Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE1645

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat tanácsi rendeletre az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről szóló 723/2009/EK rendelet módosításáról (COM(2012) 682 final – 2012/0321 (NLE))

HL C 161., 2013.6.6, p. 58–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.6.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 161/58


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat tanácsi rendeletre az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről szóló 723/2009/EK rendelet módosításáról

(COM(2012) 682 final – 2012/0321 (NLE))

2013/C 161/10

Előadó: Cveto STANTIČ

2012. december 19-én a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 187. és 188. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat tanácsi rendeletre az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről szóló 723/2009/EK rendelet módosításáról

COM(2012) 682 final – 2012/0321 (NLE).

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Egységes piac, termelés és fogyasztás” szekció 2013. március 7-én elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2013. március 20–21-én tartott, 488. plenáris ülésén (a 2013. március 20-i ülésnapon) 78 szavazattal 1 ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések és ajánlások

1.1

Az EGSZB támogatja a rendelet 9. cikkének javasolt módosítását, melynek célja, hogy megszüntesse a társult országoknak a tagállamoktól való hátrányos megkülönböztetését, és előmozdítsa a társult országok tevékenyebb részvételét a jövőbeli ERIC-ek létrehozásában és működtetésében.

1.2

Az EGSZB szerint a szavazati jogok egyenlősége nem érinti a rendelet közösségi dimenzióját, és a Közösség – a rendelet más szabályozásai révén – továbbra is megfelelően ellenőrizni tudja az ERIC-tevékenységek legfontosabb elemeit.

1.3

Az EGSZB aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az ERIC jogi eszközt igen lassú ütemben alkalmazzák a Kutatási Infrastruktúrák Európai Stratégiai Fórumának (ESFRI) útitervéhez kapcsolódó, európai érdekű kutatási infrastrukturális projektek létrehozására és működtetésére. Ezért szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság minden lehetséges támogatást adjon meg a potenciális partnereknek, amivel megkönnyíti az ERIC jogi formájának használatát.

1.4

Az EGSZB ajánlja továbbá, hogy a Közösség több eszközzel járuljon hozzá az ERIC-projektek társfinanszírozásához azáltal, hogy jobb szinergiákról gondoskodik a strukturális alapok és a Horizont 2020 keretprogram között.

2.   Bevezetés és előzmények

2.1

A csúcsminőségű kutatási infrastruktúra kulcsszerepet játszik a tudásnak és az új technológiáknak a versenyképesebb és tudásalapú európai gazdaság érdekeit szolgáló fejlesztésében.

2.2

Bár a kutatási infrastruktúrák támogatása és fejlesztése az elmúlt évtizedben folyamatosan a Közösség céljai között szerepelt, az infrastruktúra viszonylagos szétaprózottsága és regionalizálása (1) következetesen akadályt gördített a kiváló teljesítmények útjába.

2.3

2006-ban az ESFRI több olyan páneurópai érdekű alapvető infrastrukturális projektet határozott meg, amelyet 2020-ra ki kell dolgozni. (2) Az uniós országok közötti ilyen jellegű infrastruktúra kiépítésének egyik legkomolyabb akadályát az jelentette, hogy nem létezett alkalmas jogi keret a megfelelő partnerségek létrehozásához.

2.4

Ezért a Tanács 2009-ben elfogadta az ERIC-rendeletet. (3) Ez a különleges jogi eszköz olyan jogi személyiséggel ruházza fel az ERIC-eket, melyet minden tagállam elismer. A konzorciumok mentességet élvezhetnek a héa és a jövedéki adó alól is, és meghatározhatják saját közbeszerzési eljárásaikat.

3.   Az ERIC-rendelet módosítására vonatkozó javaslat háttere

3.1

A hatályos rendelet értelmében minden ERIC legalább három tagállamból kell hogy álljon, melyekhez csatlakozhatnak a szükséges feltételeknek megfelelő társult országok, (4) harmadik országok, valamint szakosított kormányközi szervezetek is. A közgyűlésben az uniós tagállamok együttesen mindig rendelkeznek a szavazati jogok többségével.

3.2

Ez a szavazati jogokra vonatkozó szabály nem egyenrangú, és alárendelt pozícióba kényszeríti a társult országokat, még akkor is, ha készek számottevő pénzügyi hozzájárulást nyújtani egy ERIC létrehozásához és működtetéséhez. (5)

3.3

Annak ösztönzéseképpen, hogy a társult országok aktívan részt vegyenek az Eric-ékben, a 9. cikkhez megfogalmazott módosítás azt javasolja, hogy egy konzorcium létrehozásához legyen elegendő az, ha a legalább három tag között mindössze egy uniós tagállam szerepel. A két másik tag tehát társult ország is lehet. A társult országok ennek megfelelően rendelkezhetnek szavazati jogokkal is.

4.   Általános és konkrét megjegyzések

4.1

Az EGSZB általánosságban támogatja az ERIC-rendelet módosítását, ha ez elő tudja mozdítani a társult országok aktív részvételét az ERIC-ek létrehozásában és működtetésében, de az alábbiakban szeretné kifejteni néhány észrevételét.

4.1.1

A hatályos rendeletben a legalább három tagállam részvétele mellett az volt a legfontosabb érv, hogy biztosítani kell a rendelet közösségi dimenzióját. (6) Ennek ismeretében alighanem radikális csökkentést jelent az, hogy három helyett immár csak egy tagállamról van szó.

4.1.2

Az EGSZB emlékeztet arra, hogy a rendeletet elsősorban azért dolgozták ki, hogy biztosítsák a közösségi kutatási és technológiai infrastrukturális projektek hatékony megvalósítását. Ezért az EGSZB úgy véli, hogy a Közösségnek továbbra is ellenőrzése alatt kell tartania az ERIC-tevékenységek bizonyos alapvetően fontos elemeit.

4.1.3

Az EGSZB utal másfelől a hatályos rendelet egyes rendelkezéseire, amelyek kompenzálhatják az uniós felek pozíciójának a 9. cikk módosításából adódó esetleges meggyengülését. Néhány példa:

az ERIC-et létrehozni szándékozó testületeknek kérelmet kell benyújtaniuk az Európai Bizottsághoz,

az ERIC-ekre a fogadó állam törvényei mellett az uniós jog is vonatkozik,

az ERIC-eknek az Európai Bizottság számára éves jelentést kell előterjeszteniük, és tájékoztatniuk kell minden olyan körülményről, amely akadályozhatja a feladatok elvégzését vagy a rendelet követelményeinek teljesítését,

az alapszabály lényegi módosításához az Európai Bizottság formális jóváhagyására van szükség,

az Európai Bíróság joghatósággal rendelkezik az ERIC-ekkel kapcsolatos ügyekben.

Az EGSZB teljes garanciát kér arra, hogy a fenti rendelkezések ellensúlyozzák a 9. cikk javasolt módosítását, és elegendő ellenőrzést biztosítanak az ERIC tevékenységei felett.

4.1.4

Az EGSZB aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy mindmáig egyetlen társult ország vagy harmadik állam sem csatlakozott valamelyik ERIC-hez, és reméli, hogy valóban a szavazati jogok előnytelen megoszlása volt az érdeklődés hiányának legfontosabb oka.

4.1.5

Az EGSZB örömmel nyugtázza, hogy az ESFRI-útitervben szereplő 51 infrastrukturális projekt közül 19-nél úgy tervezik, hogy a létrehozáshoz és a működtetéshez az ERIC jogi formát alkalmazzák. Aggódva látja ugyanakkor, hogy a rendelet 2009. évi hatálybalépése óta mindössze 2 ERIC-et hoztak létre.

4.1.6

Az EGSZB örömmel venné, ha felgyorsulna ez a folyamat. Úgy véli, hogy e lassú haladás többek között az ERIC létrehozásához szükséges összetett és megerőltető adminisztratív és jogi eljárások következménye. Ezért az EGSZB kéri, hogy az Európai Bizottság gondoskodjon olyan intézkedésekről és eszközökről, amelyek megkönnyítik a potenciális partnerek munkáját (alapszabályminták, gyakorlati útmutatók, konkrét támogató intézkedések a Horizont 2020 keretében működő ERIC-ek számára stb.).

4.1.7

Bár nincs közvetlen kapcsolatban a rendelet javasolt módosításával, de az EGSZB ismételten ajánlja, hogy a Közösség aktívabban járuljon hozzá az ERIC projektek társfinanszírozásához azáltal, hogy a Horizont 2020 keretprogramban növeli a kutatási infrastruktúrák finanszírozását, és mindenekelőtt megerősíti a szinergiákat a Horizont 2020 és a strukturális alapok között.

Kelt Brüsszelben, 2013. március 20-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Staffan NILSSON


(1)  A kutatásokra szánt összes kiadás fele 30 régióra összpontosul (a 254 közül), és az ESFRI-ütemtervben szereplő projektek többségén mindössze 10 tagállam osztozik.

(2)  Az ESFRI-útitervet 2008-ban és 2010-ben frissítették. A tervek szerint legközelebb 2015-ben teszik naprakésszé.

(3)  A Tanács 723/2009/EK rendelete az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium (ERIC) közösségi jogi keretéről.

(4)  Jelenleg 14 ország társult a hetedik keretprogramhoz: Norvégia, Izland, Liechtenstein (az EGT-megállapodás alapján), Izrael, Feröer szigetek, Svájc (önálló nemzetközi megállapodás alapján), Moldova, Horvátország, Törökország, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Albánia, Szerbia, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság (egyetértési megállapodások alapján).

(5)  Norvégia szívesen befogad 3 ERIC-et az ESFRI-útiterv főbb projektjeire (CESSDA, SIOS, ECCSEL), ha a szavazati jogokat számára kedvezőbb módon alakítják.

(6)  Lásd: HL L 206., 2009.8.8., 1. o. (14) bekezdés.


Top