Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(11)

Jelentés az Európai Bankhatóság 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

HL C 388., 2012.12.15, p. 60–65 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 388/60


JELENTÉS

az Európai Bankhatóság 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hatóság válaszaival együtt

2012/C 388/11

BEVEZETÉS

1.

A londoni székhelyű Európai Bankhatóságot (a továbbiakban: a Hatóság) az 1093/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Hatóság feladata, hogy hozzájáruljon a magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardok és gyakorlat meghatározásához, valamint a jogilag kötelező erejű uniós jogszabályok következetes alkalmazásához, ösztönözze és megkönnyítse a feladatok és hatáskörök átruházását a hatáskörrel rendelkező hatóságok között, hatáskörén belül figyelemmel kísérje és értékelje a piaci fejleményeket, valamint elősegítse a betétesek és a befektetők védelmét (2). A Hatóság 2011. január 1-jén kezdte meg működését.

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen vizsgálatát, valamint az Ügynökség felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt a Hatóság éves beszámolóját (3), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (4) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (5) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

A vezetés felelőssége

4.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő a Hatóság pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (6). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését (7), valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát, belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (8).

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (9) a Hatóság éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

6.

A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy a Hatóság éves beszámolója nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

7.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hiba a beszámolóban, illetve európai uniós jogszabályoknak való meg nem felelés az azt alátámasztó tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosító felügyeleti és kontrollrendszereit. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve a számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

8.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alábbi véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

9.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóság éves beszámolója (10) minden lényegi szempontból híven és a Hatóság pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak (11) megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

10.

A Számvevőszék véleménye szerint a Hatóságnak a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

11.

Az alábbi megjegyzések nem kérdőjelezik meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét. A megjegyzések esetében figyelembe kell venni, hogy a Hatóság a korábbi Európai Bankfelügyeleti Bizottságból alakult át.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

12.

A Hatóság kötelezettségvállalásai 9 054 030 eurót tettek ki, ami a 2011. évi költségvetés 71 %-át jelenti. A kötelezettségvállalási arány különösen alacsony volt a II. cím – Igazgatási kiadások (57 %) és a III. cím – Operatív kiadások (46 %) esetében. Ez kihatással volt a Hatóság informatikai célkitűzéseire, amelyeket nem sikerült teljes mértékben teljesíteni. A költségvetés végrehajtási arányának alacsony szintje költségvetés-tervezési és -végrehajtási nehézségeket jelez.

13.

A Hatóság költségvetése a 2011. pénzügyi évre vonatkozóan 12,7 millió EUR volt. Az alapító rendelettel (12) összhangban a 2011. évi költségvetés 60 %-át a tagállamok és az EFTA-országok hozzájárulásából, a maradék 40 %-ot az Unió költségvetéséből finanszírozták. 2011 végén a Hatóság 3,6 millió EUR pozitív költségvetési egyenleget mutatott ki. A Hatóság pénzügyi szabályzata 15. cikkének (4) bekezdésével és 16. cikkének (1) bekezdésével összhangban a teljes összeget az Európai Bizottság felé fennálló kötelezettségként tartották nyilván.

14.

Hiányosságok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy három jogi kötelezettségvállalás megelőzi a vonatkozó költségvetési kötelezettségvállalásokat (742 000 EUR).

MEGJEGYZÉSEK A HATÓSÁG FELÜGYELETI ÉS KONTROLLRENDSZEREINEK LEGFONTOSABB KONTROLLMECHANIZMUSAIRÓL

15.

A költségvetési rendelet előírja a Hatóság számviteli rendszerének validálását, amit a főkönyvelő még nem hajtott végre.

EGYÉB MEGJEGYZÉSEK

16.

Az ellenőrzött beszerzési eljárások nem mindegyike felelt meg teljes mértékben az általános költségvetési rendelet rendelkezéseinek. 299 182 EUR értékben ítéltek oda szerződéseket a tagállami szabályok szerint, ezek alapján 2011-ben 248 775 EUR összegű kifizetésre került sor. A Hatóságnak gondoskodnia kell arról, hogy az új szerződések odaítélése teljes mértékben megfeleljen az EU közbeszerzési szabályainak.

17.

A Hatóságnak tökéletesítenie kell a munkaerő-felvételi eljárások átláthatóságát. Sem a kiválasztási kritériumok súlyozását, a felvételi beszélgetésre való behíváshoz szükséges minimális pontszámot, sem pedig a megfelelő jelöltek listájára való felkerüléshez szükséges minimális pontszámot nem határozták meg a pályázatok értékelése előtt. Egy kiválasztási eljárás során a besorolási fokozat nem állt összhangban az álláshirdetéssel.

Ezt a jelentést dr. Louis GALEA számvevőszéki tag elnökletével a IV. kamara a 2012. szeptember 11-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 331., 2010.12.15., 12. o.

(2)  A Hatóság hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(3)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely további információkat tartalmaz a költségvetés végrehajtásáról és a költségvetési gazdálkodásról.

(4)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(5)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(6)  A 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet 33. cikke (HL L 357., 2002.12.31., 72. o.).

(7)  A beszámoló bemutatására vonatkozó, illetve az ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 652/2008/EK, Euratom rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 23. o.) módosított 2343/2002/EK, Euratom rendelet VII. címének 1. és 2. fejezete tartalmazza és e szabályokat beépítették a Hatóság pénzügyi szabályzatába.

(8)  A 2343/2002/EK, Euratom rendelet 38. cikke.

(9)  Az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkének (2) bekezdése (HL L 248., 2002.9.16., 1. o.).

(10)  A végleges éves beszámolót 2012. június 28-án állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2012. július 2-án érkezett be. A végleges éves beszámolót, miután azt a Bizottságéval konszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu vagy http://www.eba.europa.eu.

(11)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve ezek hiányában a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(12)  A 62. cikk (1) bekezdése.


MELLÉKLET

Európai Bankhatóság (London)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az Európai Unió működéséről szóló szerződés 26. és 114. cikke)

26. cikk:

„1.   Az Unió a Szerződések vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően meghozza a belső piac létrehozásához, illetve működésének biztosításához szükséges intézkedéseket.

2.   A belső piac egy olyan, belső határok nélküli térség, amelyben a Szerződések rendelkezéseivel összhangban biztosított az áruk, a személyek, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgása.

3.   A Tanács a Bizottság javaslata alapján meghatározza az összes érintett ágazat kiegyensúlyozott fejlődésének biztosításához szükséges iránymutatásokat és feltételeket.”

114. cikk:

„1.   Ha a Szerződések másként nem rendelkeznek, a 26. cikkben meghatározott célkitűzések megvalósítására a következő rendelkezéseket kell alkalmazni. Az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében és a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően elfogadja azokat a tagállamok törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek közelítésére vonatkozó intézkedéseket, amelyek tárgya a belső piac megteremtése és működése.”

A Hatóság hatásköre

(az Európai Parlament és a Tanács 1093/2010/EU rendelete)

Célkitűzések

a)

a belső piac működőképességének fokozása, különösen a szabályozás és felügyelet ésszerű, hatékony és egyenletes szintje révén;

b)

a pénzügyi piacok integritásának, átláthatóságának, eredményességének és szabályos működésének biztosítása;

c)

a nemzetközi felügyeleti koordináció megerősítése;

d)

a szabályozási arbitrázs megelőzése és az egyenlő versenyfeltételek előmozdítása;

e)

a hitelfelvétel és egyéb kockázatok megfelelő szabályozásának és felügyeletének biztosítása;

f)

a fogyasztóvédelem javítása.

Feladatok

a)

hozzájárulás a magas színvonalú közös szabályozási és felügyeleti standardok és gyakorlatok kialakításához;

b)

hozzájárulás a kötelező erejű uniós jogi aktusok következetes alkalmazásához;

c)

a hatáskörrel rendelkező hatóságok között a feladatok és a hatáskörök átruházásának ösztönzése és megkönnyítése;

d)

szoros együttműködés az ERKT-val (1);

e)

a hatáskörrel rendelkező hatóságokról szóló szakértői értékelések elkészítésének megszervezése és lefolytatása;

f)

a hatáskörébe tartozó területen a piaci fejlemények figyelemmel kísérése és értékelése;

g)

a Hatóság feladatainak végrehajtásával kapcsolatos tájékoztatás érdekében gazdasági elemzés készítése a piacokról;

h)

a betétesek és a befektetők védelmének elősegítése;

i)

hozzájárulás a felügyeleti kollégiumok következetes és koherens működéséhez, a rendszerszintű kockázat nyomon követéséhez, értékeléséhez és méréséhez, a rendezési és szanálási tervek kidolgozásához és koordinálásához, magas szintű védelem nyújtása az Unió egész területén a betétesek és a befektetők számára, továbbá hozzájárulás a fizetésképtelen pénzügyi intézmények szanálására irányuló mechanizmusok és a megfelelő finanszírozási eszközök iránti igény felmérésének kidolgozásához;

j)

minden egyéb, az ebben a rendeletben vagy más jogalkotási aktusokban meghatározott feladat elvégzése;

k)

a tevékenységi területére vonatkozó információk közzététele a honlapon és rendszeres naprakésszé tétele;

l)

szükség szerint minden meglévő vagy folyamatban lévő feladat átvétele az Európai Bankfelügyeleti Bizottságtól (EBFB).

Irányítás

Felügyeleti tanács

A testület a Hatóság elnökéből, tagállamonként egy képviselőből (a TFH vezetője (2)), a Bizottság, az EKB (3), az ERKT, az EIOPA (4) és az ESMA (5) egy-egy képviselőjéből áll.

Igazgatóság

Az igazgatóság az elnökből és a felügyeleti tanács tagjainak sorából választott hat másik személyből áll.

Elnök

A felügyeleti tanács nevezi ki.

Ügyvezető igazgató

A felügyeleti tanács nevezi ki.

Fellebbviteli tanács

A három európai felügyeleti hatóság közös testülete.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

Európai Parlament.

A Hatóság rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben

2011. évi költségvetés

12,7 millió EUR

ebből:

Uniós támogatás: 5,1 millió EUR

Tagállami hozzájárulás: 7,4 millió EUR

Megfigyelők hozzájárulása: 0,2 millió EUR

Létszám 2011. december 31-én

40 ideiglenes alkalmazott

6 szerződéses alkalmazott

5 kirendelt nemzeti szakértő

Termékek és szolgáltatások 2011-ben

Az EU egészére kiterjedően 21 ország 90 bankjának stressz-tesztje, amelynek eredményét júliusban tették közzé.

A bankok feltőkésítésére vonatkozó, decemberben közzétett ajánlás.

Részvétel 54 felügyeleti kollégiumi ülésen.

Informális technikai tanácsadás az Európai Bizottság számára a CRD (6)/CRR (7) és más jogalkotási javaslatokhoz kapcsolódó egységes európai szabálykönyvre vonatkozóan.

Belső irányításra vonatkozó iránymutatások elkészítése, amelyek célja a szabályozói elvárások javítása és konszolidációja.

Iránymutatások a javadalmazási gyakorlatokkal kapcsolatos adatgyűjtéshez.

Az EBFB javadalmazási politikákra és gyakorlatokra vonatkozó iránymutatásával kapcsolatos, 2010 decemberében kiadott végrehajtási tanulmány.

Egyes jellemzők technikai véleményezése a bankok rendezésére és szanálására vonatkozó potenciális uniós keretszabályozással kapcsolatos konzultáció keretében.

Egyes, az IASB (8) által az IFRS (9) tervezetével kapcsolatban tett javaslatok véleményezése a számviteli standardok vonatkozásában.

Az IAASSB (10) által a nemzetközi ellenőrzési standardok tervezetére vonatkozóan tett javaslatok véleményezése.

A pénzügyi innovációval foglalkozó új állandó bizottság létrehozása azzal a céllal, hogy az támogatást nyújtson a Hatóság számára a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos feladatainak és felelősségeinek ellátásában.

7 road show és 9 képzés megszervezése a tagállami felügyeleti hatóságok számára.

Több mint 180, külső résztvevőkkel folytatott találkozó megszervezése.

Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


(1)  Európai Rendszerkockázati Testület.

(2)  Tagállami felügyeleti hatóság.

(3)  Európai Központi Bank.

(4)  Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság.

(5)  Európai Értékpapír-piaci Hatóság.

(6)  Tőkekövetelmény-irányelv

(7)  Tőkekövetelmény-rendelet.

(8)  Nemzetközi Számviteli Standard Testület.

(9)  Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok.

(10)  Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyossági Standardok Testülete.

Forrás: a Hatóságtól származó adatok.


A HATÓSÁG VÁLASZAI

12.

Az EBA tevékenységét 2011-ben kezdte, mivel az alapítórendeletet csak 2010. december 15-én tették közzé. A kései közzététel nem tette lehetővé, hogy a szükséges alkalmazottakat időben felvehessék, ezáltal az EBA munkaprogramja sem valósulhatott meg teljes mértékben. Annak ellenére, hogy az EBA belső IT célkitűzései közül nem mind teljesült, sikerült megvalósítani az EBA leglényegesebb feladatköréhez kapcsolódóakat, így a központi adatbázis kifejlesztését és karbantartását is.

13.

Az EBA egyetért azzal az észrevétellel, hogy az EBA pénzügyi szabályzata (amely teljes mértékben megfelel az EU-ügynökségekre alkalmazandó pénzügyi keretrendeletnek) nem tükrözi megfelelően az EBA pénzügyi struktúráját. A három Európai Felügyeletei Hatóság (ESA-k) közös fellépéssel próbál fenntartható megoldást keresni az Európai Bizottsággal. A három Európai Felügyeleti Hatóság az Európai Bizottsággal közölte a 2014. évi felülvizsgálatuk keretén belüli hosszú távú megoldás iránti igényt, ami egyúttal a hatóságok szabályzatainak lehetséges változtatását is magában foglalja.

14.

Az EBA elismeri az IT területen, a Hatóság működésének első hónapjaiban érzékelt hiányosságokat. 2011 harmadik negyedévében rendezték a hiányosságokat, miután megerősítették az informatikai csoportot.

15.

2012-ben kerül sor a validálásra, amely az EBA működésének első évében tapasztalt kivételes munkateher miatt késlekedett.

16.

Az EBA a közbeszerzési szerződéseinek zömét jogelődjétől, a CEBS Secretariat Ltd.-től örökölte. A 2011-ben tapasztalt jelentős munkateher és erőforráshiány következtében 2011-ben nem volt lehetséges teljes mértékben megfelelni az EU közbeszerzési szabályainak az EBA első működési éve során. A vezetőség elismeri, hogy 2011-ben az intézmény nem követte teljes mértékben a közbeszerzési szabályokat, és a szükséges esetekben aláírta a megfelelő kivételes jegyzékeket. Összeállították a prioritásokat megfogalmazó közbeszerzési tervet, és 2012 fő célkitűzései közé tartozik a hiányosságok kijavítása.

17.

Az EBA egyetért az észrevételekkel, megtette a szükséges javító intézkedéseket a kiválasztási kritériumok súlyozásával, valamint a megfelelő jelöltek listájára való felkerüléshez szükséges minimális pontszám meghatározásával. Valamennyi kiválasztási eljárásban a pályázatok értékelése előtt állapítják meg ezeket a kritériumokat.


Top