This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Agreement with China on cooperation and mutual assistance in customs matters
Megállapodás Kínával a vámügyekben történő együttműködésről és kölcsönös közigazgatási segítségnyújtásról
Megállapodás Kínával a vámügyekben történő együttműködésről és kölcsönös közigazgatási segítségnyújtásról
Megállapodás Kínával a vámügyekben történő együttműködésről és kölcsönös közigazgatási segítségnyújtásról
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:
MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?
A megállapodás célja javítani az együttműködést a felek vámjogszabályok* alkalmazásáért felelős közigazgatási hatóságai között.
A határozat az Európai Közösség (a jelenlegi EU) nevében megköti a megállapodást.
FŐBB PONTOK
A vámjogszabályokat sértő műveletek kezelésére irányuló fellépés hatékonyabb, ha az országok kölcsönös segítséget nyújtanak egymásnak a vámügyek terén. Az érintett műveletek azok, amelyek a felek gazdasági, adóügyi és kereskedelmi érdekeit sértik: minden állam számára alapvető fontosságú biztosítani a vám- és egyéb adók pontos értékelését.
A vámügyi együttműködés fejlesztése
A felek megállapodnak, hogy fejlesztik a vámügyi együttműködést, különösen a következők révén:
Kölcsönös igazgatási segítségnyújtás
A vámhatóságok információ nyújtásával segítséget nyújtanak egymásnak a vámjogszabályok megfelelő alkalmazásának biztosítása érdekében: ez nem érinti a büntetőügyekben történő kölcsönös segítségnyújtásra vonatkozó meglévő szabályok alkalmazását. Ez nem vonatkozik az igazságügyi hatóságok kérésére megszerzett információkra sem.
A következő segítségnyújtási formák nem tartoznak a megállapodás hatálya alá:
A megállapodás a megkeresés alapján történő segítségnyújtásra és önkéntes segítségnyújtásra egyaránt vonatkozik.
Segítségnyújtás megkeresés alapján: a megkeresett hatóságnak minden olyan információt meg kell adnia a megkereső hatóságnak, amely lehetővé teszi számára a vámjogszabályok helyes alkalmazásának biztosítását. Ezek az információk a következőkre vonatkozhatnak:
A megkeresett hatóságnak a hatáskörében és a megkereső hatóság kérésére meg kell tennie a szükséges intézkedéseket a különleges felügyelet biztosítása érdekében. A felügyelet olyan személyekre vonatkozik, akikkel kapcsolatban alapos okkal feltételezhető, hogy részt vettek valamely fél vámjogszabályainak megsértésében. Ez kiterjedhet olyan helyszínekre, készletekre és szállított árukra, valamint olyan szállítóeszközökre, amelyeket csalárd körülmények között alkalmazhattak.
Önkéntes segítségnyújtás: olyan esetekben, amikor a hivatalos megkeresés nem lehetséges egy olyan helyzet sürgősségére tekintettel, amely a gazdaság, a közegészségügy, a közbiztonság vagy a hasonló létfontosságú érdekek jelentős sérülésével járhat, a felek saját kezdeményezésük alapján segíthetnek egymásnak.
A segítségnyújtási kötelezettség formai szempontjai és kivételei
A megkereséseknek meg kell felelniük bizonyos formai és tartalmi követelményeknek a következők tekintetében:
A megkeresett hatóság úgy jár el, mintha ezt saját felelősségére tenné. A megkereséseket a saját joghatóságában alkalmazandó jogilag kötelező erejű jogi aktusok szerint kezeli. A válasznak írásban kell történnie.
A segítségnyújtási kötelezettség alól kivételek megengedettek. A segítségnyújtást vissza lehet utasítani, vagy bizonyos feltételek, illetve követelmények teljesüléséhez lehet kötni ha az nagy valószínűséggel sértené:
A megállapodás titoktartási záradékokat tartalmaz a nyújtott információkkal kapcsolatban.
HATÁLYBALÉPÉS IDŐPONTJA
A megállapodás 2005. április 1-jén lépett hatályba. Hatálya a Kínai Népköztársaság vámterületére és a 28 uniós ország területeire terjed ki.
HÁTTÉR
2017 júniusában az Európai Bizottság és a Kínai Népköztársaság Vámügyi Főigazgatósága aláírta a 2018–2020-as időszakra szóló vámügyi együttműködés stratégiai keretét. Ez megismétli az EU és Kína közötti kölcsönös együttműködés és segítségnyújtás fő célkitűzéseit, és a vámügyekben folytatott együttműködésről és kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodásra épül. A meghatározott prioritások közé tartozik a szellemi tulajdonjogok érvényesítése, az ellátási lánc biztonsága, a csalás elleni küzdelem (pénzügyi és környezetvédelmi) és a statisztikák. Az új stratégiai keret az e-kereskedelemmel kapcsolatos ügyekben is együttműködést vezet be.
KULCSFOGALMAK
FŐ DOKUMENTUMOK
2004/889/EK: A Tanács határozata (2004. november 16.) az Európai Közösség és a Kínai Népköztársaság kormánya között a vámügyekben történő együttműködésről és a kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodásról (HL L 375., 2004.12.23., 19. o.)
Megállapodás az Európai Közösség és a Kínai Népköztársaság kormánya között a vámügyekben történő együttműködésről és a kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról (HL L 375., 2004.12.23., 20–26. o)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az EU és Kína közötti kereskedelem biztonságának fokozása és a kereskedelem előmozdítása: Az Európai Unió és a Kínai Népköztársaság kormánya közötti, a 2018-2020 közötti időszakra szóló vámügyi együttműködés stratégiai kerete, 2017. május 22. (az Európai Unió Tanácsának dokumentuma)
2014/772/EU A vámügyi együttműködésről és vámügyekben történő kölcsönös segítségnyújtásról szóló, az Európai Közösség és a Kínai Népköztársaság kormánya között létrejött megállapodással létrehozott vám-együttműködési vegyes bizottság határozata (2014. Május 16.) az Európai Unió engedélyezett gazdálkodói programja és a Kínai Népköztársaságnak a vállalkozáso minősített gazdálkodására vonatkozó intézkedéseivel kapcsolatos programjának kölcsönös elismeréséről (HL L 315., 2014.11.1., 46–50. o.)
Tájékoztatás az Európai Közösség és a Kínai Népköztársaság kormánya között a vámügyekben történő együttműködésről és a kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás hatálybalépéséről (HL L 110., 2005.4.30., 80. o.)
utolsó frissítés 08.01.2019