Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0473

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat tanácsi irányelvre a különböző tagállambeli társult vállalkozások közötti kamat- és jogdíjfizetések közös adózási rendszeréről (átdolgozás) (COM(2011) 714 végleges – 2011/0314 (CNS))

    HL C 143., 2012.5.22, p. 46–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.5.2012   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 143/46


    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat tanácsi irányelvre a különböző tagállambeli társult vállalkozások közötti kamat- és jogdíjfizetések közös adózási rendszeréről (átdolgozás)

    (COM(2011) 714 végleges – 2011/0314 (CNS))

    2012/C 143/10

    Előadó: Peter MORGAN

    2011. december 20-án az Európai Unió Tanácsa úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 304. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

    Javaslat tanácsi irányelvre a különböző tagállambeli társult vállalkozások közötti kamat- és jogdíjfizetések közös adózási rendszeréről (átdolgozás)

    COM(2011) 714 final – 2011/0314 (CNS).

    A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Gazdasági és Monetáris Unió, gazdasági és szociális kohézió” szekció 2012. február 2-án elfogadta véleményét.

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a 2012. február 22–23-án tartott, 478. plenáris ülésén (a 2012. február 22-i ülésnapon) 230 szavazattal 4 ellenében, 10 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1

    Az EGSZB kedvezően fogadja a javasolt módosító irányelv alkalmazási körét. Elégedetten tapasztalja, hogy a módosított irányelv ezáltal összhangba kerül az anya- és leányvállalatokról szóló irányelvvel. A társultság megállapításához szükséges 10%-os részesedési követelmény különösen méltányolandó. Ezt a követelményt az EGSZB már 1998 júliusában hangsúlyozta. (1)

    1.2

    Az EGSZB megjegyzi, hogy a javaslat hatására számos tagállamban csökkenni fognak az adóbevételek, így a tagállamokat sújtó pénzügyi válság időszakában mindenképpen számolni kell azzal, hogy időbe telik, amíg mind a 27 tagállam jóváhagyja azt. Az előző irányelvet is csak a javaslat benyújtása után öt évvel fogadta el végül a Tanács.

    1.3

    Az EGSZB támogatja a javaslatot, és arra biztatja a tagállamokat, hogy lehetőleg minél előbb hagyják azt jóvá, hogy a forrásadókat ésszerűsíteni lehessen, és ezzel egy újabb akadály szűnhessen meg a belső piac zavartalan működése előtt.

    2.   Bevezetés

    2.1

    Az Európai Unióban mindeddig a jogszabályoknak két párhuzamos sora vonatkozott az anya- és a határokon túli leányvállalatok közötti kettős adókivetés kiküszöbölésére. Az anya- és leányvállalatokról szóló irányelv az osztalékok kettős adóztatására terjedt ki. A másik jogszabálycsomag a kamat- és jogdíjfizetések kettős adóztatásának kiküszöbölése érdekében készült. Ezt a két jogszabályvonalat nem hangolták össze.

    2.2

    Az anya- és leányvállalatokról szóló (90/434/EGK) irányelvet 1990-ben fogadták el. Ennek lényege az volt, hogy a leányvállalat részvényeinek legalább 25%-ával az anyavállalatnak kellett rendelkeznie ahhoz, hogy a kivételt érvényesíteni lehessen. A Tanács 2003 végén irányelvet (2003/123/EK) fogadott el ennek módosítására. Ennek következtében a kivételre való jogosultsághoz szükséges minimális részesedési arányt szakaszonként, 2009 januárjáig bezárólag 10%-ra csökkentették. A módosító irányelv emellett azoknak a vállalatoknak a jegyzékét is frissítette, amelyekre az irányelv kiterjed.

    2.3

    Javaslat született arra is, hogy az anya- és leányvállalatokról szóló irányelvvel egy időben a kamatok és a jogdíjak kérdésével is foglalkozzanak. Az 1992-es Ruding-jelentés (2) ezt elsődleges szempontként ki is emelte. Nem sikerült azonban konszenzusra jutni egészen 1998-ig, amikor az Európai Bizottság közzétette javaslatait (COM(1998) 67). Ám ezeket is heves viták kísérték – a tagállamok között nyertesek és vesztesek egyaránt akadtak –, így a Tanács végül csak 2003 júniusában fogadta el az erről szóló irányelvet (2003/49/EK). A viták miatt mind a kamatokra, mind a jogdíjakra vonatkozóan átmeneti időszakokat engedélyeztek Görögország, Spanyolország és Portugália számára. Egy újabb, 2004-es irányelv egyes új tagállamokra (Csehországra, Lettországra, Litvániára és Lengyelországra, majd egy 2005-ös jegyzőkönyvvel Bulgáriára és Romániára) is kiterjesztette az átmeneti rendszer hatályát.

    2.4

    Az EGSZB a kamatokról és jogdíjakról szóló 1998-as javaslatot az 1998. júliusi plenáris ülésén elfogadott véleményében (3) támogatta. A vélemény négy külön megjegyzést tartalmazott: ezek egyike javaslat volt arra, hogy a 25 %-os küszöböt csökkentsék 10 %-ra, a másik három pedig egyes pontokat kívánt tisztázni.

    2.5

    Az Európai Bizottság 2006 júniusában felmérést tett közzé az irányelv végrehajtásáról. A felmérést követően, 2011. november 11-én az Európai Bizottság új javaslatot fogadott el az irányelv átdolgozására vonatkozóan, melynek célja az irányelv hatályának kiterjesztése. Ezzel a kamatokra és a jogdíjakra vonatkozó rendelkezések összhangba kerülnek az anya- és leányvállalatokról szóló irányelvvel.

    2.6

    Több lehetőségről is készült hatáselemzés, míg végül az Európai Bizottság úgy döntött, hogy azt a lehetőséget javasolja, amellyel a kamat- és jogdíjfizetésekről szóló irányelv összhangba kerül az anya- és leányvállalatokról szóló irányelvnek a kamatfizetésekre vonatkozó rendelkezéseivel.

    2.7

    A hatásvizsgálat szerint:

    A kamatfizetések tekintetében a veszteség várhatóan nem haladná meg a 200–300 millió eurót, és a kimenő kamatfizetésekre még mindig forrásadót alkalmazó 13 tagállamot – Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, az Egyesült Királyság, Görögország, Írország, Lettország, Lengyelország, Magyarország, Olaszország, Portugália, Románia és Szlovénia – érintené;

    ami pedig a jogdíjfizetéseket illeti, a veszteség nem lépné túl a 100–200 millió eurót, és a legnagyobb negatív GDP-arányos jogdíjegyenleggel rendelkező hét országot: Bulgáriát, a Cseh Köztársaságot, Görögországot, Lengyelországot, Portugáliát, Romániát és Szlovákiát érintené. Ez az a lehetőség, amelyet a nyilvános konzultációban részt vevő érdekeltek zöme előnyben részesített.

    2.8

    A hatásvizsgálat szerint az átdolgozásra vonatkozó javaslatban levő kezdeményezések, amelyek arra irányulnak, hogy több esetben küszöböljék ki a forrásadót, az üzleti szféra számára várhatóan 38,4 és 58,8 millió euró közötti megfelelésiköltség-megtakarítást eredményeznének.

    3.   A javaslat lényegi tartalma

    3.1

    A 2011. november 11-i javaslat elfogadásával az Európai Bizottság a következőket kívánta elérni:

    az irányelv alkalmazási körének módosítása a hatálya alá tartozó vállalatok jegyzékének kibővítése által;

    a vállalatok társultságának megállapításához szükséges részesedési követelmény 25 %-os közvetlen részesedésről 10 %-os részesedésre való csökkentése;

    a „társult vállalkozás” definíciójának kibővítése a közvetett részesedés belefoglalásával;

    annak egyértelművé tétele, hogy a tagállamoknak csak akkor kell biztosítaniuk az irányelv kínálta előnyöket az adott tagállam érintett vállalkozásai számára, ha a kamat- vagy jogdíjfizetés nem mentes a társasági adó alól. Ez a módosítás mindenekelőtt arra a helyzetre vonatkozik, amikor egy társasági adó megfizetésére kötelezett vállalkozás részesül egy olyan speciális nemzeti adórendszer előnyeiből is, amely mentesíti a külföldről kapott kamatot vagy jogdíjat az adó alól. Az irányelv alapján ilyen esetben a forrás szerinti állam nem köteles mentességet adni a forrásadó alól;

    az átmeneti időszakok változatlanul tartása.

    3.2

    Akárcsak az egyesülésről szóló, illetve az anya- és leányvállalatokról szóló irányelv esetében, a kamat- és jogdíjfizetési irányelv előnyeit is csak olyan vállalkozások élvezhetik, amelyek a társasági adó hatálya alá tartoznak az EU-ban, adózási célból egy uniós tagállamban rendelkeznek illetőséggel, valamint az irányelvhez csatolt mellékletben felsorolt típusúak. Az eredeti irányelv melléklete csak a 2004. május 1. előtt tagsággal rendelkező 15 tagállamban létező vállalkozástípusokat sorolta fel. A jegyzéket a 2004. április 26-i 2004/66/EK tanácsi irányelv egészítette ki az új tagállamokban létező vállalkozástípusokkal.

    3.3

    Az Európai Bizottság által elfogadott új módosítási javaslat átdolgozza mindezeket az irányelveket, hogy az irányelv mellékletében felsorolt vállalkozások jegyzéke naprakész legyen. A javasolt új jegyzék tartalmazza az alábbiakat:

    az európai részvénytársaságot (2157/2001/EK tanácsi rendelet, illetve 2001/86/EK tanácsi irányelv), amelynek létrehozására 2004-től van lehetőség, valamint

    az európai szövetkezetet (1435/2003/EK tanácsi rendelet, illetve 2003/72/EK tanácsi irányelv), amelyet 2006-tól kezdve lehet létrehozni.

    3.4

    Az átdolgozott irányelv 2013. január 1-jétől lesz alkalmazandó.

    Kelt Brüsszelben, 2012. február 22-én.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

    Staffan NILSSON


    (1)  Az EGSZB véleménye a különböző tagállambeli társult vállalkozások közötti kamat- és jogdíjfizetések közös adózási rendszeréről szóló tanácsi irányelvre irányuló javaslatról – HL C 284., 1998.9.14., 50. o.

    (2)  A vállalatok adóztatásával foglalkozó független szakértői bizottság jelentése – 1992. március.

    (3)  Az EGSZB véleménye a különböző tagállambeli társult vállalkozások közötti kamat- és jogdíjfizetések közös adózási rendszeréről szóló tanácsi irányelvre irányuló javaslatról – HL C 284., 1998.9.14., 50. o.


    Top