Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(16)

Jelentés az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

HL C 388., 2012.12.15, p. 92–97 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 388/92


JELENTÉS

az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

2012/C 388/16

BEVEZETÉS

1.

A pármai székhelyű Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot (a továbbiakban: a Hatóság, illetve az EFSA) az 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Hatóság fő feladata, hogy tudományos információkat szolgáltasson az uniós joganyag kidolgozásához, adatokat gyűjtsön és vizsgáljon a kockázatok azonosítása és monitorozása céljából, valamint hogy független tájékoztatást nyújtson ezekről a kockázatokról (2).

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen vizsgálatát, valamint a Hatóság felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Hatóság éves beszámolóját (3), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

A vezetés felelőssége

4.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő a Hatóság pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (6). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését (7), valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát, belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (8).

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (9) a Hatóság éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

6.

A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Hatóság éves beszámolója nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

7.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hiba a beszámolóban, illetve európai uniós jogszabályoknak való meg nem felelés az azt alátámasztó tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosító felügyeleti és kontrollrendszereit. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve a számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

8.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább ismertetett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

9.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóság éves beszámolója (10) minden lényegi szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak (11) megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

10.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóságnak a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

11.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

12.

2011-ben 13 költségvetési átcsoportosítás történt, ami jelentős mértékben megnövelte az informatikai kiadások előirányzatait (12). Összesen 2,5 millió eurót az I. címből (személyzeti kiadások) a II. címbe (igazgatási kiadások) csoportosítottak át; ez a II. cím eredeti összege 21 %-ának felel meg. A III. címet (operatív kiadások) illetően 1,8 millió EUR összegű differenciált kifizetési előirányzatot, az eredeti differenciált előirányzatok 25 %-át törölték. Ez a helyzet költségvetés-tervezési, illetve -végrehajtási nehézségeket jelez, és ellentmond az egyediség költségvetési alapelvének.

13.

A Hatóság 2011 decemberében 36,8 millió euróért új székházat vásárolt. A vételár negyedéves részletekben, 25 éves futamidő alatt törlesztendő, ami 18,5 millió EUR fizetendő kamatot jelent. A Számvevőszék felteszi a kérdést, hogy – a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvével összhangban, a költségvetési rendelet teljes mértékű tiszteletben tartásával – nem lett volna-e lehetséges gazdaságosabb alternatíváért folyamodni a költségvetési hatósághoz.

EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

14.

Van még javítanivaló a munkaerő-felvételi eljárások átláthatóságának terén. Az írásbeli vizsgák és személyes elbeszélgetések kérdéseit akkor határozták meg, amikor a felvételi bizottság már megvizsgálta a pályázatokat; a felvételi bizottság tagjai a titoktartási és összeférhetetlenségi nyilatkozatukat nem a jelöltek pályázatainak értékelését megelőzően, hanem már aközben írták alá.

15.

A Számvevőszék ellenőrzést végzett négy európai uniós ügynökségnél (köztük az EFSA-nál) abból a célból, hogy értékelje az összeférhetetlenség kezeléséhez alkalmazott politikákat és eljárásokat. Az ellenőrzés eredményeit külön dokumentum (a 15/2012. sz. különjelentés) mutatja be.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2012. szeptember 18-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 31., 2002.2.1., 1. o.

(2)  A Hatóság hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely további információkat tartalmaz a költségvetés végrehajtásáról és a költségvetési gazdálkodásról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(6)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(7)  A beszámoló bemutatására vonatkozó, illetve az ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. és 2. fejezete tartalmazza és e szabályokat beépítették a Hatóság pénzügyi szabályzatába.

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(9)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

(10)  A végleges éves beszámolót 2012. június 14-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2012. június 28-án érkezett be. A végleges éves beszámolót, miután azt a Bizottságéval konszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu vagy http://www.efsa.europa.eu/.

(11)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve ezek hiányában a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(12)  A 13 átcsoportosítás számos költségvetési sort érintett. A 2011 májusi átcsoportosítás például 63 költségvetési sort, a 2011 decemberi három átcsoportosítás pedig 87 költségvetési sort érintett. Egyes költségvetési sorok rövid idő alatt csökkentek, majd nőttek. Az informatikai adatgyűjtés és hálózatépítés előirányzatai 116 %-kal, 5,2 millió euróra nőttek; ezek 90 %-át átvitték a következő évre.


MELLÉKLET

Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (Parma)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

Információgyűjtés

Közös agrárpolitika (a Szerződés 38. cikke)

A belső piac működése (a Szerződés 114. cikke)

Közegészségügy (a Szerződés 168. cikke)

Közös kereskedelempolitika (a Szerződés 206. cikke)

A Hatóság hatásköre

(az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete)

Célkitűzések

Tudományos szakvélemények kialakítása, valamint tudományos és szakmai segítségnyújtás azon jogszabályokhoz és szakpolitikákhoz, amelyek közvetlen vagy közvetett hatást gyakorolnak az élelmiszerek és takarmányok biztonságára.

Független információk szolgáltatása az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos kockázatokról.

Hozzájárulás az emberi élet és egészség magas szintű védelmének kialakításához.

A kockázatok jellemzéséhez és monitorozásához szükséges adatok gyűjtése és elemzése.

Feladatok

Tudományos szakvélemények és tanulmányok kiadása.

Egységes kockázatértékelési módszerek kialakítása.

Segítségnyújtás a Bizottságnak.

A szükséges tudományos és szakmai adatok kutatása, elemzése és összegzése.

Az új kockázatok felismerése és jellemzése.

A hasonló területeken tevékenykedő szervezetek hálózatának létrehozása.

Tudományos és szakmai segítségnyújtás válságkezelés során.

A nemzetközi együttműködés javítása.

Megbízható, objektív és könnyen érthető információk nyújtása a nyilvánosság és az érdekelt felek részére.

Részvétel a Bizottság sürgősségi riasztórendszerében.

Irányítás

Igazgatótanács

Összetétel

A Tanács által (az Európai Parlamenttel és a Bizottsággal együttműködésben) kinevezett 14 tag és a Bizottság egy képviselője.

Feladatok

A munkaterv és a költségvetés elfogadása, illetve gondoskodás azok végrehajtásáról.

Ügyvezető igazgató

Az Igazgatótanács nevezi ki a Bizottság által javasolt jelöltek listájáról, európai parlamenti meghallgatást követően.

Tanácsadó fórum

Összetétel

A tagállamok egy-egy képviselője.

Feladat

Tanácsadás az ügyvezető igazgatónak.

Tudományos Bizottság és tudományos testületek

A Hatóság tudományos szakvéleményeinek kialakítása.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

Belső ellenőrzés

A Hatóság belső ellenőrzési csoportja.

Az Európai Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

A Hatóság rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)

Költségvetés

78,8 (74,7) millió EUR, amelyből az Unió hozzájárulása: 100 % (100 %).

Létszám 2011. december 31-én

a létszámtervben szereplő állások száma: 355 (355), ebből betöltött:

alkalmazott (ideiglenes alkalmazottak és tisztviselők): 334 (330)

egyéb álláshely (szerződéses, kirendelt tagállami szakértők): 109 (103)

teljes létszám (1): 443 (433), az alábbi megoszlásban:

operatív feladatok: 326 (323)

adminisztratív feladatok: 117 (110)

Termékek és szolgáltatások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)

Tudományos outputok és kapcsolódó publikációk 2011-ben (zárójelben a 2010-es adatok)

1. tevékenység:   Tudományos szakvélemények, tanácsok és kockázatértékelési módszerek biztosítása

A tudományos bizottság/testületek által kiadott útmutatás: 9 (2)

A tudományos bizottság/testületek által kiadott szakvélemények: 38 (48)

A Hatóság által kiadott tudományos jelentés: 3 (5)

A Hatóság által kiadott nyilatkozatok: 3 (4)

A tudományos bizottság/testület által kiadott nyilatkozatok: 4 (7)

Az 1. tevékenységből származó összes tudományos output = 57 (66)

2. tevékenység:   Engedélyezést igénylő termékek, vegyi anyagok és kérelmek vizsgálata

A növényvédő szerekkel foglalkozó szakértői értékelés következtetései: 54 (73)

Hatósági útmutató: 2 (1)

A tudományos bizottság/testület által kiadott útmutatás: 17 (6)

A tudományos bizottság/testület által kiadott szakvélemények: 298 (244)

A Hatóság által kiadott tudományos jelentés: 1 (2)

A tudományos bizottság/testület által kiadott nyilatkozatok: 9 (5)

A Hatóság által kiadott nyilatkozatok: 3 (0)

Az 2. tevékenységből származó összes tudományos output = 384 (331)

3. tevékenység:   Adatgyűjtés, tudományos együttműködés és hálózatépítés

Hatósági útmutató: 3 (3)

A Hatóság által kiadott nyilatkozatok: 0 (2)

Indoklással ellátott szakvélemények: 88 (68)

A Hatóság által kiadott tudományos jelentés: 16 (38)

Az 3. tevékenységből származó összes tudományos output = 107 (111)

Kapcsolódó publikációk

Különböző rendezvényekről készült jelentések: 8 (7)

Külső tudományos jelentés: 37 (33)

Szakmai jelentés: 65 (17)

Kapcsolódó publikációk összesen = 110 (57)

Outputok száma összesen = 658 (565)

Kommunikációs tevékenységekkel kiegészített tudományos outputok: 35 % (34 %).

Nyilvános konzultáció: 78 (78)

Az internetes honlap látogatóinak száma: 3,5 millió (3,0)

Az „EFSA Highlights” nevű elektronikus hírlevélre feliratkozottak száma: 27 933 (26 934).

Sajtómegjelenés újságcikkekben és audiovizuális riportokban: 9 397 (8 330)

Média általi megkeresések: 1 086 (857)

Sajtóközlemények: 15 (16)

Internetes sajtóhírek: 63 (59)

Interjúk: 126 (116)

Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


(1)  Beleértve a 2011. december 31-ig kiküldött 7 felvételi értesítőt.

Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


A HATÓSÁG VÁLASZAI

12.

A szervezeti modell változtatása és az új helyiségek megvásárlása és a beköltözés alkalmazkodást igényelt (különösen az informatikai rendszerek terén), míg bizonyos munkaerő-felvételt pár hónappal elhalasztottak, a kialakult kevésbé kiszámítható környezet miatt pedig további költségvetési átcsoportosításokra volt szükség (2011-ben 6 %, összevetve a 2010-es 4 %-kal).

Az EFSA a költségvetés keretein belül a költségvetési struktúra adaptálását veszi fontolóra a felaprózódás és a szükséges áthozatok arányának csökkentése érdekében.

A differenciált kifizetési előirányzatoknak az előzetesen jelzettnél alacsonyabb igénybevétele azért következett be, mivel a 2009-ben bevezetett, többéves tudományos együttműködési projektek kifizetési ütemének pontos előrejelzése nehézségekbe ütközött.

13.

Az EFSA a költségvetési hatóság által tisztázott, 25 éves futamidővel törlesztendő fizetési módozatokat követve vásárolta meg a székházat. Az EFSA nemrégiben kérte az Európai Bizottságot, hogy fontolja meg további erőforrások rendelését a költségvetési hatósághoz a beszerzés futamidejének lerövidítése érdekében. Ez a segített beszerzés nem jelent további költséget az EFSA-nak.

14.

Az EFSA munkaerő-felvételi eljárásai teljes mértékben megfelelnek a szabályozási követelményeknek.

Az EFSA 2012 januárjában fogadta el azokat, az átláthatóság specifikus dimenzióját hangsúlyozó eljárásokat, amelyek biztosítják a következőket:

 

A készségértékelő eszközöket a pályázatok értékelése előtt alakították ki.

 

A felvételi bizottság tagja a titoktartási és összeférhetetlenségi nyilatkozatukat a folyamat korábbi fázisai során írják alá és rendszeresen értékelik.

15.

Az EFSA válaszai a külön dokumentumban szerepelnek (15/2012. sz. különjelentés).


Top