Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A pénzügyi konglomerátumok felügyelete

A pénzügyi konglomerátumok felügyelete

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2002/87/EK irányelv a pénzügyi konglomerátumhoz tartozó hitelintézetek, biztosítóintézetek és befektetési vállalkozások kiegészítő felügyeletéről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Arra törekszik, hogy javítsa az olyan pénzügyi konglomerátumok – nagy pénzügyi csoportok – hatékony felügyeletét, amelyek különböző pénzügyi ágazatokban (banki/befektetési szolgáltatások és biztosítás), gyakran határokon átívelően végzik tevékenységüket.
  • Átfogó célja, hogy hozzájáruljon a nagyobb pénzügyi stabilitáshoz és fogyasztóvédelemhez.

FŐBB PONTOK

Az irányelv egyedi követelményeket határoz meg a következőkkel kapcsolatban:

  • fizetőképesség, a csoportra vonatkozó összes ágazati szavatolótőke-követelményt integráló átfogó követelménnyel, ideértve a szavatoló tőke terhére történő többszörös kötelezettségvállalás kiküszöbölését az ugyanazon konglomerátumhoz tartozó különböző vállalkozásokban („többszörös kapcsolódás”), valamint az anyavállalatok által alkalmazott „downstreaming” megelőzése, amelynek során az anyavállalatok értékpapírokat bocsátanak ki, a bevételt pedig saját tőkeként használják fel a szabályozott leányvállalataikban („túlzott tőkeáttétel”);
  • a konglomerátum vezetéséhez szükséges alkalmasság és szakmai felkészültség;
  • megfelelő kockázatkezelés és belső ellenőrzési rendszerek a konglomerátumon belül;
  • egyetlen felügyeleti hatóság kijelölése, amely koordinálja a konglomerátum átfogó felügyeletét – ez több, a konglomerátum tevékenységeinek különböző részeivel foglalkozó különböző hatóságok munkájának összehangolásával járhat;
  • információmegosztás és együttműködés a felügyeleti hatóságok között (ideértve az EU-n kívüli országokat is) egy pénzügyi konglomerátum szabályozott vállalkozásaival kapcsolatban.

A 2002/87/EK irányelv módosításai

  • A 2011/89/EU irányelv által bevezetett módosítások új hatásköröket biztosítanak a nemzeti pénzügyi felügyeleti hatóságoknak a konglomerátumok anyavállalatai, például a holdingtársaságok jobb felügyelete érdekében. Ily módon, ha egy pénzügyi konglomerátum bajba kerülne, a felügyeletek korábban és jobb információkhoz juthatnának, és jobban fel lennének készülve a beavatkozásra.
  • A hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről szóló 2013/36/EU irányelv módosításokat vezetett be technikai standardok kidolgozásának lehetővé tétele érdekében, hogy a pénzügyi konglomerátumhoz tartozó intézmények a megfelelő számítási módszereket alkalmazzák a tőkekövetelmény konszolidált alapon történő meghatározására (lásd az összefoglalót).
  • Az (EU) 2019/2034 irányelv külön prudenciális keretet hozott létre a befektetési vállalkozások számára, amelyekre ezen irányelvig ugyanazok a szabályok vonatkoztak, mint a bankokra (lásd az összefoglalót).

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

A 2002/87/EK irányelv 2003. február 11-e óta van hatályban, a tagállamok nemzeti jogába pedig 2004. augusztus 10-ig kellett átültetni.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az európai parlament és a tanács 2002/87/EK irányelve (2002. december 16.) a pénzügyi konglomerátumhoz tartozó hitelintézetek, biztosítóintézetek és befektetési vállalkozások kiegészítő felügyeletéről, valamint a 73/239/EGK, a 79/267/EGK, a 92/49/EGK, a 92/96/EGK, a 93/6/EGK és a 93/22/EGK tanácsi irányelvek, illetve a 98/78/EK és 2000/12/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvek módosításáról (HL L 35., 2003.02.11., 1–27. o.).

A 2002/87/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 12.11.2021

Top