Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az EIT uniós szintű stratégiai innovációs terve

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT)' for an updated information about the subject.

Az EIT uniós szintű stratégiai innovációs terve

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (a továbbiakban: EIT) stratégiai innovációs terve az intézet 2014 és 2020 közötti prioritásait és működési eljárásait határozza meg az innovatívabb Európához való hozzájárulás érdekében.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 11-i 1312/2013/EU határozata az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) stratégiai innovációs tervéről: az EIT hozzájárulása egy innovatívabb Európához.

ÖSSZEFOGLALÓ

A budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) stratégiai innovációs terve (a továbbiakban: az innovációs terv) az intézet kiemelt területeit és hosszú távú stratégiáját határozza meg. A terv értékelést tartalmaz továbbá az EIT gazdaságra gyakorolt hatásáról és az innovációs hozzáadott érték nyújtására vonatkozó képességéről.

Az innovációs terv középpontjában főként a tudományos és innovációs társulások (a továbbiakban: a TIT-ek) állnak, amelyekből 2010 óta hármat hoztak létre a következő területeken: a fenntartható energia (KIC InnoEnergy), az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodás és az éghajlatváltozás hatásainak mérséklése (Climate KIC), valamint a jövő információs és kommunikációs társadalma (EIT ICT Labs).

Az innovációs tervben szereplő főbb intézkedések

A meglévő TIT-ek növekedésének és hatásának megszilárdítása és támogatása: az EIT ösztönzi a TIT-eket az oktatási és képzési tevékenységek nagyobb választékának kialakítására, valamint az e tevékenységek létezésére történő figyelemfelhívásra. Létre kell hozni az EIT-képesítések szakértői értékelési rendszerét.

Új TIT-ek létrehozása: az EIT 5 új TIT létrehozását készíti elő:

  • felhívás kiírása 2014-ben két új TIT-re az egészséges életmód és az aktív időskor, valamint a nyersanyagok témájában;
  • felhívás kiírása 2016-ban két új TIT-re a jövő élelmiszerei, valamint a hozzáadott értéket előállító feldolgozóipar témájában;
  • felhívás kiírása 2018-ban egy új TIT-re a városi mobilitás témájában.

Az innovációs tervben szereplő egyéb javasolt intézkedések céljai a következők:

  • az EIT hatásának fokozása;
  • új végrehajtási mechanizmusok és eredményközpontú monitoring létrehozása;
  • az EIT-én belüli döntéshozatal ésszerűsítése és pontosítása;
  • befektetés a TIT-ekbe;
  • az érdekeltek bevonása egy rendszeres időközönként megszervezett fórum keretében.

Az EIT költségvetése a 2014-2020 közötti időszakra

Hozzávetőleg 1695 millió EUR-t (az EIT teljes költségvetésének 62,5%-a) irányoznak elő a 2009-ben kiválasztott és azóta működő TIT-ek finanszírozására; 542 millió EUR-t (20%) a TIT-ek második szakaszára, 249 millió EUR-t (9,2%) a harmadik és 35 millió EUR-t (1,3%) az utolsó szakaszban létrehozandó TIT-ek számára.

Az EIT TIT-ekre fordított előzetes költségvetése tehát a 2014-2020 közötti időszakra 2,5 milliárd EUR-nak felel meg (ez az EIT 2014-2020 közötti időszakra szóló teljes költségvetésének 93%-a). Az EIT által gyakorolt erős tőkeáttételi hatás révén a TIT-ek más állami és magánforrásokból várhatóan további 7,5 milliárd EUR-t fognak mozgósítani.

Az EIT számos terjesztési és tájékoztatási tevékenységben is részt fog venni, többek között támogatja a regionális innovációs stratégiákat (RIS-eket). Az EIT hozzájárul továbbá az EU Horizont 2020 programjához, különösen a társadalmi kihívások tekintetében.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

1312/2013/EU határozat

2013.12.23.

-

HL L 347., 2013.12.20.

04.07.2014

Top