INDOKOLÁS
1.A FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUS HÁTTERE
Ez a felhatalmazáson alapuló bizottsági irányelv a műszaki fejlődéshez való hozzáigazítása céljából módosítja az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról szóló 2011/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (átdolgozás) 1 (a továbbiakban: RoHS 2 irányelv) III. mellékletét egyes alkalmazásokban az ólomra vonatkozó mentesség tekintetében.
A RoHS 2 irányelv 4. cikke egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról rendelkezik. 2011. július 21-én lépett hatályba.
A korlátozott anyagok jegyzékét a RoHS 2 irányelv II. melléklete tartalmazza. Míg az ólom, a higany, a kadmium, a hat vegyértékű króm, a polibrómozott bifenilek és a polibrómozott difenil-éterek tekintetében a korlátozások már érvényben vannak, addig a bisz(2-etil-hexil)-ftalátra (DEHP), a butil-benzil-ftalátra (BBP), a dibutil-ftalátra (DBP) és a diizobutil-ftalátra (DIBP) vonatkozó korlátozások 2019. július 22-től vagy ennél későbbi időponttól alkalmazandók. A RoHS 2 irányelv III. és IV. melléklete felsorolja az elektromos és elektronikus berendezések azon anyagait és alkatrészeit, amelyek adott alkalmazásokban mentességet élveznek a RoHS 2 irányelv 4. cikkének (1) bekezdésében az anyagokra vonatkozóan előírt korlátozás alól.
Az 5. cikk rendelkezik a III. és a IV. melléklet tudományos és műszaki fejlődéshez való hozzáigazításáról (mentességek jegyzékbe vételéről, megújításáról, módosításáról, visszavonásáról, illetve törléséről). Az 5. cikk (1) bekezdésének a) pontja értelmében a III. és a IV. mellékletbe csak akkor vehetők fel további mentességek, ha ez nem gyengíti az 1907/2006/EK rendelet 2 által a környezet és az egészség tekintetében biztosított védelmet, és ha az alábbi feltételek bármelyike teljesül: tudományos szempontból vagy műszakilag nem kivitelezhető az anyagok kivonása vagy helyettesítése a tervezés módosításával, illetve olyan anyagok vagy alkatrészek használatával, amelyekhez nem szükségesek a II. mellékletben felsorolt anyagok; nincs biztosítva a helyettesítő anyagok megbízhatósága; vagy a helyettesítés által okozott összes káros környezeti, egészségügyi és a fogyasztók biztonságát érintő hatás várhatóan meghaladja az így elért összes környezeti, egészségügyi és a fogyasztók biztonságát érintő előnyt.
Az 5. cikk (1) bekezdése értelmében az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) a 20. cikkel összhangban egyedi felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén rendelkezhet az elektromos és elektronikus berendezések anyagainak és alkatrészeinek adott alkalmazásokban a III. és a IV. mellékletben található jegyzékekbe történő felvételéről. Az 5. cikk (3) bekezdése és az V. melléklet állapítja meg a mentességek megadására, megújítására vagy visszavonására irányuló kérelmek benyújtási eljárását.
2.AZ AKTUS ELFOGADÁSÁT MEGELŐZŐ KONZULTÁCIÓK
A RoHS 2 irányelv kihirdetése óta a Bizottsághoz az 5. cikk (3) bekezdése és az V. melléklet rendelkezéseivel összhangban számos kérelem érkezett a gazdasági szereplőktől, mind új mentességek engedélyezése, mind érvényben lévő mentességek megújítása érdekében 3 .
A Bizottsághoz 2017. június 29-én a III. melléklet alóli új mentesség iránti kérelem érkezett a nem kizárólag fogyasztói felhasználásra szánt berendezések belső égésű motorjaiban használt, turbófeltöltőket és kipufogógáz-kibocsátást szabályozó berendezéseket is magukban foglaló motorrendszerek figyelemmel kísérésére és szabályozására alkalmazott érzékelők, működtetők és motorvezérlő egységek forrasztásaiban az ólom használatára vonatkozóan (2017-7. sz. kérelem). A mentességet a 11. kategória tekintetében kérelmezték 4 .
A mentességre irányuló kérelem értékelése céljából a Bizottság az előírt műszaki és tudományos értékelés elvégzését célzó tanulmányt indított, amelynek keretén belül a kérelemmel kapcsolatban hathetes nyílt online konzultációt folytatott az érdekeltekkel 5 . Az érdekeltekkel folytatott konzultáció ideje alatt egy észrevétel érkezett.
A kérelem értékelését tartalmazó végleges jelentés közzétételre került 6 ; az érdekelt feleket értesítették.
Ezt követően 2018. október 29-én a Bizottság szakértői ülésen konzultált a RoHS 2 irányelv szerinti felhatalmazáson alapuló jogi aktusokkal foglalkozó tagállami szakértői csoporttal. A szakértői csoport megvitatta, hogy a javasolt mentesség megfogalmazása egyértelműnek tekinthető-e. A javasolt megfogalmazást ezt követően módosították; a szövegbe beillesztették a „forrasztás” szót. A szakértők egyetértettek az előterjesztett módosított javaslattal; a tagok nagy többsége tartózkodott a hozzászólástól. A minőségi jogalkotásra vonatkozó iránymutatásokkal összhangban a felhatalmazáson alapuló irányelv tervezete négy héten keresztül nyilvánosan elérhető volt véleménynyilvánítás céljából a minőségi jogalkotási portálon. A tervezethez nem érkeztek hozzászólások. Az anyag korlátozása alóli mentesség kapcsán sor került az 5. cikk (3)–(7) bekezdésében előírt minden alkalmazandó intézkedésre 7 . A Tanács és az Európai Parlament valamennyi intézkedésről értesítést kapott.
A végleges jelentés különösen a következő műszaki információkat és értékelést emelte ki:
·A kért eltérés hatálya alá tartozó motorban és kipufogóban, illetve ezek közelében extrém körülmények alakulhatnak ki, a fellépő magas hőmérséklet és erős vibráció a forrasztások idő előtti meghibásodásához vezethet. Minden motort meghatározott típusú érzékelőkkel (valamint működtetőkkel és motorvezérlő egységekkel) látnak el, amelyeket kimerítően kell tesztelni egyrészt megbízhatóságuk garantálása, másrészt annak érdekében, hogy a motor megfeleljen a nem közúti mozgó gépek belső égésű motorjainak a gáz- és szilárd halmazállapotú szennyezőanyag-kibocsátási határértékeire és típusjóváhagyására vonatkozó követelményekről szóló (EU) 2016/1628 rendleletben előírt kibocsátási határértékeknek.
·A szóban forgó alkalmazások tesztelése kapcsán hosszabb időre van szükség ahhoz, hogy garantált legyen a rendelkezésre álló ólommentes alternatívák megbízhatósága.
A 11. kategória értékelési eredményei azt mutatják, hogy az egyedi mentesség – a 2011/65/EU irányelv 5. cikkének megfelelően – nem gyengítené az 1907/2006/EK rendelet (REACH) által a környezet és az egészség tekintetében biztosított védelmet. Emellett a mentesség iránti kérelem eleget tesz az 5. cikk (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott releváns kritériumok legalább egyikének. Mivel az szóban forgó alkalmazások esetében megbízható alternatívák jelenleg még nem állnak rendelkezésre, és várhatóan a közeljövőben sem fognak a piacra kerülni, indokolt 2019. július 22-től kezdődően az öt éves maximális érvényességi időtartamra megadni a mentességet 8 . Mivel megbízható helyettesítő anyagok még nem állnak rendelkezésre, a helyettesítéshez kapcsolódó negatív társadalmi-gazdasági hatások ezen időszakban nem várhatók. A megadott érvényességi időtartam várhatóan nem gyakorol kedvezőtlen hatást az innovációra.
3.A FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUS JOGI ELEMEI