Az Európai Központi Bank Kormányzótanácsán belüli szavazás
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
2003/223/EK tanácsi határozat a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmánya 10.2. cikkének módosításáról
MI A HATÁROZAT CÉLJA?
- Bevezeti a szavazati jogok rotációs rendszerét az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsában annak érdekében, hogy biztosítsa a méltányos és hatékony, az euróövezethez tartozó európai uniós tagállamok számától független döntéshozatalt.
- Tizenötre korlátozza a szavazati joggal rendelkező nemzeti központi banki (NKB) elnökök számát, továbbá meghatározza a szavazati jogok megoszlására és a rotációra vonatkozó szabályokat.
FŐBB PONTOK
A Központi Bankok Európai Rendszerének alapokmánya szerint a Kormánytanács minden tagja egy szavazattal rendelkezik. Annak érdekében, hogy a Kormányzótanács a tagállamok euróövezethez való csatlakozása mellett is képes legyen hatékonyan, megfelelő időben döntéseket hozni, a Kormányzótanács tagjai megállapodtak abban, hogy az NKB-k szavazati jogot gyakorló elnökeinek száma nem haladhatja meg a 15-öt. A határozat ennek megfelelően módosítja a szavazás módját.
A Kormányzótanács
- A Kormányzótanács az EKB három döntéshozó testületének egyike. A másik kettő testület az Igazgatóság és az Általános Tanács.
- A Kormányzótanács az EKB fő döntéshozatali szerve. Legfontosabb célkitűzései:
- az euróövezet monetáris politikájának meghatározása;
- ennek a célnak az elérését szolgáló iránymutatások és határozatok elfogadása; és
- általános felülvizsgálati határozatok elfogadása.
- A Kormányzótanács az Igazgatóság hat tagjából és az euróövezeti országok NKB-jeinek elnökeiből áll (jelenleg 20 ilyen ország van). Ezért amikor egy új tagállam bevezeti az eurót, a kormányzók száma nő.
A szavazati jogok rotációja a csoportok között
- Az EKB Kormányzótanácsában a szavazati jogok teljes száma 21-re korlátozódik. Az Igazgatóság hat tagja állandó szavazati joggal rendelkezik. A többi elnök rendelkezik a fennmaradó 15 szavazattal, rotációs rendszerben havonta váltva egymást.
- Az elnökök csoportokba sorolása függ az euróövezeti tagállamok rangsorolásától, amelyet a következő feltételek mentén állapítanak meg:
- a tagállam részesedésének mértéke az euróövezeti tagállamok piaci áron számított bruttó hazai termékén (PÁ–GDP)* belül;
- a tagállam részesedésének mértéke az euróövezeti tagállamok monetáris pénzügyi intézményeinek* összesített mérlegében.
- A kormányzók minden csoportban ugyanannyi ideig rendelkeznek a szavazati joggal. Az első csoportba tartozó kormányzók nem szavazhatnak kevesebbszer, mint a második csoportba sorolt kormányzók.
- Ezek a kritériumok biztosítják az átláthatóságot és az elfogulatlanságot, mivel figyelembe veszik a tagállam gazdasági súlyát, és pénzügyi ágazatának méretét az euróövezetben.
- A határozat előírja, hogy a rotációs rendszer bevezetése két lépésben történjen.
Első lépés (jelenleg zajlik): a szavazati jogok elosztása abban az esetben, ha a nemzeti központi bankok elnökeinek száma meghaladja a 15 főt, de nem éri el a 22 főt.
- Attól a naptól kezdve, amikor a nemzeti banki elnökök száma meghaladja a 15-öt, de még nem éri el a 22-t, az elnököket két csoportba osztják:
- az első csoportot azon öt tagállam nemzeti banki elnökei alkotják, amelyek a fenti kritériumok alapján a legmagasabb helyen állnak (jelenleg Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia);
- a második csoportba tartozik a többi nemzeti banki elnök.
- Az első csoportba tartozó öt elnök összesen négy szavazati jogot kap, a többi elnök pedig együttesen 11-et.
- Az első lépésnek 2009 januárjában kellett volna megkezdődnie, amikor Szlovákia az euróövezet 16. tagjává vált. Azonban 2008 decemberében a Kormányzótanács egy határozattal a rotációs rendszer elindításának halasztása mellett döntött, elkerülendő azt a helyzetet, hogy a nemzeti központi bankok elnökei bármely csoporton belül 100 %-os szavazati gyakorisággal rendelkezzenek.
- Az első lépés részeként az új rotációs rendszert 2015. január 1-jén vezették be, amikor Litvánia is belépett az euróövezetbe 19. tagként.
Második lépés (jelenleg zajlik): a szavazati jogok elosztása abban az esetben, ha a nemzeti központi bankok elnökeinek száma meghaladja eléri a 22 főt.
- Attól a naptól kezdve, amikor a kormányzók száma eléri a 22-t, a kormányzókat három csoportba osztják:
- az első csoportot azon öt tagállam nemzeti banki elnökei alkotják, amelyek a fenti kritériumok alapján a legmagasabb helyen állnak;
- a második csoport a nemzeti banki elnökök teljes számának felével megegyező számú elnökből áll. Ebbe a csoportba azon tagállamok nemzeti banki elnökei tartoznak, amelyek az említett kritériumok alapján a rangsor következő helyein állnak;
- a harmadik csoportba tartozik a többi nemzeti banki elnök.
- Az első csoport négy szavazati joggal, a második nyolccal, a harmadik pedig hárommal rendelkezik.
Végrehajtás, alkalmazkodás a jövőbeni változásokhoz
HÁTTÉR
Az EKB jelenlegi intézményi rendszere szerint a Kormányzótanács a legtöbb döntést konszenzusos alapon hozza.
A szavazási rotáció bizonyos alapelveket is figyelembe vesz. Ilyen például az „egy tag, egy szavazat” elve a szavazati jogot gyakorló nemzeti központi banki elnökök esetében, a Kormányzótanács ülésein való személyes és független minőségben való részvétel, a reprezentativitás, a rotációs rendszer automatikus kiigazítása és az átláthatóság.
A szavazás személyesen vagy kivételes esetben telekonferencia útján történik. A Kormányzótanács akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagok kétharmada jelen van. A Kormányzótanács egyszerű többséggel határoz, szavazategyenlőség esetén pedig az elnök szavazata dönt.
Jelenleg 20 tagállam tagja az euróövezetnek. Horvátország volt a legutolsó tagállam, amely teljesítette a kritériumokat, és 2023. január 1-jén csatlakozott az euróövezethez.
KULCSFOGALMAK
Piaci áron számított bruttó hazai termék(PÁ–GDP). Egy ország teljes bruttó hazai össztermékének pénzben kifejezett értéke.
Monetáris pénzügyi intézmények. Azon intézmények – például az
Eurórendszer (az EKB és a nemzeti központi bankok és a belföldi illetőségű pénzintézetek –, amelyek együttesen alkotják az euróövezet pénzkibocsátó ágazatát.
FŐ DOKUMENTUM
Az állam-, illetve kormányfői összetételben üléséző Tanács 2003/223/EK határozata (2003. március 21.) a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmánya 10.2. cikkének módosításáról (HL L 83., 2003.4.1., 66–68. o.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Központi Bank 2004/257/EK határozata (2004. február 19.) az Európai Központi Bank eljárási szabályzatának elfogadásáról (EKB/2004/2) (HL L 80., 2004.3.18., 33–41. o.)
A 2004/257/EK határozat későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – (4.) Jegyzőkönyv a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmányáról (HL C 202., 2016.6.7., 230–250. o.)
Az Európai Központi Bank 2009/5/EK határozata (2008. december 18.) a rotációs rendszer az EKB Kormányzótanácsában való bevezetésének elhalasztásáról (EKB/2008/29) (HL L 3., 2009.1.7., 4–5. o.)
utolsó frissítés 13.03.2023