Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0914(05)

Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele 2020/C 303/09

PUB/2020/523

HL C 303., 2020.9.14, p. 31–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.9.2020   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 303/31


Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele

(2020/C 303/09)

Ez az értesítés az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül közzétételre.

ÉRTESÍTÉS AZ EGYSÉGES DOKUMENTUMOT MÓDOSÍTÓ STANDARD MÓDOSÍTÁSRÓL

„WEINLAND”

PGI-AT-A0212-AM01

Az értesítés kelte: 2020.06.24.

A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

Mivel a szőlőtermő területeket most már az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer keretében tartják nyilván, ki kellett igazítani a maximális hektárértéket.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

1.   A termék elnevezése

Weinland

2.   A földrajzi jelzés típusa

OFJ – Oltalom alatt álló földrajzi jelzés

3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

1.

Bor

11.

Részben erjedt szőlőmust

4.   A bor(ok) leírása

A „Weinland” földrajzi jelzéssel ellátott borokat az osztrák bortörvény értelmében a „Landwein” hagyományos elnevezéssel kell jelölni a címkén. A szőlőlé minimális musttartalmának el kell érnie a 14 klosterneuburgi mustfokot (= 8,7 térfogatszázalék). A tényleges minimális alkoholtartalom 8,5 térfogatszázalék, a minimális savtartalom pedig 4 g/l. További analitikai jellemzők, valamint a részben erjedt szőlőmust analitikai jellemzői a termékleírásban találhatók. A „Weinland” földrajzi jelzést elsősorban a könnyű, száraz, gyümölcsös-savas tónusú borokra használják.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék):

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék):

 

Minimális összes savtartalom:

milliekvivalens/liter

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter):

 

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l):

 

5.   Borkészítési eljárások

a.   Különleges borászati eljárás

A borkészítésre vonatkozó korlátozások

A „Weinland” földrajzi jelzés esetében az (EU) 2019/934 és az (EU) 2019/935 rendeletben az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező borokra és a részben erjedt szőlőmustra előírt összes borászati eljárás megengedett, kivéve a kálium-szorbáttal (IA. melléklet 2.4. pontja) és a dimetil-dikarbonáttal (IA. melléklet 2.7. pontja) történő kezelést. A „Landwein” savtompítása az (EU) 2019/934 és az (EU) 2019/935 rendelet szerint megengedett. A savtartalom lehetséges növeléséről az osztrák Szövetségi Mezőgazdasági, Regionális Fejlesztési és Idegenforgalmi Minisztérium (Bundesministerium für Landwirtschaft, Regionen und Tourismus) dönt a vegetációs időszak alatti időjárási körülményektől függően. A savtartalom lehetséges növelésére az (EU) 2019/934 és (EU) 2019/935 rendelet előírásai az irányadók.

A borászati eljárások (az alkoholtartalom-növelést is beleértve) a választott hagyományos előállítási módszertől függenek, és a termékleírásban olvashatók.

b.   Maximális hozamok

10 000 kg szőlő hektáronként

6.   Körülhatárolt földrajzi terület

A „Weinland” földrajzi jelzés Alsó-Ausztria, Burgenland és Bécs osztrák szövetségi tartományok szőlőtermő területeire terjed ki.

7.   Fontosabb borszőlőfajták

 

Zöld veltelini – zöld muskotály

 

Zweigelt – kék zweigelt

 

Zweigelt – rotburger

8.   A kapcsolat(ok) leírása

Az Alsó-Ausztria elporladt őskőzetekből álló és vulkanikus talajain termő szőlőfajtákból ásványi anyagokban gazdag, fűszeres borok készíthetők, míg a löszteraszokon inkább a lekerekített ízvilágú, teltebb borok a jellemzők. A forró kárpát-medencei éghajlat és a Waldviertelből érkező, éjszakai lehűléseket hozó hideg levegő biztosítja a nappal és az éjszaka közötti hőmérséklet-különbséget, ami jellegzetes savszerkezetet kölcsönöz a boroknak. Ez a nappalok és éjszakák közötti légmozgás a bécsi borokat is meghatározza, és rendkívül aromás tónusokkal vegyített markáns savszerkezetet ad nekik.

Burgenland löszös/agyagos és csernozjom talajain termő szőlőkből markáns, testes vörösborok készíthetők. Ugyanakkor a homokos, pala- és murvás talajok jó alapot kínálnak a gyümölcsös, tartalmas fehérborokhoz. A borok fajtára jellemző aromája a Fertő tó mikroklímájának köszönhetően még karakteresebb, ugyanis ezen a területen az éjszakák nyáron is hűvösek. Burgenland déli részén, a Vas-hegy lejtőin készített borok finom ásványi ízt nyernek.

Az elporladt őskőzetekből álló és vulkanikus talajoknak köszönhetően a területen előállított, részben erjedt szőlőmust („Sturm”) aromája szintén rendkívül fűszeres és ásványi anyagokban gazdag.

A különböző osztrák borkategóriákat a megjelölésekre vonatkozó jogszabályok határozzák meg; ebből adódóan a „Weinland” jelzés az ott előállított „Landwein” borok könnyű, gyümölcsös-savas tónusú karakterét jelöli.

9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

Jogi keret:

Nemzeti jog

További feltétel típusa:

A körülhatárolt földrajzi területen való előállítás tekintetében biztosított eltérés

A feltétel leírása:

Az osztrák bortörvény alapján kijelölt illetékes ellenőrző hatóságoknak az Európai Unió jogszabályai értelmében évente egyszer el kell végezniük a „Landwein” borok ellenőrzését. Az ellenőrzés vagy csak analitikai vizsgálatból áll, vagy pedig érzékszervi és analitikai vizsgálatból, továbbá a termékleírásban foglalt feltételek betartásának ellenőrzésére is kiterjed.

Link a termékleíráshoz

https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html


(1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o.


Top