Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1582

    Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi irányelvre a belvízi hajókra vonatkozó műszaki követelmények megállapításáról szóló 2006/…/EK irányelv módosításáról COM(2006) 646 final – 2006/0210 (COD)

    HL C 325., 2006.12.30, p. 82–82 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2006   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 325/82


    Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: „Javaslat európai parlamenti és tanácsi irányelvre a belvízi hajókra vonatkozó műszaki követelmények megállapításáról szóló 2006/…/EK irányelv módosításáról”

    COM(2006) 646 final – 2006/0210 (COD)

    (2006/C 325/20)

    2006. november 16-án a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 95. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a fenti tárgyban.

    Az EGSZB elnöksége 2006. október 25-én megbízta a „Közlekedés, energia, infrastruktúra és információs társadalom” szekciót a bizottsági munka előkészítésével.

    A munka sürgősségére való tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2006. december 13–14-én tartott 431. plenáris ülésén (a december 13-i ülésnapon) főelőadót jelölt ki Jörg RAUSCHE személyében, továbbá egyhangúlag elfogadta az alábbi véleményt.

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, mint már megerősítette, nagy jelentőséget tulajdonít a belvízi hajókra vonatkozó műszaki követelmények harmonizálásának.

    1.2

    Amint már a belvízi hajók műszaki követelményeiről szóló 2006/…/EK irányelv tárgyában kidolgozott véleményében is kifejtette, a Rajna a világ legforgalmasabb vízi útja. Az e vízi útra vonatkozó feltételeket és műszaki követelményeket a Rajnai Központi Hajózási Bizottság (CCNR) rendszeresen aktualizálja a felülvizsgált Rajnai Hajózási Egyezmény 22. cikkének megfelelően. A nemzetközi civil szervezetekkel való konzultáció révén a CCNR követelményeinek átdolgozásába bevonja a civil társadalom képviselőit is, mégpedig a hajótulajdonosokat, a szakszervezeteket, a hajógyárakat és a szállítókat.

    1.3

    Az így átdolgozott követelményeket a versenytorzulások elkerülése és a szükséges biztonsági szint elérése érdekében alapvetően bele kell venni a belvízi hajókra vonatkozó műszaki követelményekről szóló 2006/…/EK irányelv rendelkezéseibe.

    1.4

    Ennek mielőbbi megvalósításához, amint az Európai Bizottság is javasolja, el kell fogadni a belvízi hajókra vonatkozó műszaki követelményekről szóló 2006/…/EK irányelv módosításait.

    1.5

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság emellett azt ajánlja, hogy a 2006/…/EK irányelv módosítása által létrehozott bizottság megfigyelői státuszt biztosítson a CCNR-nek a műszaki követelmények egységes továbbfejlesztése érdekében.

    2.   Az Európai Bizottság javaslata

    2.1

    Az irányelvjavaslat célja, hogy bizottsági eljárás útján gyorsabb és egyszerűbb legyen más nemzetközi szervezetek, főként a CCNR munkájának figyelembevétele a belvízi hajókra vonatkozó műszaki követelmények kidolgozása során.

    2.2

    Ennek lehetővé tétele érdekében a javaslat az irányelv és a II. melléklet eljárás-technikai cikkeinek módosítását irányozza elő, amelyek lehetővé teszik a közösségi jog rugalmas hozzáigazítását azokhoz a követelményekhez, amelyek a felülvizsgált Rajnai Hajózási Egyezmény 22. cikke alapján szükségesek a hajóbizonyítványok megszerzéséhez.

    3.   Általános megjegyzések

    3.1

    Az Európai Parlament több ízben is leszögezte, hogy fontosnak tartja a belvízi hajózásban illetékes összes nemzetközi szervezet szoros együttműködését. Ez különösen érvényes a Közösség és a CCNR közötti együttműködésre.

    3.2

    A tagállamok és az Európai Bizottság úgy vélik, hogy a Közösség és a CCNR együttműködésének minél hatékonyabbnak és szorosabbnak kell lennie. Ezt elősegítené a CCNR megfigyelői státusza az EU által létrehozandó bizottságban, amely önállóan dönthet arról, hogyan vonja be tevékenységébe megfelelő módon a CCNR-t.

    3.3

    Az irányelvjavaslat preambulumbekezdései és a belvízi hajókra vonatkozó műszaki követelményekről szóló 2006/…/EK irányelv 20. cikkének (1) bekezdése hangsúlyozzák a CCNR fontos szerepét, valamint a közösségi és a CCNR által jegyzett követelmények harmonizálásának szükségességét.

    3.4

    Ezért ajánlatos a CCNR-nek megfigyelői státuszt biztosítani az említett bizottságban. Meg kell jegyeznünk, hogy az Európai Bizottság már rendelkezik megfigyelői státusszal a CCNR-ben, és lehetősége van részt venni a CCNR műszaki bizottságaiban.

    Kelt Brüsszelben, 2006. december 13-án.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

    elnöke

    Dimitris DIMITRIADIS


    Top