Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(09)

Jelentés az Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökség 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az ügynökség válaszáival együtt

HL C 388., 2012.12.15, p. 46–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 388/46


JELENTÉS

az Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökség 2011-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az ügynökség válaszáival együtt

2012/C 388/09

BEVEZETÉS

1.

A luxembourgi székhelyű Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökséget (a továbbiakban: az Ügynökség) a 2004/858/EK bizottsági határozat (1) hozta létre, melyet a 2008/544/EK bizottsági határozat (2) módosított. Az Ügynökséget a 2005. január 1-jével kezdődő és 2015-ben végződő időszakra hozták létre abból a célból, hogy az egészségügyhöz és a fogyasztóvédelemhez kapcsolódó uniós intézkedéseket irányítsa (3).

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen vizsgálatát, valamint az Ügynökség felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott legfontosabb kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül (adott esetben) még más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte egyrészt az Ügynökség éves beszámolóját (4), amely a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból  (5) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből  (6) áll, másrészt azt, hogy a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek voltak-e.

A vezetés felelőssége

4.

Az igazgató mint engedélyezésre jogosult tisztviselő az Ügynökség pénzügyi szabályzatával összhangban, a saját felelősségére és a jóváhagyott előirányzatok összeghatárain belül végrehajtja a költségvetés bevételi és kiadási oldalát (7). Az igazgató feladata, hogy kialakítsa az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényegi hibáktól mentes – végleges beszámoló elkészítését, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosítani hivatott szervezeti struktúrát (8), belső irányítási és kontrollrendszereket, illetve eljárásokat (9).

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzései alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (10) az Ügynökség éves beszámolójának megbízhatóságára, valamint az annak alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan.

6.

A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrzési intézmények nemzetközi standardjai (INTOSAI) szerint végezte ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy kellő bizonyosságot szerezhessen arra nézve, hogy az Ügynökség éves beszámolója nem tartalmaz lényegi hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

7.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőr szakmai megítélésén alapul, mely magában foglal egy kockázatelemzést is arról, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényegi hiba a beszámolóban, illetve európai uniós jogszabályoknak való meg nem felelés az azt alátámasztó tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárások kialakításához figyelembe veszi a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belsőkontroll-mechanizmusait, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségét és szabályszerűségét biztosító felügyeleti és kontrollrendszereit. Az ellenőrzés felméri továbbá, hogy az alkalmazott számviteli politika megfelelő-e, illetve a számviteli becslések ésszerűek-e, valamint kiterjed a beszámoló általános bemutatásának értékelésére is.

8.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak az alább ismertetett véleményekhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

9.

A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója (11) minden lényegi szempontból híven és az Ügynökség pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak (12) megfelelően tükrözi a 2011. december 31-i pénzügyi helyzetet, illetve a tárgyévben lezajlott gazdasági és pénzforgalmi események eredményét.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

10.

A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökségnek a 2011. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolóját megalapozó tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

11.

Az alábbi megjegyzés nem kérdőjelezi meg a Számvevőszék véleményeinek érvényét.

MEGJEGYZÉS A KÖLTSÉGVETÉSI ÉS PÉNZGAZDÁLKODÁSRÓL

12.

A III. címet (operatív kiadások) illetően egy 0,8 millió eurós összeget, vagyis a kötelezettségvállalások 46 %-át, az Ügynökség áthozott 2012-re. Az áthozatalok ilyen magas szintje nem felel meg az évenkéntiség költségvetési alapelvének.

Ezt a jelentést Ioannis SARMAS számvevőszéki tag elnökletével az I. kamara a 2012. július 25-i ülésén, Luxembourgban fogadta el.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 369., 2004.12.15., 73. o.

(2)  HL L 173., 2008.7.3., 27. o.

(3)  Az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit a tájékoztató jellegű melléklet foglalja össze.

(4)  A beszámoló kiegészül az év során folytatott költségvetési és pénzgazdálkodásról szóló jelentéssel, amely bemutatja többek között az előirányzatok teljesítésének alakulását, és összefoglalót ad a különböző költségvetési tételek közötti előirányzat-átcsoportosításokról.

(5)  A pénzügyi kimutatások a következőkből állnak: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash flow-kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(6)  A költségvetés végrehajtásáról szóló jelentések a költségvetési eredménykimutatást és annak mellékletét tartalmazzák.

(7)  Az 1653/2004/EK bizottsági rendelet 25. cikke (HL L 297., 2004.9.22., 6. o.).

(8)  Az 1653/2004/EK rendelet 29. cikkének (2) bekezdése.

(9)  A beszámolók bemutatására vonatkozó, illetve az Ügynökségek által alkalmazandó számviteli szabályokat a legutóbb a 651/2008/EK bizottsági rendelettel (HL L 181., 2008.7.10., 15. o.) módosított 1653/2004/EK rendelet VI. címének 1. fejezete tartalmazza.

(10)  Az 58/2003/EK tanácsi rendelet 14. cikke (HL L 11., 2003.1.16., 1. o.).

(11)  A végleges éves beszámolót 2012. június 12-én állították össze, majd az a Számvevőszékhez 2012. június 29-én érkezett be. A végleges éves beszámolót, miután azt a Bizottságéval konszolidálták, a következő év november 15-ig teszik közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A beszámoló megtalálható a következő honlapokon: http://eca.europa.eu, ill. http://ec.europa.eu/eahc/about/about.html.

(12)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve ezek hiányában a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.


MELLÉKLET

Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökség (Luxembourg)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az Európai Unió működéséről szóló szerződés 168. és 169. cikke)

Valamennyi uniós szakpolitika és tevékenység meghatározása és végrehajtása során biztosítani kell az emberi egészségvédelem magas szintjét. Az Unió fellépése, amely kiegészíti a nemzeti politikákat, a népegészségügyi helyzet javítására, az emberi megbetegedések és betegségek, valamint az emberek egészségét fenyegető veszélyek okainak megelőzésére irányul. Az ilyen fellépés magában foglalja a széles körben terjedő súlyos betegségek elleni küzdelmet az azok okaira, terjedésére és megelőzésére vonatkozó kutatások, valamint az egészségügyi tájékoztatás és oktatás által. Az Unió kiegészíti a tagállamok fellépését a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos egészségkárosodás csökkentése érdekében, beleértve a felvilágosítást és a megelőzést is.

A fogyasztói érdekek érvényesülésének előmozdítása és a fogyasztóvédelem magas szintjének biztosítása érdekében az Unió hozzájárul a fogyasztók egészségének, biztonságának és gazdasági érdekeinek védelméhez, valamint a tájékoztatáshoz, oktatáshoz és az érdekeik védelmét célzó önszerveződéshez való jogaik megerősítéséhez.

Az Ügynökség hatásköre

Célkitűzések

Az Ügynökség feladata az 1350/2007/EK határozattal elfogadott második közegészségügyi program (2008–2013), az 1926/2006/EK határozattal elfogadott fogyasztóvédelmi program (2007–2013), valamint a 882/2004/EK rendelet és a 2000/29/EK irányelv hatálya alá tartozó, az élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések irányításával kapcsolatos lebonyolítási feladatok végrehajtása.

Az Ügynökség ezenkívül irányítja a 2002. szeptember 23-i 1786/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal elfogadott, a közegészségügyre vonatkozó uniós cselekvési program (2003–2008) keretében ráruházott végrehajtási intézkedések valamennyi szakaszát.

Feladatok

Az alább felsorolt uniós programok keretében az Ügynökség feladatai a 2008. szeptember 9-én elfogadott hatáskör-átruházási okiratnak megfelelően az alábbiak (1):

 

Közegészségügyi program (2008–2013) – 1786/2002/EK határozat

 

Közegészségügyi program (2008–2013) – 1350/2007/EK határozat

 

Fogyasztóvédelmi program (2007–2013) – 1926/2006/EK határozat

 

Élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések – 882/2004/EK rendelet és 2000/29/EK irányelv

a)

a projektciklus összes szakaszának irányítása (az Ügynökség a projektek monitorozása és az eredmények terjesztése érdekében megteszi a szükséges lépéseket egy új projektadatbázis létrehozásához, vagy egy meglévő folytatásához, amelybe beépíti a projektek leírását és végeredményeit);

b)

az ezen programok és intézkedések keretében megvalósuló projektek monitorozása, ideértve a szükséges ellenőrzéseket;

c)

adatok gyűjtése, feldolgozása és terjesztése, különös tekintettel az összes olyan információ összeállítására, elemzésére és a Bizottságnak való eljuttatására, amelyre szükség van az uniós programok és intézkedések megvalósításának irányításához, valamint az Unió, a tagállamok, illetve nemzetközi szervezetek más programjaival történő együttműködés előmozdításához és az egymást erősítő hatások fokozásához;

d)

ülések, szemináriumok, előadások és képzési intézkedések szervezése;

e)

a programok hatásértékelésének támogatása, ideértve elsősorban a programok végrehajtásának éves és/vagy félidős értékelését; továbbá a Bizottság által megszabott értékelésekből adódó feladatok elvégzése;

f)

a Bizottság által tervezett és végrehajtott tájékoztatási műveletek eredményeinek terjesztése;

g)

átfogó adatok készítése a kontrollokkal és a felügyelettel kapcsolatban;

h)

részvétel a finanszírozási határozatok előkészítő munkálataiban.

Irányítás

Igazgatótanács

Az Európai Bizottság által kinevezett öt tagból áll. Az igazgatótanács tagjait két évre nevezik ki.

Az igazgatótanács fogadja el az Ügynökség éves munkatervét a Bizottság jóváhagyását követően. Ezenkívül szintén az igazgatótanács fogadja el az Ügynökség igazgatási költségvetését és éves tevékenységi jelentését.

Igazgató

Az Európai Bizottság nevezi ki négy évre.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

A Tanács javaslata alapján eljáró Európai Parlament.

Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)

Végleges költségvetés

2011-ben az Ügynökség igazgatási költségvetése 7,04 millió eurót tett ki.

Létszám 2011. december 31-én

2011. december 31-én az Ügynökségnél 49 fő volt a személyi állományban, ebből 11 ideiglenes és 38 szerződéses alkalmazott.

Termékek és szolgáltatások 2011-ben (zárójelben a 2010-es adat)

1.   A 2003–2008-as közegészségügyi program keretében a 2005., 2006., 2007., 2008. és 2009. években odaítélt támogatások monitorozása; sikeresen lezárt tárgyalások a 2009-es ajánlattételi felhívások eredményeként odaítélendő támogatások tekintetében, ideértve a „Konferenciák”, „Működési támogatások” és „Közös fellépések” projekteket, valamint a 2011. évi ajánlattételi felhívások irányítása. A 2007–2013-as fogyasztóvédelmi programhoz tartozó 2008-as ajánlattételi felhívások és pályázatok keretében odaítélt támogatások és szerződések véglegesítése, valamint projektek támogatása az élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések keretében meghirdetett 2007., 2008. és 2009. évi pályázatok keretében.

2.1.   A közegészségügyi program munkaterve

A közegészségügyi program 2011. évi ajánlattételi felhívásainak lebonyolítása. 173 pályázat érkezett be. Ebből 115 projektekre, 10 közös fellépésekre, 25 működési támogatásra és 27 konferenciákra vonatkozott.

A nemzetközi szervezetekkel kötött szerződések végrehajtása, ideértve az Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság (DG SANCO) által az Ügynökségnek átadott projektek lebonyolítását.

A közegészségügyi program 2010. évi munkatervében szereplő pályázatok kiírása és a szerződések megkötése. Az Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság megbízásából az Ügynökség kilenc pályázati felhívást tett közzé.

A 2012-es pályázati felhívások közzététele: A 2011-es pályázati felhívások mellett (lásd fent) az EAHC az EU Hivatalos Lapjában 2011. december 8-án közzétett 2012-es munkaterve értelmében a 2012-es pályázati felhívásokat is közzétette.

Hozzájárulás a DG SANCO szakpolitikai céljainak megvalósításához: Az új közegészségügyi programra (PHP3) vonatkozó javaslat hatásvizsgálatának elkészítése; az EAHC egy sor „testre szabott esettanulmányt” készített olyan egyes intézkedésekről vagy programterületekről, amelyek jelentősen hozzájárultak a második PHP céljainak eléréséhez. Az Ügynökség egy új beszámolási sablont is kidolgozott azzal a céllal, hogy a SANCO-nál dolgozó kollégák jobban fel tudják mérni a PHP1/PHP2 keretében finanszírozott intézkedések hatásait és azok jelentőségét a szakpolitikai döntéshozatalban. A sablont 2011 decemberében egy 10 zárójelentésből álló mintán tesztelték, ezt a rákövetkező felülvizsgálat validálta, és a sablon 2012-vel használatba kerül.

2.2.   A fogyasztóvédelmi program munkaterve

Ajánlattételi felhívások. Az Ügynökség 2011-ben 7 ajánlattételi felhívást tett közzé.

Tisztviselői csereprogram (az általános termékbiztonság és a központi termékosztályozás területén). A tisztviselők csereprogramjához kapcsolódó felhívások keretében az Ügynökség 20 támogatást ítélt oda, amelyek több tagállam fogyasztóvédelmi jogszabály-alkalmazásért felelős tisztviselői számára tették lehetővé, hogy megosszák egymással az általános termékbiztonságról szóló 2001. december 3-i 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, illetve a fogyasztóvédelmi együttműködésről szóló 2004. október 27-i 2006/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásával kapcsolatos tapasztalataikat és ismereteiket. 2011-ben valamivel több pályázatot nyújtottak be, mint 2010-ben (2010-ben 22 pályázat, 2011-ben 24 pályázat).

Közös fellépések (általános termékbiztonság/központi termékosztályozás). Az Ügynökség támogatott egy olyan projektet, amely a követendő példák tagállamok közötti megosztása és megvalósítása révén hivatott előmozdítani a határokon átnyúló együttműködést és növelni a fogyasztói termékek biztonságát. A termékspecifikus tevékenységek magukba foglalták a következő termékek piacainak felügyeletét: gyermekek számára vonzó élelmiszer-utánzatok, gyermekek számára készült jelmezek, lézer mutatópálcák, létrák, valamint láthatósági öltözékek és kiegészítők.

Működési támogatások európai fogyasztóvédelmi szervezeteknek. Az európai fogyasztóvédelmi szervezeteket és a szabványosítási eljárásban résztvevő fogyasztóvédelmi szervezeteket érintő pályázat keretében az Ügynökség partnerségi támogatási megállapodásokat kötött az Európai Fogyasztók Szervezetével (BEUC) és az ANEC-kel (Európai Szövetség a Fogyasztók Képviseletének Összehangolására a Szabványosításban).

Európai fogyasztóvédelmi központok hálózata (ECC-Net). Az ECC-Net célja, hogy tájékoztatást nyújtson a fogyasztóknak a határokon átnyúló vásárlásról kapcsolatos problémákról és kezelje a fogyasztói panaszokat és vitákat. 2010-ben az ECC-Net több mint 71 000 üggyel foglalkozott Ez azt jelenti, hogy 2009-hez viszonyítva 15 %-kal nőtt a fogyasztóvédelmi ügyek száma. Az Ügynökség 2011-ben pályázati felhívást hirdetett az európai fogyasztóvédelmi központoknak nyújtott pénzügyi hozzájárulást illetően. Ez 29 támogatási szerződés megkötését eredményezte. Tekintve a hálózat ismertségének növekedését az európai fogyasztók körében, az Ügynökség tanulmányozni kezdte, hogyan lehetne jobbá és vonzóbbá tenni az egyes tagországi fogyasztóvédelmi központok honlapjait. E vizsgálat ajánlásainak végrehajtása jelenleg van folyamatban minden központnál.

Pályázati felhívások. Pályázati felhívások, valamint 4 konkrét szolgáltatások nyújtására vonatkozó felhívás közzétételére került sor.

Európai iskolák diáknaptára. Az Európa Naptár gimnazistáknak szóló olyan diáknaptár, mely a házi feladatok és egyéb, iskolával kapcsolatos feljegyzések vezetésére szolgál. A Bizottság számos főigazgatósága és egyéb uniós intézmények is nyújtanak tartalmi és pénzügyi hozzájárulást. 2010 során keretmegállapodás jött létre a „Generation Europe” alapítvánnyal mint szerződtetett vállalkozóval az Európa Naptár és tanári útmutató 2011/2012-es kiadásának összeállítására, kinyomtatására és terjesztésére. A keretmegállapodás irányítójaként az Ügynökség koordinálta és monitorozta a projekt végrehajtását: a Bizottság különböző főigazgatóságai és a Gazdasági és Szociális Bizottság 21 szerződését hagyta jóvá.

DOLCETA. Egy keretszerződés megkötését követően az Ügynökség aláírta az első egyedi szerződést arról, hogy a Dolceta honlapját egy új vállalkozó veszi át. A „fogyasztóvédelmi oktatásra, tájékoztatásra és kapacitásfejlesztésre” irányuló külső értékelés eredményeinek figyelembevételével két további ajánlatkérést bocsátott ki. Ezek a meglévő honlap fenntartására és üzemeltetésére, valamint a tanári sarok fejlesztésére irányulnak.

Fogyasztói piacokkal kapcsolatos tanulmányok. A fogyasztói piacok tanulmányozására vonatkozó keretmegállapodás alapján két egyedi szerződés került megkötésre. Azzal a céllal, hogy feltárja, nyomon kövesse és felmérje, melyek a fogyasztók érdekei a belső piacon, az Ügynökség adatgyűjtési célú szerződést kötött egy 27 tagállamban 51 fogyasztói piacot érintő átfogó piaci felmérés elkészítésére.

Tájékoztató kampány a fogyasztók jogairól Romániában: 2011-ben az Ügynökség három szerződést kötött a fogyasztók jogairól Romániában megrendezendő tájékoztató kampány megtartására. A kampány a tervek szerint 2012 tavaszán indul.

2011-ben az Ügynökség öt keretszerződést kötött a fogyasztói magatartás vizsgálatának céljával. Két tanulmányokra vonatkozó felhívást tett közzé az Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság (DG SANCO), illetve a Jogérvényesülési Főigazgatóság (DG JUST).

2.3.   Az élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó BTSF program munkaterve

Az Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság által az Ügynökség hatáskörébe utalt, a 2007. és 2008. évi pályázatok eredményeként kiválasztott projektekkel kapcsolatos, valamint a 2009. évi pályázat során odaítélt szerződések monitorozása. A DG SANCO-val kötött megállapodás értelmében a főigazgatóság egy 6 – a BTSF program keretében megkötött – szerződésből álló csomagot utalt az Ügynökség hatáskörébe. Az Ügynökség nyomon követte a 2009-ben kiírt pályázat eredményeként odaítélt 7 új szerződésben meghatározott programok alakulását.

2011 folyamán az Ügynökség szinte teljesen átvette a DG SANCO-tól a BTSF kezdeményezés végrehajtását. A Bizottság által 2008-ban és 2009-ben kötött valamennyi szerződést időben hajtották végre, és azok kiváló értékelési pontszámokat kaptak a résztvevőktől.

A 2011-es év folyamán Unió-szerte csaknem 6 000 résztvevő, többnyire tagállami tisztviselő részesült képzésben 133 különböző továbbképzés vagy munkaértekezlet alkalmával.

A 2009. évi, illetve a 2010. évi pályázat során odaítélt szerződések (7, illetve 15 szerződés) monitorozása.

A 2011. évi pályázatok kiírása és odaítélése.

3.   A közegészségügyi programmal, a fogyasztóvédelmi programmal, a BTSF programból finanszírozott projektekkel, illetve a végrehajtó ügynökség 2011. évi tevékenységeivel kapcsolatos információk összeállítása és terjesztése.

Forrás: az Ügynökségtől származó adatok.


(1)  A Bizottság 2008. szeptember 9-i határozata az Ügynökség részére történő hatáskör-átruházásról.

Forrás: az Ügynökségtől származó adatok.


AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZA

12.

Az EAHC tudomásul veszi a Számvevőszéknek a III. címben (az Ügynökség költségvetésének operatív kiadásai) az áthozott kötelezettségvállalási előirányzatokra vonatkozó észrevételeit.

Az előző évek során az Ügynökség erőfeszítéseket tett az áthozatok szintjének csökkentése érdekében, javítva az évenkéntiség költségvetési alapelvének való megfelelést. Így a III. címnél az áthozatok aránya (a kötelezettségvállalások %-ában kifejezve) a 2007. évi (az Ügynökség tevékenységének első éve) 73 %-ról 2010-ben 59 %-ra, majd 2011-ben 46 %-ra csökkent.

Az Ügynökség a jövőben is folytatja ezt a pozitív tendenciát. Az Ügynökség munkaprogramjában tervezett, különösen az operatív költségvetés III. címe alá tartozó tevékenységeket a tárgyévben – a lehető legteljesebb mértékben – hamarabb fogják megvalósítani.


Top