Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(18)

Jelentés az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

HL C 388., 2012.12.15, p. 104–109 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 388/104


JELENTÉS

az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

2012/C 388/18

BEVEZETÉS

1.

A frankfurti székhelyű Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóságot (a továbbiakban: a Hatóság) a 2010. november 24-i 1094/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Hatóság feladata, hogy magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardokat és gyakorlatot határozzon meg, hozzájáruljon a jogilag kötelező erejű uniós előírások következetes alkalmazásához, ösztönözze és megkönnyítse a feladatok és hatáskörök átruházását a hatáskörrel rendelkező hatóságok között, hatáskörén belül figyelemmel kísérje és értékelje a piaci fejleményeket, valamint elősegítse a kötvénytulajdonosok, nyugdíjrendszeri tagok és kedvezményezettek védelmét (2). A Hatóság 2011. január 1-jén kezdte meg működését.

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen vizsgálatát, valamint a Hatóság felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Hatóság éves beszámolóját (3), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról  (5) szóló jelentésekből áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

A vezetés felelőssége

4.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő a Hatóság pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (6). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését (7), valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát, belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokatt (8).

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (9) az Ügynökség éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

6.

A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Hatóság éves beszámolója nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

7.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő jelentős összegű - akár csalás, akár tévedés okozta - hiba a beszámolóban, illetve európai uniós jogszabályoknak való meg nem felelés az azt alátámasztó tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosító felügyeleti és kontrollrendszereit. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve a számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

8.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább ismertetett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

9.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóság éves beszámolója (10) minden lényegi szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak (11) megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

10.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóságnak a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

11.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét. A megjegyzések esetében figyelembe kell venni, hogy a Hatóság a közelmúltban a biztosítások és a foglalkoztatói nyugdíjak európai felügyeleti bizottságából alakult ált egy európai szintű hatósággá.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

12.

A Hatóság kötelezettségvállalásai 6 579 663 eurót tettek ki, ami a 2011. évi költségvetés 62 %-át jelenti. A kötelezettségvállalási arány különösen alacsony volt a II. cím – Igazgatási kiadások (60 %) és a III. cím – Operatív kiadások (12 %) esetében. Ez kihatással volt a Hatóság informatikai célkitűzéseire, amelyeket nem sikerült teljes mértékben teljesíteni.

13.

A Hatóság költségvetése a 2011. pénzügyi évre vonatkozóan 10,7 millió EUR. Az alapító rendelet 62. cikkének (1) bekezdésével összhangban a 2011. évi költségvetés 55 %-át a tagállamok és EFTA-országok hozzájárulásából, a maradék 45 %-ot az Unió költségvetéséből finanszírozták. 2011 végén a Hatóság 2,8 millió EUR pozitív költségvetési eredményt mutatott ki. A Hatóság pénzügyi szabályzatával összhangban a teljes összeget az Európai Bizottság felé fennálló kötelezettségként tartották nyilván.

MEGJEGYZÉSEK A HATÓSÁG FELÜGYELETI ÉS KONTROLLRENDSZEREINEK LEGFONTOSABB KONTROLLMECHANIZMUSAIRÓL

14.

A költségvetési rendelet előírja a Hatóság számviteli rendszerének validálását, amelyet a főkönyvelő még nem hajtott végre.

EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

15.

Az ellenőrzött beszerzési eljárások nem álltak teljes mértékben összhangban az általános pénzügyi szabályzat rendelkezéseivel. Informatikai eszközök beszerzése során öt esetben (160 117 EUR összeget érintően) az odaítélési kritériumokat nem határozták meg előre, és nem írtak alá írásos szerződést. Egy másik, munkaerő-felvételi szolgáltatásokhoz kapcsolódó esetben (55 000 EUR) nem megfelelően alkalmazták az odaítélési kritériumokat. A Hatóságnak gondoskodnia kell arról, hogy az új szerződések odaítélése teljes mértékben megfeleljen az EU közbeszerzési szabályainak.

16.

A Hatóságnak tökéletesítenie kell a munkaerő-felvételi eljárások átláthatóságát. Nem határozták meg az írásbeli tesztekre és személyes elbeszélgetésre való behíváshoz, illetve a megfelelő pályázók listájára való felkerüléshez szükséges minimális pontszámot, nem határozták meg a szóbeli és írásbeli vizsgák kérdéseit a pályázatok értékelése előtt, továbbá a felvételi bizottság kijelölésére vonatkozóan nem állt rendelkezésre a kinevezésre jogosult hatóság határozata.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2012. szeptember 11-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 331., 2010.12.15., 48. o.

(2)  A Hatóság hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely további információkat tartalmaz a költségvetés végrehajtásáról és a költségvetési gazdálkodásról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(6)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(7)  A beszámoló bemutatására vonatkozó, illetve az ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. és 2. fejezete tartalmazza, és e szabályokat beépítették a Hatóság pénzügyi szabályzatába.

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(9)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

(10)  A végleges éves beszámolót 2012. június 28-án állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2012. július 2-án érkezett be. A végleges éves beszámolót, miután azt a Bizottságéval konszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu vagy http://www.eiopa.europa.eu/.

(11)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve ezek hiányában a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.


MELLÉKLET

Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (Frankfurt am Main)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az Európai Unió működéséről szóló szerződés 26., 114., 290. és 291. cikke)

A belső piac megteremtése és működésének biztosítása a Szerződések vonatkozó rendelkezéseivel összhangban.

Technikai standard-tervezetek előkészítése általánosan alkalmazandó, nem jogalkotási aktusokhoz jogalkotási aktusok nem alapvető fontosságú elemeinek kiegészítése vagy módosítása céljából, illetve amennyiben egységes feltételek szükségesek jogilag kötelező erejű uniós jogi aktusok végrehajtásához.

A Hatóság hatásköre

(a Hatóságot létrehozó 1094/2010/EU rendelet 1. cikke (6) és (8) bekezdésében szereplő feladatok és hatáskörök)

Célkitűzések

A pénzügyi rendszer rövid, közép- és hosszú távú stabilitásához és hatékonyságához való hozzájárulás révén a közérdek védelme az Unió gazdasága és az uniós polgárok és vállalkozások érdekében.

Feladatok

hozzájárulás magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardok és gyakorlatok kialakításához,

hozzájárulás a kötelező erejű uniós jogi aktusok következetes alkalmazásához, a hatáskörrel rendelkező hatóságok között a feladatok és hatáskörök átruházásának ösztönzése és megkönnyítése,

szoros együttműködés az Európai Rendszerkockázati Testülettel (ERKT),

a hatáskörrel rendelkező hatóságokról szóló összehasonlító elemzések elkészítésének megszervezése és lefolytatása,

a piaci fejlemények megfigyelése és értékelése a hatáskörébe tartozó területen,

a Hatóság feladatainak végrehajtásával kapcsolatos tájékoztatás érdekében gazdasági elemzés készítése a piacokról,

a kötvénytulajdonosok, nyugdíjrendszeri tagok és a kedvezményezettek védelmének elősegítése,

hozzájárulás a felügyeleti kollégiumok következetes és koherens működéséhez, a rendszerszintű kockázat nyomon követéséhez, értékeléséhez és méréséhez, a rendezési és szanálási tervek kidolgozásához és koordinálásához, magas szintű védelem nyújtása az Unió egész területén a kötvénytulajdonosok és a kedvezményezettek számára,

minden egyéb, az ebben a rendeletben vagy más jogalkotási aktusokban meghatározott feladat elvégzése,

a tevékenységi területére vonatkozó információk közzététele és rendszeres naprakésszé tétele a honlapján,

szükség szerint minden meglévő vagy folyamatban lévő feladat átvétele az európai biztosítás- és foglalkoztatóinyugdíj-felügyeletek bizottságától (CEIOPS).

Irányítás

(a Hatóságot létrehozó 1094/2010/EU rendelet 40-44. cikke [Felügyeleti tanács], 45-47. cikke [Igazgatóság], 48–50. cikke [Elnök], 51–53. cikke [Ügyvezető igazgató])

Felügyeleti tanács

Összetétel: Az uniós tagállamok megfelelő felügyeleti hatóságának vezetői, a Hatóság elnöke, az Európai Bizottság, az Európai Rendszerkockázati Testület, az Európai Bankhatóság és az Európai Értékpapír-piaci Hatóság képviselői, valamint a megfigyelők.

Feladatok: a Hatóság fő döntéshozó szerve.

Igazgatóság

Összetétel: A Hatóság elnöke, a tagállami felügyeleti hatóságok hat képviselője és az Európai Bizottság képviselője.

Feladatok: Őrködik a Hatóság küldetése felett, felügyeli a feladatok végrehajtását, költségvetési hatásköröket lát el, személyzetpolitikai tervet készít és meghozza a személyzeti szabályzat végrehajtásához szükséges intézkedéseket.

A Hatóság elnöke

Képviseli a Hatóságot, előkészíti a felügyeleti tanács munkáját, vezeti a tanács üléseit.

A Hatóság ügyvezető igazgatója

Gondoskodik a Hatóság irányításáról, valamint az éves munkaprogram és költségvetés végrehajtásáról; előkészíti az igazgatóság munkáját, a költségvetést, továbbá a munkaprogramot.

Minőségellenőrző bizottság

Összetétel: A Hatóság alelnöke; az igazgatóság 2 tagja; az ügyvezető igazgató

Feladatok: a belső eljárások és határozatok megfelelő végrehajtásának felügyelete és értékelése.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben

Végleges költségvetés

Végleges költségvetési előirányzatok: 10,66 millió EUR

Létszámterv

Személyi állomány:

a létszámtervben szereplő állások száma 46, ebből betöltött: 46.

A létszámtervet 100 %-ban teljesítették

Szerződéses alkalmazottak

a költségvetésben 7 álláshely szerepel, ebből betöltött: 6

Kirendelt nemzeti szakértők:

a költségvetésben 6 álláshely szerepel, ebből betöltött: 4

Összesen: 56 alkalmazott

Termékek és szolgáltatások 2011-ben

Szabályozási feladatok

Ötödik mennyiségi hatástanulmány (QIS 5)

11 nyilvános konzultáció lefolytatása a Hatóság tevékenységeinek különböző területeivel (biztosítások és nyugdíjak) kapcsolatban

Felügyeleti feladatok

a Hatóság részvétele a felügyeleti kollégiumban

a kollégiumok 2011. évi cselekvési terve

Fogyasztóvédelem és pénzügyi innováció

jelentés a hatáskörrel rendelkező hatóságok pénzügyi műveltséggel és oktatással kapcsolatos kezdeményezéseiről

részvétel a biztosítási közvetítésről szóló irányelvnek a Bizottság által végzett felülvizsgálatában

Közös felügyeleti kultúra

3 ágazatközi szeminárium

15 szeminárium a tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságai számára

módszertan kidolgozása 3 partneri felülvizsgálathoz

Pénzügyi stabilitás

2 darab, kétévente kiadott pénzügyi stabilitási jelentés

a biztosítási ágazat egész Európára kiterjedő stressz-tesztje

kiegészítő vizsgálat az alacsony kamatok hosszabb ideig tartó fennállása által okozott hatásokra vonatkozóan

kísérleti kockázati jelzőrendszer kialakítása

Válságkezelés

a Hatóság más európai felügyeleti hatóságokkal együttműködve ideiglenes eljárásokat dolgozott ki a vészhelyzetek kezelésére vonatkozóan

átfogó döntéshozatali keretek létrehozása, amely részletesen meghatározza a válságmegelőzési és válságkezelési feladatok végrehajtása során a Hatóság által követendő folyamatokat

Külső kapcsolatok

2 érdekképviseleti csoport kialakítása a biztosításokkal és foglalkoztatói nyugdíjjal kapcsolatban.

szabályozási és felügyeleti párbeszéd az Egyesült Államok biztosítási felügyeleteinek országos szövetségével (NAIC), a kínai biztosítási szabályozási bizottsággal (CIRC), a japán pénzügyi szolgáltatások felügyeleti hatóságával (japán FSA), a biztosításfelügyeletek latin-amerikai szövetségével (ASSAL), a magánbiztosítási ágazat brazil felügyeleti hatóságával (SUSEP) továbbá az Egyesült Államok szövetségi biztosítási hivatalával (FIO)

tagság a Biztosításfelügyelők Nemzetközi Szövetségében, beleértve minden STOP-végrehajtó bizottságban betöltött tagságot

3 egyenértékűségi jelentés (Svájc, Bermuda, Japán)

Konferenciák / más nyilvános rendezvények 2011-ben

3 konferencia és rendezvény (TIGS, EIOPA éves konferencia, Fogyasztói Stratégia Nap)

Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


A HATÓSÁG VÁLASZAI

12.

A Hatóság első évében a II. és a III. cím végrehajtási aránya valóban alacsony volt. Ez az ügyvezető igazgató azon tudatos döntéséből fakadt, hogy – a Hatóság Felügyeleti Tanácsa 2011-es stratégiai iránymutatása hiányában – nem kívánta lekötni, illetve elkölteni a Hatóság teljes költségvetésének 30 %-át kitevő, az információ-technológiára előirányzott összeget. A meghozandó döntések összetettsége, valamint nagyfokú kihatásuk nem tette lehetővé a kapcsolódó előirányzatok lekötését, illetve elköltését. A Hatóság Felügyeleti Tanácsa 2012 februárjában meghozta a szükséges stratégiai döntéseket. Ez a projekt elindult és folyamatban van, valamint oly módon lett kialakítva, hogy lehetővé tegye célkitűzéseinek teljes mértékben és időben történő teljesülését.

13.

A Hatóság tudomásul veszi, hogy a pénzügyi szabályzat azt írja elő, hogy a teljes többletet az Európai Bizottság felé fennálló kötelezettségként tartsák nyilván, miközben az alapító rendelet rendelkezik a tagállamoktól és EFTA-országokból származó költségvetési hozzájárulásokról is. A Hatóság a többi európai felügyeleti hatósággal együttesen megállapodásra jutott az Európai Bizottsággal, hogy a többletek elosztását összehangolják az alapító rendelettel.

14.

A Számvevőszék megállapítását a Hatóság tudomásul vette és a számviteli munkatárs meg fogja tenni a szükséges lépéseket, hogy 2012-ben végrehajtsa a validálási folyamatot.

15.

A Hatóság 2011-ben megtette a szükséges lépéseket, hogy megállapodjon az OLAF-fal. A Számvevőszék megjegyzése törlendő.

16.

A Hatóság megtesz minden intézkedést annak biztosítására, hogy a jövőben minden szerződés a pénzügyi szabályzattal összhangban kerüljön odaítélésre. A Hatóság felvett egy közbeszerzési tisztviselőt.

17.

A Hatóság tudomásul vette a Számvevőszék megjegyzését, és a munkaerő-felvételi eljárásokat tovább kívánja tökéletesíteni.


Top