Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(15)

Jelentés az Európai Halászati Ellenőrző Hivatal 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hivatal válaszaival együtt

HL C 388., 2012.12.15, p. 86–91 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 388/86


JELENTÉS

az Európai Halászati Ellenőrző Hivatal 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hivatal válaszaival együtt

2012/C 388/15

BEVEZETÉS

1.

A vigói székhelyű Európai Halászati Ellenőrző Hivatalt (a továbbiakban: a Hivatal) a 2005. április 26-i 768/2005/EK tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Hivatal fő feladata, hogy megszervezze a tagállamok halászattal kapcsolatos ellenőrzési és felügyeleti tevékenységeinek operatív összehangolását annak érdekében, hogy biztosítsa a közös halászati politika szabályainak hatékony és egységes alkalmazását (2).

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen vizsgálatát, valamint a Hivatal felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Hivatal éves beszámolóját (3), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

A vezetés felelőssége

4.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő a Hivatal pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (6). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését (7), valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát, belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (8).

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (9) a Hivatal éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

6.

A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Hivatal éves beszámolója nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

7.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hiba a beszámolóban, illetve európai uniós jogszabályoknak való meg nem felelés az azt alátámasztó tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-mechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosító felügyeleti és kontrollrendszereit. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve a számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

8.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább ismertetett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

9.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hivatal éves beszámolója (10) minden lényegi szempontból híven és a Hivatal pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak (11) megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

10.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hivatalnak a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

11.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉSEK A HIVATAL FELÜGYELETI ÉS KONTROLLRENDSZEREINEK LEGFONTOSABB KONTROLLMECHANIZMUSAIRÓL

12.

A Számvevőszék megállapította, hogy a beszerzési eljárások tökéletesítésére van szükség. A Hivatal nem dokumentálta megfelelően a szerződések értékének becslését a közbeszerzési dossziékban. Az eljárások átláthatóságának további javításához az ajánlattevők kiválasztásának néhány kritériumát konkrétabban kell megfogalmazni.

13.

A Hivatal még nem rendelkezik megfelelő eljárásokkal a saját előállítású immateriális javak létrehozásával kapcsolatos költségek nyilvántartására és elszámolására.

EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

14.

Az ügyvezető igazgató kinevezése során az igazgatási tanács egyik tagja azzal, hogy bejelentette, melyik jelöltre szándékozik szavazni a Bizottság, megsértette a vezető beosztásokba történő kinevezés szabályait.

15.

A Számvevőszék megállapította, hogy tovább kell javítani a munkaerő-felvételi eljárásokon. Az álláshirdetések nem tartalmaztak információt a panasz- és fellebbezési eljárásokról. A felvételi bizottság ülései nem voltak kellően dokumentálva, és egy felvétel esetében a kinevezésre jogosult hatóság úgy tért el a felvételi bizottság jegyzékében megadott sorrendtől, hogy azt nem indokolta meg.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2012. szeptember 5-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 128., 2005.5.21., 1. o.

(2)  A Hivatal hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely további információkat tartalmaz a költségvetés végrehajtásáról és a költségvetési gazdálkodásról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(6)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(7)  A beszámoló bemutatására vonatkozó, illetve az ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. és 2. fejezete tartalmazza, és e szabályokat beépítették a Hivatal pénzügyi szabályzatába.

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(9)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

(10)  A végleges éves beszámolót 2012. június 29-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2012. július 5-én érkezett be. A végleges éves beszámolót, miután azt a Bizottságéval konszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu, illetve http://cfca.europa.eu/.

(11)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve ezek hiányában a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.


MELLÉKLET

Európai Halászati Ellenőrző Hivatal  (1) (Vigo)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az EUMSZ 43. cikke)

A 40. cikk (1) bekezdésében előírt közös piacszervezést, továbbá a közös agrárpolitika és a közös halászati politika célkitűzéseinek megvalósításához szükséges egyéb rendelkezéseket a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően rendes jogalkotási eljárás keretében az Európai Parlament és a Tanács állapítja meg.

A Hivatal hatásköre

(az 1224/2009/EK rendelettel módosított 2005. április 26-i 768/2005/EK tanácsi rendelet)

Célkitűzések

Ez a rendelet létrehozza az Európai Halászati Ellenőrző Hivatalt (EFCA), amelynek célja a tagállamok által folytatott halászati ellenőrzési és felügyeleti tevékenységek operatív koordinációjának megszervezése, valamint a tagállamok közötti együttműködés támogatása, hogy azok megfelelhessenek a közös halászati politika szabályainak, e szabályok hatékony és egységes alkalmazása érdekében.

Feladatok/küldetés

Koordinálja az Unió ellenőrzési és felügyeleti kötelezettségeihez kapcsolódó, tagállamok által végzett ellenőrzést és felügyeletet.

Koordinálja az érintett tagállamok által egyesített nemzeti ellenőrzési és felügyeleti eszközök alkalmazását, e rendelettel összhangban.

Segítséget nyújt a tagállamoknak abban, hogy információkat szolgáltassanak a halászati, valamint az ellenőrzési és felügyeleti tevékenységekről.

Hatáskörén belül segítséget nyújt a tagállamoknak a közös halászati politika szabályai értelmében felmerülő feladataik és kötelezettségeik végrehajtásában.

Segítséget nyújt a tagállamoknak és a Bizottságnak a közös halászati politika uniós alkalmazásának harmonizációjában.

Hozzájárul a tagállamok és a Bizottság ellenőrzési és felügyeleti technikák kutatására és fejlesztésére irányuló munkájához.

Hozzájárul az ellenőrképzés és a tapasztalatcsere tagállamok közötti összehangolásához.

Összehangolja a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni harc jegyében folytatott tevékenységeket az uniós jogszabályoknak megfelelően.

Elősegíti a közös halászati politika ellenőrző rendszerének egységes végrehajtását, ami különösen az alábbiakat foglalja magában:

1.

az egyedi ellenőrzési és vizsgálati programok, a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan („IUU”) halászat ellenőrzésére irányuló programok és a nemzetközi ellenőrzési és vizsgálati programok végrehajtása érdekében a tagállamok által folytatott ellenőrzési tevékenységek operatív koordinációjának megszervezése;

2.

a Hivatal feladatainak ellátásához szükséges vizsgálatok.

Megjegyzendő, hogy a Hivatal létrehozásáról szóló rendeletnek az 1224/2009/EK tanácsi rendelettel történt módosítását követően, egyéb hatáskörök mellett:

1.

a Hivatal tisztviselőit nemzetközi vizeken uniós ellenőrnek lehet kijelölni;

2.

a Hivatal megvásárolhatja, kölcsönözheti vagy bérelheti a közös alkalmazási tervek végrehajtásához szükséges eszközöket;

3.

a Bizottság értesítése vagy a saját kezdeményezése alapján eljáró Hivatal haladéktalanul válságstábot hoz létre, és erről tájékoztatja a Bizottságot, ha úgy látja, hogy a közös halászati politika súlyos veszélybe került.

Irányítás

Igazgatási tanács

Összetétel

A tagállamok egy-egy képviselője és a Bizottság hat képviselője alkotja.

Feladatok

A költségvetés, a munkaprogram és az éves jelentés elfogadása. A Hivatal végleges költségvetésének és a létszámtervnek az elfogadása. A végleges beszámoló véleményezése.

Ügyvezető igazgató

Az igazgatási tanács nevezi ki a Bizottság által javasolt, legalább két jelöltet megnevező lista alapján.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

Belső kontroll

A Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Parlament.

A Hivatal rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)

Végleges költségvetés

Teljes 2011-es költségvetés: 12,85 (11,01) millió EUR

I. cím: 6,04 (6,03) millió EUR

II. cím: 1,23 (0,96) millió EUR

III. cím: 5,57 (4,01, beleértve 2,60 célhoz kötött bevételt) millió EUR

Létszám 2011. december 31-én

A létszámtervben szereplő ideiglenes alkalmazotti állások száma 53 (53), ebből betöltött: 52 (52)

A létszámtervben szereplő szerződéses alkalmazotti állások száma 5 (5), ebből betöltött 4 (2)

Teljes tervezett létszám: 58 (58), ebből betöltött 56 (54)

Termékek és szolgáltatások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)

Operatív koordináció

Az Északi-tengeren, a Skagerrak- és Kattegat-szorosban és a La Manche csatornában, valamint az északnyugati vizeken (Skóciától nyugatra és az Ír-tengeren) folytatott tőkehalhalászatra vonatkozó közös alkalmazási terv végrehajtása.

Közös alkalmazási terv a tőkehalhalászatra a Balti-tengeren.

Közös alkalmazási terv a kékuszonyú tonhal halászatára a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceán keleti részén.

Az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezet területére és a Északkelet-atlanti Halászati Szervezet területére vonatkozó közös alkalmazási terv végrehajtása.

Az Európai Unió nyugati vizein nyílt tengeri fajokra vonatkozó közös alkalmazási terv.

A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni harc jegyében folytatott tevékenységek támogatása.

A közös alkalmazási tervek konszolidációja regionális megközelítés előmozdítása révén.

A közös alkalmazási tervekben és a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelemben résztvevő tagállami ellenőrök képzése.

Kapacitásépítés

Az Európai Unióban a halászati ellenőrzéseket támogató információs rendszerek feltérképezése.

A képzési alaptanterv javasolt szerkezetének és tartalmának összeállítása.

A képzéshez webalapú együttműködési platform kifejlesztése.

A tagállamok nemzeti képzési programjainak támogatása.

az információs és kommunikációs technológiák (IKT) általi monitoring: A hajómegfigyelési rendszer (Vessel Monitoring System), az elektronikus jelentéstételi rendszer (ERS) és a Fishnet működtetése, karbantartása, javítása és fejlesztése.

A közös alkalmazási tervek számára koordinációs helyiség fenntartása a Hivatalban.

Szerződéses szolgáltatások egy halászati EFCA-őrhajó bérlése céljával.

(A részletekről lásd: a Hivatal 2011-es éves munkaprogramja)

Forrás: a Hivataltól származó adatok.


(1)  Megjegyzendő, hogy a Hivatal eredeti neve Közösségi Halászati Ellenőrző Hivatalról 2012. január 1-től Európai Halászati Ellenőrző Hivatalra változott.

Forrás: a Hivataltól származó adatok.


AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZAI

12.

Az Ügynökség számos belső eljárást állapított meg annak érdekében, hogy kellő alapot biztosítson a szerződések értékbecslésére és dokumentálja is ezt az eljárást. Ugyanakkor az Ügynökség tudomásul veszi a Számvevőszék megjegyzéseit és javítani kívánja a beszerzési dokumentációk kezelését. Az Ügynökség szintén tudomásul veszi a Számvevőszék megállapítását a kiválasztási kritériumok tekintetében.

13.

Az Ügynökség rámutat arra, hogy a nyilvántartandó és elszámolandó saját előállítású költségek meglehetősen korlátozottak. Ugyanakkor az Ügynökség éppen felülvizsgálja az adminisztratív és működési tevékenységeit, és e folyamat során figyelembe veszi a Számvevőszék megjegyzéseit.

14.

Az Igazgatási tanács tagjai nem állnak az ügynökség ellenőrzése alatt, így az Ügyvezető igazgató nem felelős az eljárásokért.

15.

Az Ügynöksége ezek tájékoztatással fogja bővíteni az álláshirdetéseket, és a jegyzőkönyvi mintadokumentumot hozzáigazítja a Számvevőszék ajánlásaihoz. Az Ügynökség értelmezése szerint a felvételi bizottság által összeállított listán szereplő valamennyi jelölt alkalmas arra, hogy felvegyék. Az említett esetben két olyan jelölt volt, akiknek jelentősen kiemelkedett az eredményük a többiekhez képest. A két jelölt pontja közötti minimális különbséget tekintve a kinevezésre jogosult hatóság a két jelölt közül azt választotta, aki végül is a leginkább megfelelőnek bizonyult.


Top